Jump to content


Photo

Zasto NECU da se vratim


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
145 replies to this topic

#76 zvezdara

zvezdara
  • Members
  • 236 posts

Posted 10 June 2002 - 16:37

Posle svih ovih diskusija koje su, svaka ponaosob, dale izvanredni opis razloga odlaska/povratka, presek stanja kroz proslost i sadasnjost, socioloske, psiholoske pa cak i filosofske analize teme, mogu da izvucem dva zakljucka:
1. Apsolutno se slazem sa Vama. Citajuci vase postove, prepoznavao sam svoje sopstvene stavove i misljenja.
2. Shvatio sam zasto nas "ne zele" nazad. I pored, kao sto rekoh, izuzetne erudicije i ocigledne visoke obrazovanosti, provejava jedna kljucna (pogresna) misao skoro kroz sve postove: mi treba da se (ako se) vratimo kuci da donesemo, doprinesemo, popravimo, unapredimo (itd.) stanje u Srbiji. Mi smo tako fini i pametni i ne rezumemo zasto nas necete nazad? Mi samo hocemo da pomognemo.
Da ne bi bilo nesporazuma, pitanje: da li ste "odlazili po tim Kanadama, Amerikama i sta ti ja znam" i isto tako ocekivali da doprinesete njihovom razvoju? Da ih obogatite svojim znanjem i pamecu? E tako isto, ako uopste pomisljate da se vracate, gledajte samo sebe i sebi bliznje i manite se svakakih altruistickih pobuda.
Ljudi na Balkanu ne vole kad im se popuje, a mi to upravo cinimo.

[ Izmena poruke: zvezdara na dan 2002-06-10 17:39 ]

#77 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 10 June 2002 - 19:59

"Ljudi na Balkanu ne vole kad im se popuje, a mi to upravo cinimo."

Ovde si debelo u pravu, ali ja bih te dopunio: u tom popovanju, naime, [b]nismo uopste sami.[/i] Srbiji "popuju" raznorazni, i to vec tolike godine: u pocetku su to radili tiho, prijateljski, u vidu saveta... Mozda je bilo i kakvih razloga?

Znas kako kazu Rusi: kada ti dva nepoznata coveka na ulici kazu da si pijan - idi kuci i ispavaj se. A ni Rusi ne vole da im se "popuje"...

#78 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 11 June 2002 - 01:09

zvezdara:
I pored, kao sto rekoh, izuzetne erudicije i ocigledne visoke obrazovanosti, provejava jedna kljucna (pogresna) misao skoro kroz sve postove: mi treba da se (ako se) vratimo kuci da donesemo, doprinesemo, popravimo, unapredimo (itd.) stanje u Srbiji. Mi smo tako fini i pametni i ne rezumemo zasto nas necete nazad? Mi samo hocemo da pomognemo.  
Da ne bi bilo nesporazuma, pitanje: da li ste "odlazili po tim Kanadama, Amerikama i sta ti ja znam" i isto tako ocekivali da doprinesete njihovom razvoju? Da ih obogatite svojim znanjem i pamecu? E tako isto, ako uopste pomisljate da se vracate, gledajte samo sebe i sebi bliznje i manite se svakakih altruistickih pobuda.
Ljudi na Balkanu ne vole kad im se popuje, a mi to upravo cinimo.

Vidim da je nesporazum bio potpun - ponovo mi je zao za ucesce na ovim temama. Elementarna stvar koja nisam uspeo adekvatno da komuniciram je da (barem kod mene) nisu u pitanju "altruisticke pobude" niti mislim da sam "bogom dan" pametnjakovic, vec jednostavno vidim veliku sansu za Srbiju i CG u razvoju oblasti kojom se bavim. Kao sto bih u nekoj drugoj zemlji sa tako velikim potencijalom zeleo da radim, tako i u Srbiji, pa i malo vise (sto je valjda normalno). E ta neka druga zemlja (kao sto je npr Novi Zeland ili Australija) nije oklevala da me uposli na tom poslu, a Srbija (pored objektivnih poteskoca za koje imam razumevanja) okleva, najblaze receno, cak i kad im se dodje na noge i ponudi sve "na tanjiru". Bice da si u pravu ono oko "popovanja" - [dodato kasnije]: mada niko i nigde ne voli popovanje, nije dzaba Madonna pevala Papa don't preach; samo sto to i nije popovanje, nego nudjenje usluga. To sto neki imaju problem sa tim vise govori o njima, nego o nama, "arogantnim pametnjakovicima".

