Jump to content


Photo

Prodaja Mobi 63


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
133 replies to this topic

#61 dime

dime
  • Members
  • 116 posts

Posted 31 July 2006 - 11:29

QUOTE(Jr @ 31 Jul 2006, 12:26)
2x? Pa nismo ga prodali za 8 milijardi smile.gif

Можда 2 пута већа од почетне?

#62 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 31 July 2006 - 11:33

QUOTE(strani placenik @ 31 Jul 2006, 11:32)
Ključna prednost Vodafona je besplatan roaming u Vodafone worldwide mreži,

To te neko debeeeelo slagao. Vodafonov roaming u drugim zemljama, iako se radi o Vodafone mrezi je skup k'o struja. Znam, jer sam Vodofone-ov klijent.

#63 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 31 July 2006 - 11:35

QUOTE(strani placenik @ 30 Jul 2006, 11:02)
Aukcija je čista formalnost, Mobilkom je novi vlasnik 063 mreže i to je jasno već mesecima. Kako god odnosi između Vodafone-a i Telekoma Austria (vlasnik Mobilkoma) bili uređeni - mreže koje drži Mobilkom jesu deo Vodafone mreže, što će vrlo uskoro primetiti i korisnici u Srbiji.

Opet ti losa inside informacija. biggrin.gif No, bitno je da nisu nikakvi Orasi to kupili.
Koliko su ozbiljna firma, vidi se po tome da su odmah odustali.
Oni kupuju samo na tajnim prodajama, za male pare.

Ovo je sve u svemu, odlicna prodaja.

Ako daju i trecu licencu, cene, koje ce vrlo brzo poceti da padaju, bice jos nize.

#64 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 31 July 2006 - 11:43

Evo komentara sa Telenor-ovog sajta:

Press releases

Telenor, 31 july, 2006

Telenor acquires Mobi 63 in Serbia

(Fornebu/Belgrade, 31 July, 2006) Telenor has won the auction in Serbia for a 100 per cent share of mobile operator Mobi 63, one of two mobile operations in Serbia.



The winning bid of EUR 1,513 million, secures a 100 per cent share of Mobi 63, and a 10 year licence for GSM 900/1800 and 3G operation for the company, subsequently renewable for a successive 10 year period on application.

"We are naturally excited at expanding our footprint and adding this new company to the Telenor Group. Serbia has long been an interesting market for us. Telenor first entered the Balkan region more than 10 years ago and we currently have mobile operations in a number of neighbouring countries. The acquisition of Mobi 63 will allow us to further our aim of creating a strong Telenor operational hub in this prioritised geographical area with long-term synergies across the companies," said Jon Fredrik Baksaas, President and CEO, Telenor.

The population of Serbia is approximately 7.5 million. GDP per capita in 2005 was estimated at USD 3 420. GDP growth in 2005 was 6.2 per cent in USD. There are currently two mobile operators in the country and according to Telenor estimates the current penetration is 65%.

At the end of 2005, Mobi 63 had a reported customer base of approximately 2.5 million, an active customer base of around 2.1 million and a market share of approximately 45 per cent. Reported network coverage is approximately 90% of the territory and over 95% of total population. According to Telenor, estimated revenues for 2005 were around EUR 233 million with an EBITDA margin of about 53%. EBIT for 2005 was around EUR 96 million and CAPEX for 2005 was EUR 44 million. Mobi 63 is debt free. The company has around 950 employees.

There is high demand for both advanced and innovative services and for basic affordable mobile communication. Telenor will utilize the experience from the Telenor Group as well as local Serbian expertise to enhance the company's performance and secure the best possible mobile services for the Serbian market.




Conference call
In connection with Telenor's acquisition of Mobi 63, a conference call will be held today, Monday 31 July at 13:00 CET . The call will be held in English. All participants will be given the opportunity to ask questions directly after a short presentation by Executive Vice President and Head of Telenor's Central/Eastern European Operations Mr. Jan Edvard Thygesen.

To participate in the conference call, please register well in advance by calling
(+47) 800 80 119 (from Norway) or (+47) 23 00 04 00 (from Norway or abroad).

The presentation used during the conference call will be available on www.telenor.com/ir.



For further information, please contact:
Kai Rosenberg, Vice President Corporate Communications, Telenor ASA
Mobile: +47 915 54357

#65 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 31 July 2006 - 11:45

QUOTE(Voo @ 31 Jul 2006, 12:24)
Corruption Perceptions Index
Norway -  8.9 rank 8/159
Serbia and Montenegro - 2.8 rank 97/159

gotovi su  tongue.gif

Iskreno, prilicno mi drago. Cini mi se da je ovo najbolje po nas.


Znam lika koji je nesto u NGO sektoru, i kao imaju program za edukaciju domacih politicara, pa ih vode na seminare u Norvesku. I on, nesrecnik, imao zadatak da bude prevodilac i babysitter grupi politicara iz nase provincije... Otisli tamo kod nekog gradonacelnika u posetu i ajde nesto da ga pitaju. I prvo pitanje:"kako resavate problem korupcije?"

-Pa, toga kod nas nema...
-Cekajte, kako nema? Evo neko vam dodje i ponudi vam 10k evra da mu izdate neku dozvolu...
-Ja to ne smem da primim.
-Cekajte, kako ne smete? Dobro, naravno da ne smete, ali recimo da neko odluci da primi taj novac.
-Ne, on jednostavno to ne sme da primim.



Mada, ne bih bio siguran da se ti kvaliteti nece izmeniti na domacem trzistu. Opet, bolje od nekih Egipcana. Jos jednom thumbsup.gif

#66 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 31 July 2006 - 11:48

QUOTE(Zabalujev @ 31 Jul 2006, 12:45)
Opet, bolje od nekih Egipcana. Jos jednom  thumbsup.gif

To u svakom slučaju. Daleko im lepa kuća-Egipćanima.

#67 Strani plaćenik

Strani plaćenik
  • Members
  • 660 posts

Posted 31 July 2006 - 12:02

QUOTE(Born Too Loose @ 31 Jul 2006, 12:27)
To za Vodafon izgleda vazi samo za neke zapadne zemlje. Prosle godine sam utvrdio da ne vazi izmedju grckog i albanskog Vodafona.

Telenor bi mogao da uvede taj sistem sa CG i to bi bilo dovoljno vecini korisnika.


Važi za mreže u vlasništvu Mobilkoma, dakle u Hrvatskoj i Sloveniji.

QUOTE(Tresko @ 31 Jul 2006, 12:33)
To te neko debeeeelo slagao. Vodafonov roaming u drugim zemljama, iako se radi o Vodafone mrezi je skup k'o struja. Znam, jer sam Vodofone-ov klijent.


Nije me niko slagao nego sam se loše izrazio. Nije besplatan u smislu da je cena razgovora ista kao u lokalu, nego se plaća samo home kompaniji usluga forwardovanja poziva, ali ne i operateru kod kog si u gostima pa je cena daleko manja - od 35% na više, zavisi od operatera.

QUOTE(Tresko @ 31 Jul 2006, 12:35)
Opet ti losa inside informacija. biggrin.gif


Pa kad su se lukavi Norvežani pravili blesavi... wink.gif

Edited by strani placenik, 31 July 2006 - 12:31.


#68 Strani plaćenik

Strani plaćenik
  • Members
  • 660 posts

Posted 31 July 2006 - 12:12

QUOTE(Zabalujev @ 31 Jul 2006, 12:45)
Mada, ne bih bio siguran da se ti kvaliteti nece izmeniti na domacem trzistu.


Lako će se to rešiti - vidiš šta kažu u press saopštenju:

QUOTE
There is high demand for both advanced and innovative services and for basic affordable mobile communication. Telenor will utilize the experience from the Telenor Group as well as local Serbian expertise to enhance the company's performance and secure the best possible mobile services for the Serbian market.


wink.gif

#69 individue

individue
  • Members
  • 510 posts

Posted 31 July 2006 - 12:38

http://www.rts.co.yu...t&IDCategory=63

'MOBILKOM AUSTRIJA' HOĆE DA BUDE TREĆI OPERATER U SRBIJI
EKONOMIJA - PRIVREDA - Ponedeljak, Jul 31, 2006 13:18 RTS
Generalni direktor 'Mobilkom Austrija' Boris Nemšić najavio je da će taj operater mobilne telefonije ući na srpsko tržište 'za par meseci', kupovinom licence za trećeg operatera, što će minimum koštati 320 miliona evra.

Nemšić se pozvao na deo važećeg ugovora o formiranju danas prodatog srpsko-austrijskog preduzeća 'Mobi 63', prema kojem posle prodaje, treća licenca za mobilnu telefoniju u Srbiji ne može biti prodata ispod 320 miliona evra u naredne dve godine.

Posle javnog nadmetanja za 'Mobi 63', koji je prodat norveškom 'Telenoru' za 1,513 milijardi evra, Nemšić je objasnio da je 'Mobilkom' odustao od daljeg nadmetanja zato što, prema njegovoj oceni, cena iznad 1,5 milijardi za 'Mobi 63' 'nije opravdana' i 'iznad je granice realnog' . Nemšić smatra da je postignuta cena od 1,513 milijardi evra maksimalno moguća u ovom momentu i da je to dobra cena i za građane i za državu Srbiju.

#70 zaro

zaro
  • Members
  • 4,422 posts

Posted 31 July 2006 - 13:25

Zaista bi bilo lepo kada bi se nesto tako desilo...onda se tek moze ocekivati dobra ponuda

#71 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 31 July 2006 - 13:35

Interesantno je da najveca investicija u istoriji srbije povlaci isto interesovanje ko napori jednog forumasa da kupi punta.

Jad i bijeda.

Valjda zato sto bi "normalni" ovdasnji morali da napisu i nesto pozitivno.

#72 dime

dime
  • Members
  • 116 posts

Posted 31 July 2006 - 16:02

QUOTE(Maltese @ 31 Jul 2006, 11:34)
Cujem da je bilo na TV?
Moz neki link na snimak?

Не знам колики је снимак, али су га окачили уз пратњу ове вести : http://www.rts.co.yu...ideo/mobi63.ram

#73 Borris_

Borris_
  • Members
  • 3,423 posts

Posted 31 July 2006 - 17:17

Svaka cast

#74 Brazilac

Brazilac
  • Members
  • 12,876 posts

Posted 31 July 2006 - 18:32

Meni se cini da je ovo dobra cena... innocent.gif

Jel zna neko za koje pare su prodavani neki operateri u komsiliku? Npr. onaj bugarski Mobitel (ili sl.)

#75 individue

individue
  • Members
  • 510 posts

Posted 31 July 2006 - 19:47

Ovako, telenor je preuzeo mobi 063 sa oko 2.1 miliona korisnika, za cenu od 1.513 milijardi evra. Sto je otprilike 720.5 € po korisniku. Uzmi za obzir da je mobi 063 drugi po jacini operator u Srbiji.

Za poredjenje sam uzeo bugarsku gde je mobilkom kupio bugarski mobiltel. Mobiltel je najjaci operator u bugarskoj sa 2.75 miliona korisnika, kupljen je za cenu od 1.6 milijardi evra sto je 581.8 € po korisniku wink.gif

Ne znam kako je proslo u HR.