Jump to content


Photo

Spoljnotrgovinska liberalizacija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
189 replies to this topic

#1 MayDay

MayDay
  • Members
  • 153 posts

Posted 25 September 2005 - 00:07

Dakle dame i gospodo,da li ste za liberalizaciju u spoljnoj trgovini ili ne imajuci u vidu sledece okolnosti:
-visok deficit u platnom bilansu
-pregovaranje sa EU
-pregovaranje sa WTO
-...

Sto se mene tice,totalna liberalizacija (uz male korekcije) je bingo!

#2 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 25 September 2005 - 00:40

Totalna liberalizacija bez ikakvih korekcija... Boli me ona stvar ko nesto proizvodi i gde to nesto proizvodi - ja kupujem ono sto meni treba i sto ocenim dovoljno kvalitetnim za moje standarde, bas kao sto i moje klijente ne interesuje odakle sam, pa cak i ko sam, sve dok im ja zavrsavam posao... Necu da stitim neradnike na domacoj sceni i time izigravam mazohistu bez presedana...

#3 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 25 September 2005 - 05:12

delimicna liberalizacija, uz zadrzavanje odredjenih tarifnih ogranicenja pre svega za subvencionisane poljoprivredne proizvode iz EU.

unistiti domacu poljoprivredu nije dobar potez.

#4 DjA

DjA
  • Members
  • 2,189 posts

Posted 25 September 2005 - 09:23

delimicna liberalizacija, uz zadrzavanje odredjenih tarifnih ogranicenja pre svega za subvencionisane poljoprivredne proizvode iz EU.

unistiti domacu poljoprivredu nije dobar potez.

<{POST_SNAPBACK}>


Slazem se. EU je poznata po carinskim barijerama kada su u pitanju poljoprivredni proizvodi. Ne znam zasto bi Srbija (koja TREBA jos puno da razvija poljoprivredu) isla ka totalnoj liberalizaciji u tom kontekstu.

Problem visokog deficita se ne resava prilagodjavanjem vec izmenom strukture, znaci na dug rok, sve ostalo je shtimanje i odlaganje sudnjeg dana. Treba pustiti ove nase shatro upravljace da se suoce sa konkurencijom pa da vidimo ko ima zicu za biznis; ko je nema ne treba da postoji. Prosto.

Sto se tice WTO, tamo se "ne upada" odjednom, vec korak po korak.

#5 MayDay

MayDay
  • Members
  • 153 posts

Posted 25 September 2005 - 10:22

Ako pogledate nasu carinsku nomenklaturu mozete primetiti da poljoprivredni proizvodi i jesu zasticeni u najvecoj meri...sto najbolje i poklapa cuvenu Karicevu tezu o salati (carinska stopa za kupus je apsolutno najveca,a i zelena salata je tu blizu).
E sad,prosecan gradjanin to ne zna,misli da se nasa privreda uopste ne stiti i kako nekome objasniti da je nasa prosecna carinska stopa najveca u regionu.
EU i WTO spominjem jer u EU (sto je nase odrediste) nema carina i sl. jer je trziste jedinstveno,a Svetska trgovinska organizacija izricito zabranjuje kvote i subvencije a i carinski sistem mora da se svede na potpuno novi nivo.

#6 Eraserhead

Eraserhead
  • Members
  • 9,436 posts

Posted 25 September 2005 - 13:51

Totalna liberalizacija ce nas samo uciniti jacima na duze staze.

#7 iorel

iorel
  • Members
  • 1,101 posts

Posted 25 September 2005 - 15:58

Totalna liberalizacija ce nas samo uciniti jacima na duze staze.

<{POST_SNAPBACK}>


Hoce.(nas 2%) :lol:

#8 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 25 September 2005 - 18:18

Potpuno se slažem uz opasku da moramo ukinuti carinske stope prema EU kojom težimo,ali prema Kini,Indokini i inima da nametnemo 2x

#9 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 25 September 2005 - 19:22

Ne znam zasto bi Srbija (koja TREBA jos puno da razvija poljoprivredu) isla ka totalnoj liberalizaciji u tom kontekstu.


<{POST_SNAPBACK}>


Ne brini se Dja,problem poljoprivrede će umesto i za nas rešiti naši vrli poljoprivrednici koji su otkupili zemlju i prinadležnosti,mišković,matijević,kostić i podsetite me...Zašto nemamo šećera već par meseci,ili ga u begišu ima??

#10 DjA

DjA
  • Members
  • 2,189 posts

Posted 25 September 2005 - 20:47

Pa šta da se radi, onaj ko ima novac i želi da obrađuje zemlju, kupiće je. To je sasvim ok.

E sad, kako će oni da posluju, to je pitanje antimonopolskih zakona, ali je sasvim ok da je kupuju, pošto oni koji nekad baciše motiku prodaju oranice i ne vide da mogu da zarade radeći na svojoj zemlji...

#11 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 25 September 2005 - 21:21

Pa šta da se radi, onaj ko ima novac i želi da obrađuje zemlju, kupiće je. To je sasvim ok.

E sad, kako će oni da posluju, to je pitanje antimonopolskih zakona, ali je sasvim ok da je kupuju, pošto oni koji nekad baciše motiku prodaju oranice i ne vide da mogu da zarade radeći na svojoj zemlji...

<{POST_SNAPBACK}>


Prvo otkud njima novac?Posle,da li kapital sa kojim raspolažu žele da preprodaju?(kao Kole sa nordzucker-om).Sve u svemu ovde se u toku tranzicije vrši prljava privatizacijasvega i svačega.Ovi multimilioneri se bogate zajedničkom svojinom i treba ih raskrinkati....

#12 MayDay

MayDay
  • Members
  • 153 posts

Posted 25 September 2005 - 23:40

Pa šta da se radi, onaj ko ima novac i želi da obrađuje zemlju, kupiće je. To je sasvim ok.

E sad, kako će oni da posluju, to je pitanje antimonopolskih zakona, ali je sasvim ok da je kupuju, pošto oni koji nekad baciše motiku prodaju oranice i ne vide da mogu da zarade radeći na svojoj zemlji...

<{POST_SNAPBACK}>

Ma daj..
Poljoprivreda je niskoproduktivna grana i to pogotovo poljoprivreda u Srbiji gde se i dalje strepi od grada i gde se oranice ne navodnjavaju vestackim putem.
A navedene persone tu zemlju kupuju jedino radi pranja novca jer su mogucnosti neogranicene.

#13 DjA

DjA
  • Members
  • 2,189 posts

Posted 26 September 2005 - 00:04

Daleko od toga da imam ikakvog pojma o poljoprivrednoj proizvodnji, ali mislim da niko ne moze da tvrdi da se od poljoprivrede ne moze ziveti. To je biznis isti kao i ostali, naravno AKKO neko zna i ume da ga radi.

Drugi je padez sto neki misle da je dovoljno da nesto nikne iz zemlje i onda poraste, pa kako mu Bog da. S druge strane, naravno da od poljoprivredne proizvodnje neko ne moze da zaradjuje milione i sta ti ja znam, ali niskoproduktivna moze biti samo kod neznalica i neradnika.

Pitanje likova koji peru pare je mnogo teze, i prosto je pitanje vremena kada ce neko lupiti ove kretene po usima i naterati rulju da radi po PRAVILIMA, i u PRAVILA uvesti sve te "biznise" pa cemo onda videti ko sta ume i ko sta ima zapravo.

Za pocetak (mada sumnjam da bi se neko uhvatio u kostac sa tim) poreklo imovine. Radio od/do, zaradio toliko, platio poreza koliko? :lol:

#14 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 26 September 2005 - 01:03

U svakoj poljoprivredi se strepi od grada.

Treba sve apsolutno liberalizovati, uz minimalne ogradice kod poljoprivrednih proizvoda.

#15 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 26 September 2005 - 11:25

Totalna liberalizacija uz kontramere prema svim subvencionisanim proizvodima po tarifi proporcionalnoj subvenciji.