[ Izmena poruke: Indy na dan 2002-06-11 03:10 ]

#79 Jovana

Jovana
  • Members
  • 694 posts

Posted 11 June 2002 - 09:28

2 Condor, Zvezdara, Indy, ostali

Ne slazem se sa Vama !

Niko nam ne brani da se vratimo, postavlja prepreke ili slicno. Ipada kao da je u Srbiji pokret protiv vracanja Condora, Jovane - velikih strucnjaka i mislioca……Na individualnom nivou neko koga bi evenutalno ugroziili na radnom mestu bi nam, naravno podmetao klipove bas kao sto bi se desilo i u New York-u. To je prirodna ljudska reakcija.

Sister je lepo napisala o tome. (ne racunam ono o sushi restoranu, jer je time daleko otisla u buducnost…. Sushi pljeskavica mozda …. He Srbi da jedu sushi… interesting….)

Umesto teme " zasto necu da se vratim " predlazem naslov " sta dobijam ako se vratim ? "

#80 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 11 June 2002 - 13:27

Jovana:
Niko nam ne brani da se vratimo, postavlja prepreke ili slicno.

M'da, sto mene definitivno dovodi u shugavi osijecaj da sam tupio tastaturu za dz. Ja pet puta pisem kako konkretne ljude NECE da prime na konkretna mesta, ali eto - posle svog tog tupljenja, sto mladi kazu smaranja, sta? - 'ajmo sad svi zajedno: "niko nama ne brani da se vratimo". Hebi ga, izgleda da sam pricao kineski!?

Posted Image

#81 zvezdara

zvezdara
  • Members
  • 236 posts

Posted 11 June 2002 - 15:11

OK! Da razjasnim: moj savet je ako hocete da se vracate, vratite se zbog SEBE. Ako imate srece da nadjete dobar posao, to je dovoljno. Ne ocekujte da Vas tapsu po ramenu i docekuju cvecem a isto tako nemojte misliti i pokazivati da ste iznad njih (mislim u strucnom pogledu). To je realnost!
Nazalost, cista fikcija je da drustvo iskoristi cinjenicu da ste svi Vi (opet u strucnom pogledu) zaista iznad "domacih". Jedini pravi razvoj Srbije i hvatanje prikljucka sa Evropom je bio krajem 19. i pocetkom 20. veka kada je drzava O SVOM TROSKU slala perspektivne ljude u inostranstvo na skolovanje i "pecenje zanata". Nas imaju besplatno, ali jedino sto od nas ocekuju su "doznake iz inostranstva".

#82 anarchic!

anarchic!
  • Members
  • 253 posts

Posted 11 June 2002 - 16:36

OK! Da razjasnim: moj savet je ako hocete da ... ...]

ali mi/oni necemo savete, hocemo da pop.upujemo :grin::grin::grin:

#83 zvezdara

zvezdara
  • Members
  • 236 posts

Posted 11 June 2002 - 16:50

anarchic!:
OK! Da razjasnim: moj savet je ako hocete da ... ...]

ali mi/oni necemo savete, hocemo da pop.upujemo :grin::grin::grin:

Hvala na savetu :smile:

#84 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 11 June 2002 - 18:36

prvo, ja ne znam da je bilo ko ovde rekao da bi se eventualno vratio zbog neceg drugog a ne zbog sebe.

dalje, meni nije dovoljno da "imam srece" da nadjem dobar posao, posto ja ne zelim srecu, vec posao koji zasluzujem, na kojem sam (pretpostavimo) bolja od ostalih kandidata, mereno parametrima koji se u svetu koriste.

mislicu i ponasacu se kao da sam "iznad" onih za koje mislim da sam profesionalno iznad, i ne vidim zasto mi u srbiji to ne bi bilo dozvoljeno, ako mi je dozvoljeno u americi. osim toga, ljudi u srbiji se itekako ponasaju kao da su "iznad", i kada su itekako "ispod".

i kakve veze ima ko je platio moju avionsku kartu ovde ili onde. problem je da se u srbiji (potencijalno i verovatno realno) vrsi diskriminacija protiv gradjana srbije.

#85 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 11 June 2002 - 19:13

2 Jovana:

Priznajem da imam u najmanju ruku nedorecene i kontradiktorne stavove (& osecaje) po ovoj temi, ali stvarno ne mislim (a nadam se da nisam ni rekao nesto tome nalik) "da u Srbiji postoji pokret protiv povratka moje malenkosti, velikog mislioca El Condora". Kada sam konkretni ja u pitanju - niti je Srbija bogzna sta izgubila, niti je Kanada nesto specijalno dobila. Sve u svemu, bio je to svakako "veliki korak" - ali samo za mene i moju porodicu. (Humankind - at ease! :grin:)

Ako ikada pocnem (ozbiljno) da razmisljam o povratku - a ne vidim da ce se to u skorije vreme desiti - onda cu svakako razmatrati iskljucivo "tihi povratak". Uostalom, i odlazak je bio od tihe sorte...

Medjutim, ono o cemu sam pokusao da kazem neku je ta naglasena nezainteresovanost koju sam ja popio cak i od bliskih prijatelja (& ljudi prethodno vrlo belosvetski nastrojenih) - kada je u pitanju zivot na tom famoznom Zapadu, t.j. nasa mala iskustva. Nisam se osetio toliko licno nepozeljnim (nisam ni mogao, obzirom da nikad nisam planirao ili pokusavao povratak) - koliko mi se ucinilo da su nezeljene upravo price o "Zapadu". Tu sam se pobojao da je Srbija (pa cak i protiv te boljke pelcovani Beograd?) usla u nesto gore od rata i sankcija: u jednu duhovnu samoizolaciju. I to me je uplasilo - ali najmanje mene radi. Mene je to u Srbiji nekako usamilo, if you know what I mean. Ali to svakako nije nista strasno...

Tako je to izgledalo vrelog leta 2000-tog. A koliko se promenilo - e, o tome cu podneti pun izvestaj za jedno mesec i po... :grin:

#86 Sister

Sister
  • Members
  • 1,166 posts

Posted 11 June 2002 - 21:07

Hajde da probam, po cenu da ponovo popijem extended version disco remix brecanja :wink:

Da li je tvoj dojam da je ta nezainteresovanost poticala od toga što tvoje prijatelje zaista ne zanima život na zapadu, zato što nikako ne vole zapad, ili zato što neko gladan ne voli da mu se maše dimljenim lososom koga ne može dobiti ispred nosa?

Ne znam, možda ovaj primer može da potkrepi poslednju od ove tri teze: jedini put kada zaista nisam bila raspoložena da slušam putničke priče (koje inače beskrajno volim) je bio opis dvonedeljnog letovanja na Jamajci u hotelu sa 5 zvezdica. Možda je to bilo skandalozno, prizemno ili šta već, a sa moje tačke gledišta ipak samo ljudski.

Druga stvar je što ljudi koji svrate ovde u posetu nisu zainteresovani za gomilu stvari koje ljudi odavde imaju želju da ispričaju - isto tako lična mala zapažanja i iskustva kao što su takva o kojima ti govoriš. Sam si odavno primetio da se radi o velikom jazu, zašto bi te onda to čudilo ili skandalizovalo? Možda je ipak u pitanju two-way street nerazumevanja usled velikih razlika u svetovima?

Nego, meni je najveća misterija zbog čega i dalje imam mazohistički poriv da diskutujem na ovu temu :wink:

#87 Jovana

Jovana
  • Members
  • 694 posts

Posted 11 June 2002 - 21:27

Znas kako Kondore? U ovoj poslednjoj turi mog odlaska definisala bih sebe da nisam bila dovoljno napolju (da se oseca kao na primer ti), a ko je dovoljno bio "unutra" da bi shvatao o cemu pricaju ljudi u Beogradu. Covek se posle nekog vremena navikne....

Za vreme mog "beogradskog" zivota, a sigurna sam da mnogi na ovom forumu dele moje misljenje, elem, vrlo cesto sam imala osecaj "nepripadanja". To je onaj osecaj kada se pitas sta radis ovde, medju okolinom koju uprkos silnom i trudu i zelji ne uspevas nikako da razumes. I kada si vec ovde, jedino sto ti preostaje da zivis neki svoj svet sastavljen od dogadjaja koje ne moras da potiskujes i prijatelja koji su obicno retki.

