Jump to content


Photo

Kako odreagovati?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
70 replies to this topic

#16 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 08 April 2005 - 22:41

To mi je ideja, ali do "zavrsi faks" ima jos najmanje godinu i kusur dana.

Ne zalim se (mnogo), ali me cudi nivo nepostovanja prema svom i tudjem detetu. Opet, od alkosa i ne mogu bolje da ocekujem...

nisam htela da se zezam na tvoj racun, sorry, stvarno je zeznuta situacija :lol:
i sam vidis da njega ne mozes promeniti, a dok si tu gde jesi gledaj da te to sto manje dotice...
i grabi da odes!

#17 the sushi club

the sushi club
  • Members
  • 1,960 posts

Posted 08 April 2005 - 22:43

kirhof
a ne mozes da se ti negde preselis - kod rodjaka ili sl?

#18 diduliduda

diduliduda
  • Banned
  • 133 posts

Posted 08 April 2005 - 22:47

To mi je ideja, ali do "zavrsi faks" ima jos najmanje godinu i kusur dana.

Ne zalim se (mnogo), ali me cudi nivo nepostovanja prema svom i tudjem detetu. Opet, od alkosa i ne mogu bolje da ocekujem...

nisam htela da se zezam na tvoj racun, sorry, stvarno je zeznuta situacija :lol:
i sam vidis da njega ne mozes promeniti, a dok si tu gde jesi gledaj da te to sto manje dotice...
i grabi da odes!

e, da, stvarno, i ja se zezala, nemoj shvatiti tako baš...


nego, objasni ti devojci da ćale pošandrca kad popije, ako ukapira onda super, ako ne ukapira onda ti ni ne treba takva devojka.


a pošto je pravi problem u stvari ćale, ja stvarno ne znam šta da ti kažem.

#19 Cher Fidel

Cher Fidel
  • Members
  • 1,536 posts

Posted 08 April 2005 - 23:22

ma daj, shta sad zato shto deca u ruandi gladuju ne treba grabiti rukama i nogama za reshenja svojih problema :lol:

edit: odgovor na cher fidel, elle mi se ubaCHila u medjvremenu

nisam ni mislila na glad, nego na kompletno nemanje perspektive, ruanda je bre samo metafora.
najvaznije iz mog posta sto hocu da mu porucim je ono nize, a to je da izdrzi, prosto, jer nema druge dok ne stane na svoje noge, a to nije svetlosnim godinama daleko.
svaki problem je duplo manji ako se bar moze sagledati kao resiv.
sifra "svetlo na kraju tunela"...

#20 kirhof

kirhof
  • Members
  • 404 posts

Posted 09 April 2005 - 00:36

Leia, znam da nisi htela da me zezas. Shvatio sam to sto si rekla na ispravan nacin. Mozda sam samo lose formulisao odgovor.

---------------------------

Elle, izbegao bih tuzbu. Kao sto je dzishn rekla, ne znam bas u Srbiji, a i vise bih voleo da, ako je moguce, nekako normalizujem odnose. Bojim se samo da se moja devojka (ne volim je, obozavam je) ne udalji od mene zbog ovog i eventualnih buducih izliva prostakluka. Pitala si me da li maltretira mamu. Fizicki ne... Kao i u vecini srpskih porodica i njih dvoje imaju konstantnih svadja zbog novca, ali ne mogu to da nazovem maltretiranjem.

---------------------------

The sushi club, ne zelim da opteretim nikoga. Ako bih odlucio da napustim kucu, nasao bih stalan posao i iznajmio stan. Na ovaj korak se tesko odlucujem jer bi mi to produzilo studiranje za par godina, a samim tim i boravak u Srbiji.

---------------------------

Diduliduda, ona vec zna da cale posandrca, doduse, ne samo kada popije, nego i kada mu nedostaje dnevna doza.

---------------------------

Dzishn, uzeo sam odavno licni fon, ali mnooooogooo je skup. Nije bitno da li kosta mene ili one koji me zovu.
Postoji blagi ignore. Brat je uvek (cak i kada nisam u pravu) na mojoj strani.

