Jump to content


Photo

Povratak PDF-a "Religija"


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
162 replies to this topic

#136 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 27 March 2006 - 21:39

QUOTE(Leia @ 27 Mar 2006, 01:34)
ne veruju, nego misle.


Dobro, ali i veruju da je to sto misle tacno.

#137 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 27 March 2006 - 22:09

QUOTE(Undead @ 27 Mar 2006, 01:42)
E, molim lepo - nesto bih pitao nesudjenog moderatora PDF Religija:


Odgovoricu Vam cim budem imao malo vise vremena, za par dana.
Kao i g.Indiju.

#138 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 27 March 2006 - 22:20

QUOTE(AlefShin @ 27 Mar 2006, 23:09)
Odgovoricu Vam cim budem imao malo vise vremena, za par dana.
Kao i g.Indiju.


unapred zahvaljujem. smile.gif

#139 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 27 March 2006 - 23:56

QUOTE(AlefShin @ 28 Mar 2006, 07:09)
Kao i g.Indiju.

Ne moras meni, to nije bilo pitanje, vec preporuka.

#140 eagle

eagle
  • Banned
  • 366 posts

Posted 28 March 2006 - 07:23

QUOTE(Ziza @ 27 Mar 2006, 08:58)
Tesko je izbjeci dominatne teme koje su aktualne. Radi se samo o nivou diskusije, tj. kulturi dijaloga.
A kultura dijaloga je dvosmjerna ulica sto Crkvi inace bas i ne odgovara posto uglavnom izbjegava dijalog, nema pozitivan odnos prema medijima i svaku kritiku dozivljava kao napad.
...
Pricam jasno o Katolickoj crkvi i navedeni primjeri su samo manji dio price koja jasno evidentira nedostatak minimuma samokriticnosti, a da ne pricamo koliko Crkva kao ustanova sve vise lici na farizejsko leglo.
Pa eto u pravom ekumenskom duhu, mozda bi vam bilo lakse da malo prokomentirate katolicku bracu. Vjerujem da je mnogo teze komentirati vlastitu.


Ne bih komentarisao katolicku bracu, jer nisam upucen dovoljno u dogadjanja u Katolickoj crkvi. Ne mislim da je tesko komentarisati bilo dogadjaje u svojoj crkvi, bilo u tudjoj, ali za to mora postojati krug sagovornika koji su sa Crkvom upoznati, i koje religija u celini zanima.

Na ovom forumu ja takve ljude vidim tek kao iznimke, a ne kao pravilo. A nacin na koji se neki obracunavaju sa svim sto se tice ne samo ove ili one crkve, nego i religije je ispod svakog nivoa. Pljuvanje i omalovazavanje nisu kritika i razumne primedbe.
Posto su oni velikom vecinom ateisti, ne vidim da za to odgovornost snosi bilo koja crkva. Mozda pre roditelji i skola za nedostatak osnovnog vaspitanja? Naravno, ne zelim da apsolviram nijednu versku zajednicu od odgovornosti za konkretne probleme, ali na ovom forumu problem su oni koji sa crkvom nemaju nikakve veze

#141 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 28 March 2006 - 10:18

2 Eagle

Moj post je prvenstveno bio namijenjen AlefShinu, pa i poziv da prokomentira "katolicku bracu".

Ali hvala na odgovoru.

#142 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 28 March 2006 - 23:38

QUOTE(AlefShin @ 27 Mar 2006, 22:39)
Dobro, ali i veruju da je to sto misle tacno.


ih sad ako cemo se nadigravati, jel da kazem da misle da je ono sto misle tacno unsure.gif
kod pretezno racionalnih osoba vera nema ulogu u procesu zakljucivanja.

inace, jel ti se nije dopao onaj moj post gde se pitam ko je zapravo kriv sto bi teme o malverzacijama u crkvi bile popularnije nego one filozofske, na nasem buducem (ako bog da) pdf-u? smile.gif

#143 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 01 April 2006 - 21:56

QUOTE(Leia @ 29 Mar 2006, 01:38)
ih sad ako cemo se nadigravati, jel da kazem da misle da je ono sto misle tacno  unsure.gif
kod pretezno racionalnih osoba vera nema ulogu u procesu zakljucivanja.

inace, jel ti se nije dopao onaj moj post gde se pitam ko je zapravo kriv sto bi teme o malverzacijama u crkvi bile popularnije nego one filozofske, na nasem buducem (ako bog da) pdf-u?  smile.gif


Nisam napisao ono zbog nadigravanja vec zbog cinjenice da ma kako `racionalan` neko bio ne moze na ovo delikatno pitanje da ima definitivan i nedvosmislen negativan odgovor. Dakle, mislio ili verovao-isto je. U svakom slucaju ovo drugo nije pogresno ni malo. Naprotiv.

I ne ljutim se zbog onoga-stavise, cini mi se da si sasvim odmeren sagovornik.

#144 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 01 April 2006 - 22:06

2 AlefShin

QUOTE
I ne ljutim se zbog onoga-stavise, cini mi se da si sasvim odmeren sagovornik.


Ali ja po svemu sudeci nisam, posto elegantno izbjegavate odgovor na post koji je upucen vama. dry.gif

#145 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 01 April 2006 - 23:06

QUOTE(Undead @ 27 Mar 2006, 01:42)
E, molim lepo - nesto bih pitao nesudjenog moderatora PDF Religija:
- Da li je, po pravoslavnim kanonima, moguce blagosloviti pravoslavno/islamski brak bez prelaska supruznika islamske veroispovesti u pravoslavlje? Ako nije, bio bih rad procitati objasnjenje.

- Kakav je stav Pravoslavne Crkve prema Jevandjelju po Varnavi?

- Da li Pravoslavna Crkva priznaje Muhameda i njegovo ucenje?

- Da li ostale velike hriscanske frakcije priznaju "poslednjeg proroka"?

- Kakav je stav Pravoslavne Crkve prema Jevrejima, s obzirom da su "izdali Mesiju"?

- Kakav je stav Pravoslavne Crkve prema Kuranu?

- U Jevandjelju po Luki, ribolovci su se ogresili o naredbu Bozju i On ih je pretvorio u svinje. Da li to znaci da je konzumiranje svinjetine - greh?
Imam puno pitanja. Ovo je samo mali deo. Obzirom da nisam "jak u veri", nikako mi ne odgovara da idem na forume gde se iskljucivo raspravlja o religiji. Vise mi odgovara ovaj forum (iz vise razloga), ali bi mi odgovarala i MOGUCNOST da postavim pitanja, dobijem odgovore, pa i diskutujem povremeno na ovu temu s onima koji su pomalo zainteresovani - na posebnom podforumu, koji bi se zvao RELIGIJA. Ako nista drugo, ono zbog opste kulture. Pozdrav svima iz-danas-sparnog Alzira. smile.gif
P.S. Ne, nisam presao u Islam. Treba mi nekoliko odgovora da ne bih lupetao pred Arapima.  ss.gif




1. Nije moguce vencanje u pravoslavnoj crkvi, kao ni obrnuto. Radi se o dogmatskim razlikama-islamsko ucenje ne priznaje sustinu hriscanskog tj. da je IH Sin Bozji, pa je za cin vencanja( koji je i sv.tajna) neophodno, makar i formalno, da obe osobe budu krstene tj. da priznaju bozanstvo IH. Naravno, prava i duboka ljubav izmedju takvih supruznika je ono sto ce ih najjace spojiti, jer je to sami Bog.

2.Smatra se da je ovo tzv.jevandjelje apokrifno i da je nastalo kasnije, cak u 14-15 veku. Apostol Varnava je, inace, savremenik Isusa, neki smatraju da je ucestvovao u pisanju poslanice Jevrejima. Da ne bih otkrivao toplu vodu, problem ovog `jevandjelja` je odlicno opisan ovde.

3.Smatra se da je Muhamedovo ucenje bilo pod prilicnim uplivom nestorijanaca, hriscanskog pokreta nastalog u 5. veku( carigradski Patrijarh Nestorije je kasnije svrgnut). Nestorijevci su smatrali, grubo receno, da je Isus rodjen kao covek, a da se prilikom Njegovog krstenja u Njega `uselio` Sin Bozji. Ovaj pokret je zasluzan i za kasniju shizmu monofizita i diofizita/ortodoksnih. Zvanicni islam priznaje Isusa za jednog od najvecih proroka do Muhameda. Obrnuto ne vazi( u Vizantiji negde u 9. veku se vodila rasprava oko prirode Allaha i ucenja Muhamedovog). Muhamed se smatra covekom sa specificnom ulogom u istoriji, ali se ne moze reci da prihvata njegovo ucenje, mada se moze reci da visoko cenimo strogi monoteizam inkorporiran u njegovom ucenju.
Mnogi pravoslavni teolozi smatraju da je islam, u stvari, specificna nestorijevsko/ikonoboracka jeres. Interesantno je, medjutim, da su iz okvira 2 relativno mala naroda, jevrejskog i arapskog( ne racunam arabizirane Arape, vec samo maticu) potekle 2 svetske religije sa najvecim brojem sledbenika. U Starom Zavetu kaze JHVH Avramu da ce mu ime biti AbRaham-`otac mnogih naroda` pre oko 4.000 god. Abrahamovi( Arapi bi rekli Ibrahimovi) sinovi su Isak i Ismail, praoci ova 2 naroda.

4.Koliko znam, nijedna. Mada je sigurno da kod mnogih hriscana danasnjice postoje odredjene simpatije prema strogom monoteizmu muslimana i prema ozbiljnom pristupu svojoj maticnoj veri. Naravno, ne i prema terorizmu i sl., sto nije sustinski identitet ove interesantne religije.

