Jump to content


Photo

Pomozite ubogoj studentkinji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
21 replies to this topic

#16 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 07 December 2005 - 14:37

Da to je ista fora kao ono pitanjce sa zatvorenicima: u zatvoru su trojica, X, Y i Z i zna se da ce dvojica sutradan biti egzekutirana a jedan nece.
Kolika je verovactnoca da Y prezivi?
1/3

Onda u medjuvremenu pitaju cuvara da li mozda on nesto zna, i on kaze da zna ce X biti obesen.
Kolika je sada verovatnoca da ce Y da prezivi?
Opet 1/3.


Inace isti fazon je i u onom zadatku sa voditeljem koji zeli da ti sto vise oteza da nadjes pare iza zatvorenih vrata, bilo je na zanimljivoj matematici. Taj ima postavku koja deluje mnogo vise na ajd da kazem psiholoskoj bazi nego na matematickoj pa je veoma lako zeznuti se, ali fazon je zapravo isti.

#17 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 07 December 2005 - 15:27

Nope, treba biti papak pa dva puta probati sa kljucem koji provereno ne odgovara ;-) Probas, ne radi, odlozis, ostaje n-1 mogucnosti. Svaki put je verovatnoca 1/n. Isto je tako i sa pitanjima, verovatnoca je u svakoj iteraciji 11/12 da dobije pravo pitanje. Deluje sasavo, ali uslovna verovatnoca je to :-)

<{POST_SNAPBACK}>

OK, mozda si u pravu a ja da grjesim, moguce je, ali da razjasnimo... znaci od 12 zna 4:

P(zna1)=4/12
P(zna2|zna1)=3/11
P(zna3|zna1 zna2)=2/10
P(zna4|zna1 zna2 zna3)=1/9


zar ovo ne dokazuje da ako se 'zna1' dogodilo vjerovatnoca opada da se izvuce drugo pitanje koje zna?

#18 Nikola21

Nikola21
  • Members
  • 7,472 posts

Posted 08 December 2005 - 10:47

:)  ne znam zasto, i mene kao interesuje  :wub:

<{POST_SNAPBACK}>

Kad joj treba pomoc javlja se, posle nas zaboravi 0:). To znaci da je sigurno polozila.

#19 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 09 December 2005 - 03:23

OK, mozda si u pravu a ja da grjesim, moguce je, ali da razjasnimo... znaci od 12 zna 4:

P(zna1)=4/12
P(zna2|zna1)=3/11
P(zna3|zna1 zna2)=2/10
P(zna4|zna1 zna2 zna3)=1/9


zar ovo ne dokazuje da ako se 'zna1' dogodilo vjerovatnoca opada da se izvuce drugo pitanje koje zna?

<{POST_SNAPBACK}>


objasnicu ti samo za prva dva slucaja, pa dalje mozes sam.

P(zna1) = 4/12. tacno.

P(zna2|zna1) = 3/11 je isto tacno, ali to nije verovatnoca da polozi ako izadje druga. ako izadje druga, imas dva slucaja i dve uslovne verovatnoce.

(P da polozi kao druga) = P(zna1)*P(zna2|zna1) + P(ne zna1)*P(zna2| ne zna 1)
= (4/12)*(3/11) + (8/12)*(4/11)
= 4/12

znaci postoji sansa 4/12 da joj prvi mazne jedno pitanje i smanji joj uslovnu verovatnocu na 3/11, ali postoji i sansa 8/12 da prvi ukloni jednu opasnost i poveca joj uslovnu verovatnocu 4/11. i na kraju ispadne isto.
u tvom racunu je greska sto pretpostavljas da ce oni koji izadju pre nje sigurno izvuci pitanja koja bi ona znala.

2 amelija:
ne, nije isto kao standardni zadatak sa voditeljem.
a sa zatvorenicima, zavisi koju si verziju cula. odgovor zavisi od toga kako je formulisano pitanje strazaru i ko ga pita.
ako pita neko sa strane da li bilo sta zna, i strazar je u principu mogao da kaze bilo sta ukljucujuci"umire Y", ali nije, nego kaze umire X, onda Y ima 1/2, kao i Z.
ako, kakva je standardna verzija, Y pita strazara i on mu eksplicitno kaze da ne moze da mu kaze za njega, ali moze da mu kaze da X umire, onda Y ima 1/3, a Z 2/3.
ovaj drugi slucaj odgovara monty problemu sa vratima.

#20 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 09 December 2005 - 12:47

u tvom racunu je greska sto pretpostavljas da ce oni koji izadju pre nje sigurno izvuci pitanja koja bi ona znala.

<{POST_SNAPBACK}>

OK, jasno mi je sad :wub: natjerao si me da uzmem i knjigu pa da provjerim i u njoj, i mogu da kazem: - u pravu si sto se tice moje greske, bas sam grijesio kod pretpostavke da ce onaj prije nje sigurno izvuci pitanje koje ona zna,...

zahvaljujem na objasnjenju :)

#21 darling

darling
  • Members
  • 284 posts

Posted 23 December 2005 - 16:04

EPILOG

Biliv it or not, izvukla sam oba i jedina dva pitanja koje nisam znala! :wub:

#22 Practical

Practical
  • Members
  • 676 posts

Posted 23 December 2005 - 16:08

EPILOG

Biliv it or not, izvukla sam oba i jedina dva pitanja koje nisam znala!  :(

<{POST_SNAPBACK}>



IZVINI, ali...














:wub: :) 0:) :huh: