Jump to content


Photo

Povratak PDF-a "Religija"


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
162 replies to this topic

#121 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 26 March 2006 - 23:42

QUOTE(AlefShin @ 27 Mar 2006, 00:03)
Ne osecam se lose zbog tih tema, nego cemu uopste ovo natezanje oko vracanja pdfr? Citaju li modovi ovo? Ocigledno ne.


E, molim lepo - nesto bih pitao nesudjenog moderatora PDF Religija:


- Da li je, po pravoslavnim kanonima, moguce blagosloviti pravoslavno/islamski brak bez prelaska supruznika islamske veroispovesti u pravoslavlje? Ako nije, bio bih rad procitati objasnjenje.

- Kakav je stav Pravoslavne Crkve prema Jevandjelju po Varnavi?

- Da li Pravoslavna Crkva priznaje Muhameda i njegovo ucenje?

- Da li ostale velike hriscanske frakcije priznaju "poslednjeg proroka"?

- Kakav je stav Pravoslavne Crkve prema Jevrejima, s obzirom da su "izdali Mesiju"?

- Kakav je stav Pravoslavne Crkve prema Kuranu?

- U Jevandjelju po Luki, ribolovci su se ogresili o naredbu Bozju i On ih je pretvorio u svinje. Da li to znaci da je konzumiranje svinjetine - greh?


Imam puno pitanja. Ovo je samo mali deo. Obzirom da nisam "jak u veri", nikako mi ne odgovara da idem na forume gde se iskljucivo raspravlja o religiji. Vise mi odgovara ovaj forum (iz vise razloga), ali bi mi odgovarala i MOGUCNOST da postavim pitanja, dobijem odgovore, pa i diskutujem povremeno na ovu temu s onima koji su pomalo zainteresovani - na posebnom podforumu, koji bi se zvao RELIGIJA. Ako nista drugo, ono zbog opste kulture. Pozdrav svima iz-danas-sparnog Alzira. smile.gif


P.S. Ne, nisam presao u Islam. Treba mi nekoliko odgovora da ne bih lupetao pred Arapima. ss.gif

Edited by Undead, 27 March 2006 - 14:38.


#122 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 27 March 2006 - 06:47

QUOTE
Edit. Evo ti spisak topika da pokrenes, mala misija za tebe, topici o: Paskalu, Sv.Pavlu, Florenskom, Florovskom, Bulgakovu, Berdjajevu, Rozanovu, Lenotjevu, Trubeckoju, Semjonu Franku, Fjodorovu, Homjakovu, Shmemanu, Gogolju, Zizjulasu, Loskom, Sestovu, Dostojevskom, Tolstoju, Majendorfu, Sv.Simeonu Novom Bogoslovu, bl. Jeronimu, bl. Avgustinu, Sv. Vasiliju Velikom, Sv. Fotiju, Sv.Marku Efeskom, Elijadeu, Rumiju, Ibn Rusdiju, Ibn Sini, Ibn Arabiju, Al Gazaliju, Hafizu, Mendelsonu, Nahmanidu, Martinu Buberu, Isaku Luriji, Sv.Jeremiji, Judi Haleviju, Hamvasu, Terezi Avilskoj, Majster Ekhartu, Karlu Bartu, Luteru, Janu Husu, Roze Garodiju, Janu Lohmanu, Jirgenu Moltmanu, Kjerkegoru, Hansu Kingu, Cvingliju, Nikoli Kuzanskom, Melanhtonu, Konfuciju, Menciju, Lao-ceu, Sidarti Gautami, Gandiju, Bodhidharmi...


Na PDF-u "Filozofija i religija".

And how's that? rolleyes.gif

#123 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 27 March 2006 - 08:40

QUOTE(Ziza @ 27 Mar 2006, 07:47)
Na PDF-u "Filozofija i religija".

And how's that? rolleyes.gif


ili samo filozofija, sigurna sam da bi tamo religijske teme vec nikle same od sebe wicked.gif

#124 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 27 March 2006 - 08:58

QUOTE(AlefShin @ 26 Mar 2006, 21:04)
Nisam ni mislio da ne treba-samo sam protiv da to budu dominantne teme.


Tesko je izbjeci dominatne teme koje su aktualne. Radi se samo o nivou diskusije, tj. kulturi dijaloga.
A kultura dijaloga je dvosmjerna ulica sto Crkvi inace bas i ne odgovara posto uglavnom izbjegava dijalog, nema pozitivan odnos prema medijima i svaku kritiku dozivljava kao napad. Ustanova koja je strogo hijerarhijska i gdje vlada princip supsidijarnosti nije u stanju izaci na kraj sa seoskim popovima koji misna slavlja pretvaraju u stranacke tribine, a to cesto cine po uzoru na biskupe za koje se nikad sa sigurnoscu ne zna iznose li svoje osobne stavove ili sluzbeni stav Crkve, pa tako uglavnom ispada da Crkva oko mnogih problema koji se dogadjaju unutar vlastitih redova i nema sluzbeni stav. Ako ga i ima, to su obicno prilicno otrcane i demagoske fraze tipa "ne gledajte ono sto je lose, nego ono sto je dobro", a oni koji vide i to lose su uglavnom etiketirani kao komunisti, ateisti, etc.
U zagrebackom naselju Travno (Novi Zagreb koji mnogi zovu "spavaonice") koje se sastoji od blokova stambenih zgrada postoji jedna zelena povrsina koja je ujedno i jedina gdje se vec godinama igraju i gdje se uopce mogu igrati djeca, a bez straha da ce zavrsiti pregazena na cesti. Crkva sad upravo na toj zelenoj povrsini zeli sagraditi crkvu i potpuno zanemaruju peticije gradjana koji nisu protiv izgradnje crkve, vec su protiv izgradnje na tom mjestu. U Zagrebu inace ima xx crkvi i mnoge zjape poluprazne, dok recimo javnih kuhinja i prenocista za beskucnike nikad dosta. Ne bi li bilo moralnije i u pravom krscanskom duhu novce uloziti tamo gdje je pomoc zaista potrebna? I kako uopce ovakvom crkvenom politikom ne izazvati ljutnju i gnjev?
A celibat? Kome on vise uopce sluzi kad svecenici uzdrzavaju svoju vanbracnu djecu ili postaju pedofili. Cisto licemjerje.
Pricam jasno o Katolickoj crkvi i navedeni primjeri su samo manji dio price koja jasno evidentira nedostatak minimuma samokriticnosti, a da ne pricamo koliko Crkva kao ustanova sve vise lici na farizejsko leglo.
Pa eto u pravom ekumenskom duhu, mozda bi vam bilo lakse da malo prokomentirate katolicku bracu. Vjerujem da je mnogo teze komentirati vlastitu.

Edited by Ziza, 27 March 2006 - 09:02.


#125 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 27 March 2006 - 09:00

QUOTE(Leia @ 27 Mar 2006, 09:40)
ili samo filozofija, sigurna sam da bi tamo religijske teme vec nikle same od sebe  wicked.gif


Kao sto i sad nicu same od sebe. Po citavom forumu. Ili ti to ne vidis? twak.gif twak.gif ss.gif

#126 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 27 March 2006 - 09:05

QUOTE(Ziza @ 27 Mar 2006, 10:00)
Kao sto i sad nicu same od sebe. Po citavom forumu. Ili ti to ne vidis? twak.gif  twak.gif  ss.gif


mislim na ovo o cemu alefshin prica, filozofske rasprave o religiji.
valjda se vidi iz aviona da bi takve teme pripadale pre pdf-u filozofija, nego nekom drugom.

( twak.gif )

#127 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 27 March 2006 - 09:12

QUOTE(Leia @ 27 Mar 2006, 10:05)
mislim na ovo o cemu alefshin prica, filozofske rasprave o religiji.
valjda se vidi iz aviona da bi takve teme pripadale pre pdf-u filozofija, nego nekom drugom.

( twak.gif )


Pa zato i predlazem "filozofija I religija" gdje bi bile obuhvacene filozofske rasprave o religiji kao i religijske o filozofiji.

Edit -suvisan smajli.

Edited by Ziza, 27 March 2006 - 09:27.


