Jump to content


Photo

Knjiga koja vam je promenila život


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
125 replies to this topic

#46 Phil

Phil
  • Members
  • 1,629 posts

Posted 12 June 2006 - 23:13

Час анатомије. После тога одабрао Кишов факултет е да би једног дана био такав интелектуалац, образован и моћан у распри. Сад сам члан форума. Мрзим књиге.

#47 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 12 June 2006 - 23:17

QUOTE(mile curcic @ 12 Jun 2006, 15:06)
Pikoleta je vec rekla!


A sta, ne moze ista knjiga?
U jebemu gajde sad.gif

#48 ikar

ikar
  • Members
  • 7,779 posts

Posted 12 June 2006 - 23:23

jan bibijan na mjesecu - posle nje sam trajno postao asocijalni introvert-egzibicionista.

#49 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 12 June 2006 - 23:36

QUOTE(Phil @ 13 Jun 2006, 00:13)
Час анатомије. После тога одабрао Кишов факултет е да би једног дана био такав интелектуалац, образован и моћан у распри. Сад сам члан форума. Мрзим књиге.


Otkrio Kisa kasnije, tek na fakultetu,i za divno cudo, Cas anatomije mi je takodje bila jedna od prelomnih knjiga u zivotu. Inace, taman za godinu-dve zakasnio u Beograd pa da Cas anatomije pratim i uzivo, na Kolarcu.
Tek posle procitao Pescanik (i posle grobnice), a onda i ostala dva romana iz porodicne trilogije, i pomislio da bi mozda bilo bolje da Grobnicu nije nikad ni napisao. Ne zato sto je losa (naprotiv!), nego zato sto mi se stara poetika daleko vise svidja.

#50 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 13 June 2006 - 00:19

QUOTE(mile curcic @ 13 Jun 2006, 00:36)
Otkrio Kisa kasnije, tek na fakultetu,i za divno cudo, Cas anatomije mi je takodje bila jedna od prelomnih knjiga u zivotu. Inace, taman za godinu-dve zakasnio u Beograd pa da Cas anatomije pratim i uzivo, na Kolarcu.
Tek posle procitao Pescanik (i posle grobnice), a onda i ostala dva romana iz porodicne trilogije, i pomislio da bi mozda bilo bolje da Grobnicu nije nikad ni napisao. Ne zato sto je losa (naprotiv!), nego zato sto mi se stara poetika daleko vise svidja.


Eh da, kako sam mogao da zaboravim Danila.

Basta, pepeo.

Prva knjiga koja me je rasplakala.

#51 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 13 June 2006 - 00:54

QUOTE(mile curcic @ 12 Jun 2006, 23:45)
Ti ocigledno ne verujes u naslov topica?
Bilo sta moze da promeni zivot (slikovito receno, jel da), pa svakako moze i knjiga. Mozda i ponajvise knjiga. Jer, recimo, neka licnost u nasem zivotu sasvim sigurno moze da ga temeljito promeni, ali za to treba vremena. Moramo tu osobu dobro upoznati, a to ponekad traje i godinama. Knjiga, na drugoj strani, predstavlja "zgusnut materijal", nesto sto je autor godinama stvarao mi apsorbujemo za samo nekoliko sati, ili dana. I dakako, te zgusnute misli mogu ozbiljno da nas pomere, da nam nacin razmisljanja krene drugim putem.

ne verujem u naslov topika? naravno da ne verujem. ne postoji ta jedna knjiga koja moze da ti promeni zivot. ok, Bukvar zaista jeste prekretnica svima nama podjednako i kontam jedini pravi odgovor na ovo pitanje. Biblija takodje, mnogim ljudima predstavlja najbitnije delo ikad napisano. moj odgovor jeste bio zajebancija, al cenim da mnogim ljudima nije.

shto se tiche dajdzesta, super je sve to, prochitash nechiji dugogodishnji trud, produkt iskustva i ideja inkorporiranih u beletristiku, ali da te to automatski oblikuje kao osobu onda bi se kurs iz razvoje psihologije sveo na kratak sprint kroz istoriju knjizevnosti.

