Jump to content


Photo

Prodaja Mobi 63


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
133 replies to this topic

#31 zaro

zaro
  • Members
  • 4,422 posts

Posted 30 July 2006 - 10:44

i ja mislim da ce tako nesto biti... mi obicniu korisnici necemo osetiti bog zna kakvu razliku jer ce se dva operatera medjusobno dogovoriti.. ne vidim zasto bi Mobilkom smanjivao cenu jer sa licencom uzima i korisnike kojih ima prilican broj a i na kraju krajeva dva se uvek mogu dogovoriti...
Sve dok ne dodje treci operater mislim da cemo po cenama biti medju vodecim zemljama u evropi... eto sta ti je monopol yucky.gif yucky.gif yucky.gif

#32 Strani plaćenik

Strani plaćenik
  • Members
  • 660 posts

Posted 30 July 2006 - 12:34

Pa koliko sam primetio i nije baš tako. Recimo, GPRS saobraćaj je verovano među najjeftinijim na svetu a i cene osnovnih usluga bar kod MTS nisu rasle već godinama bez obzira na inflaciju.

Ne verujem u dogovor među operaterima jer ni do sada nikada nisu uspevali da se dogovore i kad su pokušavali. Osnovna stvar u dosadašnjem odnosu je bila u tome što nikada nisu napadali isto tržište te se stvorio stabilan duopol. Međutim, ako recimo Vodafone (jer Vodafone odlučuje a Mobilkom sprovodi) odluči da žestoko napadne prepaid tržište, eto tuče cenama ali i novim tehnologijama momentalno.

#33 Borris_

Borris_
  • Members
  • 3,423 posts

Posted 30 July 2006 - 12:41

QUOTE(strani placenik @ 30 Jul 2006, 14:34)
Pa koliko sam primetio i nije baš tako. Recimo, GPRS saobraćaj je verovano među najjeftinijim na svetu a i cene osnovnih usluga bar kod MTS nisu rasle već godinama bez obzira na inflaciju.

Ne verujem u dogovor među operaterima jer ni do sada nikada nisu uspevali da se dogovore i kad su pokušavali. Osnovna stvar u dosadašnjem odnosu je bila u tome što nikada nisu napadali isto tržište te se stvorio stabilan duopol. Međutim, ako recimo Vodafone (jer Vodafone odlučuje a Mobilkom sprovodi) odluči da žestoko napadne prepaid tržište, eto tuče cenama ali i novim tehnologijama momentalno.


Treci operator bi bio jako pozeljan ali politika je to. Procitah negdje da u prodaji Mobi 63 postoji klauza po kojoj nece uvoditi treceg operatora sledece dije godine (glupost).

U Francuskoj imamo 3 operatora i to im ne smeta da se dogovaraju. Srecom ovdje postoji udruzenje zastita korisnika koje je pokrenuo sudski proces i naravno dobili su.

Steta za ove moje emirate sad.gif

edit: Nove tehnologije ce morati obadva operatora uvesti inace ce umrijeti kad tad (to jest uskoro)

Edited by Borris_, 30 July 2006 - 12:42.


#34 Strani plaćenik

Strani plaćenik
  • Members
  • 660 posts

Posted 30 July 2006 - 12:51

QUOTE(Borris_ @ 30 Jul 2006, 13:41)
Treci operator bi bio jako pozeljan ali politika je to. Procitah negdje da u prodaji Mobi 63 postoji klauza po kojoj nece uvoditi treceg operatora sledece dije godine (glupost).


Nije glupost, uopšte. Kad se radi o stotinama miliona eura, to nikako nije glupost.

Inače, mnogo bi poželjnije bilo da se neko zainteresuje da postane alternativni "operater" u fiksnoj telefoniji. Nažalost, i treći operater mobilne telefonije je daleko, daleko izvesniji nego alternativa Telekomu kada je o fiksnoj telefoniji reč.

#35 zaro

zaro
  • Members
  • 4,422 posts

Posted 30 July 2006 - 13:15

QUOTE(strani placenik @ 30 Jul 2006, 14:34)
Pa koliko sam primetio i nije baš tako. Recimo, GPRS saobraćaj je verovano među najjeftinijim na svetu a i cene osnovnih usluga bar kod MTS nisu rasle već godinama bez obzira na inflaciju.

Ne verujem u dogovor među operaterima jer ni do sada nikada nisu uspevali da se dogovore i kad su pokušavali. Osnovna stvar u dosadašnjem odnosu je bila u tome što nikada nisu napadali isto tržište te se stvorio stabilan duopol. Međutim, ako recimo Vodafone (jer Vodafone odlučuje a Mobilkom sprovodi) odluči da žestoko napadne prepaid tržište, eto tuče cenama ali i novim tehnologijama momentalno.


Ni9sam mislio na GPRS vec pre svega na razgovor ali i roming. Pa evo Boris je napisao da ima besplatno koliko hoce u okviru iste mreze a ja moram da cekam posle 12 po ponoci da bi nazvao devojku ako sam u gradu ili negde jer imam onaj happy hour. Naravno da ja zovem ali dolazi mi racun priulican.... VOleo bih da se to desi i da najzad neko zagrebe malo Telekom i da im uzme parce ogromnog kolaca koji sad imaju

#36 Borris_

Borris_
  • Members
  • 3,423 posts

Posted 30 July 2006 - 13:30

QUOTE(strani placenik @ 30 Jul 2006, 14:51)
Nije glupost, uopšte. Kad se radi o stotinama miliona eura, to nikako nije glupost.

Inače, mnogo bi poželjnije bilo da se neko zainteresuje da postane alternativni "operater" u fiksnoj telefoniji. Nažalost, i treći operater mobilne telefonije je daleko, daleko izvesniji nego alternativa Telekomu kada je o fiksnoj telefoniji reč.



Milim da bi bilo vece koristi od treceg operatore nego od tih 100 miliona eura vise. (dugorocno naravno)

U pravu si za fiksnu telefoniju.

#37 Borris_

Borris_
  • Members
  • 3,423 posts

Posted 30 July 2006 - 13:37

QUOTE(zaro @ 30 Jul 2006, 15:15)
Ni9sam mislio na GPRS vec pre svega na razgovor ali i roming. Pa evo Boris je napisao da ima besplatno koliko hoce u okviru iste mreze a ja moram da cekam posle 12 po ponoci da bi nazvao devojku ako sam u gradu ili negde jer imam onaj happy hour. Naravno da ja zovem ali dolazi mi racun priulican.... VOleo bih da se to desi i da najzad neko zagrebe malo Telekom i da im uzme parce ogromnog kolaca koji sad imaju


Bem ti monopol mad.gif

U francuskoj je sada ukrstanje mobilne i fiksne telefonije. France telekom to jest sada se zove Orange je poceo da uvodi opticke kablove u stanove (to jest nisu jos poceli nego su jos u fazi razvoja).

Drugi operatori su poceli sa internetom i presli na telefoniju i tv preko adsl-a (free i neuf telecom).

2001. je bilo 52 operatora blink.gif koji su postavljali opticke kablove po francuskoj i po Parizu. Dosta njih je banrotiralo ali su kablovi ostali.

Uglavnom svi se boje Wi Max tehnologije

#38 zaro

zaro
  • Members
  • 4,422 posts

Posted 30 July 2006 - 14:03

Moj dobri Borise ja o ADSL-u mogu samo da sanjam, ja ovde u NS sam osudjen na dial up, jer kablovski operater ne pruza uslugu interneta, wireless mi je isto zajeban a centrala ne podrzava ADSL, a kad ce to niko ne zna. Doduse, kakav je ADSL mozda mi je bolje da ga ne uvodim jer bi se samo iznervirao koliko je slab protok

#39 Nemga

Nemga
  • Members
  • 1,107 posts

Posted 30 July 2006 - 19:15

Moram da napomenem da su cene kod Mobtela i Telekoma za domace pozive i SMS poruke dugo bile ekstremno niske...mozda najnize u Evropi. Tek su skoro u Evropi mobilni operateri poceli da drasticno poboljsavaju ponude...tako su recimo u nekim zemljama besplatni pozivi tokom vecernjih sati (recimo od 19 do 07 +-2h). Ali i dalje je ponuda kod nasih ekstremno jeftina...navedite mi operatere gde za 18 evra imate 400 besplatnih minuta (320 prema istoj mrezi + fiksno, 80 prema konkurentskoj mrezi) i 400 besplatnih poruka.
Druga je stvar to sto su zivotni standardi u zapadnoevropskim zemljama visestruko bolji...ali u apsolutnih brojkama, Mobtel i Telekom spadaju medju najjeftinije operatere na evropskom trzistu.

Edit: Spektar usluga jeste mizeran, ali se za istu cenu i ne moze ocekivati vise.

Edited by Nemga, 30 July 2006 - 19:16.


#40 Borris_

Borris_
  • Members
  • 3,423 posts

Posted 30 July 2006 - 19:57

QUOTE(Nemga @ 30 Jul 2006, 21:15)
Moram da napomenem da su cene kod Mobtela i Telekoma za domace pozive i SMS poruke dugo bile ekstremno niske...mozda najnize u Evropi. Tek su skoro u Evropi mobilni operateri poceli da drasticno poboljsavaju ponude...tako su recimo u nekim zemljama besplatni pozivi tokom vecernjih sati (recimo od 19 do 07 +-2h). Ali i dalje je ponuda kod nasih ekstremno jeftina...navedite mi operatere gde za 18 evra imate 400 besplatnih minuta (320 prema istoj mrezi + fiksno, 80 prema konkurentskoj mrezi) i 400 besplatnih poruka.
Druga je stvar to sto su zivotni standardi u zapadnoevropskim zemljama visestruko bolji...ali u apsolutnih brojkama, Mobtel i Telekom spadaju medju najjeftinije operatere na evropskom trzistu.

Edit: Spektar usluga jeste mizeran, ali se za istu cenu i ne moze ocekivati vise.


Ti besplatni pozivi su odavno uvedeni ovdje u francuskoj (posebna pretplata)

U pravu si kad kazes da su cijene jeftine (kad uporedim sa francuskom), mislim da je tamo problem kvalitet usluga i slaba ponuda.

Treci operator ne donosi samo manje cjene (mozda samo nacelno na pocetku) nego investicije, kvalitet usluga koji bi se automatski poboljsao i kod druga dva operatora (jer bi morali investirati) + 1000 drgih prednosti, sto se jako dobro osjetilo u francuskoj kada je Bytel dosao a trziste.

Mislim da je tamo veci problem fiksna telefonija koja me ponekad podsjeca (kad citam komentare ovdje ili kad odem tamo) na afriku ph34r.gif

#41 zaro

zaro
  • Members
  • 4,422 posts

Posted 31 July 2006 - 09:49

1.533.000.000 eura je trenutna cena... Norvezani i Austrijanci ostali u igri... sad je pauza

#42 haroshi manager

haroshi manager
  • Members
  • 3,079 posts

Posted 31 July 2006 - 09:52

QUOTE(zaro @ 31 Jul 2006, 10:49)
1.533.000.000 eura je trenutna cena... Norvezani i Austrijanci ostali u igri... sad je pauza

Nastavi da javljaš promene cene. smile.gif

#43 zaro

zaro
  • Members
  • 4,422 posts

Posted 31 July 2006 - 10:03

Kupili Norvezani 1.513.000.000 eura...

Mnoge su iznenadili jer su svi ocekivali Austrijance

#44 skomi ricma

skomi ricma
  • Members
  • 2,843 posts

Posted 31 July 2006 - 10:08

E to se zove transparentna privatizacija.

Kad bi ih neko pitao - što nisu i druge stvari na ovaj način prodavali?!

#45 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 31 July 2006 - 10:10

Kapitalno u svakom pogledu!