Jump to content


Photo

Povratak PDF-a "Religija"


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
162 replies to this topic

#31 Gjovani

Gjovani
  • Members
  • 3,195 posts

Posted 02 February 2006 - 17:58

Nisam znao da su ti utjerali ban.  :wub:

<{POST_SNAPBACK}>

Bio sam ektremno normalan, pa pisao protiv očijukanja crkve sa Predsednikom Srbije, sa Vladom, sa drugim političkim faktorima, pored ostaloga, što ovde zvuči ekstremno normalno. Srbija je jedina zemlja u svetu gde može postojati termin "ekstremno normalno". :)

Edited by Gjovani, 02 February 2006 - 17:59.


#32 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 02 February 2006 - 18:26

2 Vjekoslav


tj. zasto je (po istrazivanju/istrazivanjima javnog mnijenja) institucija od najveceg povjerenja u drzavi Hrvatskoj upravo -> katolicka crkva.



To svakako jeste problem kako drustva u cjelini, tako i same Crkve koja se sve manje drzi svog poslanja a sve vise politizira, pa opet u svemu tome ne vidim vezu s Naukom.



PDF Religija sluzio je za izivljavanje/ispucavanje ili pak za propagandu, a ne za smislene raspre/razumijevanje.


Sto ne znaci da PDF Religija ne bi mogao sluziti za smislene rasprave; o religiji i Crkvi se rasprave vode i sad, samo su umjesto na jednom mjestu, rastrkane po forumu.


Tesko cemo na Forumu B92 vidjeti ekumenizam na djelu, kad je po svom anti prefiksu toliko nabrijan, kad je, uostalom, i sam Forum -> ogledalo krize/tranzicije drustva u Srbiji (& regiji).


Ne znam zasto bi bio nuzan ekumenizam za kvalitetnu raspravu?



Po mom skromnom & neznanstvenom misljenju, PDF Religija ce biti moguc jednog lijepog dana, no prvo valjda treba gladne nahraniti.


Slazem se.
Ali i dalje ne shvacam sto topic "Ne volite SPC?" radi na - Nauci i tehnologiji..





2 Gjovani

Ja ne praktikujem veru i religija me zanima samo kao deo društvenoga života, a ne kao iskustvo.


Pa ne vidim ni ja PDF Religiju kao mjesto koje je rezervirano iskljucivo za vjernike, vec za sve segmente koji se religije ticu.
Welcome back :wub:

Edited by Ziza, 02 February 2006 - 18:28.


#33 Gjovani

Gjovani
  • Members
  • 3,195 posts

Posted 02 February 2006 - 18:35

2 Vjekoslav
To svakako jeste problem kako drustva u cjelini, tako i same Crkve koja se sve manje drzi svog poslanja a sve vise politizira, pa opet u svemu tome ne vidim vezu s Naukom.
Sto ne znaci da PDF Religija ne bi mogao sluziti za smislene rasprave; o religiji i Crkvi se rasprave vode i sad, samo su umjesto na jednom mjestu, rastrkane po forumu.
Ne znam zasto bi bio nuzan ekumenizam za kvalitetnu raspravu?
Slazem se.
Ali i dalje ne shvacam sto topic "Ne volite SPC?" radi na - Nauci i tehnologiji..
2 Gjovani
Pa ne vidim ni ja PDF Religiju kao mjesto koje je rezervirano iskljucivo za vjernike, vec za sve segmente koji se religije ticu.
Welcome back :wub:

<{POST_SNAPBACK}>

Hvala Ziza...Lepo je opet družiti se sa tobom... :)
Hteo sam reći da nemam ništa protiv posebnog topica o religiji, ali ni razloga da ga nešto posebno podržim..Zvuči malo uvrnuto, ali ja ono što me na tu temu zanima mogu da iskažem na pdf "Društvo". A usko religijska pitanja mene stvarno ne zanimaju, mada verovatno ima ljudi kojima je to potreba...Dakle, nemam odnos po tom pitanbju..

#34 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 02 February 2006 - 18:55

Hvala Ziza...Lepo je opet družiti se sa tobom... :wub:
Hteo sam reći da nemam ništa protiv posebnog topica o religiji, ali ni razloga da ga nešto posebno podržim..Zvuči malo uvrnuto, ali ja ono što me na tu temu zanima mogu da iskažem na  pdf "Društvo". A usko religijska pitanja mene stvarno ne zanimaju, mada verovatno ima ljudi kojima je to potreba...Dakle, nemam odnos po tom pitanbju..

<{POST_SNAPBACK}>


Hee, kad je Crkva kod nas sve-prisutna; od skolskih klupa do politickog vrha. Ja bih recimo rado postavila pitanje zasto Ckrva u Hrvatskoj toliko inzistira da nedjeljom sve trgovine budu zatvorene...itd. - Ali ne vidim da je to drustveni problem, vec problem same Crkve.

#35 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 02 February 2006 - 19:21

Hee, kad je Crkva kod nas sve-prisutna; od skolskih klupa do politickog vrha. Ja bih recimo rado postavila pitanje zasto Ckrva u Hrvatskoj toliko inzistira da nedjeljom sve trgovine budu zatvorene...itd.  - Ali ne vidim da je to drustveni problem, vec problem same Crkve.

<{POST_SNAPBACK}>


to je klasican problem drzave, ako tu budalastinu podrzava.
jer jos uvek zakone donosi drzava, a ne crkva.

#36 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 02 February 2006 - 20:03

to je klasican problem drzave, ako tu budalastinu podrzava.
jer jos uvek zakone donosi drzava, a ne crkva.

<{POST_SNAPBACK}>


U pravu si, samo nije problem drzave, niti drzava moze utjecati na poruke koje stizu sa Crkvene propovijedaonice.

#37 Varvarin

Varvarin
  • Members
  • 929 posts

Posted 02 February 2006 - 23:14

Nepostojanje posebnog podforuma namenjenog religiji nju stavlja u posebnu, sveprozimajucu poziciju.

Srdjanf pomenu da na forumu/B92 ne postoji osobo koja je dovoljno teoloski potkovana da bi bila u stanju da se bavi moderacijom religijie. Mislim da za moderaciju obrazovanje nije kljucno. Moderator treba da bude inteligentan i vaspitan i da ima dovoljno slobodnog vremena. Po ovoj logici ni nauka ne bi trebala da ima svoj poseban podforum. Ne verujem da postoji osoba koja dovoljno dobro poznaje sve oblasti nauke, renesansa je odavno prosla.

#38 Gjovani

Gjovani
  • Members
  • 3,195 posts

Posted 03 February 2006 - 11:47

Hee, kad je Crkva kod nas sve-prisutna; od skolskih klupa do politickog vrha. Ja bih recimo rado postavila pitanje zasto Ckrva u Hrvatskoj toliko inzistira da nedjeljom sve trgovine budu zatvorene...itd.  - Ali ne vidim da je to drustveni problem, vec problem same Crkve.

<{POST_SNAPBACK}>

To je i društveni problem, jer se te strukture prepliću do mere koje ugrožava osnovna prava i slobode. Recimo, u Srbiji SPC ubire prihode preko poštanske marke..U poslednjih nedelju dana uzeli su mi 24 dinara.
Čitam da se katolička crkva u Hrvatskoj sprema da popisuje trudnice...Mislim da to prevazilazi tvoju konstataciju da je to problem crkve a ne društva..

#39 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 03 February 2006 - 12:31

To je i društveni problem, jer se te strukture prepliću do mere koje ugrožava osnovna prava i slobode. Recimo, u Srbiji SPC ubire prihode preko poštanske marke..U poslednjih nedelju dana uzeli su mi 24 dinara.
Čitam da se katolička crkva u Hrvatskoj sprema da popisuje trudnice...Mislim da to prevazilazi  tvoju konstataciju da je to problem crkve a ne društva..

<{POST_SNAPBACK}>


Problem Crkve je u vlastitoj izopacenosti a to ne moze rijesiti drustvo u cjelini, niti politika, vec sama Crkva unutar svojih redova.
Ne moze drustvo uredjivati Crkvenu politiku, niti bi Crkvena politika smjela utjecati na drustvo (a to vec jeste drustveni problem).
Npr. klerofasizam nije nesto s cim se moze baviti drzava, vec nesto s cim bi se trebala pozabaviti sama Crkva. Zatim, ne moze drzava utjecati na stavove Crkve prema gay populaciji, vec je Crkva ta koja bi trebala mijenjati stavove, itd.

Edit: Ne mislim da to ujedno nisu i drustvena pitanja, samo ta pitanja proisticu iz same Crkve kao institucije, a ne drustva.

Edited by Ziza, 03 February 2006 - 12:38.


#40 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 03 February 2006 - 13:13

To svakako jeste problem kako drustva u cjelini, tako i same Crkve koja se sve manje drzi svog poslanja a sve vise politizira, pa opet u svemu tome ne vidim vezu s Naukom.
Sto ne znaci da PDF Religija ne bi mogao sluziti za smislene rasprave; o religiji i Crkvi se rasprave vode i sad, samo su umjesto na jednom mjestu, rastrkane po forumu.

<{POST_SNAPBACK}>

pa da.
isto tako je moguce da u obdanishtu vlada savrshen red i mir; u teoriji da, al to josh niko nije video.

#41 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 03 February 2006 - 13:29

pa da.
isto tako je moguce da u obdanishtu vlada savrshen red i mir; u teoriji da, al to josh niko nije video.

<{POST_SNAPBACK}>


S tim sto su neka obdanista ipak uspjela pronaci rjesenje:primjer

Ali u principu se slazem. Bolje nista, nego povratak na Religiju kakva je bila.

#42 Gjovani

Gjovani
  • Members
  • 3,195 posts

Posted 03 February 2006 - 13:34

Problem Crkve je u vlastitoj izopacenosti a to ne moze rijesiti drustvo u cjelini, niti politika, vec sama Crkva unutar svojih redova.
Ne moze drustvo uredjivati Crkvenu politiku, niti bi Crkvena politika smjela utjecati na drustvo (a to vec jeste drustveni problem).
Npr. klerofasizam nije nesto s cim se moze baviti drzava, vec nesto s cim bi se trebala pozabaviti sama Crkva. Zatim, ne moze drzava utjecati na stavove Crkve prema gay populaciji, vec je Crkva ta koja bi trebala mijenjati stavove, itd.

Edit: Ne mislim da to ujedno nisu i drustvena pitanja, samo ta pitanja proisticu iz same Crkve kao institucije, a ne drustva.

<{POST_SNAPBACK}>

U ovome editovanome je sukus. Tu se srećemo. To tvrdim otkada sam se uključio u raspravu. A što se crkve tiče, nije ona bila ni za razdvajanje od države. Ona bi najrađe uvela crkvene sudove, crkvenu policiju i pitaj boga šta sve ne...Ali društvo ne može na to pristati, čak i kada država namiguje kao što to radi ovoga časa..

#43 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 03 February 2006 - 14:04

pa des ti bre, Djogani :wub:
s' ti bio banovan or w-hat?

#44 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 03 February 2006 - 15:43

U pravu si, samo nije problem drzave, niti drzava moze utjecati na poruke koje stizu sa Crkvene propovijedaonice.

<{POST_SNAPBACK}>


moze utoliko sto nece doneti zakon prema kojem radnje moraju biti zatvorene nedeljom.
e sad, ako je vlasnik radnje tako bogobojazljiv pa sam odluci da nece da radi nedeljom, to je njegov problem.
da ne bude fazon kao sa nasim obaveznim markicama za izgradnju hrama, koje i srbin ateista i jevrejin moraju da plate.

#45 Gjovani

Gjovani
  • Members
  • 3,195 posts

Posted 03 February 2006 - 18:35

pa des ti bre, Djogani :wub:
s' ti bio banovan or w-hat?

<{POST_SNAPBACK}>

Dečko ti je Đogani.. :) Napravio sam tobože neki trol na temu jagnjetine...Stradao zbog dupeta.... 0:)