Jump to content


Photo
- - - - -

SOS ZA SPAGETE


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
302 replies to this topic

#271 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 10 July 2008 - 18:36

"Enciklopedija italijanske kuhinje", urednik Carla Bardi, 2001, Leo commerce, Rijeka, T. Ujevica 1

Ragu di carne alla Bogognese

125 gr pancete narezati na kockice,
1 luk srednje velicine, 1 grancica celera, 1 shargarepa, sve sitno narezano.
6o ml putera
300 gr mlevene junetine
125 gr mlevene svinjetine*
125 gr talijaske kobasice od svinjetine, oguljene i izdrobljene**
Prstohvat cimeta, 1 sveze mleveni karanfilic (klincic)
1 mala kasicica sveze mlevenog bibera
1 konzerva (450 gr) oguljenih i narezanih rajcica (paradajza)
250 ml punomasnog mleka
so, po ukusu.
Pomesati pancetu, luk, celer, shargarepu s puterom u tiganju i kuvati na laganoj batri dok ne postane zlatno zuto. Dodati govedinu, svinjetinu i kobasicu pa kuvati "dok ne posmedji". Posuti klincicem, cimetom, biberom. Umesati rajcice i uvati 15 min na srednjoj temperaturi. Dodati mleko i so. Smanjiti vatru i polako kuvati 2,5 sata, cesce mesati.
* ne koristimo svinjetinu, zamenjujem kolicinu junetinom
** nemam ovo ali imam Njegusku kobasicu
Dakle, kad ovo spremam za zamrzavanje, pravim najmanje duplu meru, kad se vec mastim, da bude sto redje. I inace, ovo je zimsko jelo, i hrana za one sto rastu ili se mnogo trose, ja bih rekla, za one do 25 godina, posle je skoro smrtonosno.
Uzgred, ne posedujem ovu knjigu i to smatram velikim neuspehom u zivotu, diiiiivna je!

Edited by highlanderka, 10 July 2008 - 18:38.


#272 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 10 July 2008 - 19:54

A kako zamrzavas? U kesicama, kutijama, vakumiras?

#273 gilindu

gilindu
  • Members
  • 1,105 posts

Posted 10 July 2008 - 23:17

U stvari, samo jedan "preliv" krckam i to na dugacko: Ragu di carne alla Bolognese

to se u bolonjskom originalu krcka i 24 sata

#274 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 11 July 2008 - 01:11

@highlanderka

Hvala na receptu. :ph34r:

#275 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 11 July 2008 - 11:19

Mislim da je 3-4 sata, istiha, sasvim dovoljno; uz povremeno nalivanje belim vinom.

#276 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 11 July 2008 - 21:34

Dok su mi deca studirala, zamrzavala sam u malim, plasticnim posudicama pravougaonog oblika i zapremine cca 300 gr. Posle sam to slala u Bg a deca su to zvala "ciglice". Bilo je prakticno jer se lepo i uredno slozi u komoricu za zamrzavanje koju su imali.
Ne bih u ovo dodavala belo vino, izgubilo bi se jer je jelo jako, mozda, mozda i samo - mozda, neko jako crno vino, mada, ovom jelu ne treba dodavati rafinman jer je u osnovi, sto bi rekli, zdravo seljacka varijanta. Kada se usudim da ga jedem, ja pospem, ali samo malcice, parmezan preko umaka. Posle sam bolesna bar 3 dana.

#277 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 11 July 2008 - 22:31

Italijani za to obicno koriste belo vino, bar na severu, u Emiliji - Romanji, gde sam ja ucen kako se to priprema - i jednu sargarepu!

#278 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 11 July 2008 - 22:42

Shargarepa ne manjka ni u mom receptu a vino ne stavljam ni u shpricer.

#279 pixiclerk

pixiclerk
  • Members
  • 17 posts

Posted 12 July 2008 - 10:32

Ovo spremam na slican nacin, al` me sad potpuno zbunilo mleko na kraju. Mleko? U ovoj kominaciji?

#280 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 12 July 2008 - 21:37

...


Da ne budem shvacen kao neko ko "cetvori dlaku".

U citanju "kuvara" - treba imati odredjeno iskustvo / znanje.

"Starinski / tradicionalni recepti" podrazumevaju neku narodnu tradiciju.
Pre svega sporet na drva.

To je velika razlika od elektricnog / plinskog sporeta.
Ono sto je nekada bilo "krckanje", kada se posuda izmesti potpuno u kraj sporeta, pa i stavi na metalni / cigleni podmetac, - to danas skoro da ne postoji.

Svako meso ko je se "krcka" vise sati - ima tendenciju da predje u "tutkalo / spihtija se". To bi Vladan, kao medicinar, - trebao da zna.
Svako povrce koje se "krcka vise sati", - postane "trash" taman dobar za djubre / svinjcice / gude.
Pogubi sve vitamine / hranljive sastojke i etc, etc ...
Sve se razgradi do splacina.

Nekada se hrana pripremala za vise ljudi / zadrugu - svako ko je gledao onaj cuveni Bertolucijev film "Novecento" treba da se seca toga.
Znaci - nije se na sporetu 4-5 sati "krckala": "1 konzerva (450 gr) oguljenih i narezanih rajcica (paradajza)", nego se "krckala" kolicina od 10-15 litara sosa.

Svako sipanje belog vina u bilo koji paradajz sos - ako se to ne potrosi odmah, a ne postoji frizider - to prelazi u vrenje - uskiseli se.
Taman je dobro za klonjaru.

Svako usitnjeno meso u porodicnim kolicinama - je sasvim dovoljno dinstati 20-25 minuta.

A ono kako Rachel Ray priprema ogromne kolicine mesista / sosova / povrca i preliva - pa ona kao da je kuvarica iz Marine Corps. Uzas!
Doduse dovoljno joj je videti obrascice / butkice pa da se shvati koji je njen problem.

Pls, - nemojte dinstati mleveno meso satima.
To je zlocin trovanja.

PS.
A "shangarepa" - pa ona sluzi da "slatkocom" ubije kiselost vina / paradajza.
Ko ne voli "shangarepu" - moze sune cajnu kasicicu zutog secera / meda.

...

#281 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 12 July 2008 - 22:01

Svako meso ko je se "krcka" vise sati - ima tendenciju da predje u "tutkalo / spihtija se". To bi Vladan, kao medicinar, - trebao da zna.
...

Vladan obicno ne krcka svoje pacijente, ali opisano iskustvo ima iz vlastite kuhinje. :ph34r:

#282 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 12 July 2008 - 23:34

Pls, - nemojte dinstati mleveno meso satima.


:ph34r:

Sarma? Na slavi? 6 sati krckanja? Pa jos sat vremena svakog dana slave, a ti dodjes drugi ili treci dan?

:)

#283 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 13 July 2008 - 05:11

Ovo je moj recept koji sam licno napravio:
beli i crni luk proprzen na maslinovom ulju
dodati hot italian sausage i sve uprziti dok meso ne postane braon boje
paradajz pire uz dodatak malo vode ili junece supe
parmezan ili romano sir
origano
madjarska ljuta tucana paprika

Kuvati na laganoj vatri 10tak minuta...

heartburn zagarantovan barem u mom slucaju ali brate vredi par puta godisnje

#284 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 14 July 2008 - 00:40

:blink:

Sarma? Na slavi? 6 sati krckanja? Pa jos sat vremena svakog dana slave, a ti dodjes drugi ili treci dan?

:blink:



I sta si pojeo - nesto kvalitetno i hranljivo?

U nekoj loncini od 20l nesto se krcka do besvesti, sa mesistem i mascinom. Bez povrca.
Ko posle "slavskog" ozderavanja nije bolestan?

Dobro je sto je to nekada bilo jednom godisnje.

PS.
Sto ti je "zavicaj"!
Pa to vuce kao kosmicka crna rupa.

...

#285 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 14 July 2008 - 13:16

I sta si pojeo - nesto kvalitetno i hranljivo?

U nekoj loncini od 20l nesto se krcka do besvesti, sa mesistem i mascinom. Bez povrca.
Ko posle "slavskog" ozderavanja nije bolestan?

Dobro je sto je to nekada bilo jednom godisnje.

PS.
Sto ti je "zavicaj"!
Pa to vuce kao kosmicka crna rupa.

...


1. ukusno da
2. kvalitetno da
3. hranljivo da
4. zdravo ne


Povrca ima, kupus i luk, dakle. "Mascina" ne zna sta je, ali nekoliko redova slanine (500gr) na 20L tesko da se moze okarakterisati kao "mascina", pa jos i sto ta slanina ostane relativno citava.

Kalorijska vrednost sarme je diskutabilna, ali sigurno je manja od, recimo, spaghetti con burro, ili neka testenina sa maslinovim uljem i parmigianom.


Jbga, ja sam jos uvek u "zavicaju", ali slabije idu sarme i slave, eh, gde je ono zlatno vremena 90-tih, sveopste reintrodukcije obichaja. :ph34r: