Jump to content


Photo

Knjiga koja vam je promenila život


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
125 replies to this topic

#61 martinj

martinj
  • Members
  • 1,540 posts

Posted 16 June 2006 - 03:57

Hm.....
Zvezda Kec... Lektira za neki razred osnovne... Procitao par godina pre nego sto je trebalo i zavoleo SF za sva vremena...

edit: Dodajem i baskelvilskog psa (jedna od prvih ikada procitanih) i Odiseju u svemiru 2001 (bez nekog posebnog razloga)

Edited by martinj, 16 June 2006 - 04:00.


#62 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 16 June 2006 - 04:25

QUOTE(martinj @ 16 Jun 2006, 04:57)
Hm.....
Zvezda Kec... Lektira za neki razred osnovne... Procitao par godina pre nego sto je trebalo i zavoleo SF za sva vremena...


Hmm, sećam se te knjige maglovito. Čitao sam je u osnovnoj školi ali mi nije baš "legla". Možda previše dečija.

#63 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 16 June 2006 - 21:54

QUOTE(reddwarf @ 15 Jun 2006, 20:22)
I ovaj topik, kao i hiljadu drugih na Literaturi , može da se pretvori u puko nabrajanje knjiga koje se nekome dopadaju. A i pitanje je malo (uzeto samo za sebe) spomenarsko. Podseća me na ona pitanja: koju biste knjigu poneli na pusto ostrvo.

Mene više zanima drugi aspekt pitanja. Koliko književnost uopšte utiče na nečiji život? Da ne ispadne banalno, koliko književnost utiče na formiranje stavova, karaktera i nekih opštih pogleda na život. (Izbacujem odmah iz priče sve "biblije", religiozne i ideološke fanatike.)

Sve knjige koje sam pročitala uticale su na dva načina:
1. Iznijansiranost pogleda na svet. Naravno da ne bih svet gledala crno-belo da nisam toliko u životu čitala, ali jednostavno ne bih videla toliko boja.
2. Formiranje književnog ukusa. Nikakvo školsko znanje, nijedan kritičar, teoretičar književnosti ne može da utiče u toj meri na svaku novu knjigu koju ću pročitati, koliko će uticati prethodno čitalačko iskustvo. A uticaj će biti mnogo dublji nego što se na prvi pogled čini. Neće uticati samo na to da li će mi se knjiga dopasti, već, pre svega, na prihvatanje i tumačenje nove knjige.



veoma mi se svidja ovaj post. mislim da je tacno- srz pitanja je promasena nabrajanjem naslova.

koliko knjizevnost utice na zivot - secam se jedne knjige koju sam citala kao dete - nije mi promenila zivot ali jeste formirala moje stavove u rano doba (Black Boy by Richard Wright).

ne znam da li sam alergicna na rasizam jer sam rano citala takvu knjigu ili bih to i inace bila u toj meri - ne znam da li mozemo to sa sigurnoscu da kazemo. ali znam da se secam te knjige, a proslo je mnogo mnogo godina.

#64 Tintin

Tintin
  • Members
  • 15 posts

Posted 17 June 2006 - 01:15

Najviše od svih:

Sartr: Mučnina

#65 Phil

Phil
  • Members
  • 1,629 posts

Posted 19 June 2006 - 01:00

QUOTE(Tintin @ 17 Jun 2006, 02:15)
Najviše od svih:

Sartr: Mučnina


Jesi se bacio na avanturistički život posle? biggrin.gif
Knjiga mi je primer kako dobar stil može nekad i da smeta čitaocu, tj. meni tongue.gif

#66 Rostokovsky

Rostokovsky
  • Members
  • 3,260 posts

Posted 19 June 2006 - 02:13

glava u klancu noge na vrancu

pogotovo kada stric Iketa i Branko puse kukuruzne brkove

#67 isaak

isaak
  • Members
  • 65 posts

Posted 19 June 2006 - 04:00

Pali Andjeo /Per Olov Enquist

#68 alfacinha

alfacinha
  • Members
  • 74 posts

Posted 20 June 2006 - 02:09

Dobro jutro....Ja bih se konkretnim primerom samo nadovezao na temu: knjiga koja mi je stvarno promenila zivot su u stvari 2: "Godina smrti Rikarda Reisa" i "Sedam Sunaca i Sedam Mesecina" od José Saramaga, i to u takvoj meri da sam morao da promenim geografiju svoga postojanja!

