Jump to content


Photo
- - - - -

Sta zatvara bioskope u Srbiji?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
37 replies to this topic

Poll: Sta zatvara bioskope u Srbiji? (44 member(s) have cast votes)

Sta zatvara bioskope u Srbiji?

  1. Ulična piraterija (10 votes [18.18%])

    Percentage of vote: 18.18%

  2. Legalna piraterija (10 votes [18.18%])

    Percentage of vote: 18.18%

  3. Potrošačka korpa / visoka cena ulaznica (10 votes [18.18%])

    Percentage of vote: 18.18%

  4. Zastarelost opreme unutar bioskopa (10 votes [18.18%])

    Percentage of vote: 18.18%

  5. Loš repertoar (13 votes [23.64%])

    Percentage of vote: 23.64%

  6. Nešto šesto (2 votes [3.64%])

    Percentage of vote: 3.64%

Vote Guests cannot vote

#1 zzzzz

zzzzz
  • Members
  • 2,055 posts

Posted 01 April 2006 - 23:03

Danas u Politici, rubrika "Listajuci Politiku", clanak iz Politike od 1. aprila 1956.


Gotovo svakog drugog dana u našem glavnom gradu je premijera nekog novog filma. U prošloj godini bilo je 168 filmskih premijera, 15 više nego 1954. Najviše je bilo američkih filmova - 62, zatim francuskih 28 i engleskih 27. Naša domaća kinematografija prikazala je 15 premijera. Film je sve popularniji. Prema statističkim podacima u 1955. godini bioskopske predstave imale su 10.766.126 posetilaca. To znači da svaki Beograđanin godišnje prosečno gleda po dvadeset filmova. U poređenju sa 1954. broj posetilaca bioskopa prošle godine je veći za preko 1,3 miliona.

Ovo me neobicno podseca na pricu o tome da je danas vozovima za prelazak relacije Beograd - Nis potrebno vise vremena nego 1890. godine...

Edited by MaRkOMaN, 26 February 2008 - 23:34.


#2 Maltese

Maltese
  • Banned
  • 2,634 posts

Posted 02 April 2006 - 03:21

Eh sta je romantika.
Danas se sve svodi na DivX, kablovsku sa filmskim kanalima, DVD/VHS klubove, vesti na svakom kanalu, lutke na naduvavanje...ne cene se vise prave stvari.

#3 Rostokovsky

Rostokovsky
  • Members
  • 3,260 posts

Posted 02 April 2006 - 06:48

kupi pumpu za bicikl pa ne moras da naduvavas

#4 Glas RazumaN

Glas RazumaN
  • Members
  • 2,538 posts

Posted 08 April 2006 - 01:53

CD 15 dinara, a DIVX filmova nema ko nema. 5-1 sistemi su postali toliko zastupljeni, da je fakat bolji trip gledati film kući u fotelji ili krevetu bez neke glavudžetine ispred, nego u velikoj većini domaćih bioskopa. I za pola para koje bi dao za kartu u nekom dobrom bioskopu - možeš da se opskrbiš grickalicama i tekućinom po volji. smile.gif

Ni cene karata nisu naivne. Kad me klepe u taku sa 300 dinara nebitno za šta, uglavnom za blockbuster-e doduše, uvek imam par psovki na taj račun, koliko god dobar film bio.

Izgleda da jednostavno filmska umetnost kod nas nije dovoljno cenjena da bi se neko odvažio, napustio gnezdo i posvetio veče odlasku u bioskop. A sa obzirom na to u kom nam je stanju "država", kako i o čemu ljudi razmišljaju, možda je preveliku posvećenost filmu i previše očekivati.

#5 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 08 April 2006 - 18:02

QUOTE(Glas RazumaN @ 8 Apr 2006, 03:53)
Ni cene karata nisu naivne. Kad me klepe u taku sa 300 dinara nebitno za šta, uglavnom za blockbuster-e doduše,  uvek imam par psovki na taj račun, koliko god dobar film bio.

ohmy.gif
Pa jel vredi taj tak 300 din. Posto sam vec poceo da razmisljam da odem da vidim kako je. Kad se ukaze prilika.

#6 Glas RazumaN

Glas RazumaN
  • Members
  • 2,538 posts

Posted 08 April 2006 - 18:07

QUOTE(eoten @ 8 Apr 2006, 19:02)
ohmy.gif
Pa jel vredi taj tak 300 din. Posto sam vec poceo da razmisljam da odem da vidim kako je. Kad se ukaze prilika.


Pa jebeš ga, vredi jednom u dve nedelje za film koji titra sva čula. Sve preko toga je čist luxuz barem za nekoga ko treba da pređe 30km do njega. Mada i da sam u BG, sumnjam da bi više od 2x mesečno bila moja mera.

Edit: u svakom slučaju bi ti valjalo da skineš mrak tongue.gif

Edited by Glas RazumaN, 08 April 2006 - 18:07.


#7 mmilovan

mmilovan
  • Members
  • 507 posts

Posted 08 April 2006 - 18:59

Drugi je to osećaj, bioskop vs. kućni bioskop.

Ljudi su postali konformisti, nikome se ne mili da ide u smrdljive saluždrine, prljave, zapuštene, bez klimatizacije i svežeg vazduha, da bi gledao "veliko platno". A i što bi kada čovek sebi može da priušti malo kućno zadovoljstvo za 15 dinara i za 5.1 koji je platio 50-100 EUR. Ima čak primera i privatnih kućnih "projekcija", skupe se ljudi, donese se hrana i piće, i zabava može da počne (a ako je film dosadan može i da se odkunta malo smile.gif )

I da li neko treba da me uverava u suprotno, da će lakše čovek u ova tmurna vremena da se smuca po dvoranama koje su odavno ispustile svoju plemenitu dušu.... teško, brate.

Edited by mmilovan, 08 April 2006 - 19:01.


#8 mmilovan

mmilovan
  • Members
  • 507 posts

Posted 08 April 2006 - 19:14

Film je sve popularniji.

Drug Tito je jako volio filmove/kinematografsku umjetnost.

Edited by mmilovan, 08 April 2006 - 19:21.


#9 Ragnar

Ragnar
  • Members
  • 1,431 posts

Posted 08 April 2006 - 19:19

Ne razumem kakve veze imaju DVD-evi, pa čak i oni od 99 din. Filmovi na DVD-u izlaze tek kada se izvrte u bioskopima, tako da im nisu konkurencija. Po toj logici onda ne bi trebalo prikazivati filmove na televiziju. (a za to plaćaš 0 din tongue.gif)

Biće ipak da su ekonomski razlozi. U drugim zemljama je odlazak u bioskop najjeftiniji oblik zabave, a ovde je to "skupo". A kad se to spoji sa neudobnošću sedišta i nekulturom publike (koja priča, javlja se na mobini i šušti kesama), nije nikakvo čudo što niko ne ide u bioskope.

#10 Ptteski

Ptteski
  • Members
  • 906 posts

Posted 08 April 2006 - 19:25

5. Kvalitet filmova.
Od ponudjenog, svakako i potrosacka korpa.

#11 Zeka Peka

Zeka Peka
  • Members
  • 3,687 posts

Posted 08 April 2006 - 19:34

Такође, потрошачка корпа + квалитет филмова. dry.gif

#12 Cruella De Ville

Cruella De Ville
  • Members
  • 1,490 posts

Posted 08 April 2006 - 19:55

QUOTE(eoten @ 8 Apr 2006, 19:02)
ohmy.gif
Pa jel vredi taj tak 300 din. Posto sam vec poceo da razmisljam da odem da vidim kako je. Kad se ukaze prilika.


ne vredi, osim ako vas je najvise 10ak u sali.

inace, bioskopski ugodjaj je nezamenljiv. i ja gledam filmove kod kuce, ali nema do bioskopa. a propali su zbog loseg repertoara i svakako idiotske cene karte. kad bi karta kostala 100 kinti, ne sumnjam da bi ljudi isli masovno.

#13 bea

bea
  • Members
  • 27 posts

Posted 08 April 2006 - 21:19

kvalitet definitivno.koje gluposti se danas prikazuju u bioskopima.nikada ne bih dala 300 dinara za npr.niske strasti 2 ili tako neku glupost.
kinoteka je zakon, treba otvoriti jos neki bioskop tog tipa i prava publika nece imati sta da zameri.

#14 bea

bea
  • Members
  • 27 posts

Posted 08 April 2006 - 21:23

ma to je super bilo tada
sada je 2006. godina, tehnologija napreduje, svet se razvija, svi se menjamo, pa tako i osecenost bioskopima
proslost je proslost...

#15 reg

reg
  • Members
  • 4,229 posts

Posted 09 April 2006 - 00:05

Izgleda mi kao da se ponovila situacija sa kraja 1994. kada je cena karte dosla do nekih 30ak dinara, pa su distributeri prodavali karte za pet dinara, a na svakoj drugoj projekciji imali ste stampedo. Tada nije bilo ADSL-a i ulicnih pirata, ali su uveliko piraterisali video klubovi. Moze se reci da je generalno bilo manje zabave, tek su skinute sankcije i kulturna ponuda je bila slabija nego danas. Slicne akcije danas nema, onu vansezonsku "50 dinara u Odeonu" ne racunam.

Vlasnici bioskopa su dakle zadovoljni, dok su oni u drustvenim preduzecima verovatno digli ruke, pa ni ne pokusavaju da urade nesto. U Takvudu mozes da kupis kartu i sam gledas film, u Zvezdi, 20. Oktobru i Artu moras da ih molis da ti dozvole da kupis pet karata, posto je potrebno da bude pet osoba na projekciji a radnicima je odjednom stalo do propisa [ako postoji uopste takav propis]. U Kosmaju se nadas da ako sa jos nekim zalutalim gledaocem uzmes pet karata, neces naleteti na operatera koji misli da je nesreca davati film za dvoje ljudi, u Odeonu moras da trcis do trafike i usitnis 500 dinara jer gospodja na blagajni nema da vrati kusur od 200 dinara posle prodatih 17 ulaznica za vecerasnju projekciju 16 blokova [pri tome je ladnije u sali nego napolju]. Da se posle otvaranja Takvuda i sredjivanja Rode zatvorilo 5 bioskopa ne bi bilo problema sa posetom. Ovako imamo pregrst bioskopa koji ne pruzaju bioskopsko iskustvo i odbijaju ljude. Jednom kada odgledate film u npr. Balkanu, nece vam pasti na pamet da odete u bilo koji bioskop sledecih mesec dana [ne racunajuci ono malo fanatika], kao sto posle KT/USe necete pozeleti da gledate domaci film. Steta je ako su zatvoreni bioskopi u unutrasnjosti bili privatni, odlicno je ako su bili u sklopu drustvenog preduzeca. Mislim da bi u slucaju zatvaranja 20. Oktobra, Kosmaja, Zvezde, Odeona, Balkana i ostalih neudobnih memljivih rupa u roku od tri godine imali dva nova, pristojna bioskopa.