Jump to content


Photo

ADSL, vasa iskustva?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
29 replies to this topic

#16 legend

legend
  • Members
  • 109 posts

Posted 16 May 2005 - 19:56

Da li imas i svoju IP adresu (kupio je) ili si iza provajderovog NAT-a?
Koji je procenat gubitka signala kod 512 ?
Sigurno je mnogo veci nego kod 256... i to 3x najmanje.
Imas li router i koji ako ga imas?

imam javnu IP, tj. mogu to da odredjujem prostim settovanjem rutera koji sam jednokratno platio kod sezama 1.200 din (mislim da je ovoliko bilo). nema nikakve doplate za javni IP (dinamicki).

gubitak je od 15-20%, sto znaci da se max brzina krece oko 50-55 kb/s.

ruter imam, kao sto sam naveo, i neki je conexant ako se ne varam.

#17 BGhost

BGhost
  • Banned
  • 1,978 posts

Posted 16 May 2005 - 22:57

da li kvalitet i brzina veze zavisi od broja pretplatnika kao u slucaju dial-up-a?

Ne direktno. Vecina provajdera vec ima linkove koji su sasvim dovoljni za postojeci (i jos mnogo veci) broj korisnika. Kod ADSLa problem moze biti ucvoravanje vise korisnika na jedan propusni opseg. To prakticno znaci da odredjeni broj pretplatnika deli resurse, tako da 95% vremena svaki pretplatnik ima obecani protok. Nisam siguran koliko pretplatnika ce se ucvoravati, ali mi se cini da je kod sezama odnos 10 pretplatnika na jedan megabitni opseg, dok je kod euneta 20, ali kako rekoh nisam 100% siguran. Ne verujem da ces imati problema sa linkom bilo kog provajdera.

BTW, kako ti je vec NebojsaF napisao, na cenu u sezamu mozes dobiti i popust. Cini mi se da za ADSL ne vazi "fabricki" popust (jos jedna iz arsenala njihovih glupih fora), tj. popust pri uplati u njihovoj centrali (trzni centar u Skadarskoj). Za popust pri uplati za 6 meseci unapred nisam siguran, ali ono sto sigurno vredi je da uslugu placas [s] karticama, pa da ih menjas (6 iskoriscenih za jednu novu). Tako ces prakticno svakog meseca imati racun manji za 500-600 din (skalirao sam napamet).

#18 BGhost

BGhost
  • Banned
  • 1,978 posts

Posted 16 May 2005 - 23:24

Kako mozes smatrati najprofesionalnijim provajdera koji je ADSL predstavio narodu kao Analogno Digitalna Sezampro Linija??????????? :lol: Po meni je to skroz pogresna reklama jer ADSL nece uzimati Persa koja ne zna nista o tome vec ljudi koji bar malo znaju i znaju da naravno ADSL ne znaci to...Zato bih sve druge provajdere smatrao profesionalnijim od Sezama...Uostalom(da ne ispadne sad da ja lobiram za nekog) zna se da je EUNET najbolji godinama unazad...I ako trenutno nema mogucnosti na nekoj centrali ne uzimaju novac da bi "izvrsili pritisak na Telekom" vec mozes sklopiti ugovor i kreces da placas od trenutka kada ti proradi ADSL.U Telekomu ce se u isto vreme stvoriti mogucnosti i za one brojeve za koje se "vrsi pritisak" i za one za koje se ne vrsi jer sve zavisi od toga kada se odredjena centrala pusti u rad sa ADSL uslugom...

Ako u poruci na koju si replicirao procitas sta pise, a ne sta ti mislis da pise, videces da ne smatram sezam za najprofesionalniji provajder. Kao sto je incognito lepo primetio, kod nas i ne postoje internet provajderi u pravom smislu, vec su to pre svega Telekomovi distributeri, jer Telekom (zna se :-) ima monopol i na ovaj segment telekomunikacija. Moje iskustvo je da sezam ima najbolju tehnicku podrsku od provajdera koje sam isprobao, a to su prakticno svi. Manji provajderi imaju nepismene babune u podrsci, Eunet pavijane dok sam od Infosky-a nazalost bio prinudjen da odustenem zbog famoznog znaka zauzeca.

