Jump to content


Photo

Mogu li Srbi i Hrvati zajedno?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
264 replies to this topic

#16 Vladap

Vladap
  • Members
  • 4,823 posts

Posted 04 March 2002 - 18:59

Vladan:
Pa, ovako, na brzinu, samo neki od razloga za vecu saradnju sa Hrvatskom, nego sa Bugarskom ili Rumunijom: Zajednicki jezik, komplementarne privrede, geostrateska zavisnost i uslovljenost, izmesanost ljudi kako unutar porodica, tako i na delu teritorija, veliki delovi zajednicke savremene istorije, veliki delovi zajednicke umetnosti i kulture i jos mnogo, mnogo sta drugo.

1. Razumemo i Ruse, ali vise saradjujemo sa Nemcima
2. koje privrede?
3. kultura i umetnost su OK, tu cemo saradjivati vise nego sa Bugarima

Bugarska i Rumunija sa ukupno skoro 50 mil. stanovnika su svakako trziste koje bi trebalo da nas interesuje najvise.
Saobracajnice za Evropu nas vode za sada preko Madjarske sa kojom nemamo vizni rezim (Hrvatska je jedina susedna zemlja sa kojom imamo vizni rezim)
Taj emotivni deo-ljudi, porodice, deo zajednicke istorije-uopste nije vazan za ekonomsku saradnju, kao najvazniji aspekt saradnje. Pogotovo sto te veze nisu sa pozitivnim vibracijama:smile:
Ja sam rekao ni vise ni manje nego sa ostalima, a statistika i procenti su tu da potkrepe moje tvrdnje.

#17 PWJT8D-17

PWJT8D-17
  • Members
  • 967 posts

Posted 04 March 2002 - 19:03

Ja mislim da je najveci razlog 'vecoj' ekonomskoj saradnji izmedju Srbije i Hrvatske nego li Srbije sa Rumunijom, Bugarskom, itd... kompatabilnost privrede, ako je o tome uopste moguce govoriti.

Konkretno, postoje jos uvek poslovne veze izmedju firmi, postojao je neki nabavljacki ciklus, zajednicki standardi itd. Sve to sa Rumunijom i Bugarskom tek mora da se uspostavlja, a to kosta.

#18 ikar

ikar
  • Members
  • 7,779 posts

Posted 04 March 2002 - 19:22

2 Alias:
Uopste mi nije jasno sta vi na kraju hocete. Da se ponasamo po principu starih dobrih malogradjanskih porodica: gurnimo sve pod tepih i pravimo se da se nista nije desilo. Ja apsolutno mislim da i Srbi i Hrvati mogu zajedno, isto, ako ne i prije, kao sto to mogu i bilo koja druga dva naroda, ali ne mogu prihvatiti da najbolji nacin da opet saradjujemo podrazumeva da sve sto je bilo treba sto pre da zaboravimo.

#19 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 March 2002 - 20:02

"1. Razumemo i Ruse, ali vise saradjujemo sa Nemcima
2. koje privrede?
3. kultura i umetnost su OK, tu cemo saradjivati vise nego sa Bugarima"
VLADAP

Ja, na zalost, moram da priznam da ne razumem Ruse, koji govore slovenskim, ali drugim jezikom, za razliku od Hrvata koji govore istim jezikom kao i ja.
Privrede Srbije i Hrvatske gotovo celo stolece razvijale su se kao komplementarne, sto se u slucaju Bugarske i/ili Rumunije ne moze reci.
Prirodni saobracajni pravac Srbije prema severu i zapadu ide preko Hrvatske, dolinom Save, a ne preko Madjarske; a onog trenutka kad nam Madjarska pristupanjem Sengenu uvede vize (sto ce se vrlo skoro desiti), i ta tanka prednost madjarskog pravca se gubi. Osim toga, put preko Madjarske izvodi nas u srednju i istocnu Evropu mnogo vise nego u zapadnu, a nas je interes brza i efikasna (prirodna) komunikacija prema Italiji, Francuskoj i Nemackoj.

_________________
Bio sam i ostao Srbin, ali nisam bolesna zadribanda i srbenda - Koca Popovic

[ Izmena poruke: vladan na dan 2002-03-04 20:04 ]

#20 Alias

Alias
  • Members
  • 1,297 posts

Posted 04 March 2002 - 20:22

Gde li nadje guranje pod tepih,gde li zaborav svega,gde li pravljenje da se nista nije desilo?? Tek pitanje,dali
oni mogu zajedno je nepotrebno.Bez obzira na sve
"racune" oni moraju ziveti jedni kraj drugih.
O "racunima"je ovde bilo vec cesto govora,pa da jednom tu temu izostavimo.