---------------------------

Cinjenica je da dugo studiram (dva puta sam zbog zavitlavanja gubio godinu), ali, cak i da nisam ozbiljno seo da ucim, nije u redu da se neko izdire na mene zato sto sam izasao iz sobe da pijem vode, pozvao devojku (koju vidjam jednom sedmicno jer trenutno nije u Beogradu) telefonom ili necega tome slicnom.

Ljudi, divni ste, volim vas, hvala vam! Mozda zvucim pateticno, ali stvarno mi puno znace ovi tekstovi koje sam procitao.

#21 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 09 April 2005 - 01:01

elle, dala si konstruktivan savet ko mallorn koja je glorfindelu na 'razvodim se', rekla 'razvedri se, proci ce te' il tako neku slichnu budalashtinu.

kakav crni sud ovde u Srbiji. ako momak nema sredstava da se samostalno izdrazava jedina posledica tog 'na sud' (na kakav crni sud i zbog chega?!) je josh gori odnos u porodici.
jebi ga, jedina shansa ti je da zavrshish fax i begash. pogotovo ako ti je cale pravi alkoholichar, begaj shto pre.
imam poznanika koji je prvih 25 godina svog zivota kuburio sa caletom teshkim alkosom, da bi na kraju i on pocheo da pije.
sto se tiche devojke, ako ode, to je zato sto te ne voli (oh kako ovo bljutavo zvuchi, ko one drage savete). fak it, kad izaberesh partnera, izaberesh i njegov prtljag koji je najcheshce losh.

inache, kad sam prochitala ovo tvoje setila se kako sam se davne '95. pozalila kevi kako me je momak ostavio, udarila u plach i sve sto uz to ide.
nakon nedelju dana The One me nazove, prichamo, a telefon u to vreme bio u predsoblju. bilo neko popodne, keva se budi posle dremke, dolazi u predsoblje, pita ko je to? ja kazem Taj-i-Taj, tek se ona prodere, da i On chuje:
Kazi mu da nam nije potreban!

nama!
dzizs, ko da smo u krevetu bili on, ja i moja mama pa nas, eto, obe pogodilo.

jebote, od onda vishe nikad nijedan svoj emotivan problem nisam podelila sa njom. better safe than sorry.

#22 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 09 April 2005 - 01:15

elle, dala si konstruktivan savet ko mallorn koja je glorfindelu na 'razvodim se', rekla 'razvedri se, proci ce te' il tako neku slichnu budalashtinu.

bas obratno

predlozila sam mu da ne!! relativizuje, stanje je sranje big time

- nepostovanje, bezobrazluk ( ovo je moja kuca i prica se kad ja dozvolim - to to znaci)
psihicki pritisak.. ma you name it

bas obratno, al nije bitno (duni kazem)




bitno je da je brat s tobom no metter what!!! super !!

a bilo bi dobro da otac sazna da takvo ponasanje nije dozvoljeno ( naravno da jeste, jer je
uobicajeno...bla bla) i da je ON taj koji bi trebalo da bude stub i model ponasanja baziranog na postovanju ukucana - dece recimo!! jbt pa to je baza smouverenosti..

a kako on to da sazna, kad nije do sada? - pa recimo neki advokat - tata ili mama negog druga, drugarice,
ti napise tuzbu ( ako ustanovi da ima osnova za bilo koji od kaznjivih oblika maltretiranja)
i to ce ga pretraviti - buzdovana! koji misli da mu niko nis ne moze - takvu tuzbu od nekog poznatog dobijes besplatno - pa naravno da nemas para za proces!!


to je bio moj point - uplasiti ga. e, sad da li bi se ti odlucio da tu tuzbu i predas ( ako je uopste moguce sastaviti je)...


