Jump to content


Photo

Verovatnoća postojanja boga


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
168 replies to this topic

#61 makaveli

makaveli
  • Banned
  • 727 posts

Posted 06 January 2006 - 18:14

Cenish?

A zashto?

<{POST_SNAPBACK}>

Pa i kuću mora da napravi neki zidar, ne može nastane sama od sebe.

#62 bad_sector

bad_sector
  • Members
  • 624 posts

Posted 06 January 2006 - 18:42

A zidar moze nastane sam od sebe?


A i ne zove se zidar, nego prirodni zakon :wub: Zato i moze nastane sam o sebe, iz nishta.

Edited by bad_sector, 06 January 2006 - 18:44.


#63 makaveli

makaveli
  • Banned
  • 727 posts

Posted 06 January 2006 - 20:32

A zidar moze nastane sam od sebe? 
A i ne zove se zidar, nego prirodni zakon :wub:  Zato i moze nastane sam o sebe, iz nishta.

<{POST_SNAPBACK}>

Mozda su zidara donele rode na svet.

#64 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 06 January 2006 - 20:41

Samo budala moze da se osvrne oko sebe i ne vidi koji je realniji.

Vladika, je ipak malo meski nego sto ga predstavljate. Jeste da je vie covjek Starog Zavjeta, ali njegov dio je onaj "meksi", Solomonov.

#65 srcana tegoba

srcana tegoba
  • Members
  • 282 posts

Posted 07 January 2006 - 01:45

Ovim putem zelim da iskoristim priliku da cestitam bozic svim pripadnicima hriscanske sekte.Христос се роди!

P.S.Sto se tice uvodnog posta ovog topica,to je tekst iz lista Vreme,objavljen pre
nekih 8-12 meseci,tako da mi se ovo vadjenje tog teksta iz naftalina,i postovanje istog pred bozic,kad je vecina raje u bog/isus/crkva fazonu,cini kao neko sektasenje.

#66 bad_sector

bad_sector
  • Members
  • 624 posts

Posted 07 January 2006 - 02:02

A i jebo zavet kom mitraljez smeta, vazno je da je realan.

#67 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 07 January 2006 - 11:38

nauka i religija u istom obrazovnom loncu, sta reci...


Ovim putem zelim da iskoristim priliku da cestitam bozic svim pripadnicima hriscanske sekte.Христос се роди!

P.S.Sto se tice uvodnog posta ovog topica,to je tekst iz lista Vreme,objavljen pre
nekih 8-12 meseci,tako da mi se ovo vadjenje tog teksta iz naftalina,i postovanje istog pred bozic,kad je vecina raje u bog/isus/crkva fazonu,cini kao neko sektasenje.


tema je totalno neozbiljna, postavljena je dva dana pre bozhica,
shta se tripujete odmah? 0:)

zavera, zavera... :wub:

tekst je potpuno bezazlen i ne vidim uopshte u njemu takve pretenzije kakve se prividjaju leia-i i srchanoj. :)

#68 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 07 January 2006 - 12:36

srchana,
uzgred, meni je scientizam, kada je nadmen, takodje vrsta sektarijanizma.


no, hajde da napravimo politichku temu od ove matematichke dokolichaste zajebancije? shto da ne - ti si vrhunski struchnjak u tome.

Janko, pls, nemoj mi kvariti praznichno raspolozhenje pominjanjem kojekakvih popova. molim te.

#69 srcana tegoba

srcana tegoba
  • Members
  • 282 posts

Posted 07 January 2006 - 13:26

srchana,
uzgred, meni je scientizam, kada je nadmen, takodje vrsta sektarijanizma.

Tacno...a jako lep primer je Indy.

no, hajde da napravimo politichku temu od ove matematichke dokolichaste zajebancije? shto da ne - ti si vrhunski struchnjak u tome.

Whadda?

tema je totalno neozbiljna, postavljena je dva dana pre bozhica

Trenutno nemam vremena,ali kasnije u toku dana cu postaviti jos jednu neozbiljnu temu(tacnije jedan neozbiljni post),i to na sam bozic.

#70 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 07 January 2006 - 17:22

i, đađa, jesi li postavio, ili je ovo opet neka tvoja ironijica bila?

#71 srcana tegoba

srcana tegoba
  • Members
  • 282 posts

Posted 08 January 2006 - 01:18

Evo,za sve ljubitelje boga/isusa/crkve,malo cinjenica vezanih za isusovo (prez)ime-hrist(hristos).
Idemo malo na polje lingvistike,gde imamo grcku rec hrist,hristos,hrestos...koja je prevod hebrejske reci
mesija koje u nasem jeziku znaci pomazani.Mesija se prepoznavao po tome sto je morao da prodje kroz
ritual (po)mazanja,svetim uljem za pomazanje,koje je bilo zabranjeno po ustolicavanju hebrejskih svestenika
i kraljeva.Ako Isus nije prosao kroz ovakav ritual,on nikako nije mogao biti mesija odn. hrist.Titula mesije
je dosta starija od hriscanstva,obzirom da su svi stari hebrejski kraljevi nosili tu titulu,kao i jos gomila
raznih bozanstava:Adonis,Oziris,Atis,Tamuz...
A sada idemo na recept za spravljanje svetog ulja za pomazanje,koji imamo zabelezen u starom zavetu:
u 6.5 litara maslinovog ulja doda se gomila zacina i lekovitog bilja,i na kraju,sto je i najvaznije,pola kile
cvetova biljke koja se na hebrejskom zove kaneh-bosm.m na kraju reci u hebrejskom oznacava mnozinu,a jednina je kaneh-bos,
sto neodoljivo podseca na...kana-bis.Cesto se ova rec po zapadnjackim biblijama pogresno prevodi kao kalamus,a pod njom
se podrazumeva jedna vrsta mirisljave trske.
Pocev od mojsija pa na dalje,sveto ulje za pomazanje se koristilo od strane raznih svestenstava da bi primili
"otkrovenja od boga".Po padu jevrejskog kraljevstva,i svih zala koa su se desila potom,kanabisovo sveto ulje
bilo je zabranjeno,a zabrana objasnjena povezanoscu sa paganstvom.Ipak,neke sekte su nastavile sa praksom (po)mazanja,
mirno iscekujuci povratak kralja-mesije iz loze davidove.
Isus je bio jedan od prvih koji su prekrsili starozavetne tabue o upotrebi kanabisovog ulja,tako sto ga je koristio
u svojim obredima,da leci bolesne i povredjene.Najveca je verovatnoca da isus nije rodjen kao mesija(kao sto impliciraju
Mateja i Luka),vec da je titulu stekao kroz obred "krstenja",koji je izveo Jovan.Takodje je interesantno sto se
Markovo i Jovanovo jevanjdjelje svojim vecim delom bave Isusovom karijerom posle "krstenja",a upadljivo je odsustvo
virgin-birth mitologije.Po krstenju,izlazeci iz vode,Isus je video nebo,kako se otvara,potom i glas koji progovara...
a takvo nesto se moze pripisati samo intenzivnom psiholoskom dozivljaju,tesko da se nesto takvo desava od obicnog potapanja
u vodu.Interesantno je i to sto je samo on,Isus,video to i cuo,niko drugi.
Opstepoznata stvar je da su Jevreji iz predhriscanskog perioda koristili kanabis,u medicinske svrhe,a iskopine
iz arheoloskog nalazista Bet Shemesh,u blizini Jerusalema,su dale odgovor i do kada je kanabis na tom podrucju koriscen,
a to je do cetvrtog veka nase ere.
Za one koji ne znaju,termin hriscanin odn hriscanstvo,u prvih 300 godina po hristovom rodjenju,se koristio da bi se
oznacila gomila raznih sekti i tone i tone raznih dokumenata,spisa i zapisa.Zatim se desava da oni,koji su prvo ubijali i
proterivali hriscane,na neki volseban nacin gutaju i prihvataju hriscanstvo,koje ubrzo postaje oficijelna religija.
U nameri da se nova religijato bolje utka u masu,novoformirana rimska katolicka crkva odrzava brojne sabore i sl,na kojima
ne samo da zabranjuju paganstvo,vec i hriscanske sekte koje veruju i vide stvari drugacije,i na kraju mnogobrojne,
razne dokumente prikupljene sa svih strana,cenzurise i edituje,i ono sto je proizaslo iz toga je jedna tanana
knjizica,nazvana novi zavet.
U to vreme gnosticki hriscani,inace obelezeni kao jeres,sakrivaju svoje spise,zapise,dokumente kako znaju i umeju,
a zahvaljujuci tom njihovom cinu,mi smo,eto u proslom veku nasli gomilu hriscanskih dokumenata nazvanu Nag Hamadi biblioteka,
nazvanu po egipatskoj oblasti u kojoj je bilo arheolosko nalaziste.Po objavljivanju ovog otkrica,jako malo toga je u javnost
izaslo o gnostickim "jevandjeljima"(i to malo je fragmentirano),naravno objavljeno je,na sve strane,milijardu polemika i
debata protiv gnostika i cele price,od strane katolicke crkve.
Osobi koja zdravo razmislja bilo bi logicno da gnosticka dokumenta nisu manje tacna,ili netacna,u odnosu na novozavetnu
pricu.Kad se malo dublje zagrebe u opsteprihvacenu pricu,mi vidimo da nemamo nikakvih istorijskih dokaza za Isusa,
a Nag Hamadi nas,makar malo,priblizava "istorijskom" Isusu...Ko moze da tvrdi i dokaze da Isus nije bio lik koji je
propovedao prosvetljenje kroz rituale koji ukljucuju "magicne" biljke,sto je mnogo vise analogno sa indijskom Shivom,
ili cak grckim Dionisom,nego sa slikom poboznog askete,koja nam stize iz novog zaveta?
Ono sto mi danas zovemo high ili stoned,u predhriscanskom periodu se zvalo "possessed by the Spirit of the Lord".

#72 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 08 January 2006 - 01:30

god damn!

god bless u! B)

#73 balu

balu
  • Members
  • 896 posts

Posted 08 January 2006 - 02:29

Ma ovo izracunavanje verovatnoce postojanja boga je cista perverzija da prostite. U svakom slucaju boga kakvim ga predstavljaju religije koje donekle poznajem (Mojsijanstvo-Hriscanstvo-Muhamedanstvo), kao svesno, svemoguce vrhovno bice, to ne-ima.

Medjutim interesantno je da nam Bog jos uvek treba i da se zakrvimo zbog ovih njegovih propovednika-mesija ocas posla. Cak i hriscani medjusobno. Rimokatolici-hugenoti, rimokatolici-pravoslavci. Pa i muhamedanci, shiti protivu sunita. Covek ti je cudna zverka.

Lep pozdraU.

#74 makaveli

makaveli
  • Banned
  • 727 posts

Posted 08 January 2006 - 18:29

Zasto ateisti povezuju verska tumacenja sa verovatnocom postojanja Boga ?
Lako je naci manu religiji, ali niko jos nije uspeo od neorganske materije da napravi organsku.
:wub: B)

#75 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 08 January 2006 - 22:10

srchana,
uzgred, meni je scientizam, kada je nadmen, takodje vrsta sektarijanizma.

<{POST_SNAPBACK}>

C,c,c.. šta vi učite po tim humanities. Bolje idite na pecanje.