Jump to content


Photo

ADSL, vasa iskustva?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
29 replies to this topic

#1 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 15 May 2005 - 15:49

10. maja stize mi obavestenje od SezamPro-a:


„ Na osnovu zahteva koji smo podneli za realizaciju vašeg ADSL priključka dobili smo odgovor od Telekoma da nema tehničkih prepreka da se na vašem telefonskom priključku izvrši instalacija ADSL-a. Na žalost, na samoj centrali trenutno nema ADSL kapaciteta i za priključenje je potrebno sačekati da Telekom instalira dodatnu opremu. Intenzivni radovi na mnogim centrala u Beogradu su u toku i verujemo da se i na vašu centralu neće čekati dugo.

S obzirom da smo u ponudi koju smo vam dostavili naveli posebnu pogodnost vremenski ogranične besplatne uspostave servisa, spremni smo da tu pogodnost za vas zadržimo bez obzira što će instalacija kod vas biti moguća po isteku promotivnog perioda. Ukoliko izvršite uplatu za prvi mesec korišćenja prema proceduri koja je opisana u ovoj poruci, SezamPro će nastaviti sa praćenjem stanja na vašoj centrali i čim se pojave mogućnosti, vaš ADSL će biti instaliran među prvima i vi ćete odmah moći da počnete sa njegovim korišćnjem.. Prvo sledeće plaćanje će biti tek za drugi i dalje mesece korišćenja servisa. Vaš aktivni zahtev će nam ujedno značajno pomoći da izvršimo dodatni pritisak na Telekom da na vašoj centrali obezbedi potrebne kapacitete.

Ukoliko u bilo kom trenutku odlučite da odustanete od čekanja, dovoljno je da nam se obratite da bismo proverili status u tom trenutku i ako i dalje ne bude uslova za realizaciju, novac će vam biti vraćen i dalja procedura obustavljena.

Ukoliko želite da prihvatite ovakvu ponudu, pozivamo vas da na strani na kojoj pratite status realizacije vašeg priključka ...
- kliknete na stavku 'Obrazac zahteva ...', da odštampate dokument u 2 primerka, popunite ga i potpišete (u slučaju pravnog lica overite pečatom firme) i posetite nas u Skadarskoj 40C kako bi izvršili uplatu prve mesečne pretplate. Podsećamo vas da je uspostava servisa za vas besplatna i da nema nikakvih dodatnih troškova. Molimo vas da sa sobom, pored oba popunjena primerka zahteva, ponesete i ličnu kartu. “

zatim, 15. maja, dakle, samo 5 dana kasnije, stize drugi mail od SezamPro-a:

“ Poštovani,

Zadovoljstvo nam je da vas obavestimo da smo od Telekoma Srbija dobili zvaničan dopis da su na vašoj centrali završeni potrebni radovi za realizaciju AD[S]L usluge, i da više nema tehničkih prepreka za realizaciju Analogno Digitalne SezamPro Linije.

Pozivamo vas da na strani na kojoj pratite status realizacije vašeg priključka


kliknete na stavku 'Obrazac zahteva ...', da odštampate dokument u 2 primerka, popunite ga i potpišete (u slučaju pravnog lica overite pečatom firme) i posetite nas u Skadarskoj 40C kako bi izvršili uplatu prve mesečne pretplate.

Podsećamo vas da je uspostava servisa za vas besplatna i da nema nikakvih dodatnih troškova. Molimo vas da sa sobom, pored oba popunjena primerka zahteva, ponesete i ličnu kartu.

Od trenutka kada donesete vaš overeni Zahtev za uspostavu servisa i uplatite prvu mesečnu pretplatu, fizičko priključenje ADSL-a na vaš telefonski priključak u centrali obaviće Telekom Srbija, a o završetku radova obaveštava SezamPro. Istog trenutka vaš status u evidenciji će biti izmenjen i poslaćemo vam mail/sms radi dogovora oko termina instalacije opreme kod vas nakon čega će Internet zauvek biti vaš.

Moram priznati da mi ovo deluje dosta neizvesno, a i bezobrazno. Vise zvuci kao pusta reklama. Gde to ima da ti prvo uzmu pare, pa onda urade? Pogotovu sto sam pre tri dana dobila i od „Beotela” obavestenje da preko njih realizacija nije moguca, jer je problem od strane Telekoma.
Kako to da Beotel ne moze da „resi” to s Telekomom, a ovi eto, iz SezamPro-a za 5 dana volsebno resise?

koliko vremena prodje zapravo „od trenutka...” do stvarnog prikljucivanja?

cujem da neki jesu dobili ovako preko SezamPro-a, ali da su dugo cekali.
I uopste, molila bih nekog ko ima vezu preko Sezama, da isprica iskustva kako to funkcionise.

#2 Cruella De Ville

Cruella De Ville
  • Members
  • 1,490 posts

Posted 15 May 2005 - 16:17

nikakva misterija. sve zavisi od telekoma. prvo centrala mora da bude osposobljena, a potom i linija. telekom je taj kojem za posao od cca. 1,5 minuta treba mnogo, mnogo vise. kad su ti teh. uslovi ispunjeni, povezujes se s providerom. sto se sezama tice, moje je iskustvo da su prilicno profesionalni za nase uslove. plati ako oces, ako neces, nikom nista. ima jos providera. ionako te nista ne obavezuje da ostanes kod providera preko kojeg si se povezala. znaci: telekom voza i providera i korisnike. kao i uvek :lol:
uostalom, imas vec topice o adsl-u, pa prelistaj malo.

sto se mog iskustva tice, nisam prezadovoljna adsl-om, jer znam da moze i mnogo bolje. ovde je u ponudi 256, 512 i 768 kb, s tim da, ako se ne varam, jos ne moze da se pusti 512, tj. 768. meni bi, recimo, optimalno bilo da imam 384 kb. ali toga nema ni u jednoj ponudi ovde. upload mi nije primaran, pa nek bude i ovih 64, ako vec ne moze 128, nema veze.
na trenutke imam utisak kao da sam na dial-upu, a to jako frustrira. s druge strane, veza je stabilna i slobodan je telefon.
sve u svemu, ako bih se vratila na dial-up, ne bi mi bio neki problem. kad pogledas koji su standardi u svetu, bice ti jasno da smo mi u adsl-kamenom dobu....
sve zavisi od toga koje su ti i kolike potrebe za internetom. ne isplati se svakome da mesecno za internet placa 27 eura.

#3 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 15 May 2005 - 17:00

Hvala na informacijama. Ali meni se nekako ipak , mozda gresim, Beotel, sa svojim odgovorom, bez obzira sto je negativan, cini profesionalniji.

Uzgred, ima li nekog da se preko Beotela uopste "nakacio"?
Inace, ovaj na koji sam se ja prijavila jeste upravo 512, home.

#4 NebojsaF

NebojsaF
  • Members
  • 1,163 posts

Posted 15 May 2005 - 17:25

sto se mog iskustva tice, nisam prezadovoljna adsl-om, jer znam da moze i mnogo bolje. ovde je u ponudi 256, 512 i 768 kb, s tim da, ako se ne varam, jos ne moze da se pusti 512, tj. 768.

Varas se, moze da se pusti i 512 i 768.

sve zavisi od toga koje su ti i kolike potrebe za internetom. ne isplati se svakome da mesecno za internet placa 27 eura.

Koji paket ti uzimas kod Sezama?
Od 1400din je prvi.

#5 Cruella De Ville

Cruella De Ville
  • Members
  • 1,490 posts

Posted 15 May 2005 - 19:58

Varas se, moze da se pusti i 512 i 768.


Koji paket ti uzimas kod Sezama?
Od 1400din je prvi.

256 flat , jasno. nemam nameru da strepim koliko ce da me "zakolju" racunom :huh: koliko znam, u pocetku nije moglo 512, lepo ako su se stvorili uslovi. 256 mi je, pih... 512 mi nije potrebno - meni treba zlatna sredina :lol:

#6 NebojsaF

NebojsaF
  • Members
  • 1,163 posts

Posted 15 May 2005 - 20:04

256 flat , jasno. nemam nameru da strepim koliko ce da me "zakolju" racunom :huh: koliko znam, u pocetku nije moglo 512, lepo ako su se stvorili uslovi. 256 mi je, pih... 512 mi nije potrebno - meni treba zlatna sredina :lol:

256 flat - Cena: 2.199 din
512 flat - Cena: 3.699 din
768 flat - Cena: 5.199 din
nije bas jeftino :huh:

#7 Cruella De Ville

Cruella De Ville
  • Members
  • 1,490 posts

Posted 15 May 2005 - 20:16

256 flat - Cena: 2.199 din
512 flat - Cena: 3.699 din
768 flat - Cena: 5.199 din
nije bas jeftino :lol:

paaaaaa, rekoh ja. dobro razmisliti o potrebama, pre nego odlucite da menajte to sto imate :huh:

#8 muslin

muslin
  • Members
  • 4,270 posts

Posted 15 May 2005 - 20:37

Koji paket ti uzimas kod Sezama?
Od 1400din je prvi.

Prvi je sad 1300din za 700MB, a dodatnih 700 je (bilo, ne znam kako je sad) 300din

Za nekog ko nije DL freak (i za one koji nemaju vise para :lol: ) to je sasvim OK za pocetak

#9 legend

legend
  • Members
  • 109 posts

Posted 15 May 2005 - 21:10

ja imam sezam 512/128....uspeo sam da zatvorim fin.konstrukciju (citaj navucen na net) :lol:), i mogu ti reci da je pravo zadovoljsktvo...nadam se samo da ce za par meseci cena malo da padne ili da se za iste pare ide sa vecim brzinama, kako je inace tendencija kod adsl ISP preko...

#10 NebojsaF

NebojsaF
  • Members
  • 1,163 posts

Posted 15 May 2005 - 21:46

ja imam sezam 512/128....uspeo sam da zatvorim fin.konstrukciju (citaj navucen na net) :lol:), i mogu ti reci da je pravo zadovoljsktvo...nadam se samo da ce za par meseci cena malo da padne ili da se za iste pare ide sa vecim brzinama, kako je inace tendencija kod adsl ISP preko...

Da li imas i svoju IP adresu (kupio je) ili si iza provajderovog NAT-a?
Koji je procenat gubitka signala kod 512 ?
Sigurno je mnogo veci nego kod 256... i to 3x najmanje.
Imas li router i koji ako ga imas?

Edited by NebojsaF, 15 May 2005 - 21:48.


#11 BGhost

BGhost
  • Banned
  • 1,978 posts

Posted 16 May 2005 - 12:42

Hvala na informacijama. Ali meni se nekako ipak , mozda gresim, Beotel, sa svojim odgovorom, bez obzira sto je negativan, cini profesionalniji.

Uzgred, ima li nekog da se preko Beotela uopste "nakacio"?
Inace, ovaj na koji sam se ja prijavila jeste upravo 512, home.

Grazia, ipak gresis. Sezam je provajder sa najvise ADSL
pretplatnika i mnogo boljom tehnickom podrskom od ostalih
provajder (bar su moja visegodisnja iskustva takva). Posto
razna obavestenja i tracevi koji kruze mogu da zbune ljude,
odgovoricu ti ukratko na tvoja pitanja.

Svaki Telekomov pretplatnik sa cistom paricom (tj. linijom
bez dvojnika i PCMa) moze da instalira ADSL, dakle tehnicke
mogucnosti = cista linija. Drugi uslov je da postoji
slobodan ADSL port u samoj centrali, sto nije bio slucaj u
vreme prvog obavestenja sezama. Iskljucivi krivac je Telekom
koji prvo nije obezbedio dovoljno opreme u nekim centralama,
dok u drugim nije uopste. Prosirenje kapaciteta je trebalo
da bude zavrseno do aprila, ali Telekom je to...

Ocigledno je ovih dana prosirenje zavrseno na tvojoj centrali,
pa su te zato obavestili da sada mozes da dobijes ADSL. Inace,
svi provajderi dele kapacitete centrala u zavisnosti od
potraznje, tako da bi ti sigurno i beotel dao potvrdan odgovor
kad bi ih ponovo pitala. Posto ti nisu sami poslali obavestenje
o novim okolnostima, to ti je ujedno i odgovor o profesionalnosti
koji si trazila.

Od trenutka kada platis uslugu, do trenutka instalacaije obicno
protekne 7-10 dana zato sto se mnogo novih korisnika istovremeno
prijavljuje, pa je nemoguce svima odmah odraditi pos'o.

Sto se problema u funkcionisanju tice, trebalo bi da su svi
provajderi do sada prelezali decje bolesti, pa ne bi trebalo
da bude problema. Oni (problemi) su rezervisani za Telekom, tako
da se desilo da pretplatnici na Zvezdari i Dedinju ostanu po
nekoliko dana bez ADSLa zato sto su papani lose instalirali
opremu u centralama.

Ne, ne radim za sezam :lol:

#12 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 16 May 2005 - 17:53

Ocigledno je ovih dana prosirenje zavrseno na tvojoj centrali,
pa su te zato obavestili da sada mozes da dobijes ADSL. Inace,
svi provajderi dele kapacitete centrala u zavisnosti od
potraznje, tako da bi ti sigurno i beotel dao potvrdan odgovor
kad bi ih ponovo pitala. Posto ti nisu sami poslali obavestenje
o novim okolnostima, to ti je ujedno i odgovor o profesionalnosti
koji si trazila.


Da, znam ja da sve zavisi od Big Brothera Telekoma. A evo, u skladu s tim, bas danas stize i od Beotela da sad vise nema prepreka od str Telekoma, bla bla...

