Jump to content


Photo

Pomozite ubogoj studentkinji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
21 replies to this topic

#1 darling

darling
  • Members
  • 284 posts

Posted 24 November 2005 - 23:10

Hajde opet da pisem... Sto mrzim kad napisem, pa kliknem slucajno negde i izgubim...
Dakle, kao prvo izvinjavam se sto ne mogu da nadjem topic zanimljiva matematika, da sam ga nasla, ovaj post bih smestila tamo. (Modemska veza na analognoj centrali, blabla, sporo...)
Kao drugo, evo mog problema. Sledece nedelje polazem ispit koji bih, naravno, volela da polozim. A posto ko je video studenta koji nauci sve, tako ni ja nisam, odnosno necu, nauciti sve. Osim u znanje, malo bih se uzdala i u srecu, ali samo malcice. Pa u to ime molim nekog dobrog coveka sa malo dobrog vremena i malo elementarnog znanja iz verovatnoce (ja zaboravila i to elementarno) da mi izracuna sudbinu.
- ispit se sastoji iz dva ispitna pitana
- prvo ispitno pitanje se izvlaci iz grupe od 12 pitanja, drugo ispitno pitanje iz grupe od 12 pitanja
- ja sam iz prve grupe pitanja naucila 11 odgovora, a iz druge isto toliko - 11
- od prvih 11 4 znam odlicno, od drugih 11 4 opet znam odlicno
- za ispit nas se prijavilo koliko sam videla 7,8, a cenim da ce nas se na obracunu sa profesorom pojaviti 5
Ono sto mene je zanima koja treba da se prijavim da polazem da bih sansu da cu izvuci pitanja koja ne znam (odnosno, dovoljno je jedno od dva)svesti na minimum? Dakle, da li treba da vucem prva, ili da sacekam da neko vuce pre mene (pretpostavljam da necu cuti sta su oni izvukli, a ako cujem, onda cu na licu mesta moci da proracunam svoje sanse...)? I koliko mogu da se nadam da cu izvuci ta pitanja koja znam odlicno?
Hvala dobrom coveku koji mi pomogne.

#2 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 24 November 2005 - 23:27

svejedno je koja izadjes.
(ako slucajno tako zvuci, ne zajebavam se)

#3 precog

precog
  • Members
  • 1,809 posts

Posted 24 November 2005 - 23:33

cekaj, ako si naucila po 11 pitanja iz obe grupe od mogucih 12 i imas jos nedelju dana fore do ispita, sto ne bi naucila jos ta dva pitanja i bila 100% sigurna u svoj uspeh?
:lol:

#4 Pavlle

Pavlle
  • Members
  • 558 posts

Posted 25 November 2005 - 10:56

cekaj, ako si naucila po 11 pitanja iz obe grupe od mogucih 12 i imas jos nedelju dana fore do ispita, sto ne bi naucila jos ta dva pitanja i bila 100% sigurna u svoj uspeh?
:lol:

<{POST_SNAPBACK}>


Pa gde je tu rizik onda? B)

#5 Šumejker-Levi 9

Šumejker-Levi 9
  • Members
  • 568 posts

Posted 25 November 2005 - 11:32

Nema šta da izračunavam verovatnoću.

Osećam da ćeš proći... zapravo, javlja mi se :lol:

Ĺ alim se, drĹľimo ti palÄŤeve :lol:

#6 BGhost

BGhost
  • Banned
  • 1,978 posts

Posted 25 November 2005 - 12:38

cekaj, ako si naucila po 11 pitanja iz obe grupe od mogucih 12 i imas jos nedelju dana fore do ispita, sto ne bi naucila jos ta dva pitanja i bila 100% sigurna u svoj uspeh?
:lol:

<{POST_SNAPBACK}>


Zato sto bi da nauci i verovatnocu :-)

Elem, kao sto je kurdi vec napisao, svejedno je kad izadjes, uvek imas istu sansu da ubodes pravu kombinaciju.

#7 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 06 December 2005 - 01:05

i, jes polozila?

#8 Practical

Practical
  • Members
  • 676 posts

Posted 06 December 2005 - 16:19

i, jes polozila?