Opet posto smo bili liseni mnogih stvari koje predstavljaju normalan standard, postali smo, jeste, lepo si to primetio nekako izolovani. Ne radi se o tome da li je mene interesovalo nesto sto je na primer tvoj ili neciji zivot, vec sam sklona da mislim da prosto nisam imala snage/zivaca/volje, whatever, jer smo morali da brinemo stvari o kojima ljudi na zapadu samo sanjaju.

Zato mislim da je najveci srpski uspeh bio: ostati normalan.

Kako se budu stvari menjali, menjace se i ljudi i mi necemo biti jedno samoizolovano ostrvce u kome ljudi ne dele iste brige kao u drugim zemljama.

I ja zeljno iscekujem dolazak u Beograd na leto. Da vidim da li se posle 14 meseci nesto desilo. Nekako sam uverena da cu osetiti pomak.

[ Izmena poruke: Jovana na dan 2002-06-12 00:00 ]

#88 sonja

sonja
  • Members
  • 683 posts

Posted 11 June 2002 - 21:41

Pa kada tako reagujete vi koji ste tamo u medjuvremenu bili, sta treba da ocekujem ja koja cu posle deset godina konacno moci da se po prvi put vratim u posetu sledeceg leta i to jos sa muzem (Koreancem)? Ne bojim se toliko nerazumevanja niti mi je u krajnjoj liniji stalo da me okolina prihvati (sa pravim prijateljima sam odrzala dobre odnose i nikada nam nije bilo tesko smo da se vrlo lepo druzimo uprkos mnogim razlikama), ali se iz mnogih prica (i nazalost veoma ruznih licnih iskustava pred odlazak) bojim neprijatnosti ili mozda neceg goreg. Pa ima li neko od vas da me posavetuje?

#89 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 11 June 2002 - 21:50

O dimljenom lososu

Znas, tu skoro sam u email-u jednom drugaru-zavicajcu opisivao nas prvi stan u Kanadi. Da naglasim koliko je u pitanju bio low level/ najskromniji moguci smestaj napisao sam i nesto ovakvo: "drvena zgrada, skripi, stanovi sa po jednim kupatilom, niks kamin, zgrada bez bazena". I to je sve bila sasvim uzgredna recenica u dugoj i sasvim drugacijoj prici.

Jao, da si samo videla njegov odgovor! U kome su postojae samo dve reci: kamin i BAZEN! I hoces li mi verovati na rec da se meni tek tu upali sijalica i po prvi put procitam ono sto sam mu napisao njegovim ocima. I - skandal!

I sta sada tu da se radi? Coveka znam hiljadu godina, nema apsolutno nikakve teorije da bas njega nesto pokusavam da impresioniram ili ubijem u pojam - pa ni podsvesno. Nego, na zalost, zivimo u dva dramaticno udaljena referentna sistema i ovakvi nesporazumi naprosto moraju da se desavaju. Pogotovo sa ovima poput mene koji imaju staz od 6-7-8 i vise godina: mi sada iskreno mislimo da da su stanovi uvek zagrejani, i da uvek ima tople vode.

E, sad, kao minimalni uslov u smislu onog piva - zahtevam da me sutnete ispod stola kad god skrenem u "efekat dimljenog lososa". Okay?

#90 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 12 June 2002 - 19:43

Sve mi se čini da se razmišljanje da vas ovde/ovdašnji neće, vrlo lako pretvorilo u činjenicu da vi nećete nas. Ili se meni to samo čini, a sve samo čitajući diskusije na ovom topicu?

Normalno je da ste se navikli na bolje. Normalno je da vam ne pada na pamet da se vraćate na gore. Ali, (ovo važi za one koji su otišli tokom devedesetih) Beograd nije onako crn kakvim ga pamtite a ni onako beo kakav bi trebalo da bude da bi se vratili.

Rijetki imaju snage za dva egzila..."

Nije veliki onaj koji nikada ne padne. Veliki je onaj koji posle pada smogne snage da ustane i nastavi dalje. Koliko god puta bilo potrebno. I ma gde bio.

Preživeće Beograd i tragediju devedesetih.