Jump to content


Photo

KARAULA


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
61 replies to this topic

#16 Crippled Avenger

Crippled Avenger
  • Members
  • 472 posts

Posted 26 March 2006 - 18:21

Pa bitno je kad se pravi film sa jasnom politickom pozadinom, kako na nivou sadrzaja tako i na nivou produkcije. Zar ne?

Ako Tika misli da se politicki angazuje onda tu i background i doslednost u stavovima imaju neku ulogu. Doduse, SPS sad podrzava DSSovu vladu, mozda je Tika vesnik neke fuzije koja se tu otkriva.

Inace, ne znam da li se secate one afere kada je Tika predavao na BK pa se roditelji pobunili sto je navodno valjao drogu studentima rolleyes.gif . To je bilo zataskano, on se bez reci povukao iz te price, nije ni pokusavao da se brani. U svakom slucaju, kako sam cuo, pola studenata, ti koji su se zalili valjda, su ga napustili, ostali na BK i pohadjali skolu kod drugih pofesora a pola ih je ostalo sa Tikom... smile.gif

#17 Pavlle

Pavlle
  • Members
  • 558 posts

Posted 27 March 2006 - 21:14

QUOTE(Crippled Avenger @ 26 Mar 2006, 19:21)
Pa bitno je kad se pravi film sa jasnom politickom pozadinom, kako na nivou sadrzaja tako i na nivou produkcije. Zar ne?

Ako Tika misli da se politicki angazuje onda tu i background i doslednost u stavovima imaju neku ulogu. Doduse, SPS sad podrzava DSSovu vladu, mozda je Tika vesnik neke fuzije koja se tu otkriva.

Inace, ne znam da li se secate one afere kada je Tika predavao na BK pa se roditelji pobunili sto je navodno valjao drogu studentima rolleyes.gif . To je bilo zataskano, on se bez reci povukao iz te price, nije ni pokusavao da se brani. U svakom slucaju, kako sam cuo, pola studenata, ti koji su se zalili valjda, su ga napustili, ostali na BK i pohadjali skolu kod drugih pofesora a pola ih je ostalo sa Tikom... smile.gif


Odgledacu film pa ti javim wink.gif

#18 reg

reg
  • Members
  • 4,229 posts

Posted 27 March 2006 - 21:46

QUOTE(Crippled Avenger)
Inace, ne znam da li se secate one afere kada je Tika predavao na BK pa se roditelji pobunili sto je navodno valjao drogu studentima  rolleyes.gif  . To je bilo zataskano, on se bez reci povukao iz te price, nije ni pokusavao da se brani. U svakom slucaju, kako sam cuo, pola studenata, ti koji su se zalili valjda, su ga napustili, ostali na BK i pohadjali skolu kod drugih pofesora a pola ih je ostalo sa Tikom...  smile.gif


Danas sam cuo istu ovu pricu sa dodatkom o nacinu placanja Sergeju Trifunovicu [i nekakvom puzanju].

Jel gledao jos neko Karaulu? Vredi li otici u bioskop? Pruza li vise od KT?

kritika karaule

kritika uslovne slobode

Edited by reg, 27 March 2006 - 22:22.


#19 tilia

tilia
  • Members
  • 91 posts

Posted 27 March 2006 - 21:57

ja sam gledala i meni je priča do pola filma polusimpatična, a od pola polubizarna...to što se tiče priče, a pošto se meni uvek bar nešto svidja, ovde mi je sasvim lepo gledati ohrid i baš mi se svideo gradić u kom su snimali smile.gif

#20 Ptteski

Ptteski
  • Members
  • 906 posts

Posted 27 March 2006 - 23:08

Ideja filma mi je zvucala privlacno, ali kada su konacni rezultati poceli da pristizu, zakljucio sam da se na zalost radi o onom losijem delu Yu nostalgije (donekle ocekivano).

Interesuje me samo jedno.
U kom kontekstu, u filmu, Diklic izgovara novu legendarnu recenicu naseg filma "Nemoj da ceses jaja dok ja govorim".
Andjeli 2 i "sta reci" su pali sa trona i danasnja mladez konacno ima novu fenomenalnu opasku...
puke.gif

@Crippled Avenger
Ne bih da skrecem temu, ali zasto je Kengur zasluzio da se nadje u onakvom drustvu "umetnickih dela".

Sta je bas toliko lose u njemu?

Edited by Ptteski, 27 March 2006 - 23:09.


#21 Mister No

Mister No
  • Members
  • 423 posts

Posted 28 March 2006 - 10:56

QUOTE(kingmaker @ 25 Mar 2006, 15:06)
ja chitala knjizicu, bila mi simpatichna. glavni utisak mi je bio kako je tomic uspeo da pishe o godini uochi raspadanja, a da se to slabo oseti u knjizi, pozhto je pisana, je l' naknadno.

ici cu da pogledam film, u nadi da nije ovakav kako kaze ca. mada...



Radnja knjige je smještena na početak 80-tih godina, dok je Grlić film bacio na kraj desetljeća, tako da Tomić i nije mogao pisati o predratnim temama kad su one bile još daleko.
Grlić je to želio ubaciti u film( jer kao bez toga jel'te, ne ide) pa na kraju imamo to što imamo.

Ja ga btw. još nisam gledao ali za par dana dolazi u kina pa ću se dotle strpiti.

#22 zvonko

zvonko
  • Members
  • 757 posts

Posted 28 March 2006 - 11:56

QUOTE(Crippled Avenger @ 25 Mar 2006, 15:42)
Dvoipomilionski projekat o .......
.
.
.

KARAULA je dobila pomoc gomile fondova i svi producenti su napravili posao dok su jos SNIMALI FILM. Njima je zapravo svejedno sta ce film uraditi kad se prikaze. Posto ocigledno nije otisao na neke ozbiljne festivale, pusten je nesretnim Jugoslovenima. Nazalost, posto su se vec isplatili kad su ga uopste snimali, ne znam sto su jos morali i da nam ga pokazuju.........


ne kapiram tacno sta hoces da kazes.

da su producenti ovog filma navatali recimo 3.5 miliona evra (arbitrarna cifra) po raznim fondovima u 5 drzava koje se pojavljuju pod "country of production", zatim od toga potrosili 2.5 na snimanje, post-produkciju, glumacke honorare i sta vec sve ide, a zatim preostalo milionche (ili vec koliko) podelili medju sobom? ili da su u tih 2.5 miliona uracunali i svoje producentske honorare?

mis'im, zar svi balkanski producenti ne usnjiraju neku kinticu za sebe pre nego sto film krene u distribuciju pa makar i po cenu da se ostalima (glumci, tehnicka ekipa) naknadno umanje honorari tj. ne isplate u potpunosti ako se film bas i ne pokaze komercijalno.

tj. nije valjda da na balkanu postoji producent-entuzijasta koji skupi tacno knap love za snimanje preko fonda i galantno isplati sve ucesnike snimanja upfront, a svoj honorar ostavi na milost distribucije ili se, kao jos ekstremniji slucaj filantropije, zaduzi do knap cifre da bi sve protagoniste uredno isplatio i onda grize nokte mesec dana da li ce se kroz blagajnu to sve vratiti.

Edited by zvonko, 28 March 2006 - 12:27.


#23 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 28 March 2006 - 12:52

QUOTE(Mister No @ 28 Mar 2006, 10:56)
Radnja knjige je smještena na početak 80-tih godina, dok je Grlić film bacio na kraj desetljeća, tako da Tomić i nije mogao pisati o predratnim temama kad su one bile još daleko.
Grlić je to želio ubaciti u film( jer kao bez toga jel'te, ne ide) pa na kraju imamo to što imamo.

Ja ga btw. još nisam gledao ali za par dana dolazi u kina pa ću se dotle strpiti.


ne, nisam bila jasna:
imajuci u vidu kako je izgledalo poslednjih dvadeset godina,
zanimljivo mi je bilo kako se to u knjizi ne oseca,
poshto knjiga nije pisana u vreme kad je smeshtena radnja - dakle, ne cini mi se da knjiga nije zasicena predraspadnim stanjem zemlje, a evo citam da film jeste, i zao mi je zbog toga.

#24 Mister No

Mister No
  • Members
  • 423 posts

Posted 28 March 2006 - 13:02

Da, krivo si se izrazila. Tvoje riječi su bile "kako je tomic uspeo da pishe o godini uochi raspadanja".
Dakle o godini uoči a ne 20.

Poz.

#25 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 29 March 2006 - 13:07

Hmmmmm, ili je Crippled Avenger u stvari Dimitrije Vojnov, ili mu je Dimitrije pokrao zapažanja o ovom filmu za današnju kolumnu u Kuriru... cool.gif

#26 Glas RazumaN

Glas RazumaN
  • Members
  • 2,538 posts

Posted 29 March 2006 - 13:28

Ja sinoć gledao u Kozari.

Jedino što me dojmilo više od proseka jeste uloga poručnika tj Hadžihafisbegović, Sergej je, čini mi se, onakakv kakav je u gomili filmova tj king of the world, kralj zajebancije, lucidan i duhovit, blabla.

Koji mozak može da pomisli da će ...i da napadnu karaulu u direktnom jurišu jednog džipa koji je još već bio tu to veče i pride da saspe rafal iz mitraljeza po njemu kao da gađa golubove iz vazdušare... Razumem i sav mentali pristisak, tenziju i napetost situacije, ali opet...

Bolje da su zasnovali priču na "love afair" (doduše i mota se dosta oko toga), i klasičnim nesporazumima i sukobima vojnici - starešine koji zaista nekada mogu da dovedu do pucanja u glavi i većih posledica, ali dosta toga u poslednjoj trećini filma meni nema nikakvog smisla.

#27 J'en ai marre!

J'en ai marre!
  • Members
  • 1,070 posts

Posted 30 March 2006 - 10:28

QUOTE(Glas RazumaN @ 29 Mar 2006, 14:28)
Sergej je, čini mi se, onakakv kakav je u gomili filmova tj king of the world, kralj zajebancije, lucidan i duhovit, blabla.

Хехе... вала баш. smile.gif Мада сам се од Муња на овамо, још и свикао на њега. Ово је Crippled Avenger добро приметио да лик му има нереалну трансформацију на крају филма. Испада да је у ствари лудак. И то решетање џипа није баш примерено. Нисам читао књигу, мора да је мало елегантије испричана прича. Филм вади Емир Хаџихафизбеговић. Он је човек растурио. Рецимо она сцена кад га преко телефона ружи Раде Орхидеја. Иначе, гледао сам филм у Јадрану са једно 30-40 душа. Ја још памтим једну Апорију и Кројачеву тајну, где је у току пројекције било евакуације и онако мало посетилаца.

#28 Marina69

Marina69
  • Members
  • 15 posts

Posted 30 March 2006 - 10:37

knjiga je dobra, ali film...rečeno u blažoj verziji...bezveze...
skupila se ekipa da na temelju yu-bilo čega dignu lovu...

#29 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 30 March 2006 - 10:47

QUOTE(Mister No @ 28 Mar 2006, 13:02)
Da, krivo si se izrazila. Tvoje riječi su bile "kako je tomic uspeo da pishe o godini uochi raspadanja".
Dakle o godini uoči a ne 20.

a? sad ne razumem nishta, ali bitno je da smo se razjasnili.

#30 Larko

Larko
  • Banned
  • 6,536 posts

Posted 30 March 2006 - 14:46

QUOTE(zvonko @ 28 Mar 2006, 13:56)
tj. nije valjda da na balkanu postoji producent-entuzijasta koji skupi tacno knap love za snimanje preko fonda i galantno isplati sve ucesnike snimanja upfront, a svoj honorar ostavi na milost distribucije ili se, kao jos ekstremniji slucaj filantropije, zaduzi do knap cifre da bi sve protagoniste uredno isplatio i onda grize nokte mesec dana da li ce se kroz blagajnu to sve vratiti.


pa eto, kapiram da je takav slucaj 'carlstona za ognjenku', a ubedjen sam i da ce 'doba nevinosti' biti finansirano po istom filantropskom principu. laugh.gif