Sto se reklame tice, ona je tek za nijansu gluplja od njihove prethodne, one sa Ristanovicevom babom na trafici, pa sta? Ako ti je to vazno, verujem da kupujes Cilit umesto Banga jer prvi ceo Viljabaku, dok drugi ne stigne ni do pola Viljaribe? BTW, za tvoj info, kad sam prvi put cuo reklamu, nasmejao sam se pred drugarima sa ETFa/smer telekomunikacije, ali njima nije bilo jasno zasto. Kad cak i oni koji bi trebalo da su tehnicki pismeni ne kapiraju u cemu je vic (tj. glupost), ne vidim zasto bi se ostali uzrujavali.

Eunet - zna se da je najbolji, tu mantru nisam cuo jos od "nedamo Slobu" protesta, pise u Kuriru ili na tarabi pa se zna da je najbolji? Eunet (bivsi Yunet) je Kariceva firma koja je prva ponudila internet komercijalnim korisnicima zahvaljujuci cemu? Zna se ;-) Od tada imaju najvise cene usluge, najlosiju podrsku (jer zaposljavaju koga? zna se), pa jos ni mail ne moze da se proveri ako nisi zakacen na njihov broj (sezam to dozvoljava). Daklem, uplatis 3 soma za ADSL, odes u Grcku na more i mozes da se slikas na plazi.

Sto se poslednjeg dela tice, sezam ne zahteva uplatu sve do potpisivanja ugovora. Od trentuka potpisivanja ugovora do ukljucenja ADSLa prolazi u proseku 7-10 dana. Nikakvi pritisci na Telekom ne pomazu, jer imaju monopol pa ih bas briga, te sezam ne uzima pare unapred na ime pritiska, a kad bi uzimali, to bi bilo krivicno delo podmicivanja. Znam da je u februaru Telekom napravio faul za crveni, odobrili su listu novih sezamovih pretplatnika, ljudi potpisali ugovor i platili, da bi im Telekom posle nedelju dana rekao da ipak nema vise kapaciteta. To se dogodilo mom poznaniku i sezam mu je ponudio da mu vrati pare ili da dobije prvi mesec za dz kad se steknu uslovi za uvodjenje.

BTW, nisam pisao carsav da bih se svadjao niti da bih promovisao bilo koga, vec da bih pomogao Graciji u njenoj dilemi. Za kraj, posto te interesuje ta skuplja varijanta, trebalo bi da mozes da trazis ruter bez posebne nadoknade, ako moze, uzimaj (umesto "modema" ruter). Takodje, ne znam kolika je doplata za privatni IP, ako nije skupa i ako te zanima muzika za p2p mreza, razmisli i o tome. o&o

#19 NebojsaF

NebojsaF
  • Members
  • 1,163 posts

Posted 17 May 2005 - 00:04

Da li imas i svoju IP adresu (kupio je) ili si iza provajderovog NAT-a?
Koji je procenat gubitka signala kod 512 ?
Sigurno je mnogo veci nego kod 256... i to 3x najmanje.
Imas li router i koji ako ga imas?

imam javnu IP, tj. mogu to da odredjujem prostim settovanjem rutera koji sam jednokratno platio kod sezama 1.200 din (mislim da je ovoliko bilo). nema nikakve doplate za javni IP (dinamicki).

gubitak je od 15-20%, sto znaci da se max brzina krece oko 50-55 kb/s.

ruter imam, kao sto sam naveo, i neki je conexant ako se ne varam.

Hvala ti na odgovoru.
Imam i ja taj njihov router pa sam te zato pitao.
OK je resenje za te pare... ko ima vise para moze da uzme npr ovaj:
Thomson SpeedTouch http://www.speedtouc...omeprod_dsl.htm

Sezam daje ovaj adsl router:
Pro-Net ART514CXU 4-Port Full-Rated Annex A/B/UR2 ADSL2 Router
http://www.pro-nets.com

:lol:

#20 lebron

lebron
  • Members
  • 703 posts

Posted 17 May 2005 - 01:03

Manji provajderi imaju nepismene babune u podrsci, Eunet pavijane dok sam od Infosky-a nazalost bio prinudjen da odustenem zbog famoznog znaka zauzeca.
Ti si verovatno pismeni babun u podrsci Sezama.... :lol:

#21 1939

1939
  • Banned
  • 1,201 posts

Posted 17 May 2005 - 01:38

Pre par dana riknuo mi je modem :lol: Tako da sam morao da ga zamenim...

Inace, ostalo je sve manje vise OK.

#22 summer

summer
  • Members
  • 431 posts

Posted 17 May 2005 - 04:58

Od tada imaju najvise cene usluge, najlosiju podrsku (jer zaposljavaju koga? zna se), pa jos ni mail ne moze da se proveri ako nisi zakacen na njihov broj (sezam to dozvoljava). Daklem, uplatis 3 soma za ADSL, odes u Grcku na more i mozes da se slikas na plazi.

Sledeci put se malo bolje informisi pre nego sto krenes da pises po forumu. Mail na eunetu mozes da proveravas sa svakog inostranog provajdera koji ima revDNS i preko webmaila i preko mail clienta..

dok ti u SCG fizicki imas mogucnosti da se nakacis (po lokalnoj tarifi) na eunet i proveris mail..

Eunet (bivsi Yunet) je Kariceva firma


jos uvek je Yunet i nije Kariceva firma :lol:

Edited by summer, 17 May 2005 - 05:01.


#23 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 17 May 2005 - 07:23

Sledeci put se malo bolje informisi pre nego sto krenes da pises po forumu. Mail na eunetu mozes da proveravas sa svakog inostranog provajdera koji ima revDNS i preko webmaila i preko mail clienta..



Od pre nekog vremena tacno. Godinu? Dve? Da me ubijes ne mogu da se setim. Ali interesuje me da li postoji neko smisleno objasnjenje zasto je tako kad kod ostalih provajdera koje koristim ili sam koristio mail moze da se proverava i iz SCG nezavisno od provajdera na koji si trenutno nakacen.

#24 Grunf

Grunf
  • Members
  • 1,066 posts

Posted 17 May 2005 - 07:38

Mail na eunetu mozes da proveravas sa svakog inostranog provajdera koji ima revDNS i preko webmaila i preko mail clienta..

[trol]
A je l postoji neki smislen razlog zasto ja sa SBB-a ili Verat WiFi ne mogu da vidim eunet webmail?
[/trol]

edit: dodao quote.

Edited by Grunf, 17 May 2005 - 07:38.


#25 NebojsaF

NebojsaF
  • Members
  • 1,163 posts

Posted 17 May 2005 - 09:27

Mail na eunetu mozes da proveravas sa svakog inostranog provajdera koji ima revDNS i preko webmaila i preko mail clienta..
dok ti u SCG fizicki imas mogucnosti da se nakacis (po lokalnoj tarifi) na eunet i proveris mail..

Hey summer posto vec radis u eunet-u da te pitam da te pitam konkretno.
Na poslu imam eunet adsl kod kuce - sezam adsl.
Posto nekad ima stvarno puno emaila koji moram da procitam iz outlook-a kad ce biti omoguceno da ja mogu preko pop-a & smtp-a skinem email sa eunet-a kad sam na sezam adsl-u.

btw za one koji imaju toshiba laptopove oni dolaze sa odlicnim programom sas kojim mozete brzo da menjate tcp/ip prametre i network tako da mozete prelaziti iz jedne u drugu "konfiguraciju" bez onog smaranja sa editovanjem... zove se
Toshiba ConfigFree ali radi samo sa toshiba laptopovima (e sad ako neko zna za neki slican softver mogao bi da mi sapne bio bih veoma happy!)
inace u centru isti softver nalazi vise wireless hotspots bez problema! ali meni treba net prvenstveno zbog emaila kad je fax postao stvar proslosti :lol:

to lebron fak of!

Edited by NebojsaF, 17 May 2005 - 09:30.


#26 BGhost

BGhost
  • Banned
  • 1,978 posts

Posted 17 May 2005 - 11:02

Od tada imaju najvise cene usluge, najlosiju podrsku (jer zaposljavaju koga? zna se), pa jos ni mail ne moze da se proveri ako nisi zakacen na njihov broj (sezam to dozvoljava). Daklem, uplatis 3 soma za ADSL, odes u Grcku na more i mozes da se slikas na plazi.

