Jump to content


Photo

Crni utorak


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
71 replies to this topic

#46 Kum Djole

Kum Djole
  • Members
  • 78 posts

Posted 29 March 2006 - 14:48

QUOTE(Leia @ 29 Mar 2006, 04:07)
ovde mislis na korumpirane politicare? rekla bih da su oni veci problem nego korporacije, jer im oni i daju signal da mogu da rade sta zele.

sve dok takvi kapitalni genijalci budu elita u drzavi i onaj ko se pita za sve a ne odgovara za nista, ni stanje se nece bitno promeniti.

mada mislim da je ovo o cemu ti pricas vise problem politike nego ekonomije.  wink.gif


Politicka elita i koporacije zive u simbiozi, u jednom krajnje netransparentnom svetu o kome obican covek vrlo malo zna - isti onaj covek koji preko sarenih postera i reklama biva pozivan da glasa za ovu ili onu politicku ekipu, da bi sistem imao legitimitet. Obican covek kad vidi koliko je politicka elita u stvari jedna banda balava i zaguljena wink.gif on kaze "je*es politiku, necu se nerviram" i ostavi svoju buducnost na milost i nemilost nekom tamo lovanu koji nas sve pomera kao figurice na 'Monopol' tabli. Obicnom coveku ne pada na pamet da se aktivira, da pokrene sebi slicne, da izadje na ulicu i s punim legitimitetom trazi odgovore na pitanja, odgovornost predstavnika - obican covek kaze, ma 'de cu da se mlatim, meni dobro i ovako, bolje i ovo nego komandna ekonomija, ako neko smisli bolje, super. A 'neko' je smislio i ovo, i tiho poturio kao sistem vrednosti, i zato sto tada nismo imali pojma sta ce to znaciti za 15-20 godina, tako ni danas ne vidimo gde ce nas ovakav svet odvesti za narednih cetvrt veka. Ne znam, ne mogu da krivim ljude, narocito mladje koji zive u Srbiji tako kako zive i bore se za svoje mesto pod suncem, ali mi ne ide u glavu zasto se toliko razvila letargija i ravnodusnost tipa one iz doba pod Milosevicem 'cuti, dobro je'.

#47 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 29 March 2006 - 21:31

QUOTE
molim ucesnike u diskusiji da ne koriste:

QUOTE
-smeta mi što svako pljuje po liberalima a u suštini malo pojma imaju o njima...
-koje su ovo neo-socijalističke papazjanije na čelu sa noamom čomskim...


i da preskoche gadjanja sa literaturom, kao i da objasnjavaju sta je realno, a sta nije (toliko moze da proceni i dete od sedam godina, pa nema potrebe da da idemo tako duboko u objasnjavanju), nego pretpostavimo da ucesnici u diskusiji poseduju odredjeni nivo znanja, obavestenosti i osnovnih kognitivnih sposobnosti da dobrovoljno raspravljaju o temi.

draga kingmaker,dao sam samo par "natuknica"diskutantu,pre nego iznosi tako radikalne stavove u slučaju da je neinformisan ustvari te reference su date svima ako su zainteresovani da se informišu i sa druge strane nezavisno od stavova koje zastupaju.
kum djole said :
QUOTE
Moj problem su korporacije i svetske finansije - i ti i Leja i onaj treci zajapureni
tongue.gif zajapureni=headhunter
kome ni nick ne može udostojiti da pomene..ali nema veze... elem tema je :
crni utorak ili
lun:
QUOTE
Francuski studenti, srednjoshkolci, sindikati i ostalo svesno gradjanstvo danas planiraju generalni shtrajk u Francuskoj.
Operishe se sa cifrom od 5 miliona ljudi na ulicama.
135 manifestacija shirom Francuske.
4000 policijaca rasporedjeno po Parizu

