Jump to content


Photo

Pitanje Odbrane


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
238 replies to this topic

#16 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 20 March 2006 - 19:43

Ja bih Miletu ukinuo vodovod i struju, i u skladu sa politickim uverenjem uveo burad i fenjere... :ph34r:  :wicked:

<{POST_SNAPBACK}>


Ne mozes ti, konjo, koristiti kontru necijem uspelom stosu da bi i ti bio duhovit. To si morao vec da naucis, nisi vise balavac.
Ono sto sam napisao za negativne efekte ukidanja vojne obaveze je istina. Mislim, istina u tom smislu sto nisam nista svoje dodao nego pokusao samo sto je moguce neutralnije da prenesem vest.

#17 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 20 March 2006 - 20:01

Zbog toga je u Holandiji upravo ovih dana aktuelizovana jedna stara ideja da se mladici koji su napustili skolu bez diplome, nemaju posao, i pokazuju asocijalno ponasanje, po sili zakona upute na "staz" u sada prazne vojne kasarne, gde bi nekoliko meseci (kako ko, koliko kome treba) sticali samodisciplinu i radne navike.
Metod prevaspitavanja je klasicni vojnicki dril.

<{POST_SNAPBACK}>

kul. socipate u vojsku:)

#18 Ben Akiba

Ben Akiba
  • Members
  • 4,506 posts

Posted 20 March 2006 - 20:43

Da bi se vojska ukinula dekretom, kako predlaze Lun, mislim da bi moralo da se ispuni jedan od sledeca dva preduslova.

1) Da se sve zemlje u regionu demilitarizuju, prvenstveno zemlje sa kojima se granici danasnja SCG.

2) U slucaju da se uslov br. 1 ne moze da ispuni, da neka druga zemlja (Rusija, SAD, Francuska, Britanija,...) preuzme odgovornost odbrane SCG (ili Srbije).

U protivnom, SCG (Srbija) bi morala da ima vojsku.

Izgledi da se uslov 1 ispune su minimalni pogotovo sto su gotovo sve zemlje u regionu vec u "Partnerstvu za mir", a neke su i clanice NATO. Kao takve, one moraju da imaju modernizovane vojske, ukljucujuci logistiku, profesionalni staresinski kadar i dobro trenirane vojnike jer pripadnost ovim organizacijama to od njih zahteva. Biti u okruzenju takvih drzava a nemati nikakve odbrambene snage je totalna neodgovornost, pogotovo sto u regionu postoje latentni teritorijalni i etnicki problemi.

Izgledi za uslov 2 su isto tako slabi. Da bi SCG (ili Sbija) imala status koji ima na primer Japan (nema vojsku a o odbrani se brinu SAD), potrebno je da se interesi neke od mocnijih drzava poklapaju sa interesima SCG u toj meri da svaki neprijatelksi akt protiv SCG implicira da se oruzane snage te patron-drzave stave u pripravnost i zaprete eventualnom agresoru. Ja u ovom trenutku ne vidim mocnu drzavu kojoj je od vitalnog znacaja opstanak SCG.

Prema tome, SCG mora da ima oruzane snage. Kako ce one biti organizovane, to je vec drugo pitanje. Jedna mogucnost je model Svajcarske (kratko obuka pa zatim dugorocna obaveza u rezervi). Druga je model Izraela (dugorocno sluzenje) ali to samo u slucaju neprijateljskog okruzenja koje je poredivo sa izraelskim. Trece, join the club i uci u "Partnerstvo za mir". Prednost prva dva modela je da se oslanjaju na narodnu vojsku koja se kroz dugorocno sluzenje u aktivi i/ili rezervi dovoljno dobro istrenira tako da po obucenosti moze da bude pandan profesionalnoj vojsci. Uz to, narodna vojska ima snazniju tradiciju u SCG nego stajaca vojska. Konacno, ova opcija pospesuje razvoj domace vojne industrije sto je korisna ne samo za odbranu i izvoz oruzja, vec i za razvoj drugih, civilnih tehnologija i za nauku (npr. "Tadiran" kompanija u Izraelu) i za zaposljavanje ljudi i ozivljavanje privrede. Problem je da ovakvo organizovanje odbrane moze da bude mnogo skuplje nego sto drzavni budzet moze da priusti (nasa industrija nece moci da proizvede kompletno naoruzanje). Partnerstvo za mir, s druge strane, donosi sponzorstvo mocnih drzava, njihovo ulganje u odbranu, njihovo oruzje i njihove vojne doktrine. To bi verovatno bila mnogo jeftinija varijanta nego razvoj sopstvenog odbrambenog sistema. Uz to, mogucnost bilo kakvog vojnog sukoba sa susedima bi se minimizovao. Partnerstvo bi verovatno uslovilo prelazak na stajacu vojsku. Nedostatak je da bi vodece drzave NATO mogle da zahtevaju da nasa vojska ucestvuje u vojnim akcijama koje oni organizuju na drugom kraju sveta i da time uticu na vodjenje spolje i unutrasnje politike zemlje. Isto tako, vojne baze drugih zemalja i njihove posade bi verovatno bile prisutne u zemlji a to moze da bude mnogo veci problem nego korist.

