Jump to content


Photo

Sta cini dobru prozu?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
93 replies to this topic

#16 Willow

Willow
  • Members
  • 680 posts

Posted 13 November 2005 - 23:43

MoĹľe i tako, zašto da ne.  :lol:

<{POST_SNAPBACK}>


Dostojevski je stub koji i dalje ÄŤvrsto stoji, mada je meni ipak bliĹľi Kafka. Kafkina "Amerika" je obrazac kvalitetnog pisanja. totalno ludilo raspeto na krstu...

#17 bup

bup
  • Members
  • 322 posts

Posted 14 November 2005 - 11:03

Dostojevski je stub koji i dalje ÄŤvrsto stoji, mada je meni ipak bliĹľi Kafka. Kafkina "Amerika" je obrazac kvalitetnog pisanja. totalno ludilo raspeto na krstu...

<{POST_SNAPBACK}>


zanimljivo, upravo citam ameriku.
odlicno je napisano, ali malo suvise konzervativan stil za moj ukus.

slazem se sa dosta stvari koje si rekao(la) u proslom postu, vezano za hrabrost pisca, i njegovu vestinu da nam se priblizi kao osoba, neko prisan i blizak, samo kroz citanje onoga sto je napisao, ko zna kada, ko zna gde i ko zna zasto.
i za humor se slazem.

ne slazem se sa ljudima koji propagiraju svakodnevno robotsko pisanje o devet do pet.
praksa poboljsava kvalitet, ali ne cini cuda.

i mudrovanje o pisanju je prilicno jalova rabota, tako da cu da skratim.

#18 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 15 November 2005 - 02:00

Willow Posted 13 Nov 2005, 23:40
Crnjanski i Pavić, nemojte me zasmejavati, to su trivijalni pisci u svetskim razmerama, baš kao i celokupna srpska književnost. Basara je jedno vreme bio dobar, ali zatim se izgubio u magli. Ivo Andrić bio je sasvim okej, i mislim da mu je nobelova za književnost dodeljena skroz zasluženo; ako izuzmemo "na drini ćuprija" i ostala popularna sranja, taj tip napisao je nekoliko veoma solidnih pripovetki, po kvalitetu skoro ravnih pripovetkama Maksima Gorkog.


Osim za Pavica (rekoh ranije o njemu), sto se skoro potpuno slazem, za ovo drugo, velim: ajme! Ne dirajte mi u Crnjanskog i Andrica. Pa ni Basaru, jednim delom.

A poredjenje s Gorkim... 'Ajte molim vas. Ne vredjajte Andrica, pobogu!

Inace, rad jeste izuzetno vazan. Ali ako nema talenta, dazba sav trud.
Kao ni ovo, samo po sebi:

muda njenog autora i otvorena spremnost da gurneš svetu prst u oko bez obzira na sve.


Pogotovu, sto i bez toga ima napisanih vrednih dela. jeste, i hrabrost, i humor, i ironija, i originalnost. Ali opet, sve to, samo po sebi jeste bitno, ali nije dovoljno. I, zasto bi moralo znaciti da se mora "gurati prst u oko" da bi delo bilo kvalitetno?
A zar ne postoje, uostalom, i neke druge vrste hrabrosti u pisanju, diskretnije i suptilnije, a mnogo vaznije i efektnije? U stvari, one su sve u svemu, odista i znacajnije.

#19 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 15 November 2005 - 06:28

postoji karakter autora. vazni pisci su vazni jer su prepoznatljivi a dobri, ne identicni u primeni mehanickih pravila pisanja (a i tih ima).

#20 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 15 November 2005 - 09:38

Velika ÄŤitljiva slova? :lol:

Ĺ alim se, ono "sadrĹľaj i forma" sa poÄŤetka je Ok. ali samo kao potreban uslov...

Meni liÄŤno je najvaĹľnije pripovedanje...

Da teče lagano, pitko, bez obzira da li znam ili ne znam, šta će iznedriti sledeći pasus...

Onaj Willow-ov deo sa prstom u oko, me tu i tamo posebno obraduje, budeći novu motivaciju u meni i zarđali revolucionarni duh i prkos... :lol:

Volim i neuobičajene ideje i postavke, i najrađe čitam SF, fantastičnu i epsku literaturu.

PS. Volim Kiševu lirsku lakoću pripovedanja... Ne volim Basaru!

#21 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 15 November 2005 - 15:55

E, da...

Remark, Zilahi, Hemingvej, Somerset Mom...

#22 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 15 November 2005 - 16:00

dare...  15 Nov 2005, 10:38 Post #20 
Volim i neuobičajene ideje i postavke, i najrađe čitam SF,


i ovo, takodje i ja. Ali epsku fantastiku, bas i ne.
Stoga, i Kalvino, Bucati, Po...

E, da, onaj niz od prethodnog posta, obavezno bi trebalo nastaviti s, recimo, Primom Levijem

#23 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 15 November 2005 - 16:02

.. i naravno, Kamijem

#24 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 15 November 2005 - 16:03

Osim za Pavica (rekoh ranije o njemu), sto se  skoro potpuno  slazem, za ovo drugo, velim: ajme! Ne dirajte mi u Crnjanskog i Andrica. Pa ni Basaru, jednim delom.

Pa, Grazia, Pavic je u svetskim razmerama znacajniji i od Crnjanskog i od Andrica zajedno, mada mi je, moram priznati, Andric najdrazi od sve trojice.
Basara je u potpunosti beznacajan van okvira srpske knjizevnosti.

A  poredjenje s Gorkim...  'Ajte molim vas. Ne vredjajte Andrica,  pobogu!

Slazem se. Sa Gorkim, od svih ljudi!

Hemingveja ne volim previse. On je bio najobicniji diletant. Njegova dela na engleskom, sa izuzetkom novele Starac i more, nisu nista posebno, i nema ni traga od nekakvog stila. Hemingvej u prevodu na srpski nije ni nalik Hemingveju na engleskom.

Zilahi je na istom nivou kao Perl Bak (a ona nije daleko iznad Danijele Stil).

Niko nije pomenuo Foknera, jednog od najznacajnijih autora XX veka, pa Nabokova, Borhesa, Markesa, Kortasara, Ljosu, Apdajka.

#25 Esther

Esther
  • Banned
  • 258 posts

Posted 15 November 2005 - 16:08

Niko nije pomenuo Foknera, jednog od najznacajnijih autora XX veka, pa Nabokova, Borhesa, Markesa, Kortasara, Ljosu, Apdajka.

<{POST_SNAPBACK}>



Hemingvej, Stajnbek, Nabokov, Borhes, Kortasar, Bariko, Tabuki, Ruis, Fitzdzerald, Vulfova, Prust, Kafka, jos???

#26 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 15 November 2005 - 16:15

Hemingvej, Stajnbek, Nabokov, Borhes, Kortasar, Bariko, Tabuki, Ruis, Fitzdzerald, Vulfova, Prust, Kafka, jos???

<{POST_SNAPBACK}>

Izbaciti: Bariko, Tabuki, Ficdzerald.
Dodati: DZOJS, iznad svih; dodati: Kis, Bruno Sulc, tik ispod gospodina Dzojsa; dodati, dalje, nebitno u kom redosledu: Kundera, Ljosa, Zoze Saramago, Filip Rot.

#27 Esther

Esther
  • Banned
  • 258 posts

Posted 15 November 2005 - 16:17

dzojsa si mi ukrao/la iz misli. bariko-a ostaviti:), prvu trojku zadrzati, poslednjeg izbaciti. i dodati gdina willow-a:)

Edited by Esther, 15 November 2005 - 16:18.


#28 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 15 November 2005 - 17:18

dzojsa si mi ukrao/la  iz misli. bariko-a ostaviti:), prvu trojku zadrzati, poslednjeg izbaciti. i dodati gdina willow-a:)

<{POST_SNAPBACK}>

Izbaciti Rota? Obrazlozi.

Willowa nisam citao. Jos uvek. Ne bih se izjasnjavao. :lol: :lol:

#29 Esther

Esther
  • Banned
  • 258 posts

Posted 15 November 2005 - 17:24

Iznaciti Bariko-a? Obrazlozi. :lol:

Rot- jewish connection, no offence, svaka cast za Pulicera :lol:

#30 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 15 November 2005 - 17:28

Iznaciti Bariko-a? Obrazlozi.  :lol:

Pa prosto ne stoji uz imena kao sto su Kis, Sulc, Dzojs. :lol:

Rot- jewish connection, no offence, svaka cast za Pulicera :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

Mirisemo li mi to jednog antisemitu na forumu?
Radi pristojnog uvida u lik i delo doticnog F. R.-a pogledati:
American Pastoral
The Plot Against America
The Dying Animal
The Tit
The Human Stain