#52 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 13 June 2006 - 01:23



SaE

#53 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 13 June 2006 - 15:41

QUOTE(alberto.ascari @ 12 Jun 2006, 08:47)
A kako te je ta knjiga promenila (promenila ti život), majke ti?

Ozbiljno.


"Pravi muškarac želi dvoje: Opasnost i igru!
Zato želi ženu kao najopasniju igračku..."
wink.gif innocent.gif rolleyes.gif

Tako je govorio Zaratustra F. Niče

#54 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 13 June 2006 - 15:54

QUOTE(Brandzi @ 12 Jun 2006, 18:40)
Alhemicar

Shvatila sam da covek da covek bez obzira na sve mora da traga za svojom licnom legendom, zato sto ako je ne prozivi onako kako treba kajace se celog zivota....Ja pokusavam da zivim svoju pricu, ali nazalost ima mnogo faktora koji mi otezavaju... smile.gif


Što bi rekli, čovek mora da igra sa kartama koje su mu podeljene, a kad ga zapadne dobra ruka, da isprati kartu koliko god može...

Inače postoji puno slicnih prica i knjiga na istu tematiku, a P. Kueljo je sve to lepo upakovao u jednu instant knjižicu koju svako može sa lakoćom da savlada...

Manekenke i fudbaleri posebno... tongue.gif

#55 light_angel

light_angel
  • Members
  • 69 posts

Posted 14 June 2006 - 05:59

Lazni car Scepan Kis tongue.gif

#56 anti

anti
  • Members
  • 417 posts

Posted 14 June 2006 - 14:34

QUOTE(Brandzi @ 12 Jun 2006, 17:40)
Alhemicar

Shvatila sam da covek da covek bez obzira na sve mora da traga za svojom licnom legendom, zato sto ako je ne prozivi onako kako treba kajace se celog zivota....Ja pokusavam da zivim svoju pricu, ali nazalost ima mnogo faktora koji mi otezavaju... smile.gif



QUOTE(dare... @ 13 Jun 2006, 15:54)
Što bi rekli, čovek mora da igra sa kartama koje su mu podeljene, a kad ga zapadne dobra ruka, da isprati kartu koliko god može...

Inače postoji puno slicnih prica i knjiga na istu tematiku, a P. Kueljo je sve to lepo upakovao u jednu instant knjižicu koju svako može sa lakoćom da savlada...

Manekenke i fudbaleri posebno... tongue.gif

ili ti: ako zelis pobjedit ne smijes izgubit. sleep_1.gif

lepi su ti zivotni saveti za domacice. puke.gif

#57 Catwoman

Catwoman
  • Members
  • 1,425 posts

Posted 15 June 2006 - 09:15

Ne razumem zasto se svi ovde iscudjavaju?! Da, knjiga moze da promeni, tj. u velikoj meri utice na neciji zivot. Nije moguce da kao klinci niste obozavali neku kljigu, citali je sto puta i bili pod njenim uticajem (ako ne knjiga, onda recimo film)? Mozda to vise ne moze da se desi odrasloj osobi koja vec ima izgradjenu licnost, stavove i poglede na zivot; ali detetu-tinejdzeru definitivno moze (i sigurno se to mnogima desavalo). U mom slucaju, knjige su najveci uticaj imale kad sam imala oko 12 godina, i u pitanju su bile prvo Majstor i Margarita, a zatim Wuthering Heights. Posebno ova druga. Taj roman sam obozavala i obozavam, i ona je u velikoj meri uticala na forimiranje mojih pogleda na zivot.

