Jump to content


Photo

Mogu li Srbi i Hrvati zajedno?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
264 replies to this topic

#1 ikar

ikar
  • Members
  • 7,779 posts

Posted 04 March 2002 - 09:29

Podsticaj da postavim ovu temu dao mi je moj prijatelj, novinar iz Zagreba koji mi je ispricao pricu o zanimljivom istrazivanju skoro sprovedenom u Hrvatskoj. Na pitanje sa kojom susjednom zemljom ocekuju najvise a sa kojom najmanje problema u buducnosti, Hrvati su se, verovali ili ne, opredelili za Sloveniju i Srbiju - tim redom. Da li je to posledica onoga "jeste da se koljemo sa tim Srbima svako malo, ali oni su isti kao mi" ili nesto drugo? Mogu li se Srbi i Hrvati sloziti i u stvarnom a ne samo u virtualnom svetu (pogledati http://www.see-ran.o...pics&forumid=13 )?

#2 Dejan K.

Dejan K.
  • Members
  • 184 posts

Posted 04 March 2002 - 11:03

MOGU!

#3 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 04 March 2002 - 12:06

Nikako!
Oni su toliko razliciti po htenju, misljenju, osecanju, pa cak i fizickom izgledu da je svaka vrsta zajednickog zivljenja potpuno nemoguca.
Zato predlazem da se na granici podigne 5m visoki betonski zid bez ijednog prolaza i da se zona od 5 km sa obe strane pretvori u pustinju - kad vec nemozemo da preselimo jedan i/ili drugi narod da ne budu vise susedi.

#4 Free Mason

Free Mason
  • Members
  • 636 posts

Posted 04 March 2002 - 13:17

Mogu ali tek onda kada prestanu unezvereno da me gledaju kada pomenem BRE u recenici, pa posle moram da im objasnjavam kako to nije specificno samo za Srbe.
Dobro malo sam vulgarizirao ali i dalje pratim Globus istrazivanja, tekstove itd. Nacin na koji su Srbi pretstavljeni je blago kazano nakaradan. Srbi iz istocne Slavonije recimo jedino znaju biti frizeri, lozaci kotlova itd i pohadjaju"tzv srpske programe".
Nadam se promeni stavova hrvatskog novinarstva jer hteli to mi ili ne hteli oni su jos uvek kreatori javnog mnenja.
S druge strane, srpske, nemogu da kazem da sam nailazio na oprecne stavove kakvih ima u hrvatskim nedeljnicima. Naprotiv vrlo su neutralni.
Voleo bih da poverujem kako je suzivot moguc ali...

#5 sonbra

sonbra
  • Members
  • 65 posts

Posted 04 March 2002 - 13:35

moje konkretno misljenje je da srbi{iz Srbije } i hrvati mogu,ali se pitam dali srbi iz srbije i srbi iz ostalih delova bivse Jugoslavije mogu,mislim da je to pitanje bolje a ako neko ima odgovor.
Izvolite

#6 Alias

Alias
  • Members
  • 1,297 posts

Posted 04 March 2002 - 13:45

Samo postavljanje ovog pitanja,svedoci i vrlo niskom nivou onog ko to pita. Nadam se da ce nam unuci sa
izrazom cudjenja na licu u nekoj stampanoj starudiji,pocitati ovakvo pitanje.

#7 ikar

ikar
  • Members
  • 7,779 posts

Posted 04 March 2002 - 14:22

Alias:
Samo postavljanje ovog pitanja,svedoci i vrlo niskom nivou onog ko to pita. Nadam se da ce nam unuci sa
izrazom cudjenja na licu u nekoj stampanoj starudiji,pocitati ovakvo pitanje.


Najcesce u ovakvim situacijama ne reagujem. Palamudjenje sa distance (ovaj put iz Nemacke) recitije od bilo cega govori o onome ko palamudi (da parafraziram). Pre nego sto sledeci put krenete da se zgrazavate nad realitetom (realitet = desetine hiljada mrtvih, unisteni domovi, nepismeno stanovnistvo ispranih mozgova) upitajte se sta time postizete. Put do savrsenog zivota za vase unuke pocinje ciscenjem smeca. Tako je, smece je sto se ovakvo pitanje mora postaviti, ali to smece postoji. Nisam ga ja izmislio. Realno je, smrdi do beskraja i ako ga ne uklonimo sve ce nas pogusiti.

Jos jednom pozivam, pogledajte sledece
http://www.see-ran.o...pics&forumid=13

[ Izmena poruke: ikar na dan 2002-03-04 14:24 ]

#8 Vladap

Vladap
  • Members
  • 4,823 posts

Posted 04 March 2002 - 15:35

Saradjivacemo sa njima kao i sa svim susedima-ekonomija na prvom mestu, saobracajnice na drugom, kultura na trecem, a sport kada se mora:smile:
Ne vidim razlog ni za veci ni za manji intenzitet saradnje nego sa ostalim zemljama u regionu.

