Jump to content


Photo

Grbavica


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
239 replies to this topic

#1 saraysunshower

saraysunshower
  • Members
  • 184 posts

Posted 18 February 2006 - 22:19

Film "Grbavica" rediteljke Jasmile Žbanić dobitnik je Zlatnog medvjeda na Berlinaleu
Igrani prvijenac rediteljke Jasmile Žbanić "Grbavica" dobio je glavnu nagradu 56. međunarodnog filmskog festivala "Berlinale." FIlm je dobio i nagradu Ekumenskog žirija i nagradu za mir.

Prilikom primanja nagrade Jasmila Žbanić Izjavila je da će "pokušati ostati mirna jer sve ovo sanja i kada se probudi za pet minuta biće u Sarajevu".

Žbanić je, takođe, napomenula da su "Karadžić i Mladić, koji su organizovali silovanja 20 000 žena, još uvijek na slobodi i da joj je žao što niko nema interesa da ih uhapsi."

http://www.coop99.at/grbavica_website/

Edited by saraysunshower, 18 February 2006 - 22:37.


#2 Maverick_

Maverick_
  • Members
  • 31 posts

Posted 18 February 2006 - 22:43

Da, upravo sam gledao :wub:...svaka cast Jasmili,berlinski festival je jedan od najvecih u svijetu filma,prestizna nagrada nema sta i to glavna nagrada. Nakon Danisa Tanovica(Oskar), Sarajevo je pokazalo da ima jos jednog velikog redatelja :)

Edited by Maverick_, 18 February 2006 - 23:37.


#3 snaja88

snaja88
  • Members
  • 226 posts

Posted 19 February 2006 - 08:43

Zasto sam verovala da ce 'Grbavica' pobediti ???(ok,ok, politicke insinuacije ovde nisu dobrodosle...)

#4 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 19 February 2006 - 09:25

Zasto sam verovala da ce 'Grbavica' pobediti ???(ok,ok, politicke insinuacije ovde nisu dobrodosle...)

<{POST_SNAPBACK}>

Pa sta hoces, jel' bilo sudjenje, jel' su nepobitno utvrdjeni krivci, sve sa propisnim dokazima i pouzdanim svedocima, 20000 puta tako. Nemoj, molim te.

#5 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 19 February 2006 - 09:53

Nakon Danisa Tanovica(Oskar), Sarajevo je pokazalo da ima jos jednog velikog redatelja :wub:

<{POST_SNAPBACK}>


Da nisi mozda zaboravio najveceg rezisera sa balkanskih prostora koji se takodje
slovi Sarajlijom?

#6 axe

axe
  • Members
  • 440 posts

Posted 19 February 2006 - 10:17

Njegov je izbor da ne slovi, zasto ga sputavati u tome?

#7 saraysunshower

saraysunshower
  • Members
  • 184 posts

Posted 19 February 2006 - 10:37

Da, upravo sam gledao :wub:...svaka cast Jasmili,berlinski festival je jedan od najvecih u svijetu filma,prestizna nagrada nema sta i to glavna nagrada. Nakon Danisa Tanovica(Oskar), Sarajevo je pokazalo da ima jos jednog velikog redatelja :)

<{POST_SNAPBACK}>


Ima nas još, prijatelju B)

Ahmed Imamović - film "10 minuta", dobitnik je nekoliko značajnih nagrada: Feliks - nagrada Evropske filmske akademije za najbolji kratki film, Nagrada za najbolji film na festivalu u Sarajevu i Nagrada publike na Short Cuts Cologne u Nemačkoj.

Doc. Srdjan Vuletić učestvovao na velikom broju prestižnih medjunarodnih festivala sa svojim igranim filmom «Ljeto u zlatnoj dolini». Film je dobio devet medjunarodnih nagrada medju kojima su Nagrada «Tigar» na Roterdamskom filmskom festivalu, Specijalna nagrada žirija i Nagrada kritike Fipresci na Sofijskom filmskom festivalu i Nagrada za najbolji film na Bermudskom filmskom festivalu. Objavio je knjigu scenarija «10 minuta» i «Ljeto u zlatnoj dolini». A tu je i njegov "Palio sam noge" (1993) koji će kasnije dobiti, kao dio dokumentarnih filmova iz Sarajeva, nagradu Evropske Filmske Akademije - Felix za dokumentarni film (1994).

Da ne bude zabune, Danis Tanović je onaj reditelj čiji je Oskarom nagradjeni film «Ničija zemlja» najuspješniji igrani film sa Balkana svih vremena

#8 LostInMusic

LostInMusic
  • Members
  • 982 posts

Posted 19 February 2006 - 11:05

...

Edited by LostInMusic, 20 February 2006 - 09:11.


#9 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 19 February 2006 - 11:32

Ima nas još, prijatelju  B)

Ahmed Imamović - film "10 minuta", dobitnik je nekoliko značajnih nagrada: Feliks - nagrada Evropske filmske akademije za najbolji kratki film, Nagrada za najbolji film na festivalu u Sarajevu i Nagrada publike na Short Cuts Cologne u Nemačkoj.

Doc. Srdjan Vuletić učestvovao na velikom broju prestižnih medjunarodnih festivala sa svojim igranim filmom «Ljeto u zlatnoj dolini». Film je dobio devet medjunarodnih nagrada medju kojima su Nagrada «Tigar» na Roterdamskom filmskom festivalu, Specijalna nagrada žirija i Nagrada kritike Fipresci na Sofijskom filmskom festivalu i Nagrada za najbolji film na Bermudskom filmskom festivalu. Objavio je knjigu scenarija «10 minuta» i «Ljeto u zlatnoj dolini». A tu je i njegov "Palio sam noge" (1993) koji će kasnije dobiti, kao dio dokumentarnih filmova iz Sarajeva, nagradu Evropske Filmske Akademije - Felix za dokumentarni film (1994).

Da ne bude zabune, Danis Tanović  je onaj reditelj čiji je Oskarom nagradjeni film «Ničija zemlja» najuspješniji igrani film sa Balkana svih vremena

<{POST_SNAPBACK}>


Ok , sve je primljeno uredno k znanju!

Mozda nadjes i nekoga ko je dobio nagradu publike na festivalu na ostrvu
Mauricijus i koji je kao takav usao u anale svetske kinematografije.

Film "Grbavica" je genijalan i jedinstven po tome jer se jedna zena ( prvi film
reziserke koja ima samo 31 godinu) usudila da napravi film na temu koja je decenijama zapravo tabu tema i za novinare, televizijske stanice, kjnizevnike
ali i u prvoj liniji za rezisere , a to je silovanje zena , ali zapravo i zivoti
i razmisljanja , dileme te dece koja su nastala kao neka vrsta "kolateralne stete".

Iz tih razloga je taj film velicanstven i unkatan!!!

U ovom kontekstu pominjati Mladica i Karadzica je blago receno besmileno ali
i kontraproduktivno!

Lep pozdrav
Teja

Edited by Teja, 19 February 2006 - 11:49.


#10 LostInMusic

LostInMusic
  • Members
  • 982 posts

Posted 19 February 2006 - 11:39

...

Edited by LostInMusic, 20 February 2006 - 09:11.


#11 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 19 February 2006 - 11:47

:wub:

pre najuspešnije smeće, zadnja propaganda, mislim gore od onog nuklearnog otpada  :)

<{POST_SNAPBACK}>



Moram da priznam da niti znam za taj film niti sam ikada cula za predmetnog
genija!!!!

Lep pozdrav
Teja

#12 LostInMusic

LostInMusic
  • Members
  • 982 posts

Posted 19 February 2006 - 11:51

...

Edited by LostInMusic, 20 February 2006 - 09:12.


#13 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 19 February 2006 - 11:55

Njegov je izbor da ne slovi, zasto ga sputavati u tome?

<{POST_SNAPBACK}>


Ne mozes ti da sputavas ili ne sputavas !

Covek je sinonim za multikulti Sarajevo ali sto je jos vaznije
sinonim za jednog od najgenijalnijih evropskih rezisera sadasnjice.

Ako filmski kriticari iz cele Evrope predmetnom daju epetitete
u stilu da je naslednik lika i dela Felinija onda je prilicno nevazno
sta ti (ali i ja) imamo da izjavimo o njegovom liku i delu!

Lep pozdrav
Teja

#14 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 19 February 2006 - 12:17

Da, upravo sam gledao :)...svaka cast Jasmili,berlinski festival je jedan od najvecih u svijetu filma,prestizna nagrada nema sta i to glavna nagrada. Nakon Danisa Tanovica(Oskar), Sarajevo je pokazalo da ima jos jednog velikog redatelja 0:)

<{POST_SNAPBACK}>


Cestitke mladoj redateljici, ali radi se o koprodukcijskom filmu.
Mislim, sad se i Hrvatska (zasluzeno) njime kiti. :wub:

#15 saraysunshower

saraysunshower
  • Members
  • 184 posts

Posted 19 February 2006 - 12:19

Jasmilino mišljenje o Radovanu Karadžiću, Goranu Paskaljeviću, Ratku Mladiću, Srđanu Vuletiću i Mirjani Karanović se nimalo ne razlikuje. Svi su na slobodi.

U Federaciji i B. Luci će školska deca organizovano ići u bioskop, a Mirjana K. će da im priča kako su je silovali ćetnici.
http://islam.dzemat....article&sid=470

<{POST_SNAPBACK}>


šteta što si slijep, ima sjajnih filmova.

Eyes can not see what heart does not feel..

a za budućnost se bh kinematografija ne boji. lijep dan imamo danas u Sarajevu..

Edited by saraysunshower, 19 February 2006 - 12:20.