#21 pulsar

pulsar
  • Members
  • 1,721 posts

Posted 04 March 2002 - 22:27

Free Mason:
"Mogu ali tek onda kada prestanu unezvereno da me gledaju kada pomenem BRE u recenici,"(...)

Vjervali ili ne, rijec BRE je turskog porijekla i ima identicnio znacenje u savremenom turskom govoru. Oni jos kazu AMAN BRE! Imam prijatelje Turke,( nadam se da nece cuti oni Srbi i Hrvati koji jos zive u 14.stoljecu ) nisam im vjerovao pa sam otisao u biblioteku i uzeo rjecnik da provjerim.

#22 zvezdara

zvezdara
  • Members
  • 236 posts

Posted 05 March 2002 - 01:01

Da su se pitali oni (sa obe strane) koji mogu zajedno, do razdvajanja ne bi ni doslo. Kao posledica one narodne "pametniji popusta - zato budale vladaju" jos mnogo vode ce proteci Savom dok opet ne budemo mogli zajedno. Mogo je zla i mrznje posejano i (na zalost) pre cemo moci da zivimo zajedno sa Finskom i Mauritanijom nego sa Hrvatskom.

Dodatak na "BRE" - turska rec koju upotrebljavaju Turci i svi koji su bili pod njima pa tako i Grci u malo izmenjenom obliku (VRE) ali sa istim znacenjem i u istom kontekstu.

#23 pulsar

pulsar
  • Members
  • 1,721 posts

Posted 05 March 2002 - 01:14

Prije nekolikko dana sam na jednom hrvatskom forumu posla svoju pjesmu "Otadzbina" i jedan veoma ponosni patriota mi kaze ovako:"Jok, pajdo, ovdje nema otadzbine, samo dom i domovina." Tada sam mu rakao da je rijec YOK turska. Na zalsot nije mi odgovorio. A i sta bi?

#24 Branimir70

Branimir70
  • Members
  • 187 posts

Posted 08 March 2002 - 18:23

Srbi i Hrvati su opsjednuti jedan drugima, pa pretjeruju i u mržnji i u toleranciji i u ignoraciji.

#25 libero-montenegrino

libero-montenegrino
  • Members
  • 19 posts

Posted 08 March 2002 - 22:51

Mogu? Moraju, ja bih rekao! Granice se... to je dovoljno. Htjeli ne htjeli, cuju se radio postaje, tv signali su manje vise OK, promet roba i ljudi ide... ma koliko god se srbi/hrvati, ili hrvati/srbi opirali oni su dje jesu, jedni pored drugih i to im je to, nema bjezanja! A ko pita nas hocemo li sa Srbijom? Jednostavno to je normalno da odnosi budu dobri jer ratovima nista necemo postic!

#26 fiume

fiume
  • Members
  • 92 posts

Posted 09 March 2002 - 14:41

Srbi i Hrvati mogu zajedno živjeti.U dijelu Hrvatske gdje ja živim (Kvarnerski zaljev) gotovo da i nije bilo rata, vjerovatno stoga što smo bili zapadnije od linije Virovitica-Karlovac-Karlobag. No svejedno ovdje živi više od 12000 hrvatskih građana srpske nacionalnosti.Htjeo bih da se ovakav način života proširi na sve agresijom pogođene prostore Hrvatske, i ostalih republika, a kako će to biti moguće, pitanje je bez jednostavnog odgovora.

#27 fiume

fiume
  • Members
  • 92 posts

Posted 09 March 2002 - 15:22

Zašto većina Srba nije u stanju nabrojati zločine počinjene od VJ i ostalih srpskih jedinica izvan Srbije, a Miloša optužuju uglavnom za gospodarski kriminal , dok mu vjeruju u vezi s historijskim "faktima" o minuloj srpskoj agresiji i ratovima? Po čemu su to Hrvati puno veći nacionalisti od "nebeskog" srpskog naroda, koji je hranjen Miloševom propagandom vjerovao da je nebeski, posipao cvijećem jugo-tenkove koji su iz bgd išli prema Hrvatskoj i BIH,htjeo mjenjati "administrativne" granice, te tolerirao činjenicu da ti tenkovi i vojnici izvan granice Srbije uništavaju tuđe živote.Taj isti srpski narod zna jedino jako dobro nabrojati zločine koji su se desili greškama dogodili pri bombardiranju Yu. i zločine nad srpskim izbjeglicama , ali si nikad ne postavljaju pitanja o fundamentalnim temama poput zločina protiv mira, susjeda, i svojeg dostojanstva.