<{POST_SNAPBACK}>



:) ne znam zasto, i mene kao interesuje :wub:

#9 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 07 December 2005 - 12:58

ja se izvinjavam sto sam tek sad vidio temu, ali evo ovako...

racunao sam da ces poloziti ispit samo ako znas jedno od ta 4 pitanja iz obe grupe, koja znas odlicno (isto ti vazi i za ostala pitanja koja znas tako-tako, samo se procenti mjenjaju), ako polazes prva vjerovatnoca da polozis ti je 36%, ako polazes druga vjerovatnoca da polozis ti pada na 30%, tako da polazi obavezno prva... :wub:

#10 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 07 December 2005 - 13:16

svejedno je koja izadjes.
(ako slucajno tako zvuci, ne zajebavam se)

<{POST_SNAPBACK}>

Elem, kao sto je kurdi vec napisao, svejedno je kad izadjes, uvek imas istu sansu da ubodes pravu kombinaciju.

<{POST_SNAPBACK}>

Jest, da je tako, onda bi ovi dok prave pauzu u pecenju rakije mogli malo proracunavati kvantnu fiziku :wub: doduse to i rade, samo neuspjesno :)

#11 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 07 December 2005 - 13:43

ja se izvinjavam sto sam tek sad vidio temu, ali evo ovako...

racunao sam da ces poloziti ispit samo ako znas jedno od ta 4 pitanja iz obe grupe,  koja znas odlicno (isto ti vazi i za ostala pitanja koja znas tako-tako, samo se procenti mjenjaju), ako polazes prva vjerovatnoca da polozis ti je 36%, ako polazes druga vjerovatnoca da polozis ti pada na 30%, tako da polazi obavezno prva...  :wub:

<{POST_SNAPBACK}>


Ti momak nisi ni prosao pored Pmfa?

#12 BGhost

BGhost
  • Banned
  • 1,978 posts

Posted 07 December 2005 - 13:57

ja se izvinjavam sto sam tek sad vidio temu, ali evo ovako...

racunao sam da ces poloziti ispit samo ako znas jedno od ta 4 pitanja iz obe grupe,  koja znas odlicno (isto ti vazi i za ostala pitanja koja znas tako-tako, samo se procenti mjenjaju), ako polazes prva vjerovatnoca da polozis ti je 36%, ako polazes druga vjerovatnoca da polozis ti pada na 30%, tako da polazi obavezno prva...  :wub:

<{POST_SNAPBACK}>


Mrzi me da ponovo citam problem, stvar je u tome da trojku koja se sastoji od izvucenih pitanja koje gospa zna posmatras kao T, pa se problem svodi na verovatnocu da otkljucas bravu iz n-tog pokusaja drzeci u ruci svezanj kljuceva. Ta verovatnoca je ista u svakom pokusaju.

#13 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 07 December 2005 - 13:58

Ti momak nisi ni prosao pored Pmfa?

<{POST_SNAPBACK}>

Naravno da nisam :wub: Sta nije dobar zakon po kojem vjerovatnoca opada?

#14 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 07 December 2005 - 14:01

Mrzi me da ponovo citam problem, stvar je u tome da trojku koja se sastoji od izvucenih pitanja koje gospa zna posmatras kao T, pa se problem svodi na verovatnocu da otkljucas bravu iz n-tog pokusaja drzeci u ruci svezanj kljuceva. Ta verovatnoca je ista u svakom pokusaju.

<{POST_SNAPBACK}>

Nije, jer koliko sam ja shvatio njen problem, ako prvi student izvuce 2 pitanja (jedno iz prve grupe od 12 i jedno iz druge grupe od 12) onda u svakoj od grupa ostaje po 11 pitanja koje ona moze da izvlaci... itd.

Edit: U tvom primjeru svezanj kljuceva n ostaje uvjek isti a kod nje u prvom pokusaju n, u drugom pokusaju je n-1, u trecem n-2...

Edited by Atreid, 07 December 2005 - 14:03.


#15 BGhost

BGhost
  • Banned
  • 1,978 posts

Posted 07 December 2005 - 14:28

Nije, jer koliko sam ja shvatio njen problem, ako prvi student izvuce 2 pitanja (jedno iz prve grupe od 12 i jedno iz druge grupe od 12) onda u svakoj od grupa ostaje po 11 pitanja koje ona moze da izvlaci... itd.

Edit: U tvom primjeru svezanj kljuceva n ostaje uvjek isti a kod nje u prvom pokusaju n, u drugom pokusaju je n-1, u trecem n-2...

<{POST_SNAPBACK}>


Nope, treba biti papak pa dva puta probati sa kljucem koji provereno ne odgovara ;-) Probas, ne radi, odlozis, ostaje n-1 mogucnosti. Svaki put je verovatnoca 1/n. Isto je tako i sa pitanjima, verovatnoca je u svakoj iteraciji 11/12 da dobije pravo pitanje. Deluje sasavo, ali uslovna verovatnoca je to :-)