#9 Vakula

Vakula
  • Members
  • 334 posts

Posted 04 March 2002 - 15:49

Nedavno sam otkrio ovaj forum i ne mogu da kazem da sam nesto novo naucio.Hiljadu ljudi-hiljadu cudi.Zivim u Svabiji i ovde su mi-verovali ili ne-najbolji ortaci(ili ono sto je preostalo) jedan BG-anin i Zagorac(za neupucene Jezgro HR).Da malo zakomplikujem-izbegao sam iz Istocne HR./nisam frizer/i dobro sam osetio kao klinac na vlastitoj kozi sto znaci REC MRZNJA.Da ne duzim;Gorana/nas Zagorac/sam prilikom upoznavanja dobro pogledao,jer je nosio HR.fudbalski dres.Nije nam dugo trebalo,i postali smo braca.Ne ona Titovska.I ne daj boze da ga neko dirne.Radite na vlastitom bogatstvu,i zivot ce da otvori sirom vrata/ne zaborava-kao sto se nasoj zemlji desilo/.Nasa emigracija/bar u Germany/je samo slika Svakog drustva,samo u malim slikama.Ima ovih i onih.Taj dualizam je neophodan.
The Doors su se zanimali za tu temu i ponudili dobru Alternativu.Svako nek svoju izabere.
Fudbalski dres je neka vrsta odbrane.Ratovi se vode iz straha od AGRESIJE/pobedimo tog parazita duse.

#10 Alias

Alias
  • Members
  • 1,297 posts

Posted 04 March 2002 - 17:32

Ni u pitanju ni u odgovoru ne videh traga potrebe za ostavljanjem smeca.Smatram i dalje,da je pametnom
sto reci dosta.Izrazio sam samo vlastito misljenje,tako lepo nazvano palamudjenjem.Znam da je jednostavnije
licitirati lesevima,ali imali su taj problem i drugi narodi. i
resise ga .Neresivim ga moze smatrati samo onaj,ko
o svom i susednom narodu ima sasvim lose i beznadezno misljenje.

#11 Alias

Alias
  • Members
  • 1,297 posts

Posted 04 March 2002 - 17:34

Ni u pitanju ni u odgovoru ne videh traga potrebe za ostavljanjem smeca.Smatram i dalje,da je pametnom
sto reci dosta.Izrazio sam samo vlastito misljenje,tako lepo nazvano palamudjenjem.Znam da je jednostavnije
licitirati lesevima,ali imali su taj problem i drugi narodi. i
resise ga .Neresivim ga moze smatrati samo onaj,ko
o svom i susednom narodu ima sasvim lose i beznadezno misljenje.

#12 Alias

Alias
  • Members
  • 1,297 posts

Posted 04 March 2002 - 17:34

Ni u pitanju ni u odgovoru ne videh traga potrebe za ostavljanjem smeca.Smatram i dalje,da je pametnom
sto reci dosta.Izrazio sam samo vlastito misljenje,tako lepo nazvano palamudjenjem.Znam da je jednostavnije
licitirati lesevima,ali imali su taj problem i drugi narodi. i
resise ga .Neresivim ga moze smatrati samo onaj,ko
o svom i susednom narodu ima sasvim lose i beznadezno misljenje.

#13 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 March 2002 - 17:35

"Ne vidim razlog ni za veci ni za manji intenzitet saradnje nego sa ostalim zemljama u regionu.
vladap


Pa, ovako, na brzinu, samo neki od razloga za vecu saradnju sa Hrvatskom, nego sa Bugarskom ili Rumunijom: Zajednicki jezik, komplementarne privrede, geostrateska zavisnost i uslovljenost, izmesanost ljudi kako unutar porodica, tako i na delu teritorija, veliki delovi zajednicke savremene istorije, veliki delovi zajednicke umetnosti i kulture i jos mnogo, mnogo sta drugo.
Koliko god neki zeleli da se prave (sa obe strane) kao da Jugoslavije nikada nije ni bilo, ona je za vise generacija postojala kao jedina realnost i ostavila je vrlo duboke tragove - a i ovo ne slucajno.
Uostalom, da ponovo ovde citiram Baruha Spinozu (nisam to ovde uradio vec odavno): "Bog moze i da unisti Rim, ali cak ni Bog ne moze da ucini kao da Rim nije nikada ni postojao."

_________________
Bio sam i ostao Srbin, ali nisam bolesna zadribanda i srbenda - Koca Popovic

[ Izmena poruke: vladan na dan 2002-03-04 17:37 ]

#14 zen

zen
  • Members
  • 260 posts

Posted 04 March 2002 - 17:43

Ama gde bre..i kakvo je to pitanje...

...u shoping? ...na more? ... u rat?

intersuje me samo ko postavlja?

#15 freak

freak
  • Members
  • 1,723 posts

Posted 04 March 2002 - 18:40

ma mogu pazi srbin i hrvatica uvek hrvat i srpkkinja uvek ...... pa makar i u shopping :grin: a stvarno kakvo je to pitanje upravu je zen