2. imas li nekog od prijatelja tvojih roditelja, koji bi mogao sa njim da razgovara, ako ti ne mozes?




veruj mi da to sto se ti do sada nisi izborio za svoj psiholoski prostor je najverovatnoje posledica trtmana u kuci - recju - bori se za svoja prava svim raspolozivim sredstvima

Edited by elle, 09 April 2005 - 01:19.


#23 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 09 April 2005 - 02:46

...


kirhof, citat:
>> ... Pozvala me je devojka telefonom i posle pet minuta razgovora (ali stvarno pet minuta) cujem kako neko dize slusalicu u na drugom telefonu u stanu. Ispostavlja se da je to moj otac koji vice: "Pi..a ti materina treba da ucis, a ne samo telefoniras!" Nakon toga je jos nesto vikao i vredjao, ali ne bi bilo lepo da to citiram. Kako bi trebalo reagovati u ovakvoj situaciji? ... <<


Hm, - ovo je klasican primer kako neko u 4 recenice kaze sve o sebi!

a. ne zna sta je "teorija relativiteta" / 5 min.
b. ne uci
c. sklon da resava probleme van mesta gde se dogadjaju.


Nekoliko retorichkih pitanja (ja nikada ne trazim odgovore!)

a. Koliko godina imas?
b. Sta radis u zivotu?
c. Biras li drustvo prema sebi?
d. Ciji je to stan?
e. Zasto vlasnik stana nije zadovoljan podstanarom / sustanarom?
f. Ko placa taj telefon?

I, na kraju (ovo je skoro terapeutski!): sta planiras da uradis sa sobom / u svom zivotu - da imas svoj stan / telefon i da razgovaras po 5 minuta dnevno, "ali samo 5 minuta" - koliko ti se puta hoce?

Toliko.

PS.
Nemoj misliti da bih te nagovarao da uradis nesto u stilu srBske tabloidske "crne hronike", uz naslov koji bi za jedan dan povecao prodaju za 1-2 hilj. primeraka:

"Pretukao oca na smrt telefonskom slusalicom, vicuci - Alo, Pozega!"


================================

"Kratka ispovest oca neostvarene telefonistkinje"
(od pre nekoliko godina)

Dignem slusalicu:
- .... ha, ha, he, he - i sta ti on kaze?
- jaaaaoj, tip je lik, ... one slatke ocice, mirishe na ..., a u drustvu one debele ...!
- ijaaoj, nije valjda ...?
- ma, da, ljaksanka ...
- a ti , - kako je reagovao ...!
- HALO!!! ... (tishina) ... treba mi Net!
- drn-zvrc ... prekid ...
modem pocinje da bira.

I tako vise stotina puta. Primenjivao sam sva sredstva: kupio sekretaricu, instalirao "voice-program" na comp-u, kupio 1-2-3 mobilna.

I vec kad sam mislio - nemam ja te srece - moja "telefonska ala" se uda!
Mislim da sam se obradovao vishe od nje: forever slobodan phone, nema vise dlaka u lavabou!
Od te radosti ugovorim sa honorarnom firmom da mi placa phone, pa i neki ADSL.
Pocnem da gajim pony tail.

Sad smo u stanu samo old father i ja. (I njemu sam kupio mobilni!)
U principu, ja ne dizem slusalicu na fiksnom telefonu.
Takva mi kinichka narav.

PPS.
Moj buket cveca nekome je "doplatica" - 063/064. Niko me nikada nije odbio. Zato kad pregledam pozive - poneki obrisem i kazem: bas nisi imao / imala srece!
Eto, moze mi se.

Sto i tebi savetujem.
A do sretne zenidbe / udadbe - trpi.
I nemoj da ti padne na pamet da privedes mladu k sebi u kucu.
Da se ne citamo preko tabloida.

========================

Zvrrr.
- ... Alo?
- Dobro vece, mogu li dobiti Kirhofa?
- Pa, dobro covece, znas li ti koliko je sati? Pi ... vam materina, ocete vi ikada da naucite nesto! ...
- Izvinite, samo sam hteo ...
- Ma, sta si bre hteo ...?
- ... da mu porucim, - ovo ce mozda izazvati poplavu lucenja pljuvacke kod 4umskog Jack Pumpkinhead-a aka Hefa, lika sa LP "Pavlov's Dog", koga je Skinner opisao u svojoj "Teroriji uslovljavanja" - a to su reci Volodjenjke:

"Uchiti, uchiti i uchiti!" ...

...

Edited by Kinik, 09 April 2005 - 02:48.


#24 lakonoga

lakonoga
  • Members
  • 96 posts

Posted 09 April 2005 - 03:01

nateraj tatu da krene na yogu
ili mu ubaci bensedinchic u supu

:lol:


#25 Mallorn Tree

Mallorn Tree
  • Members
  • 3,071 posts

Posted 09 April 2005 - 04:03

elle, dala si konstruktivan savet ko mallorn koja je glorfindelu na 'razvodim se', rekla 'razvedri se, proci ce te' il tako neku slichnu budalashtinu.

Zeno, devojko, lepoto, pcelice pametna - hoces li mi se vec jednom skinuti sa grbace.

Dosadna si vec sa tim zapishavanjem svuda i na svakom mestu. Ni ovde ni na mnogim drugim mestima nisam nista rekla/napisala, sto tebe ne sprecava da lucish otrovnu sluz po meni u svakoj prilici.

Ajde nadji sebi sledecu zrtvu za izivljavanje, ja nemam namernu da se sa tobom nadgornjavam.

Evo priznajem ti : najlepsa si, najpametnija si, uvek si divno raspolozena, spremna da svakom pomognes, tvoje postove treba cuvati i stampati za pokoljenja koja tek dolaze, od tebe se uvek nesto lepo i korisno moze nauciti i uopste idealna si u svakom pogledu.

Mogu da u vidu posebne poruke dostavim svakome clanu foruma pojedinacno nesto u stilu : Dunadan je moja boginja i necu imati drugih bogova osim nje.

Hoces li mi se sada skinuti sa vrata - teska si kao vodenicni kamen.

#26 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 09 April 2005 - 04:10

ovde je intresantno! :huh: :lol:

#27 Mallorn Tree

Mallorn Tree
  • Members
  • 3,071 posts

Posted 09 April 2005 - 04:42

ovde je intresantno! :huh: :lol:

Kako kome - ja brishem sto bi rekao Gojko & Stojko nalijevo.

Neka boginja potrazi sledeci punch bag.

#28 kirhof

kirhof
  • Members
  • 404 posts

Posted 09 April 2005 - 10:14

Nekoliko retorichkih pitanja (ja nikada ne trazim odgovore!)

a. Koliko godina imas?
b. Sta radis u zivotu?
c. Biras li drustvo prema sebi?
d. Ciji je to stan?
e. Zasto vlasnik stana nije zadovoljan podstanarom / sustanarom?
f. Ko placa taj telefon?

I, na kraju (ovo je skoro terapeutski!): sta planiras da uradis sa sobom / u svom zivotu - da imas svoj stan / telefon i da razgovaras po 5 minuta dnevno, "ali samo 5 minuta" - koliko ti se puta hoce?

Dobices odgovore:
a. 25
b. programiram i apsolvent sam na ETF-u
c. da
d. vodi se na oba moja roditelja
e. dunno
f. ja

Odgovor na terapeutsko pitanje: da zavrsim faks, ozenim svoju devojku, odem u inostranstvo, zivim od svog rada i dalje nisam stigao da smislim.

#29 pametnica

pametnica
  • Members
  • 2,125 posts

Posted 09 April 2005 - 10:22

Situacija jeste krajnje neprijatna. Svi smo se mi verujem sto puta osecali toliko izblamirano zbog nasih roditelja. Ali ti jednostavno ti nisi isto sto i tvoji roditelji i nijednu normalnu osobu nece oterati to sto ti je cale drkos.
Ono sto mozes da uradis je da radis na sebi kako bi sto pre postao nezavisan i zapalio od kuce.