Edited by alfacinha, 20 June 2006 - 02:11.


#69 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 20 June 2006 - 08:00

QUOTE(alfacinha @ 20 Jun 2006, 03:09)
Dobro jutro....Ja bih se konkretnim primerom samo nadovezao na temu: knjiga koja mi je stvarno promenila zivot su u stvari 2: "Godina smrti Rikarda Reisa" i "Sedam Sunaca i Sedam Mesecina" od José Saramaga, i to u takvoj meri da sam morao da promenim geografiju svoga postojanja!



To je pravi odgovor.

#70 leeence

leeence
  • Members
  • 170 posts

Posted 20 June 2006 - 11:47

Richard Bach 'Prividjanja'
JRR Tolkien 'Hobit' poshto me posle navukao na sve i svakakve radove Tolkiena i drugih fantasy majstora...

#71 Markisha

Markisha
  • Members
  • 164 posts

Posted 20 June 2006 - 20:06

Vidim ima raznih misljenja o tome da li knjiga moze da promeni zivot ili ne, i ne mogu a da ne reagujem. Svaki dogadjaj nas menja, neki vise, neki manje, ali knjiga ne moze a da ne promeni nas pogled na svet. Svako od nas drugacije reaguje na svaku procitanu knjigu, ali reakcija postoji, i mora da postoji kakva god da je knjiga i ko god da je napisao. Knjiga je temelj nase civilizacije, kao i reakcije ljudi na iste, knjige nas oslikavaju kroz istoriju, a i kroz buducnost.

Svaka knjiga koju sam procitao je drasticno menjala moj zivot, i nadam se da ce tako biti i u buducnosti.

#72 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 21 June 2006 - 00:14

QUOTE(3opge @ 19 Jun 2006, 03:13)
glava u klancu noge na vrancu

pogotovo kada stric Iketa i Branko puse kukuruzne brkove


Branko ima svoje zasluzeno mesto u nasoj knjizevnosti za decu. Orlovi rano lete smo imali za lektiru u osnovnoj skoli, a sam sam se vise odusevljavao Dozivljajima Nikoletine Bursaca. Posle, kad sam poodrastao, nipodastavao sam ovog pisca. Bio sam uveren da je samo zato naturen za lektiru sto je politicki korektan.
Danas imam drugacije misljenje. Njegovo delo ima onaj konac koji bismo najbolje mogli da definisemo kao zivotnost. Njegovi romani su zivotni, i to zasenjuje sve ostale brojne mane, jer to i jeste bit knjizevnosti.

#73 dddejan

dddejan
  • Members
  • 1,413 posts

Posted 21 June 2006 - 01:26

klarkove odiseje i sf romani asimova (ne secam se vise ni naslova)
nakon toga poceo sam da se lozim na robote, kompjutere i te fore

#74 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 21 June 2006 - 05:46

QUOTE(mile curcic @ 21 Jun 2006, 01:14)
Branko ima svoje zasluzeno mesto u nasoj knjizevnosti za decu. Orlovi rano lete smo imali za lektiru u osnovnoj skoli, a sam sam se vise odusevljavao Dozivljajima Nikoletine Bursaca. Posle, kad sam poodrastao, nipodastavao sam ovog pisca. Bio sam uveren da je samo zato naturen za lektiru sto je politicki korektan.
Danas imam drugacije misljenje. Njegovo delo ima onaj konac koji bismo najbolje mogli da definisemo kao zivotnost. Njegovi romani su zivotni, i to zasenjuje sve ostale brojne mane, jer to i jeste bit knjizevnosti.


slazem se, copic je dobar pisac. imao je nesrecu da su ga karakterisali kao iskljucivo pisca za decu - sto nije tacno i ucinilo mu je nepravdu.

#75 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 21 June 2006 - 08:57

p i uspenski: u potrazi za chudesnim

magda sabo: starinska pricha

obe su, svaka iz svog sveta, pomogle da malo olabavim poglede na zivot.