#128 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 27 March 2006 - 09:27

QUOTE(Ziza @ 27 Mar 2006, 10:12)
Pa zato i predlazem "filozofija I religija" gdje bi bile obuhvacene filozofske rasprave o religiji kao i religijske o filozofiji. tongue.gif


ok, ajd mozda si u pravu. verovatno ja precenjujem intelEgenciju ucesnika u rasparavama o religiji, mozda neki stvarno misle da spadaju pod "drustvo". rolleyes.gif

#129 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 27 March 2006 - 09:39

QUOTE(Leia @ 27 Mar 2006, 10:27)
ok, ajd mozda si u pravu. verovatno ja precenjujem intelEgenciju ucesnika u rasparavama o religiji, mozda neki stvarno misle da spadaju pod "drustvo".  rolleyes.gif


Lako moguce. Mozda i ja precjenjujem neke koji misle da politika kao i nauka, pa i zabava ne spadaju pod "drustvo".

#130 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 27 March 2006 - 09:49

QUOTE(Ziza @ 27 Mar 2006, 10:39)
Lako moguce. Mozda i ja precjenjujem neke koji misle da politika kao i nauka, pa i zabava ne spadaju pod "drustvo".


ziza, ti bokca, pa ti se spremas da dignes revoluciju biggrin.gif

#131 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 27 March 2006 - 09:52

QUOTE(Leia @ 27 Mar 2006, 10:49)
ziza, ti bokca, pa ti se spremas da dignes revoluciju  biggrin.gif


Ne vec samo odgovaram na tvoj argument koji ne stoji posto SVE spada pod "drustvo", pa bi nam slijedeci tvoju logiku bio sasvim dovoljan PDF "drustvo".

#132 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 27 March 2006 - 10:07

QUOTE(Ziza @ 27 Mar 2006, 10:52)
Ne vec samo odgovaram na tvoj argument koji ne stoji posto SVE spada pod "drustvo", pa bi nam slijedeci tvoju logiku bio sasvim dovoljan PDF "drustvo".


vala sto se mene tice, sustina je ipak bitnija od forme.
kvalitetnih filozofskih rasprava o religiji nema ni sad ni rastrkanih posvuda, tako da ne znam sta bi se uopste postiglo uvodjenjem posebnog podforuma za njih.
vidim da je alefshin zainteresovan, pa zasto on sam onda ne postavlja topice?
nije valjda samo zato jer nema svoj pdf? rolleyes.gif

problem sa pdf religija (pa i filozofija-religija) je sto bi se verovatno pretvorio u pljuvaonicu in no time, a zato je valjda i ukinut.
ovako valjda lakse gase male pozare koji povremeno negde buknu, nego sto bi jedan veliki london 1666.

#133 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 27 March 2006 - 10:32

QUOTE
vala sto se mene tice, sustina je ipak bitnija od forme.


Tu se slazemo, s tim sto je sustina da religijskih tema i dalje ima, samo formalno nisu na jednom mjestu vec su rasprostranjeni okolo da bi se prevarilo oko promatraca. wink.gif


QUOTE
kvalitetnih filozofskih rasprava o religiji nema ni sad ni rastrkanih posvuda, tako da ne znam sta bi se uopste postiglo uvodjenjem posebnog podforuma za njih.


Ako vec inzistiras na kvalitetnim raspravama, onda je vise od pola foruma potpuno suvisno.

QUOTE
problem sa pdf religija (pa i filozofija-religija) je sto bi se verovatno pretvorio u pljuvaonicu in no time, a zato je valjda i ukinut.


To prije svega ovisi o diskutantima, a ne o bilo kojem PDF-u.

#134 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 27 March 2006 - 21:23

QUOTE(juliana @ 27 Mar 2006, 01:35)
rolleyes.gif
frusku goru tako yovu, srpska sveta gora

laugh.gif 
ma to je neka lujka i jeste se krstila toliko puta a svestenici nisu ynali da je vec krshcavana
ma da, samo ona yna o chemu se radi  biggrin.gif


Da nije ipak pitanju pripadnica zilotskog starokalendarskog pokreta koja se ponovo krstila u njihovom duhovnom sredistu pored manastira Vrdnik? Inace, oni su pod jurisdikcijom florinijanaca-jednog od tokova grckog starokalendarstva.

#135 juliana

juliana
  • Members
  • 1,408 posts

Posted 27 March 2006 - 21:38

vrlo verovatno smile.gif