Jump to content


Photo

Da Vincijev kod


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
64 replies to this topic

#1 Lavirint Li

Lavirint Li
  • Members
  • 453 posts

Posted 16 May 2006 - 14:30

Upravo se vracam sa projekcije.
Knjigu nisam citao.

Film je radjen kao tipični akcioni triler sa mnogo originalnih rešenja.
Poruke su kranje tendenciozne, ali moram priznati da mi, kao nekome ko se protivi monopolu trenutno najmoćnijih crkvene dogmi, gode.

Dopalo mi se razbijanje najvećeg tabua civilizacije i hrabrost da se tako nešto uradi. To što se dovodi u pitanje je li savremeno hrišćanstvo više autoritativno i negativno (ukida svaku originalnost i slobodu) ili pozitivno?
O Isusu se govori najpre k'o o čoveku, dok se njegova božja priroda relativizuje. (Božje stvorenje je isto kao i bilo ko od nas) Marija Magdalena se s druge strane uzdiže. Otkriva se da i nije bila prostitutka već da ju je crkva ocrnila i skrajnula jer je rodila Hristu dete)

Mislim da je ključna ideja kako književnog, tako i filmskog dela da počnemo da cenimo žene, ne samo u svojstvu majki i čednih nevinih svetica (Devica Marija) već i kada su svesna, slobodna bića, koje strasno vole i imaju svoje ja (Marija Magdalena).
Tako da bi ovaj film najviše mogao goditi feministkinjama i svim ženama, kojima se ne dopada nametnut hrišćanski obrazac za idealnnu predstavnicu njihovog roda.
Zato ga i treba podržati, bar idejno.

Edited by Lavirint Li, 16 May 2006 - 14:37.


#2 Inter

Inter
  • Members
  • 2,572 posts

Posted 16 May 2006 - 15:04

mislim da cu ipak prvo procitati tu cuvenu knjigu a posle pogledati film

#3 maliDzon

maliDzon
  • Members
  • 70 posts

Posted 17 May 2006 - 07:42

procitao sam izjavu jedne narodne pevaljke gde kaze da je posle citanja da vincijevog koda tri dana bila u extazi... mozda je skontala da je ona isusova pra pra unuka, hehehe...
sve je to lepo, ali nekako kad mi prorok i tumac dolaze iz amerike.... hm...

#4 ++K

++K
  • Members
  • 90 posts

Posted 17 May 2006 - 08:29

Ne razumem, hoces da kazes da u Americi ne postoje pametni ljudi? Da evropejci (ili azijati) imaju tapiju na razum?

#5 Ehiogu

Ehiogu
  • Members
  • 336 posts

Posted 17 May 2006 - 09:03

Kakvi proroci, kakvi tumaci, to je samo jedan triler, obicna fikcija! Jebote ne vredi ni kad autor (plagijator) kaze da je to samo jedan roman.

Edited by Ehiogu, 17 May 2006 - 09:05.


#6 Eraserhead

Eraserhead
  • Members
  • 9,436 posts

Posted 17 May 2006 - 11:53

QUOTE(maliDzon @ 17 May 2006, 07:42)
sve je to lepo, ali nekako kad mi prorok i tumac dolaze iz amerike.... hm...


Kad je doslo najvise naucnika sto ne bi i proroka i tumaca.

#7 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 17 May 2006 - 21:30

QUOTE(Inter @ 16 May 2006, 16:04)
mislim da cu ipak prvo procitati tu cuvenu knjigu a posle pogledati film


ma bolje pogledaj film, tu mozda ima nade, jer je knjiga lose napisana. ali idejno, slazem se sa postavljacem teme.

#8 jvujuc

jvujuc
  • Members
  • 543 posts

Posted 18 May 2006 - 15:01

QUOTE(Lavirint Li @ 16 May 2006, 15:30)
Upravo se vracam sa projekcije.
Knjigu nisam citao...



Hvala na preporuci. I ja sam mislila da prvo pogledam film. Citava ta halabuka oko knjige me je od iste odvracala. Pa sad, ako mi se dopadne film, uzmem knjigu

#9 grooverboy

grooverboy
  • Members
  • 722 posts

Posted 18 May 2006 - 16:29

QUOTE(maliDzon @ 17 May 2006, 07:42)
procitao sam izjavu jedne narodne pevaljke gde kaze da je posle citanja da vincijevog koda tri dana bila u extazi...


tako je rekla ...










laugh.gif

#10 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 18 May 2006 - 19:27

QUOTE(jvujuc @ 18 May 2006, 16:01)
Hvala na preporuci. I ja sam mislila da prvo pogledam film. Citava ta halabuka oko knjige me je od iste odvracala. Pa sad, ako mi se dopadne film, uzmem knjigu


nece biti potrebe, knjiga je loshe napisna ako te zanima literarna vrednost ili zabavno ispricano stivo. prodana je u mnogo primeraka - verujem - zbog onoga o cemu govori (a to ces videti u filmu) a ne zbog vestine kojom je napisana.

#11 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 18 May 2006 - 21:52

Iz pozicije običnog posetioca bioskopa:

- zanimljivo, dobra tema, mnogo novog i nepoznatog nekome ko nije imao priliku da vidi mesta u kojima se dešava radnja romana, drži pažnju, mnogo lepih kadrova, fotografije...

- ništa spektakularno, ali svakako vredi pogledati, usudila bih se da kažem i ne propustiti.

- subjektivno: očekivano.

#12 friend

friend
  • Members
  • 280 posts

Posted 21 May 2006 - 16:41

Bolje prvo procitajte knjigu jer tu imate mnogo vise detalja koji objasnjavaju sustinu ideje knjige i filma. I knjiga se lako cita, pisana je kao triler sa puno detalja i religijskih dilema... Odlicna knjiga. A film? Kad ga odgledam dacu svoje misljenje.
Inace jel ima neko ko je gledao film i citao knjigu da uporedi utiske.

#13 zaro

zaro
  • Members
  • 4,422 posts

Posted 21 May 2006 - 16:58

Kao sto rekoh film je napravljen iskljucivo da izmami pare, kratko i jasno.
Meni se licno nije svideo a sve mi se manje i manje svidja jer kao sto neko reci i folk pevacice upadajhu u extazu kad procitaju knjigu

#14 Hunted by a freak

Hunted by a freak
  • Members
  • 111 posts

Posted 22 May 2006 - 14:55

otišao sam da pogledam film for fun. i dobio tačno ono što sam očekivao:
obična komercijalna trilerčina uvijena u kvazi-intelektualizam i kvazi-mistiku. knjigu nisam čitao, imam organsku odbojnost prema best-selerima. prosto znam da današje društvo nije spremno da prihvati dobru knjigu, i čim vidim toliku popularnost, nešto mi je sumnjivo tu. sad, posle filma, imam još manje želje da je pročitam.

#15 pikli

pikli
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 23 May 2006 - 09:53

QUOTE(mango @ 18 May 2006, 20:27)
nece biti potrebe, knjiga je loshe napisna ako te zanima literarna vrednost ili zabavno ispricano stivo. prodana je u mnogo primeraka - verujem - zbog onoga o cemu govori (a to ces videti u filmu) a ne zbog vestine kojom je napisana.

Bi bip
Evo da se ti i ja složimo jednom
Knjiga je po pitanju stila krš. Ivica i Marice je šiju za dve dužine, ali je dobar triler posebno kada se obrti u pitanju, te se zbog toga lako i brzo čita i drži pažnju
Film je sa zanatske strane super uradjen ( dobri glumci u standardno dobrom izdanju, dobra režija, Holivudska fotografija, montaža ....), ima manje izlete u odnosu na knjigu što se skoro i ne primećuje do pred kraj. Film jedino nije uspeo da prikaže u knjizi solidno ispričane simbole i simboliku o kojima Robert Langdon misli, ali ruku na srce to je teško učiniti.
Sve u svemu - lagana zabava i dobar triler. Cenim da će biti na Pinku za Novu Godinu kao mega premijera