#19 Milivoje

Milivoje
  • Members
  • 728 posts

Posted 20 March 2006 - 20:55

Ne postoji civil koji ne plaća vojnika --- svoga ili tuđega !
:ph34r: :wicked:

#20 Lun

Lun
  • Banned
  • 3,921 posts

Posted 20 March 2006 - 21:16

Razumem Akibine primedbe i priznajem naginjao sam, al' ne izrekoh, varijanti2.

Ali, ruku na srce, nakon svega, ko ce vishe na koga da jurne na Balkanu?
Hrvatska je vec duboko zaglibila u EU integracije.
BiH je teshka i sama sebi.
Albanci, khm, pa ostace policija. Ne kazem da ukinemo bash sve. :ph34r: :wicked:
Madjari su pouzdani.
Rumuni su pod kontrolom.
Tute also pod kontrolom.

Sve shtima.

P.S.
Jedino ne znam shta cemo ako nagrnu Vasojevici. :ph34r:

#21 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 20 March 2006 - 22:00

Ne mozes ti, konjo, koristiti kontru necijem uspelom stosu da bi i ti bio duhovit. To si morao vec da naucis, nisi vise balavac.
Ono sto sam napisao za negativne efekte ukidanja vojne obaveze je istina. Mislim, istina u tom smislu sto nisam nista svoje dodao nego pokusao samo sto je moguce neutralnije da prenesem vest.

<{POST_SNAPBACK}>

Manje brlje, manje brlje! :wicked:

#22 Miralem

Miralem
  • Banned
  • 815 posts

Posted 20 March 2006 - 23:59

Manje brlje, manje brlje! :wicked:

<{POST_SNAPBACK}>


urose, kako se to ponasas prema gostima?

#23 Ben Akiba

Ben Akiba
  • Members
  • 4,506 posts

Posted 21 March 2006 - 00:35

Brljivo se ponasa.

#24 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 21 March 2006 - 00:44

urose, kako se to ponasas prema gostima?

<{POST_SNAPBACK}>

Prema gostu... :ph34r:
2 ljudi sa velike Politike-vracajte ga bre na veliku Politiku, inace ce Urosevac da se pretvori u Milesevac i 3ABEPAville...Vi tamo uzivate dok se mi koji smo prebaceni na PiZDu mucimo sa Dija Serom... :wicked:
Hella, Vesna, Fancy, Buum, Zagore, i ostali imajte srca-MOLIM VAS, vi mozete da pobegnete od njega na sve podforume, a ja samo na Deponiju...

Edited by uros_s78, 21 March 2006 - 00:53.


#25 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 21 March 2006 - 00:54

Ne postoji civil koji ne plaća vojnika --- svoga ili tuđega !
:ph34r:  :wicked:

<{POST_SNAPBACK}>

Pa bolje da placam tudjega koji ce da me stiti od mojega vojnika!

#26 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 21 March 2006 - 02:11

Pa bolje da placam tudjega koji ce da me stiti od mojega vojnika!

<{POST_SNAPBACK}>



Rezon je za bogove!
Kao da ga je Grunf imao na majici:

Bolje da placam tudjeg vojnika da me brani od mojega nego da placam mojega da me brani od tudjeg!

#27 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 21 March 2006 - 02:13

Rezon je za bogove!
Kao da ga je Grunf imao na majici:

Bolje da placam tudjeg vojnika da me brani od mojega nego da placam mojega da me brani od tudjeg!

<{POST_SNAPBACK}>

Pa vec sam imao iskustva kako su me "moji" vojnici branili od izmisljenih neprijatelja i mene samog kao gradjanina...

#28 Ben Akiba

Ben Akiba
  • Members
  • 4,506 posts

Posted 21 March 2006 - 02:38

Tebe malac pod hitno na sluzenje vojnog roka, negde na Pester. Od prvog dana 3 prekoredna pozarstva + nedelju dana rada u sokari. Da dozivis katarzu.

#29 Doc

Doc
  • Banned
  • 223 posts

Posted 21 March 2006 - 05:35

Ben Akiba,20 Mar 2006, 20:43

koji ima na primer Japan (nema vojsku a o odbrani se brinu SAD),




The strength of Japan's armed forces in 2002 was 239,900 active personnel including some 10,400 women. The Ground Self-Defense Force had 148,200 personnel, organized into one armored and 10 infantry divisions. There were also 47,000 personnel in reserve components. The Maritime Self-Defense Force, consisting of 44,400 personnel, had 54 surface combatants, 16 combat submarines, and an air arm of about 80 combat aircraft and 90 armed helicopters. Air Self-Defense Force personnel numbered 45,600 with combat aircraft totaling 280. Japan has a paramilitary coast guard of 12,250 operating 333 patrol vessels.


http://www.nationsen...MED-FORCES.html

#30 filipenko

filipenko
  • Members
  • 5,336 posts

Posted 21 March 2006 - 07:50

Ben je verovatno mislio na nekadašnje stanje, kada je Japanu zaista bilo zabranjeno da ima vojsku i kada se armija SAD starala o odbrani. Naravno, vremenom je to postalo skupo pa je Japanu dozvoljeno da drži simbolične oružane snage, dovoljne za neke osnovne stvari na njihovoj teritoriji. Inače, ako obratiš pažnju na brojke, videćeš da to nije mnogo više od naše armije a Japanaca je preko 130 miliona...