Sledeci put se malo bolje informisi pre nego sto krenes da pises po forumu. Mail na eunetu mozes da proveravas sa svakog inostranog provajdera koji ima revDNS i preko webmaila i preko mail clienta..

dok ti u SCG fizicki imas mogucnosti da se nakacis (po lokalnoj tarifi) na eunet i proveris mail..



jos uvek je Yunet i nije Kariceva firma :lol:

Ocigledno da su malo popustili dizgine u poslednje vreme, ali to ne menja sustinu stvari - Eunet je svoje manire formirao jos prilikom osnivanja, ovo su sitne modifikacije, da ne kazem sminka. Prvo su bili monopolisti na komercijalnu distribuciju interneta, pa su nakon ukljucivanja ostalih provajdera u posao jedini imali dovoljan broj linija (kako? zna se ;-), da bi se koliko-toliko doveli u red tek posle poslednjih promena u Telekomu. Eunet svoj profit zasniva na velikim firmama sa povezanim interesima ;-) koje dere, a ovi se ne zale jer ne placaju uslugu iz svog dzepa. Burazerska ekonomija u najcrnjem izdanju. No, nije moje da pricam o tome, ko voli da placa da ga zezaju, go ahead.

Sto se Karica tice, Yunet jeste bio njegova firma, da li je jos uvek, pojma nemam, niti me zanima. Vrlo je moguce i da se vodi na drugo ime, nista cudno u zemlji Srbiji.

#27 summer

summer
  • Members
  • 431 posts

Posted 17 May 2005 - 17:54

Mail na eunetu mozes da proveravas sa svakog inostranog provajdera koji ima revDNS i preko webmaila i preko mail clienta..
dok ti u SCG fizicki imas mogucnosti da se nakacis (po lokalnoj tarifi) na eunet i proveris mail..

Hey summer posto vec radis u eunet-u da te pitam da te pitam konkretno.
Na poslu imam eunet adsl kod kuce - sezam adsl.
Posto nekad ima stvarno puno emaila koji moram da procitam iz outlook-a kad ce biti omoguceno da ja mogu preko pop-a & smtp-a skinem email sa eunet-a kad sam na sezam adsl-u.

to stvarno ne bih znala da ti kazem jer ne znam... od skora su uveli da mozes vreme da proveris dok si nakacen na drugog provajdera, ali za postu jos uvek nista.
nadam se da ce i to uskoro biti omoguceno.

izvinjavam se zbog trola, necu vise :lol:

#28 jovke

jovke
  • Members
  • 13 posts

Posted 27 May 2005 - 18:26

Samo jedno pitanje... Ne razumem se mnogo u ovu vrstu stiva (totalni duduk :lol: ) a hteo bih da znam sta da radimo mi koji nemamo "cistu liniju" (PCM itd). Treba da sacekamo 2-3 milenijuma da bi dobili tehnicke uslove?

#29 uzi

uzi
  • Members
  • 77 posts

Posted 29 May 2005 - 03:30

a hteo bih da znam sta da radimo mi koji nemamo "cistu liniju" (PCM itd). Treba da sacekamo 2-3 milenijuma da bi dobili tehnicke uslove?

ne, samo treba da sačekate da telekom izgubi monopol i preko noći ćete dobiti i tri telefonske linije po stanu plus adsl od 2Mbps svako.

usput, kada će se ovo desiti? trebalo je da bude "sredinom" ove godine, ali izgleda da se telekom nije "restruktuirao" dovoljno da izdrži nalet privatnog kapitala. u poslednje vreme niko ništa ne priča o tome... a prošle godine je bila velika frka oko toga, uplašili se telekomovci, čak se i država "odrekla" profita zarad modernizacije centrala (pa svi koji su dobili digitalnu centralu u poslednjih devet meseci imaju državi da zahvale, a ne telekomu. srećom, među njima sam i ja...). danas se u telekomu ništa ne radi, očekuje se seča knezova ("restruktuiranje") uskoro, pa niko ne sme ništa da radi da se ne zameri nekom (jer ako probaš da nešto poboljšaš u telekomu moraš da se zameriš nekom) ko bi možda kasnije odlučivao ko ide a ko ostaje...

ustvari, trebalo bi otvoriti novi topik: telekom, inside information, gde bi se jadali ljudi iz telekoma kako im je na poslu... a mi ostali bi bar imali tačniju sliku o sistemu koji nas okružuje.

#30 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 14 June 2005 - 10:14

ne, samo treba da sačekate da telekom izgubi monopol i preko noći ćete dobiti i tri telefonske linije po stanu plus adsl od 2Mbps svako.

:lol: :huh: :lol: