Jump to content


Photo

Operativni sistem


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
131 replies to this topic

Poll: Vas operativni sistem je ... (97 member(s) have cast votes)

Vas operativni sistem je ...

  1. Porodica Windows (78 votes [80.41%])

    Percentage of vote: 80.41%

  2. Macintosh (7 votes [7.22%])

    Percentage of vote: 7.22%

  3. Linux (11 votes [11.34%])

    Percentage of vote: 11.34%

  4. Neki drugi (1 votes [1.03%])

    Percentage of vote: 1.03%

Vote Guests cannot vote

#91 henrik larsson

henrik larsson
  • Members
  • 6,231 posts

Posted 26 December 2005 - 17:18

A Linux je 10 godina stariji od Debian 3.1 :wub:

#92 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 26 December 2005 - 18:58

A taman sam hteo da pitam za iskustva sa Ubuntu Linuxsom

Nego nije li Mack jedna od distribucija Linux-a, tj napisana u Unix-u?

<{POST_SNAPBACK}>


Ja tebe ne volim, ali hajde da podelim...

Instalirao sam Ubuntu i Kubuntu (obe distribucije ovogodisnje - HH i BB) i ima puno nerazjasnjenih issues za koje sam shvatio da postoje citave strane i strane na support forumu kojima se ti problemi resavaju... Podrska drajverima je super - apsolutno nista nisam morao da trazim na netu. Srpski jezik sam preskocio - za mene je debilno imati cirilicni operativni sistem. Sporo se podize i obara, mnogo sporije od xp-a. Nije nijednom pao ili pravio probleme, ali desi se da neke opcije zasive i da moras da resetujes da bi se to ispravilo.

Brz je na netu, podrsku za firefox moras da skidas i citas uputstvo i za najjednostavnije stvari. Koffice je glup, ali takav je kod svih linuxa. Compatibility je issue kod nekih stvarcica koje dodajes na komp.

Ali evo, da budem posten - ima jedna stvar koja me odusevila - media player (zaboravio sam koji) je najintuitivniji sa kojim sam ikada radio. iTunes je malo dete za njega - stavis cd ili pustis mp3 i on se ucuti, a kad ga otvoris, spremio ti je podatke o albumu, o svim albumima, web stranu, lyrics... SVE. Ludilo...

#93 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 27 December 2005 - 07:41

Jel' se Solaris broji pod "Linux" ili pod "Neki drugi"????

#94 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 27 December 2005 - 09:25

tja, picim sto mi treba na Windows2000 i fino mi ide. Imam neku krntiju od racunara po danasnjim standardime (sajber-proleter) al mi sasvim fino ide za ono sto ja koristim, tako da je i pored starosti upotrebna vrednost racunara velika za mene. Da ilustrujem stvari, jos uvek koristim Office 97. Zasto? Zato sto ne vidim nijednog razloga zasto bih presao na neki drugi, posto mi i ovaj sasvim fino radi posao za moje skromne potrebe tipa: otucaj u Wordu nesto, pogledaj prezentaciju, spisak... Noviji Office bi mi samo pojeo vise mesta na disku, a ne bih ga koristio nista pametnije.
S druge strane, fucking Eclipse em sto se ucitava sto godina, em jede memoriju samo tako, ali to je reseno sa dodatnih 128MB Ram.
Moze se pogledati film bez problema, muzika takodje... Jedino je na HD tesno, hebiga...
Linux bih instalirao kad bih imao gde, onako, igre radi a ko zna, mozda mi se i dopadne, ali sa malim HD ionako zongliram kad god treba ubaciti nesto novo, tako da ce to morati da priceka.

Ne znam cemu ovakve rasprave.Linux sistemi imaju itekako ozbiljne primene, valjda to nije za svakog, molim lepo. Windows, svaka cast, postade to pristojan proizvod tokom godina.

#95 henrik larsson

henrik larsson
  • Members
  • 6,231 posts

Posted 27 December 2005 - 10:00

Jel' se Solaris broji pod "Linux" ili pod "Neki drugi"????

<{POST_SNAPBACK}>


Neki drugi.

#96 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 27 December 2005 - 12:51

E, ako je 'neki drugi' onda se vec lakshe dishe...

Egzotika. Ustvari, mozda i perverzija. Terati Solaris x86 verziju...
Mozda uspem preko NG praznika da sklopim jedan 'racunar' na kome cu, navodno, moci i to da isprobam. Greota je - kazu - to je brand-name Linux... A ima (besplatna, naravno) verzija i za (srpski pravoslavni) PC...

#97 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 27 December 2005 - 13:20

Inace, za dokone:

Installation Face Off: Linux or Windows Part I

Installation Face Off: Linux or Windows Part II

Ubuntu

Win XP

Win Vista


I stvarno - zasto Ubuntu???
Ja sam probao i Mandrake i Mandriva-u i Fedora Core i svaki je zakon za Ubuntu... Vise puta.

#98 Ajvoks

Ajvoks
  • Members
  • 666 posts

Posted 27 December 2005 - 13:46

Solaris x86 ima smisla za one koji inače rade na Solarisu i u heterogenim Sun/x86 mrežama. Za prosečnog end-usera, Solaris je sirotinjska varijanta Gnome desktopa, teška za konfigurisanje i sa krajnje problematičnom softverskom podrškom.

Što se Linuxa tiče, posle isprobavanja svega i svačega postao sam zastupnik najstrejtaškije mejnstrim varijante - RedHat za server (CentOS za one koji nemaju koristi od RedHat-ove podrške) i Fedora za radne stanice i desktope. (if a train stops at the train station and a bus stops at the bus station, what happens at the workstation...)

Ubuntu je manje-više šminkeraj, hype za sezonu-dve.

#99 henrik larsson

henrik larsson
  • Members
  • 6,231 posts

Posted 27 December 2005 - 14:50

Solaris i jeste mrežni OS prvenstveno. Zato se i dobijao za dž uz Sunove servere i slično.

#100 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 27 December 2005 - 14:54

E da... kad ste vec tu svi... Kako da instaliram Vistu?

Trebalo bi da mi se danas skine novi build za komp - znam jedino da je stigao u puno rar-ova.

Da li ga rezem kao iso ili sta. Pomoc dobrodosla

#101 henrik larsson

henrik larsson
  • Members
  • 6,231 posts

Posted 27 December 2005 - 14:56

Šta će ti drndanje sa betom (ili gamom, deltom ili koja je već verzija)? Sačekaj lepo da izađe oficijelna verzija, ovako ćeš se samo mučiti sa nedorađenim grafičkim besnilima i slično.

A ako si baš zapeo, verovatno ima i uputstvo uz to što si skinuo.

#102 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 27 December 2005 - 15:06

RE Win Vista
Pogledaj ovog mucenika, em instalirao, em skidao 'slike' da narod gleda (i valjda da se uci)...

Stvarno, jel' nemas pametnija posla nego da radish za MS testirajuci beta verziju???

#103 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 27 December 2005 - 16:35

RE Win Vista
Pogledaj ovog mucenika, em instalirao, em skidao 'slike' da narod gleda (i valjda da se uci)...

Stvarno, jel' nemas pametnija posla nego da radish za MS testirajuci beta verziju???

<{POST_SNAPBACK}>


Od rezultata delimicno zavise moje IT investicije u 2006. godini. Zelim da znam unapred. Zasto je to toliko strasno?

Imam spare masinu za zezanje - instalacija ide sama, ja probam i cool.

#104 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 28 December 2005 - 00:18

Od rezultata delimicno zavise moje IT investicije u 2006. godini. Zelim da znam unapred. Zasto je to toliko strasno?

<{POST_SNAPBACK}>

Jok. To sam zaboravio da se ogradim... Jedino u tom slucaju... :wub:

#105 alexwolf

alexwolf
  • Members
  • 77 posts

Posted 29 December 2005 - 15:08

Amiga OS 4.0