Cene su im (za flat pristup):

MiniHome 256/64 kbps 2000 dinara (2190 odgovarajuci kod Sezama)
MidiHome 512/128 kbps 3800 dinara (3699 kod Sezama)

da li kvalitet i brzina veze zavisi od broja pretplatnika kao u slucaju dial-up-a?

#13 NebojsaF

NebojsaF
  • Members
  • 1,163 posts

Posted 16 May 2005 - 18:13

da li kvalitet i brzina veze  zavisi od broja pretplatnika kao  u slucaju dial-up-a?

Ne toliko.

Ispasce da tu kao lobiram za Sezam ali mislim da ako vec uzimas 512/128 kbps uzmes preko sezama jer su jeftiniji na duze staze (popust 10%) a i stvarno imaju bolju podrsku i ozbiljniji su.

Pitaj hef-a on ima 512/128 kod Sezama za njegova iskustva.

Posted Image
Hefestus

#14 lebron

lebron
  • Members
  • 703 posts

Posted 16 May 2005 - 19:34

Hvala na informacijama. Ali meni se nekako ipak , mozda gresim, Beotel, sa svojim odgovorom, bez obzira sto je negativan, cini profesionalniji.

Uzgred, ima li nekog da se preko Beotela uopste "nakacio"?
Inace, ovaj na koji sam se ja prijavila jeste upravo 512, home.

Grazia, ipak gresis. Sezam je provajder sa najvise ADSL
pretplatnika i mnogo boljom tehnickom podrskom od ostalih
provajder (bar su moja visegodisnja iskustva takva). Posto
razna obavestenja i tracevi koji kruze mogu da zbune ljude,
odgovoricu ti ukratko na tvoja pitanja.

Svaki Telekomov pretplatnik sa cistom paricom (tj. linijom
bez dvojnika i PCMa) moze da instalira ADSL, dakle tehnicke
mogucnosti = cista linija. Drugi uslov je da postoji
slobodan ADSL port u samoj centrali, sto nije bio slucaj u
vreme prvog obavestenja sezama. Iskljucivi krivac je Telekom
koji prvo nije obezbedio dovoljno opreme u nekim centralama,
dok u drugim nije uopste. Prosirenje kapaciteta je trebalo
da bude zavrseno do aprila, ali Telekom je to...

Ocigledno je ovih dana prosirenje zavrseno na tvojoj centrali,
pa su te zato obavestili da sada mozes da dobijes ADSL. Inace,
svi provajderi dele kapacitete centrala u zavisnosti od
potraznje, tako da bi ti sigurno i beotel dao potvrdan odgovor
kad bi ih ponovo pitala. Posto ti nisu sami poslali obavestenje
o novim okolnostima, to ti je ujedno i odgovor o profesionalnosti
koji si trazila.

Od trenutka kada platis uslugu, do trenutka instalacaije obicno
protekne 7-10 dana zato sto se mnogo novih korisnika istovremeno
prijavljuje, pa je nemoguce svima odmah odraditi pos'o.

Sto se problema u funkcionisanju tice, trebalo bi da su svi
provajderi do sada prelezali decje bolesti, pa ne bi trebalo
da bude problema. Oni (problemi) su rezervisani za Telekom, tako
da se desilo da pretplatnici na Zvezdari i Dedinju ostanu po
nekoliko dana bez ADSLa zato sto su papani lose instalirali
opremu u centralama.

Ne, ne radim za sezam :huh:

Kako mozes smatrati najprofesionalnijim provajdera koji je ADSL predstavio narodu kao Analogno Digitalna Sezampro Linija??????????? :lol: Po meni je to skroz pogresna reklama jer ADSL nece uzimati Persa koja ne zna nista o tome vec ljudi koji bar malo znaju i znaju da naravno ADSL ne znaci to...Zato bih sve druge provajdere smatrao profesionalnijim od Sezama...Uostalom(da ne ispadne sad da ja lobiram za nekog) zna se da je EUNET najbolji godinama unazad...I ako trenutno nema mogucnosti na nekoj centrali ne uzimaju novac da bi "izvrsili pritisak na Telekom" vec mozes sklopiti ugovor i kreces da placas od trenutka kada ti proradi ADSL.U Telekomu ce se u isto vreme stvoriti mogucnosti i za one brojeve za koje se "vrsi pritisak" i za one za koje se ne vrsi jer sve zavisi od toga kada se odredjena centrala pusti u rad sa ADSL uslugom...

#15 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 16 May 2005 - 19:48

To da je Sezam daleko od profesionalnog, to stoji...

Al' cim cujem 'zna se', 'svi znamo', 'opste je poznato' itd. kao argument za nesto odmah se najezim... EUNET je DALEKO od najboljeg provajdera u nas... A svi tzv. provajderi kod nas su DALEKO od provajdera, no to je druga tema...