sorry kingmaker evo još jednog linka
black tuesday

Nego da mi ostanemo na domaćem terenu..na Djoletove primedbe o krupnom kapitalu imam par primedbi ,slažem se s njim da političke elite i korporacije žive u simbiozi (i za to sam dao link),korporacije,verovatno misleći na krupni kapital od strane ovdašnjih biznismena ne bi nastao u tolikoj meri da političari nemaju tu moć i slobodu upliva u ekonomske tokove,slobodno arbitriranje ko je za šta podoban ili ne...Liberalizacija našeg tržišta (pošto ne možemo svi da radimo u društveno-državnom-javnom)sektoru trebalo bi da podrazumeva smanjenje poreskih davanja da bi mali "kapitalisti"preduzetnici koji žele,mogu i umeju ostvarili egzistenciju sebi,svojoj porodici ili još po nekom radniku , da se skinu sa grbače države,da se deo njih koji su u sivom sektoru i ostali ohrabre da počnu sopstveni biznis...a ne ...liberalizam je obeshrabren u korenu od strane Djoleta i inih masturbanata kao poredak koji radi za interese multinacionalki ph34r.gif
preko 50 %dohotka se namiruje iz javnih preduzeća,ustanova,kreditno su nesposobni oni koji rade u privatnom sektoru,banke ih odbijaju ali što je državno to može,tu su stabilni izvori.Previše je veliki broj tih javnih preduzeća na nacionalnom nivou ili na nivou opština,koliko ta preduzeća posluju tržišno?
Šta misliš Francuzi sad digli frku jesi proučio naš zakon o radu?Oni se brecnuli na jednu stavku na kojoj se ti raduješ a mi ćutimo iako se nama događaju 100x gore stvari.Ovde nije kapitalizam problem već loše regulative koje se a propo i ne primenjuju ili selektivno.
Imaš primera da svako koristi beneficije,bez obzira koliko je bogat ali to je druga tema.A ti seri još malo o globalizaciji i liberalizmu imaš još ovde pajtosa samo čitaj pažljivije.
p.s. zajapureni

#48 Kum Djole

Kum Djole
  • Members
  • 78 posts

Posted 30 March 2006 - 01:08

QUOTE(headhunter @ 29 Mar 2006, 16:31)
od strane Djoleta i inih masturbanata kao poredak koji radi za interese

A ti seri još malo o globalizaciji i liberalizmu imaš još ovde pajtosa

p.s. zajapureni


Odlican ti je novi nick, bas ti pristaje. laugh.gif

#49 rover

rover
  • Members
  • 332 posts

Posted 30 March 2006 - 08:26

QUOTE(Kum Djole @ 29 Mar 2006, 15:05)
Nije da ja tako volim, nego se sistem tako naziva, liberalizam je nesto originalnije (starije i drugacije). Ovaj drugi deo recenice je nebuloza, i to teska - cenim link o raspravi o vodi, ali pola svetskih medija iznosi konkretne podatke o ovom problemu, izmedju ostalog o njemu raspravljaju Svetska banka i UN - svrati tamo pa pogledaj u kakvim uslovima zive ljudi i iz kojih razloga.

Razlike koje navodis izmedju neoliberalizma i socijaldemokratije pretenciozno favorizuju jedan na racun drugog fenomena - kad napises da neoliberalizam nudi "evolutivnu borbu za opstanak po definisanim pravilima", zar to nisu floskule? KO je definisao pravila i KOME ona sluze, to je osnovno pitanje. S principima liberalizma i trzisne ekonomije ja nemam problema. Nemam problema sa zanatima, proizvodnjom, konkurencijom dve lokalne mlekare, prodajom sposobnosti - naprotiv, obozavam da vidim sposobne i vredne ljude koji uspevaju zahvaljujuci svojoj inventivnosti i elanu. Moj problem su korporacije i svetske finansije - i ti i Leja i onaj treci zajapureni ocigledno smatrate da sam ja ovde neka neokomunjara, dosao da propagira ideje o novom svetu. wink.gif Glupost. Imam problema s neobudzanom akumulacijom kapitala 'na vrhu' i stagnacijom, defetizmom i nezainteresovanoscu 'na dnu'. Imam problema s tim sto jedan mlad covek placa veci porez i doprinose od korporacija. Imam problem s tim da se ljudi otpustaju i tretiraju kao marva, da ih neko posmatra kao brojke a ne osobe s identitetom, sposobnostima, na kraju krajeva, porodicama, zivotima.

Naravno da je ovakvo stanje proizvod politicke korupcije, naravno da je to lose, i naravno da utopija ne postoji, ali neshvatljivo je da mlad covek brani ovakav sistem i da ne tezi da napravi bolji i pravedniji, taman posegao i za idejama ordoliberalizma i ekonomskog humanizma, u svakom slucaju i to je pozitivnija promena nego status quo. Zauzdati neobuzdanu masineriju koja sav kapital vuce na vrh da bi se njime tamo igrala, i omoguciti da dobar deo tog kapitala sidje u okvire i nivoe drustva.

A sto se tice mojih predloga i resenja, necu da se kitim tudjim perjem i nabrajam sta je moguce uraditi, postoje razna resenja i alternativa nije samo jedna, rekao sam na pocetku da je potrebna svest da svet moze da se promeni na bolje, potrebno je da ljudi veruju u svoje potencijale. Potrebno je vezbati pluralizam, demokratiju, odgovornost, ucestvovati u procesu odlucivanja, biti zaintereosvan za sutrasnjicu koliko i za danasnjicu. Potrebno je i evoluirati - znati sta je bilo, i sta je sada - a ne ubadati prst u oko i optuzivati propagatore alternativa da su za 'povratak na staro'.



Izvini, ali i dalje ne vidim da je nebuloza prodaja vode. Osim ako nemas svoj bunar/izvor i ako nisi izveo sopstveni vodovod i preciscavanje vode - kupujes je i ti. Ne znam zasto je bolje da vodu kupujem od lokalnih politicara po nametnutoj ceni a ne od Coca-Cole ili Eviana po trzisnoj. Ali to je vec druga i duga prica.

Obojica smo ovde zaglavili na zamisljenom vs. ostvarenom.
Ja sam pricao o ideji liberalizma i ideji socijaldemokratije - a ni jedna nije nigde ostvarena. Ono sto danas prepoznajemo kao liberalne i socdemokratske vlade i drzave su samo naznake ideja tih sistema.
Dakle - moj odgovor i kingmejkerki i tebi: ideje i ljudi postoje, ali socijaldemokratske i liberalne drzave jos uvek ne postoje.

Imas problem sa akumulacijom kapitala na "vrhu"? Imam i ja.
Samo bi ti da taj kapital prelijes ka dnu, a ja bih da taj "vrh" izgubi navodnike. Jer, da nema vrha, ne bi bilo ni tog kapitala, tako da je prirodno da se kapital akumulira na vrhu.
Ja imam problem sa tim sto taj "vrh" danas predstavljaju i oni koji tu ne pripadaju svojim sposobnostima vec su proklamovani kao "vrh" - politicari na pozicijama da daju beneficije i menjaju pravila po potrebi onih koji nisu sposobni da po postojecim pravilima uspeju. Eto izvora korupcije.

Ne branim postojeci sistem, daleko bilo. Ni ovde a ni u Francuskoj ili Juznoj Americi. Samo ne vidim kako ce socijaldemokratska vera u dobru karmu novih politicara sistemski razbiti korupciju. To sto ce "omoguciti da dobar deo tog kapitala sidje u okvire i nivoe drustva" i dalje ne znaci da ce "vrh" izgubiti svoje navodnike. Samo ce na posteniji nacin tudji novac deliti nekim drugim interesnim grupama.

#50 Kum Djole

Kum Djole
  • Members
  • 78 posts

Posted 30 March 2006 - 14:09

QUOTE(rover @ 30 Mar 2006, 03:26)
Imas problem sa akumulacijom kapitala na "vrhu"? Imam i ja.
Samo bi ti da taj kapital prelijes ka dnu, a ja bih da taj "vrh" izgubi navodnike. Jer, da nema vrha, ne bi bilo ni tog kapitala, tako da je prirodno da se kapital akumulira na vrhu.


Osnovni postulat liberalne ekonomije je da se kapital koncentrisan na vrhu preliva na ostale nivoe tako da od toga svi imaju koristi (neko manje, neko vise). Ono sto se desava u poslednjih 20 godina razvilo je vrlo jaku konkurenciju na tom vrhu i ona se bukvalno ne obazire na ostale slojeve drustva. U izvestajima UNDP postoje i tacne cifre kako to izgleda

QUOTE
Ja imam problem sa tim sto taj "vrh" danas predstavljaju i oni koji tu ne pripadaju svojim sposobnostima vec su proklamovani kao "vrh" - politicari na pozicijama da


Ja pak imam problem s tim sto se filozofija "svako za sebe" nezajazljive konkurencije prenela na obican svet - sto bi rekao Rambo ovih dana, "ne potcenjujte one iza vas - mozda rade za one ispred vas". Mnogi ne pripadaju pozicijama na kojima se nalaze i u najnizim nivoima proizvodnje, na zapadu bar imamo baby boomerse koji se zubima i noktima drze za svoje teskom srednjoskolskom mukom stecene funkcije. Sistem je ogrezao u nepotizmu, korupciji i nemoralu od samog korena, ali su zato zidovi prepuni uramljenih postera koji kazu ovako: "Teamwork", "Respect", "Honour"... wink.gif Srecom Orvel je vec napisao sta je napisao pa tu nema mnogo dilema. ph34r.gif Danas je mnogo veca konkurencija za svaku poziciju, i mozda se zato Francuzi bune sto po novom zakonu sistem moze da ih "otpusta bez razloga" - elita, naravno, nece biti ugrozena ovakvim zakonom, niti ce Villepenova ili Sarkozyjeva deca sutra visiti na birou ili raditi za minimalac. Elita svoju decu ne salje u Irak, ali vrbuje tudju, i to za dobre pare, pa ko prezivi. Ekonomska efikasnost je kad izmislis rat pa u njemu uposlis sto hiljada dvadesetogodisnjaka, a neefikasnost je da napravis sto hiljada poslova u kojima bi isti ti mladi ljudi pravili porodice. Rat se jednostavno vise isplati, i kad mlad covek nema mnogo izbora na stolu, on se prijavi da tamo ide. Ja ovde radim pet godina isti posao i ne mogu da mrdnem na visu poziciju, povisica mi ne prati stopu inflacije, ali zato uvek mogu da se prijavim i da idem u rat.

QUOTE
Ne branim postojeci sistem, daleko bilo. Ni ovde a ni u Francuskoj ili Juznoj Americi. Samo ne vidim kako ce socijaldemokratska vera u dobru karmu novih politicara sistemski razbiti korupciju.


Koncepcijske razlike, u redu - ja zamisljam otvoren sistem na svakom nivou ljudskog organizovanja, da sve bude transparentno, da politicari odgovaraju na pitanja, da obican svet zna sta se desava i da ucestvuje u izgradnji sveta kojeg ce da ostavi svojoj deci. Jednostavno, 'globalni gradjanin' je ta vecina u cijem interesu globalizacija mora da funkcionise, i ta vecina mora da se aktivira i izazove postojeci sistem da bi ga unapredila. Za decu bogatasa ja se ne sekiram, imace oni para da kupe i vazduh i vodu smile.gif a sigurno je i da ce da obrnu par milijardi u efikasnom poslovanju. Naravno da je ekonomski efikasno nekom nesto prodati i zaraditi, ili arciti prirodnu okolinu i resurse, ali takodje je ekonomski efikasno staroga dedu koji samo zdere i nista ne radi motkom dotuci, i mentalno zaostale spaliti u visokoj peci. Gde ce u svemu tome da se pojavi ekonomski humanizam, i da li ce to da se zove socijaldemokratija ili 'dobri liberalizam', manje je vazno - vazno je da postoji diskurs o alternativama danas, kad si sposoban i pun elana, a ne za 30 godina kad ukapiras da svojoj deci ostavljas tezi, robusniji, nepravedniji svet od onoga u kom si odrastao.

#51 Larko

Larko
  • Banned
  • 6,536 posts

Posted 30 March 2006 - 15:04

francuski protesti su za prave proteste ono sto je margarin za puter. deca izlaze da se malo dzilitaju, ako ne uspeju imace 'uspomene', ako 'uspeju', uspece da uniste svaku nadu da bi francusko trziste rada moglo da se malo razmrda i pokrene zemlju iz letargije.
jednoga dana, pre nego sto otegnemo papke, EU ce morati da ukine CAP, francuski farmeri ce po hiljaditi put izaci traktorima da traze ono sto im ne pripada i mozda (nada poslednja umire) ce dobiti batine kakve odavno zasluzuju. time ce u istoriju konacno otici 'francuski model' u kome se radno mesto dozivljava kao sinekura, a strane kapital kao 'porobljivacki'. trenutna agonija je logicna posledica cinjenice da se francuski pogled na ekonomiju veoma malo promenio od luja cetrnaestog. oni koji znaju bolje to ne smeju da saopste razmazenoj rulji.

#52 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 30 March 2006 - 15:32

QUOTE(Kum Djole @ 30 Mar 2006, 15:09)
Osnovni postulat liberalne ekonomije je da se kapital koncentrisan na vrhu preliva na ostale nivoe tako da od toga svi imaju koristi (neko manje, neko vise). Ono sto se desava u poslednjih 20 godina razvilo je vrlo jaku konkurenciju na tom vrhu i ona se bukvalno ne obazire na ostale slojeve drustva. U izvestajima UNDP postoje i tacne cifre kako to izgleda


djole, jel mi jos uvek pricamo o francuskoj ili onako generalno lamentiramo nad novim svetskim poretkom?
naravno da se kapital preliva, kako ti to kazes, a ja bih rekla da za svako radno mesto postoji odgovarajuca plata. u cemu je problem?
da li mislis da plata ne treba da ima veze sa nivoom odgovornosti koji raste sto si blize vrhu? da li neko ko je general manager ne treba da ima vecu platu od svojih podredjenih, iako je posredno odgovoran i za njihove plate? razmisli malo o tome.

QUOTE
Ja ovde radim pet godina isti posao i ne mogu da mrdnem na visu poziciju, povisica mi ne prati stopu inflacije, ali zato uvek mogu da se prijavim i da idem u rat.


pitanje je samo zasto ostajes na poslu u kom ne vidis nikakvu perspektivu.
ja se ne bih slozila da je situacija tako crno-bela.

QUOTE
Koncepcijske razlike, u redu - ja zamisljam otvoren sistem na svakom nivou ljudskog organizovanja, da sve bude transparentno, da politicari odgovaraju na pitanja, da obican svet zna sta se desava i da ucestvuje u izgradnji sveta kojeg ce da ostavi svojoj deci.


smile.gif
no comment

#53 Kum Djole

Kum Djole
  • Members
  • 78 posts

Posted 30 March 2006 - 16:46

QUOTE(Leia @ 30 Mar 2006, 10:32)
djole, jel mi jos uvek pricamo o francuskoj ili onako generalno lamentiramo nad novim svetskim poretkom?


Generalno lamentiramo jer je diskusija otisla presiroko, ja sam izneo stav da je protest u Francuskoj posledica ogromnog nezadovoljstva zato sto je sistem nefleksibilan, a ispalo je da moram da se branim, i to redom - da nisam antiglobalista, da nisam neokomunista, da se ne zalazem za komandnu ekonomiju i slicno. Dok se uzajamno etiketiramo, trpi upravo ta vizija da tzv. novi svetski poredak moze da bude unapredjen novijim svetskim poretkom. I upravo zato sam jos na pocetku rekao da razumem da ta vizija ne postoji u Srbiji, zna se iz kojih razloga, ali itekako postoji u svetu.

QUOTE
naravno da se kapital preliva, kako ti to kazes, a ja bih rekla da za svako radno mesto postoji odgovarajuca plata. u cemu je problem?


Iz tvog ugla mozda postoji, ovde gde zivim i radim postoji sve manje iz prostog razloga sto to efikasno poslovanje podrazumeva ukidanje radnih mesta i ogranicavanje moci pojedinca kroz rad po ugovoru. Bilo bi lepo da je to neki ugovor koji se pravi izmedju radnika i poslodavca, pa da su tu cisti racuni smile.gif ali naprotiv, namnozilo se kompanija koje angazuju i iznajmljuju radnu snagu trecem licu koje to placa minimalnim nadoknadama - tu onda nema mnogo veze da li si bitno nadaren ili sposobniji od ovog drugog ako te sistem posmatra kao telesinu koju ce da iskoristi za svoje potrebe, dakle nisi individualac vec deo marve, brojka. Smisao tog sistema je da za sto manju nadoknadu sto vise optereti radnu snagu, sto dodatno polarizuje sliku u drustvu - oni koji su zasticeni jakim sindikatima, njima je dobro, dok oni koji rade za minimalac nemaju ni kapacitet da sebi obezbede bolji ekonomski status ni prohodnost ka strukturama odlucivanja. Dosta zavisi i od trendova, u Severnoj Americi taj 'corporate supremacy' je daleko izrazeniji u odnosu na Australiju koja propagira change management i flat management, da ne govorim o skandinavskim zemljama ili Holandiji u kojoj je tradicija da svaki zaposleni ima priliku da iznese svoje misljenje, kao deo ekipe koja generalno radi u interesu svih zaposlenih. Recimo, 'Google' je ogromna korporacija ali potpuno drugacije (pozitivnije) tretira svoje zaposlene u odnosu na opsti trend u Severnoj Americi.

QUOTE
da li mislis da plata ne treba da ima veze sa nivoom odgovornosti koji raste sto si blize vrhu? da li neko ko je general manager ne treba da ima vecu platu od svojih podredjenih, iako je posredno odgovoran i za njihove plate? razmisli malo o tome.


Nema sta da razmisljam, sve to stoji u teoriji i zvuci vrlo primamljivo, ali pitanje je koliko je zdrav sistem u kome CEO i VP imaju po 200, 300 hiljada dolara godisnju platu, a samo dva nivoa nize obican radnik 20, 30 hiljada. To je ta polarizacija o kojoj govorim, to sumanuto koncentrisanje kapitala na vrhu - u poslednjih 20 godina u Severnoj Americi prosecna plata menadzmenta rasla je i preko 250% dok je prosecna plata radnika stagnirala ili padala u realnoj vrednosti. Ne moze niko da me ubedi da je to ona idilicna slika trzisne ekonomije.

QUOTE
pitanje je samo zasto ostajes na poslu u kom ne vidis nikakvu perspektivu.
ja se ne bih slozila da je situacija tako crno-bela.


Zavisi od perspektive - moje drugo ja kaze "kume ti si budala", a ono prvo ja kaze "je*iga, strpi se, bice nesto, samo vredno radi, isplatice se". Onaj ko te vesto izrabljuje ume vesto i da ti poturi stap i sargarepu ispred nosa i godinama obecava boljitak i napredovanje, da bi te na kraju isterao napolje i angazovao svog stasalog sestrica na tvoju poziciju gde plata skace 2.5 puta zbog restrukturacije. To je moj slucaj, ima i tezih - 8000 radnika otpusteno na lokaciji X, 4000 angazovano na lokaciji Y jedno 7000 kilometara juznije. Sta ce sad tih 8000 ljudi koji su vredno radili na profitabilnom i perspektivnom poslu da radi - da se snalazi? Ja bih vise voleo da se elita snalazi oko pravila koja omogucavaju da ovih 12000 zivi od svog rada. Iz ugla trzisne ekonomije ja sam sa pet godina radnog iskustva daleko korisniji radnik od stasalog sestrica koji je upravo izasao iz srednje skole. Iz ugla sistema, nisam.

QUOTE


Cuj, istina je da sam ja razocaran sistemom prevashodno zbog licnih frustracija, ali to je ono sto delim s milionima ljudi koji su na ovakve nacine koje navodim izopsteni iz drustva i funkcionisu jednostavno da bi pokrili goli opstanak. Istina je i da sam pre pet godina usao u Burger King danas bio regionalni menadzer, ili da sam ribao patose sto kaze Kuzminovic, danas bih bio sef onima koji ribaju patose - ali, ako je sve relativno na tom rastucem dnu koje generise minimalni profit zarad opstanka, onda je fatalizam, kriminal i socijalna kriza logicna posledica. Na vrhu, naprotiv, nema takvog relativiteta wink.gif jer se neizvesnost radnog mesta i surovog takmicenja posledicno ne odrazava podjednako na onoga ko je do juce mlatio 50 hiljada godisnje u kancelariji i onoga ko za crkavicu rinta ko mazga. A, kao, svi smo jednaki i sve je moguce. Naprotiv, pre bih rekao da se radi o abdukciji principa trzisne ekonomije kao sto se radi o abdukciji pojmova demokratije i pluralizma - pa, ako si 'global citizen' u drzavi treceg sveta kojom vlada neki diktator, onda imas sva prava i moralni legitimitet da se boris protiv diktature i represije - dok, ako si kojim slucajem radnik u bilo kojoj zemlji razvijenog sveta ili zemlji u tranziciji, ta ista prava nemas ni u snu - a iz ugla obicnog coveka nema razlike robovao ti Fidelu Kastru ili privatnoj korporaciji.

#54 Lun

Lun
  • Banned
  • 3,921 posts

Posted 11 April 2006 - 11:29

Nish', samo da evidentiram i zaokruzim topik - CPE a la poubelle! tongue.gif

#55 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 12 April 2006 - 13:31

i kao bonus, protesti u global kontekstu...
smile.gif

The New Land of Opportunity
As France's youth fight for their future, Russia's are busy building theirs

By PETER GUMBEL
Sunday, Apr. 09, 2006
I have a modest suggestion for how to end France's impasse over youth job contracts: the French government should pay for a group of student leaders to spend a couple of weeks in Yekaterinburg. It wouldn't cost much, since there's now a cheap direct flight to and from Paris operated by Ural Airlines (slogan: your dreams. our wings.)

Yekaterinburg is Russia's fifth largest city, about the size of Marseilles and Lyons combined. Assuming the French students have an open mind, they should be astonished, unsettled and perhaps a little ashamed of what they find there. The under-25s in Yekaterinburg dress much the same way and listen to some of the same music as those in Lyons and Marseilles, but they live in a world that couldn't be more different. In today's Russia, nothing is easy but everything is possible; in France, by contrast, everything is easy but nothing is possible.

There is zero job security in Yekaterinburg. France has a plethora of long-term, short-term, temporary and limited work contracts that are at the heart of the current dispute. Russia in theory has a civil code that lays down workers' rights, but in practice you get hired the same way you get fired, at the snap of a finger. Précarité, the word that brings millions of young French people out into the streets, is the norm there. Forget about a pension big enough to retire on—you have 40 years to figure that out. Health care is more problematic, since getting sick puts you on the fast track to poverty. If you're unlucky, your employer runs out of money to pay you. If you're really unlucky, you get caught in the middle of an extortion racket. But if it all works out—as it increasingly does—you get to shape your own future in a way French kids would envy.

First of all, there's plenty of work. Youth unemployment is about 23% in France, and almost 1 in 10 school leavers does not have a permanent job five years after taking the baccalaureate. In Yekaterinburg, being out of work is a luxury few can afford. The demand for energetic young people is so high that ads for the best jobs scroll along the bottom of prime-time programs on local TV. A free newspaper with job openings, the Urals Work Weekly, would be as thick as the yellow pages if such a phone book existed. Russia hasn't yet discovered equal opportunity laws, so most jobs stipulate that only those under 30 or 35 need apply. Then there's the range of opportunity. Want to become a sushi chef, a marketing consultant or a bank manager? No problem. No previous experience required. Nobody else in the country knows how to do those jobs either. Or why not set up your own business? There's no shortage of people willing to lend you money. (But watch out for those extortionists.)

Tatiana Bildyug, to take but one example, is in her early 20s and switched from accountant at a uranium-processing factory to development director of a shopping mall. The pay's not much better, but the job is a lot more dynamic and fun, she says. That sort of career move is typical of this generation, the first truly post-Soviet Russians. They are the best customers at Pavel V. Kukarskikh's string of restaurants in town, and the only people he will consider hiring. "The young want to live well," he says. "They have a taste for life. In 15 to 20 years they'll be running the country, and that's good."

It could all go wrong, of course. Even if it does, Yekaterinburg's youngsters are unlikely to copy the French and stage rallies demanding that the government provide long-term job security. Russians have already been there and done that. It was called communism, and after 74 years of failing to make it work, they dumped it. Once French student leaders have soaked up this atmosphere, I would expect them to be asking themselves some difficult questions. Viewed from Yekaterinburg, French kids are far better off than they realize. You don't go hungry if you're unemployed. Everyone has access to a wealth of social and health benefits that Russians can only dream of. If anything, the French are too well off. A 2005 poll shows that 76% of French 15- to 30-year-olds aspire to civil-service jobs from which it's virtually impossible to be fired. But if you don't take risks when you're young, when will you? Russia's total precariousness is scary. But France's total absence of it is almost as bad. It's a recipe for stagnation. In 15 to 20 years, some of those millions of French students who are taking to the streets today will be running France. Only a foolhardy gambler would bet that they'll do a better job than their Russian contemporaries.

From the Apr. 17, 2006 issue of TIME Europe magazine

Edited by Leia, 12 April 2006 - 13:33.


#56 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 12 April 2006 - 14:15

Na primeru pobede francuskih studenata i sindikata i pobede levice u Italiji moze samo da se izvuce zakljucak da cak i u ovom, politicki apstinirajucem vremenu, glas slobodnih pojedinaca pobedjuje nad brutalnoscu krupnog kapitala.

#57 mizes

mizes
  • Members
  • 380 posts

Posted 12 April 2006 - 14:47

Da, samo sto francuski studenti ne razmisljaju dovoljno daleko da bi shvatili da je to zapravo njihov poraz. Preregulisano trziste rada na kome je nezaposlenost enormna upravo zato sto je zastita pretarana tako da destimulise novo zaposljavanje. Barijera otpustanju je samo drukcije izrazena barijera zaposljavanju jer ce poslodavac tesko uci u rizik da nekog zaposli (posebno ako je rec o pocetniku) ako zna da ce tesko ili nikako moci da ga otpusti ako ne radi dobro. Opozivom ove ionako kozmeticke reforme trzista rada Francuska sebe samo dalje ekonomski zakucava i unistava perspektivu svojih ljudi. Gde je najmanja nezaposlenost u zapadnom svetu - u SAD gde skoro da ne postoji nikakva radnicka "zastita". A u Nemackoj i Francuskoj je DUPLO veca. Zato je bolje verovati logici i ekonomskim cinjenicama nego po svaku cenu slediti levicarsku ideologiju, makar to bilo zavodljivo i rasturalo tu pomrcinu apstinentskog vremena. Posebno ovde, gde je socijalizma i previse i gde bi nas kopiranje ovakvih francuskih "pobeda" vodilo samo u dalju katastrofu

#58 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 12 April 2006 - 18:27

QUOTE(mizes @ 12 Apr 2006, 15:47)
Da, samo sto francuski studenti ne razmisljaju dovoljno daleko da bi shvatili da je to zapravo njihov poraz. Preregulisano trziste rada na kome je nezaposlenost enormna upravo zato sto je zastita pretarana tako da destimulise novo zaposljavanje. Barijera otpustanju je samo drukcije izrazena barijera zaposljavanju jer ce poslodavac tesko uci u rizik da nekog zaposli (posebno ako je rec o pocetniku) ako zna da ce tesko ili nikako moci da ga otpusti ako ne radi dobro. Opozivom ove ionako kozmeticke reforme trzista rada Francuska sebe samo dalje ekonomski zakucava i unistava perspektivu svojih ljudi. Gde je najmanja nezaposlenost u zapadnom svetu - u SAD gde skoro da ne postoji nikakva radnicka "zastita". A u Nemackoj i Francuskoj je DUPLO veca. Zato je bolje verovati logici i ekonomskim cinjenicama nego po svaku cenu slediti levicarsku ideologiju, makar to bilo zavodljivo i rasturalo tu pomrcinu apstinentskog vremena. Posebno ovde, gde je socijalizma i previse i gde bi nas kopiranje ovakvih francuskih "pobeda" vodilo samo u dalju katastrofu