#28 branka n.

branka n.
  • Members
  • 1,117 posts

Posted 10 March 2002 - 05:33

fiume: Zašto većina Srba nije u stanju nabrojati zločine počinjene od VJ i ostalih srpskih jedinica izvan Srbije...?


Mislim da je najuticajniji faktor za to sto ni sama srpska Vlada ne cini nista u pravcu sagledanja srpske odgovornosti i privodjenja/sudjenja optuzenima za ratne zlocine, uostalom oni vec duze od godinu dana ne mogu ni da prihvate zakon o saradnji sa Hagom koji bi umesto njih vrsio ove procese. Potpuno razoren sistem vrednosti u zemlji i sveukupna erozija morala kao i haoticna medijska situacija gde gotovo da nema nezavisnih medija samo jos produbljuje ovaj problem. Svest obicnih ljudi o suzivotu sa ratnim kriminalcima koji se i dalje slobodno setaju po Srbiji i koji su neretko i glorifikovani za svoja nedela(takodje i u Hrvatskoj) najjasnije pokazuje da ni jedno od ova dva drustva nije ni za primirisati civilizacijskom nivou zapadne Evrope kojoj samo deklarativno teze jer nisu u stanju da se suoce sa sramnom prosloscu i zlocinima pocinjenim u njihovo ime.

#29 sonbra

sonbra
  • Members
  • 65 posts

Posted 10 March 2002 - 11:47

branka n.:

fiume: Zašto većina Srba nije u stanju nabrojati zločine počinjene od VJ i ostalih srpskih jedinica izvan Srbije...?


Mislim da je najuticajniji faktor za to sto ni sama srpska Vlada ne cini nista u pravcu sagledanja srpske odgovornosti i privodjenja/sudjenja optuzenima za ratne zlocine, uostalom oni vec duze od godinu dana ne mogu ni da prihvate zakon o saradnji sa Hagom koji bi umesto njih vrsio ove procese. Potpuno razoren sistem vrednosti u zemlji i sveukupna erozija morala kao i haoticna medijska situacija gde gotovo da nema nezavisnih medija samo jos produbljuje ovaj problem. Svest obicnih ljudi o suzivotu sa ratnim kriminalcima koji se i dalje slobodno setaju po Srbiji i koji su neretko i glorifikovani za svoja nedela(takodje i u Hrvatskoj) najjasnije pokazuje da ni jedno od ova dva drustva nije ni za primirisati civilizacijskom nivou zapadne Evrope kojoj samo deklarativno teze jer nisu u stanju da se suoce sa sramnom prosloscu i zlocinima pocinjenim u njihovo ime.

U pravu ste kada kazete da se trebamo stiditi
i pokazati prstom na svakog kome nije mesto u kako kazete civilizovanom svetu pardon -Evropi.posto je ta verovatno civilizovale sve ostale na ovoj planeti i imamo od te civilizacije Evropske mnogo pouka iz nase bogate istorije. A da negovorimo o SPANSKIM ENGLESKIM ITD.Civilizacijskim poduhvatima Sirom nase lepe planete.Stvarno smo imali dobre ucitelje pa bih ja iskoristi ovu priliku da im se jos jedanput zahvalim.
Govorite O nezavisnim medijima pa ako takvi u vasem civilizacijskom svetu postoje,budite ljubazni da ih posaljete sa vasim odgovorom.
Unapred zahvalan
Ps.Kako da dobijem tu autonomasku clansku kartu,posto stvarno vidi da je nemoguce ziveti a da ne budes autonomas.
Zivim u jednoj od takvih vrsta ali pod Engleskim i Americkim protektoratom

#30 ZTM

ZTM
  • Members
  • 61 posts

Posted 10 March 2002 - 13:01

branka n.:
>>...haoticna medijska situacija gde gotovo da nema nezavisnih medija samo jos produbljuje ovaj problem. Svest obicnih ljudi o suzivotu sa ratnim kriminalcima koji se i dalje slobodno setaju po Srbiji i koji su neretko i glorifikovani za svoja nedela(takodje i u Hrvatskoj) najjasnije pokazuje da ni jedno od ova dva drustva nije ni za primirisati civilizacijskom nivou zapadne Evrope kojoj samo deklarativno teze jer nisu u stanju da se suoce sa sramnom prosloscu i zlocinima pocinjenim u njihovo ime.<<


Kad ovo citam nesto me podseca na SM eru u Srbiji.
Vasa konstatacija je da smo Hrvati i mi daleko od civilizovane Evrope. Mozda ce, kad obe strane vide ovu diskusiju na forumu, poduzeti nesto da nadju put u civilizaciju. A mislim, u ovom slucaju na Vas, ako znate taj put ka Evropi i civilizaciji zasto nam ga ne pokazete.