Jump to content


Photo

Hrvatsko drZavljanstvo


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
162 replies to this topic

#121 meric

meric
  • Members
  • 60 posts

Posted 07 March 2007 - 23:56

QUOTE(rudlavibizon @ 7 Mar 2007, 21:15)
Da,bas me plasi takvo ponasanje, narocito taj sto vas je ispitivao za himnu  ph34r.gif  . Elem, ja sam (odnosno moj otac) izvukao drzavljanstvo jos 1997. na osnovu toga sto mi je otac drzavljanin pa sad nameravam da izvucem i pasos odnosno putovnicu jer sam konacno presao tridesetu i time resio pitanje vojne obaveze. Da li neko ima iskustva sa vadjenjem putovnice u Beogradu? Koji su mi dokumenti potrebni i, najbitnije, da li moram kod caleta na kratki kurs "'rvackog"? Moram priznati da imam mali problem sa ovim, iako mi idu jezici, ali ne zato sto mislim da je ponizavajuce nego jednostavno nisam siguran koliko mogu uverljivo to da izvedem a da ne ispadne jos gore nego da pricam srpski. innocent.gif

Imas domovnicu (drzavljanstvo)? U tom slucaju, mozes i marsovski da pricas (ili jednako strasno - da zahtev potpises cirilicom), moraju ti izdati pasos, to je prosto tvoje pravo kao drzavljanina.

Btw, putovnicu/pasos, kada su Hrvati u pitanju, moras vaditi tamo gde ti je prijavljen boravak. Ako je to Beograd, u odnosu na Hrvatsku, procedura se razlikuje u nekoliko dokumenata (ako si dvojni drzavljanin, valjda treba potvrda od vojske o statusu, srpsko uverenje o drzavljanstvu) i naravno novac - u DKP-ima otkidaju za pasos, recimo da kosta oko 250 evra. Cela procedura traje preko mesec dana.

#122 rudlavibizon

rudlavibizon
  • Members
  • 83 posts

Posted 08 March 2007 - 01:00

QUOTE(meric @ 7 Mar 2007, 23:56)
Imas domovnicu (drzavljanstvo)? U tom slucaju, mozes i marsovski da pricas (ili jednako strasno - da zahtev potpises cirilicom), moraju ti izdati pasos, to je prosto tvoje pravo kao drzavljanina.

Btw, putovnicu/pasos, kada su Hrvati u pitanju, moras vaditi tamo gde ti je prijavljen boravak. Ako je to Beograd, u odnosu na Hrvatsku, procedura se razlikuje u nekoliko dokumenata (ako si dvojni drzavljanin, valjda treba potvrda od vojske o statusu, srpsko uverenje o drzavljanstvu) i naravno novac - u DKP-ima otkidaju za pasos, recimo da kosta oko 250 evra. Cela procedura traje preko mesec dana.


Hvala za info, nazvacu veleposlanstvo ovih dana. Valjda mi to uverenje od vojske ne treba posto sam prosle godine napunio 30 (sa srpskom vojskom jos nisam sredio status).
Za pare sam predpostavljao da je toliko otprilike...Eh, bolje za putovnicu nego za vize sto se mene tice.

#123 sneaky

sneaky
  • Members
  • 117 posts

Posted 12 March 2007 - 11:47

Konacno bi ove nedelje trebao da odem do konzulata (Sime Loznica 11,valjda imam sve sto je potrebno), ali cuo sam da su guzve nevidjene.
Posto rade od 9-13h, potrebno je doci oko 5 ujutru (mozda cak i ranije) da bi se stiglo na red.

@Meric, hvala na informacijama.

#124 sneaky

sneaky
  • Members
  • 117 posts

Posted 15 March 2007 - 20:46

Vratio se iz konzulata, u kratkim crtama cu vam ispricati najnoviju proceduru.

-Ispred veleposlanstva sam bio tacno u 6h i bio peti u koloni.
-Konacno u 9h pocinju sa radom i oko pola 10 ulazim unutra.
-Prosledili su me na salter gde sam pokazao dokumenta (krsni list nista ne vredi iako su mi telefonom rekli drugacije)
-Covek sa saltera mi je rekao da imam osnova za domovnicu i dao formular i broj ziro racuna na koji treba da uplatim 55 evra.Znaci od 12.03. placanja ne vrsite u konzulatu, vec iskljucivo u posebnu filijalu Raiffeisen banke koja se nalazi u Resavskoj 66 (skroz gore kog klinickog centra), sto dodatno komplikuje situaciju.
-Odlazim u Raiffeisen i opet cekam red (malo duza procedura jer je uplata drugacija i treba oko 10-15 minuta po osobi)
-Posle uplate, opet se taksijem vracam do konzulata ispred koga nema guzve (verovatno su mnogi odustali)
-Posle 10-ak minuta ulazim, popunjavam upitnik i predajem dokumenta+2 uplatnice koje sam dobio iz Raiffeisena (jednu ti vracaju)
-Covek sa saltera mi kaze da su dokumenti ok i da sada samo treba da budem strpljiv
(1-3 godine cekicanja, zovu na telefon kad zavrse). Ipak, ljudi ispred su mi rekli da domovnica moze da se dobije i za par meseci, odnosno da nema pravila.


Srecno...

#125 delija_sever031

delija_sever031
  • Members
  • 182 posts

Posted 24 March 2007 - 12:28

Ako su svi uslovi ispunjeni,koliko se ceka na dobijanje drzavljanstva,otprilike?

#126 slavisa

slavisa
  • Members
  • 34 posts

Posted 25 March 2007 - 11:57

Pozdrav svima.
Ja sam predao zahtev za hrvatsko drzavljanstvo krajem aprila 2005, i sad negde pocetkom aprila treba da dobijem putovnicu. Znaci sve ukupno oko 2 god.
Dokumenta sam predavao u konzulatu u Subotici.
Ovd, kad ti uzmu dokumenta, onda ti daju uplatnicu, kad se u banci uplati na racun konzulata ne mora se vracati u konzulat.
Ako je osoba starija od 30 god. ne treba uverenje o sluzenju vojske.
A ako su svi uslovi ispunjeni na drzavlanstvo se ceka u proseku oko 18 meseci, to je bar ako se kod nas predaju dokumenta. Mnoge sam pitao koliko su cekali na drzavljanstvo i svi su oko 18 meseci a neki i duze. Ja sam cekao 18meseci. Za putovnicu se ceka 30 dana.
E sad mene interesuje, kad dobijem putovnicu, dali mogu samo sesti u avion i pravac Francuska, ili mi trebaju, garantno pismo, osiguranje...,?
Nikad jos nisam imao prilike da putujem a da ne moram vadit vizu, pa me je malo strah. smile.gif

Edited by slavisa, 25 March 2007 - 12:00.


#127 Nicol

Nicol
  • Members
  • 751 posts

Posted 25 March 2007 - 12:02

QUOTE(slavisa @ 25 Mar 2007, 12:57)
E sad mene interesuje, kad dobijem putovnicu, dali mogu samo sesti u avion i pravac Francuska, ili mi trebaju, garantno pismo, osiguranje...,?
Nikad jos nisam imao prilike da putujem a da ne moram vadit vizu, pa me je malo strah. smile.gif

u sve europske zemlje bez vize, a unatrag 1 god. i u Veliku Britaniju.

#128 delija_sever031

delija_sever031
  • Members
  • 182 posts

Posted 25 March 2007 - 12:38

kazes godinu i po do 2 ako se kod nas predaju dokumenta,a ako se zahtev i dokumenta predaju u HR proces ide brze ili....?

#129 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 25 March 2007 - 12:51

QUOTE(Nicol @ 25 Mar 2007, 13:02)
u sve europske zemlje bez vize, a  unatrag 1 god. i u Veliku Britaniju.


dobijes (ulaznu) vizu na granici za GB (ogranicenog trajanja 6 mjeseci)

i za npr. Njemacku bi ti trebala viza ukoliko ides u posjetu duzu od x/par dana,
dapace trebala bi se i prijaviti u mjestu boravka, zakonski gledano,
al' Nijemci to Hrvatima (tj. gradjanima Hrvatske) toleriraju.

i tako to u svezi viza tongue.gif

Gibraltar je valjda jedini (nama proslo ljeto za jedan vikend pravili sranja).
nisu imali pojma to da nemas potrebe vise odlazit u veleposlanstvo.
i vracali nas nazad u Spanjolsku u konzulat po .. vizu, koju smo mogli dobiti
tek u ponedjeljak.

onda se moja bolja polovina dosjetila da smo za Uskrs bili u Engleskoj
pa su nam pronasli tih 6 mjeseci a posto je Gibraltar dio GB .. u'ndak more (bre) biggrin.gif


gradjanima zemalja iz EU u EU, ne trebaju vize ali treba prijava boravka,
tu se racuna i boravak u hotelu no u hotelu ti ionako boravak prijavljuje - hotel.
(kako sam ovi recenicni sklop pametno slozio, cudo jedno biggrin.gif )

#130 Gjovani

Gjovani
  • Members
  • 3,195 posts

Posted 25 March 2007 - 13:07

QUOTE(Slaven @ 25 Mar 2007, 13:51)
dobijes (ulaznu) vizu na granici za GB (ogranicenog trajanja 6 mjeseci)

i za npr. Njemacku bi ti trebala viza ukoliko ides u posjetu duzu od x/par dana,
dapace trebala bi se i prijaviti u mjestu boravka, zakonski gledano,
al' Nijemci to Hrvatima (tj. gradjanima Hrvatske) toleriraju.

i tako to u svezi viza  tongue.gif

Gibraltar je valjda jedini (nama proslo ljeto za jedan vikend pravili sranja).
nisu imali pojma to da nemas potrebe vise odlazit u veleposlanstvo.
i vracali nas nazad u Spanjolsku u konzulat po .. vizu, koju smo mogli dobiti
tek u ponedjeljak.

onda se moja bolja polovina dosjetila da smo za Uskrs bili u Engleskoj
pa su nam pronasli tih 6 mjeseci a posto je Gibraltar dio GB .. u'ndak more (bre) biggrin.gif
gradjanima zemalja iz EU u EU, ne trebaju vize ali treba prijava boravka,
tu se racuna i boravak u hotelu no u hotelu ti ionako boravak prijavljuje - hotel.
(kako sam ovi recenicni sklop pametno slozio, cudo jedno biggrin.gif )

Samo jedna sitna pravopisna ispravka.. tongue.gif
Undak mure..(bre).. tongue.gif

#131 slavisa

slavisa
  • Members
  • 34 posts

Posted 25 March 2007 - 16:50

Hvala na odgovorima.

#132 Nicol

Nicol
  • Members
  • 751 posts

Posted 25 March 2007 - 18:05

hvala slavenu što sam osvjestila spoznaju koliko sam pravnih propisa prekršila dry.gif

#133 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 25 March 2007 - 18:37

QUOTE(Nicol @ 25 Mar 2007, 19:05)
hvala slavenu što sam osvjestila spoznaju koliko sam pravnih propisa prekršila  dry.gif


a'sti misa nisi se valjda naljutila sad.gif

meni bilo simpaticno izreci da sam biJa na Gibraltaru
(doduse jedan dan al' opet - bilo lipo tj. cudno a lijepo)


a i zbog tocne informacije, znaci s hrvatskom putnicom
mozes neograniceno putovati ali ti treba viza
samo je ne moras traziti u veleposlanstvu vec
u mjestu boravka (to je slucaj za Njemacku) ili na samoj granici (GB).

#134 slavisa

slavisa
  • Members
  • 34 posts

Posted 26 March 2007 - 12:42

Evo napisat cu vam konkretnu situaciju.
Kad dobijem putovnicu, hteo bih da posetim prijatelje u Francuskoj. Ostao bih preko leta, znaci ono do 90 dana. E sad mene interesuje, dali je dovoljno da ja samo kupim kartu i pravac Francuska, ili oni treba da mi posalju garantno pismo, ili sta jos?
Stvarno ne znam, neki kazu ne treba nista, neki kazu treba, stvarno nemam pojma.
Pa bih vas molio za pomoc.

P.S.
Znam da mi viza ne treba.

Edited by slavisa, 26 March 2007 - 12:43.


#135 sneaky

sneaky
  • Members
  • 117 posts

Posted 26 March 2007 - 14:00

QUOTE(slavisa @ 26 Mar 2007, 13:42)
P.S.
Znam da mi viza ne treba.

Pa sta ti onda treba, ne razumem?
Nece valjda na granici da ti traze garantno pismo ili nesto slicno ?