Sem toga, obe ove pomenute knjige su mi jako pomogle u toj fazi ranog puberteta, zato sto sam prvi put naisla na junakinje sa kojima sam mogla da se identifikujem (ukljucujuci i lose ili 'lose' osobine). Pre toga sam imala veliki problem da sebe prihvatim kao devojcicu/zenu (zahvaljujuci dobrim delom i mojim skolskim drugaricama koje su volele da uplaseno vriste, da se prave da su slabe, da tracare itd.), a razne knjizevne i filmske junakinje koje sam dotad znala, ako i nisu bile slabe, bile su sve preslatke, nijedna od njih umela da se iznervira, plane, itd., nijedna od njih nije bila tip osobe koja ce da prkosi i 'udara glavom u zid'. Eto, jos kao devojcici ti neko ispere mozak kakvo bi trebalo da bude 'zensko' ponasanje, sto je nesto sto ja nikad nisam bila u stanju da prihvatim - mislila sam, ne mogu i necu da budem ono sto nisam, pa ako to znaci da ne mogu da budem 'prava zena', bas me briga.... Onda sam se povukla u sebe, postala vrlo nesigurna, postala nezainteresovana za svoj izgled (nesto sto je za mene inace uvek bilo totalno atipicno - ta anomalija je, na srecu, trajala samo tih nekoliko godina smile.gif ) Dok nisam shvatila da zenstvenost nema veze sa tim glupostima.

Eto, mislim da je ovo bilo i konkretno i vrlo licno, jeste li sad zadovoljni?! rolleyes.gif

Kasnije (15 godina) su na mene slicno jak utisak ostavili romani Dostojevskog (posebno Idiot). Sa njegovim zenskim likovima sam se takodje u velikoj meri identifikovala. Takodje se secam da mi je Heseov Demijan dosta znacio, jer su me odusevili stavovi iskazani u toj knjizi - mada se sad skoro niceg konkretog iz te knjige ne secam.

#58 quentin

quentin
  • Members
  • 1,110 posts

Posted 15 June 2006 - 15:13

Nije baš da mi se život promijenio, ali od kad sam prvi put pročitao Pinčonovu Objavu broja 49, moj odnos prema književnosti više nije isti.

#59 reddwarf

reddwarf
  • Members
  • 703 posts

Posted 15 June 2006 - 19:22

I ovaj topik, kao i hiljadu drugih na Literaturi , može da se pretvori u puko nabrajanje knjiga koje se nekome dopadaju. A i pitanje je malo (uzeto samo za sebe) spomenarsko. Podseća me na ona pitanja: koju biste knjigu poneli na pusto ostrvo.

Mene više zanima drugi aspekt pitanja. Koliko književnost uopšte utiče na nečiji život? Da ne ispadne banalno, koliko književnost utiče na formiranje stavova, karaktera i nekih opštih pogleda na život. (Izbacujem odmah iz priče sve "biblije", religiozne i ideološke fanatike.)

Sve knjige koje sam pročitala uticale su na dva načina:
1. Iznijansiranost pogleda na svet. Naravno da ne bih svet gledala crno-belo da nisam toliko u životu čitala, ali jednostavno ne bih videla toliko boja.
2. Formiranje književnog ukusa. Nikakvo školsko znanje, nijedan kritičar, teoretičar književnosti ne može da utiče u toj meri na svaku novu knjigu koju ću pročitati, koliko će uticati prethodno čitalačko iskustvo. A uticaj će biti mnogo dublji nego što se na prvi pogled čini. Neće uticati samo na to da li će mi se knjiga dopasti, već, pre svega, na prihvatanje i tumačenje nove knjige.

#60 LJU-LJU

LJU-LJU
  • Members
  • 103 posts

Posted 15 June 2006 - 23:04

QUOTE(ikar @ 13 Jun 2006, 00:23)
jan bibijan na mjesecu - posle nje sam trajno postao asocijalni introvert-egzibicionista.




kakav je moj udeo u toj trajnoj promeni ohmy.gif