5.Oni su izabrani narod `po telu`, ljubljeni narod od JHVH-a( particip od glagola `biti`, `onaj koji jeste`, nemamo vise tu rec, na staroslovenskom glasi `sushchi`-odatle sustina), Gospoda. U Mojsijevom zakonu kaze da ce biti osobit narod-procenat intelektualaca, naucnika, muzicara, knjizevnika i ostalih znacajnih ljudi u ovom cudnom narodu govori ovoj tezi u prilog. Takodje tamo postoje mesta koja neodoljivo podsecaju na Ausvic. O odnosu Jevreja i hriscanstva najbolje govori Sv.Pavle u posl.Rimljanima gl. 9-11.

6.Da se ne bih sada raspisao najbolje je uporediti ovaj odnos sa odnosom prema Muhamedu i Islamu generalno.

7.Sigurno mislite na 8. glavu-na isceljene opsednute ljude iz krajeva gadarinskih(istocno od galilejskog jezera). Neko je to pogresno interpretirao kao `pretvaranje ribolovaca u svinje`. Svinja je u Starom zavetu necista zivotinja-tamo su za ishranu dozvoljene zivotinje koje prezivaju i imaju razdvojene papke( 3. Mojs. 11 gl.). Npr. nije dozvoljena kamila jer preziva, ali nema razdvojene papke ili svinja koja, obrnuto, ima razdvojene papke, ali ne preziva. Interesantno je da kosher ishrana kod Jevreja ne dozvoljava konzumiranje mesnih i mlecnih proizvoda u isto vreme.

#146 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 01 April 2006 - 23:31

QUOTE(Ziza @ 2 Apr 2006, 00:06)
2 AlefShin
Ali ja po svemu sudeci nisam, posto elegantno izbjegavate odgovor na post koji je upucen vama. dry.gif


Taman posla. Samo sam imao dosta obaveza ovih dana.

Kad je u pitanju uplitanje svestenika u politiku, ovde u SPC svestenici vrlo retko na propovedima pominju politiku. Retko ko je i smatrao pok.Slobu za iskrenog nacionalistu u onom najpozitivnijem smislu te reci( bar kad je u pitanju Eparhija u kojoj sluzim), kad smo vec na ovom terenu-ovo govorim imajuci u vidu uzorak od velikog broja kolega.

Za ovaj problem kod izgradnje hrama Vas u potpunosti shvatam i slazem se sa Vama. Ne znam kako te haritativne delatnosti funkcionisu u RKC, ali kod nas se odredjeni novac kanalise u te svrhe i mnogim gradjanima sa velikim zdravstvenim i ostalim problemima je do sada pruzena materijalna pomoc.

Celibat je i za mene najcudnija pastiroloska odrednica u RKC, potpuno nepotrebna. Narocito sa obzirom da poslanice Sv.Pavla govore o ozenjenom episkopatu( sto je kasnije promenjeno, kada su Episkopije postale velike). Pravoslavni svestenici ne bi trebali da se zene po kanonima od momenta rukopolozenja, zato se, uz blagoslov Vladike, zene pre istoga. Svestenik moze, ali ne mora, da izabere celibatski zivot. Nuznost istoga je, na zalost, dovela do neminovnih devijacija i licemerja.

#147 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 02 April 2006 - 22:06

QUOTE(AlefShin @ 1 Apr 2006, 22:56)
I ne ljutim se zbog onoga-stavise, cini mi se da si sasvim odmeren sagovornik.


hvala, a odgovor? smile.gif

#148 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 03 April 2006 - 13:57

Nesudjeni moderatoru AlefShine hvala na odgovoru, bila sam malo nestrpljiva. innocent.gif

#149 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 26 April 2006 - 01:42

s obzirom na sadasnje stanje,teoloska pitanja na Filozofiju i religiju a ona o SPC na Drustvo i Politiku tongue.gif tongue.gif smile.gif smile.gif



mozda bi stvarno nesto znacilo takvo razdvajanje,sta vi mislite?

Edited by BeatrisDal, 26 April 2006 - 01:44.


#150 NPS

NPS
  • Members
  • 1,071 posts

Posted 24 May 2006 - 03:43

Ako je administracija brojala koliko je ljudi na ovom topicu reklo - ZA,
onda se vjerovatno dvoume da vrate "religiju" na forum.
I moj glas bi išao u prilog tome.

A trebao bi i da se javi neko od admina da kaže jel može ili ipak ne može.
Samo, moralo bi biti malo žešće kontrolirano od običnih foruma.....
Otprilike kao i politika. Trebalo bi da bude dosta moderatora...

EDIT: ... ali da nisu svi pravoslavci. laugh.gif

Edited by NPS, 24 May 2006 - 03:45.