Pravo zboris (von?) mizes. thumbup.gif S tim sto taj efekat postaje jos jaci kad izadjemo iz uskih i samozaljubljenih okvira evropskog (pa i evroatlantskog) sveta i pogledamo zemlje koje ce u buducnosti voditi glavnu rec (Kina, Koreja, Brazil, Indija...).

#59 mizes

mizes
  • Members
  • 380 posts

Posted 12 April 2006 - 19:49

Tako je. Vecina najnaprednijih zemalja u svetu danas nisu sa evroatlanskog prostora. Novi Zeland je cudo. Hong Kong i Singapur, dve ekonomski najslobodnije zemlje takodje. Od zapadnog sveta najbolji nam je putokaz Irska. Zemlje koje si ti pomenuo ce sve vise jacati, posebno ako nastave da se liberalizuju i otvatraju. Evropa ce, ako se postojeci trendovi nastave, za 50-60 godina biti najnerazvijaniji region (sa izuzetkom Afrike i mozda delimicno Latinske Amerike), dok ce se Amerikanci jos drzati, mada ce im se Kinezi i Indusi pribliziti. Obrnuta kolonizacija cije prve simptome vrec gledamo. A nasi domaci evro-fetisisti neka gledaju Nemacku I Francusku, pa ce ostati ovde gde su i sada. Jedan prijatelj mi je rekao "ako je Nemacka socijalisticka zemlja, neka bude i Srbija". Ali, ne zna da je Nemacka bogata zbog Erhartovih reformi i velikog rasta od 40-ih do 60-ih godina, a da od kad je pocela sa svojim dicnim socijalnim modelom samo stagnira. No, mi necemo stagnirati na nivou Brantove Nemacke iz ranih 70-ih, vec na nivou Miloseviceve Srbije iz poznih 90-ih. Ali, objasni ti to drugovima evro-entuzijastima.

Edited by mizes, 12 April 2006 - 19:50.


#60 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 13 April 2006 - 10:14

QUOTE(dare... @ 29 Mar 2006, 00:52)
Sto sam stariji to mi je dusa crvenija, a pogled mi skrece ulevo...

Bez posebnih argumenata... mad.gif

Dovoljno mi je sto mesecno odvajam dva soma dinara za sindikat, koji od tog novca placa vise advokatskih, ekonomskih i PR agencija, da bi se ravnopravno borio sa poslodavcem. O ulozenoj energiji pojedinaca pa i moje malenkosti, naravno van radnog vremena da i ne govorim...

E a onda mi neki Miskovic, kod koga prodavacice rade preko 200 sati mesecno, a placene su za 160-170, soli pamet kako je u Srbiji radnicka klasa ramazena...

Tvrdim da vise nema mnogo razmazenih ni u javnim i drzavnim preduzecima, jer se vec par godina i tamo drasticno smanjuju plate i broj radnika... Sto je i u redu... Ali nije u redu da se preduzeca sa imovinom od milionske vrednosti prodaju bukvalno za dinar, da bi se pustila da propadnu, oterali radnici, a potom se zaradilo na imovini bud zasto kupljenog preduzeca...

Sve po zakonu...  yucky.gif  yucky.gif  yucky.gif

Sva sreca sto evo vidim po novinama, lomljenje nogu/kolena poslodavcima nije skupo u nasoj demokratskoj drzavi...
Samo osam meseci zatvora i to bez otkrivanja imena narucioca...

Bagatela...  innocent.gif

Jos ako poslodavac nije okoreli mafijas sa ekipom... onda mozda i padne neki konstruktivni dogovor, da obe strane izadju kolko/tolko zadovoljne...

Svaka cast Francuzima na solidarnosti...

PADAJ SILO I NEPRAVDO. rolleyes.gif

dare... care!

No polako, bice rabijanja glavudza prvobitnim akumulatorima sve vise... nije sto bih ja voleo, nego ti je to prirodni zakon, ko izlazak sunca... vec krenulo, doduse malo sa polivanjem kiselinom, preskocila se batina, ako, ako...