Edited by pametnica, 09 April 2005 - 14:33.


#30 Ledolomac

Ledolomac
  • Members
  • 379 posts

Posted 09 April 2005 - 10:23

...


kirhof, citat:
>> ... Pozvala me je devojka telefonom i posle pet minuta razgovora (ali stvarno pet minuta) cujem kako neko dize slusalicu u na drugom telefonu u stanu. Ispostavlja se da je to moj otac koji vice: "Pi..a ti materina treba da ucis, a ne samo telefoniras!" Nakon toga je jos nesto vikao i vredjao, ali ne bi bilo lepo da to citiram. Kako bi trebalo reagovati u ovakvoj situaciji? ... <<


Hm, - ovo je klasican primer kako neko u 4 recenice kaze sve o sebi!

a. ne zna sta je "teorija relativiteta" / 5 min.
b. ne uci
c. sklon da resava probleme van mesta gde se dogadjaju.


Nekoliko retorichkih pitanja (ja nikada ne trazim odgovore!)

a. Koliko godina imas?
b. Sta radis u zivotu?
c. Biras li drustvo prema sebi?
d. Ciji je to stan?
e. Zasto vlasnik stana nije zadovoljan podstanarom / sustanarom?
f. Ko placa taj telefon?

Šio mi ga Djura, Kiniče.

Kirhofe, glavni problem je što otac ne poštuje tebe i tvoju privatnost. Nema šta on da bude zadovoljan ili ne, osnovno je da te poštuje. Da je on normalan čovek, to bi došlo samo po sebi.

I ja sam svojevremeno proživeo deo toga što i ti. Ali sam rezonovao a la Kinik, i vremenom i sam postao kreten. Na kraju sam poprimio deo osobina svojih roditelja. Došao sam do toga da me je supruga napustila kada je gledajući moje roditelje videla u šta bi se naš brak jednog dana pretvorio. Tek sam sada na psihoterapiji otkrio da imam stalno nezadovoljstvo zbog toga što roditelji stalno pokušavaju da kontrolišu moj život, i što to nikada nisam uspeo da prevazidjem. Svoje konstantno nezadovoljstvo prema roditeljima sam projektovao na sav svet oko mene i sjebao svoj život (do sada).

U pravu su svi koji ti kažu da se što pre osamostališ.
I prihvataj što manje pomoći od roditelja. Pružaće ti ruku da ti pomognu, a u stvari to će biti pokušaj da nastave da ostvaruju svoj moć nad tobom.

U međuvremenu, gledaj da prođeš sa što manje posledica. Da što manje toga ostane urezano u tebi. Ne umem da ti dam pravi savet. Možda je dobro da ne potiskuješ ništa. Probaj prvo da razgovaraš sa njim. Iako neće kapirati, pričaj sa njim, reci mu da ti to smeta i da nije u redu. Kada ti digne slušalicu, ako si besan, viči na njega. Bez obzira što ti je otac. Oslobodi sav bes. Zapreti mu da će jako zažaliti ako tako nastavi (naravno, neka ostane na neodređenoj pretnji). Ma i razbij nešto ako misliš da će ti biti lakše. Udruži se sa bratom, pomozite jedan drugom. Stariji od vas je u većem sranju, jer je sam, prvi, počeo da prolazi kroz sve to.

Nije poenta šta i kako fizički sada da uradiš (tu spadaju i tužbe i sve ostalo). Vic je u tome da sam sa sobom budeš u potpunom miru. Da nađeš načina kako da te njegovo ponašanje ne tangira. Čuvaj se potiskivanja. Može se desiti da misliš da je sve OK i da si našao načina sve da prevaziđeš, a u stvari potisnuo si nezadovoljstvo duboko, i ono se ispoljava na neki sasvim deseti način a da nisi svestan toga.

Ne stidi se psihijatrijske pomoći ako možeš da si je priuštiš. Budi svestan u svakom trenutku da si TI na prvom mestu, da ti je cilj da ti u budućnosti bude OK.