Jump to content


Photo

Prstaci u CG


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
25 replies to this topic

#16 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 31 May 2006 - 16:22

QUOTE(Kinik @ 27 May 2006, 02:12)
2 gazza
.....................

>> ... nego, probah neke spanske skoljke koje lice na prstace ali su duze i manje sofisticiranog ukusa, zovu se navajos ili navahas ne mogu sad da se setim tacno. jel i one rastu u kamenu ili....? <<

Sorry, - nisi opisao izgled skoljke / ljusture?

Evo neki linkovi:
http://www.masmar.co...es/desc/95.html
http://www.lareira.n...scast.php?Id=83
http://www.lonxanet.....php/cPath/6_50

Pa kaze: Longueirón (Ensis Siliqua)
- Longueirón Extra (24 piezas/kg)
- Longueirón Grande (36 piezas/kg)
- Longueirón Mediano (48 piezas/kg)

Sto znaci love se!
Raznih velicina - razne cene. To sam video (i kusao) i u Italiji.
Prstace - mnogo retko!

A evo i link za recepat:
http://www.lareira.n...IdRecetas=r261r

Prijatno!

...



pa to je ta, vidis na jednom od linkova da pominju kastiljansko ime NAVAJA, sad sam ih video na kalencu za vikend. nesto oko 1200 din za kilo, a secam se da su u barseloni na la boceriji bilo nesto tipa 3-4E za poveci svezanj.

jedno vreme sam ih tamanio u portu dok ih je bilo, al nema vise. dobre su, nisu muljave kao muslje, imaju dosta mesa i malo podsecaju na strukturu velikih prstaca

#17 Kit Louch

Kit Louch
  • Members
  • 3,226 posts

Posted 31 May 2006 - 16:36

QUOTE(Kinik @ 25 May 2006, 19:11)
...
PRSTAVAC, ŠLJANAK - SOLEN VAGINA (da covek ne poveruje!)
...


Međ' lokalcima poznati kao "pizdice". Adekvatno i utemeljeno.

#18 GoranBG

GoranBG
  • Members
  • 1,485 posts

Posted 04 June 2006 - 08:37

QUOTE(Kit Louch @ 31 May 2006, 17:36)
Međ' lokalcima poznati kao "pizdice". Adekvatno i utemeljeno.


Hm, nikada nisam cuo da neko prstace zove 'pizdice', u CG a i u Hrvatskoj pizdice kazu za dagnje ili mushlje.

#19 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 06 June 2006 - 19:34

QUOTE(GoranBG @ 4 Jun 2006, 09:37)
Hm, nikada nisam cuo da neko prstace zove 'pizdice', u CG a i u Hrvatskoj pizdice kazu za dagnje ili mushlje.

Da, i ja sam cuo i koristio taj naziv.

#20 bodolino

bodolino
  • Members
  • 1,032 posts

Posted 06 June 2006 - 22:21

QUOTE(king louie @ 25 May 2006, 17:57)
50 godina?! ohmy.gif  Trebalo bi me bit sram.

Prvi put sam ih jeo s ocem, kad ih je sam vadio. Nosili smo kamen i lupali. Javno. Na žaru, izvrsni.

Zadnji put na Adi Bojani, prije par godina. Na buzaru. Izvrsni. Bili najnormalnije u ponudi.

U Cro je zanimljivo da pred restoranima često piše prstaci na onim menu pločama, ali kad upitaš za iste, svi se iščudjavaju ko da si s neba pao.

Znači, ništa. Gastronomska uspomena. Živote. sad.gif


pssst , neum

#21 banacanin

banacanin
  • Members
  • 547 posts

Posted 11 June 2006 - 18:39

QUOTE(Pantelija jr @ 26 May 2006, 15:08)
mislim da nije baš istina da se otvoreno prodaju, jer je lov na njih zabranjen zakonom već dvije godine, ako ne i više... ovo što si napisao nema veze sa životom, u ribarnici u Ljutoj definitivno ih nema u otvorenoj ponudi, a što nude prijateljima (i ljudima koji im valjda manje liče na žbira nego, recimo, ja) nemam pojma. takođe, ne možeš ih dobiti gotovo ni u jednom restoranu duž primorja, osim ukoliko znaš gazdu ili si, uopšteno govoreći, neka faca. čak ni u Ulcinju, gdje je pristup sprovođenju zakonâ uvijek bio daleko relaksiraniji nego u drugim promorskim mjestima, ne možeš ih bilo gdje, i tek tako naručiti. mada, pretpostavljam da je lakše ako je očigledno da nisi iz CG, pa otud vjerovatno nisi ni neki inspektor i štotijaznam.

ali upoređivati lakoću naručivanja i dobijanja prstaca i viršli, hm... huh.gif  nema baš puno veze sa realnošću.


ama nije tačno

pretprošle godine, sasvim regularno sam ih tamanio u dva restorana u Herceg Novom

ispred jednog, na sred rive lepo piše na tabli: prstaci 7 eura
a sasvim sigurno ih je bilo i prošlog leta, jer su prijatelji tamo jeli po mojoj preporuci

Edited by banacanin, 11 June 2006 - 18:42.


#22 Cruella De Ville

Cruella De Ville
  • Members
  • 1,490 posts

Posted 19 June 2006 - 21:40

Zvir uhvatio dvojicu Pučišćana s četiri kilograma prstaca

QUOTE
BRAČ - Policija je presrela dvojicu mještana Pučišća kako u mjesnoj uvali vade prstace.   
Nakon što su zaprimili dojavu, policijski gliser Zvir zaustavio je gliser bez oznaka na kojem su se nalazili 27-godišnjak i njegov tri godine mlađi prijatelj.   
Kod njih je pronađeno 3,8 kilograma zaštićenih školjaka te su dobili kaznene prijave zbog protuzakonitog ribolova. (M. J.)


#23 GoranBG

GoranBG
  • Members
  • 1,485 posts

Posted 19 June 2006 - 22:05

QUOTE(Cruella De Ville @ 19 Jun 2006, 22:40)


Zvir=Zver? biggrin.gif

#24 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 19 June 2006 - 22:23

QUOTE(GoranBG @ 19 Jun 2006, 23:05)

da, i to piggy.gif

#25 Pantelija jr

Pantelija jr
  • Members
  • 655 posts

Posted 20 June 2006 - 14:49

QUOTE(banacanin @ 11 Jun 2006, 20:39)
ama nije tačno

pretprošle godine, sasvim regularno sam ih tamanio u dva restorana u Herceg Novom

ispred jednog, na sred rive lepo piše na tabli: prstaci 7 eura
a sasvim sigurno ih je bilo i prošlog leta, jer su prijatelji tamo jeli po mojoj preporuci

pa nisam ni rekao da ih je nemoguće dobiti, nego da to nije jednako jednostavno kao naručiti viršle. pročitaj malo pažljivije.

što se tiče toga "prstaci 7 €" na tabli ispred restorana, već po cifri se da vidjeti da je napisano ko zna kad... već prošle godine je porcija mušula bila 6-8 €, a valjda znaš koliko su mušule jeftinije od prstaca.

međutim, da ponovim, naravno da ih ima u dosta restorana, i da ih je moguće dobiti, naročito ako si izvanjac. prema lokalcima su oprezniji, osim ako ih poznaju. onda sve može. mada, moguće je i da je došlo do izvjesnog... ah, opuštanja kad je u pitanju sprovođenje tog zakona... ipak je prošlo već dosta vremena otkako je donesen, nećemo valjda sve vrijeme da ga jednako ozbiljno shvatamo?

elem, u prilog ovoj pretpostavci, moje najsvježije (jučerašnje) iskustvo iz "Ćatovića mlina":

(Naručio sam "Riblju platu", morsko-plodovni ekvivalent miješanog mesa. Poslije petnaestak minuta, konobar je donosi.)

JA: (iznenađeno, gotovo oduševljeno) Oho! Da li me to oči varaju, ili su to prstaci?

KONOBAR: (žovijalno) Naravno da Vas oči varaju, gospodine, u pitanju su ćevapčići. Prstaci su zakonom zabranjeni!

JA: Hm, a da li bi bilo moguće naručiti kompletnu porciju ovih ćevapčića?

KONOBAR: (tonom osobe koja se u posljednji čas priziva pameti) Pa, znate, to bi bilo jako teško... Mi ih gotovo nikad i nemamo, nemam pojma ni kako su se ovi tu zatekli... bla-bla...

#26 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 22 June 2006 - 05:30

QUOTE(foto @ 25 May 2006, 14:11)
Kako stoje stvari u ostalim mediteranskim zemljama? Kod Hrvata je, koliko sam upucen, zabranjeno?



Tamo se to zove 'cevapi', osim ako ne odes u Dubrovnik gde ih (kasljuc) uvoze. evil.gif


Jeste zabranjeno jer se pri njihovom vadjenju razbija velika kolicina stena pa se na taj nacin unistava obala.