Jump to content

Photo

Kako odreagovati?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
70 replies to this topic

#31 wagabund

wagabund
  • Members
  • 1,617 posts

Posted 09 April 2005 - 10:37

stvarno, roditelji su najvece zlo. put do pakla poplocan najboljim namerama; nikada ne nasledis bogatstvo, lepotu i pamet - dobijes sobichak, celavost i nasledne bolesti.
a o frustracijama necu ni da pricam. hold on!

#32 mighty_orion

mighty_orion
  • Members
  • 231 posts

Posted 09 April 2005 - 11:11

otac>
učio ti, ne učio, neće se tu mnogo toga promeniti..
sve da polažeš dva ispita mesečno, uvek bi se pronašao
neki drugi razlog za kenjanje :huh:

skot uvek ostaje skot, pa kad se tu umeša
alkohol + besparica (ili bilo koji nerešiv problem)
nema nazad..
ili ima nazad, ali su potrebne godine mukotrpnih razgovora i svađa
a za to vreme možeš da uradiš mnogo boljih stvari za sebe..
a tada će te sigurno više poštovati :huh:

devojka>
prava devojka te nikada neće ostaviti zbog takvih stvari
ali će verovatno pobeći ako primeti te osobine kod tebe :lol:

UČI!!

#33 Stoprocentni

Stoprocentni
  • Members
  • 5,096 posts

Posted 09 April 2005 - 13:33

Pozvala me je devojka telefonom i posle pet minuta razgovora (ali stvarno pet minuta) cujem kako neko dize slusalicu u na drugom telefonu u stanu. Ispostavlja se da je to moj otac koji vice: "Pi..a ti materina treba da ucis, a ne samo telefoniras!" Nakon toga je jos nesto vikao i vredjao, ali ne bi bilo lepo da to citiram.

Kako bi trebalo reagovati u ovakvoj situaciji?

Ovako:

Pod 1. Tebi (ETF) valjda nece biti problem da pod hitno napravis jedan najobicniji prekidac koji iskljucuje mogucnost da se cuje bilo sta na drugom telefonu. Jedino nemoj nikad zaboraviti da ga ukljucis kad zavrsis sa razgovorom. (naravno, postoje mini centrale..itd.. ali je ovo najjeftinije))

Pod 2. Kad zoves djevojku obrati paznju gdje je otac. Izbjegni zvanje ako je uznemiren ili kada procijenis raspolozen za predike.

Pod 3. Kad uradi nesto slicno ne komentarisi, kazi mu da je u pravu i izvini mu se. To ce ga smiriti. Bilo kakvim razgovorom u takvim situacijama dolazi do stvaranja negativnog raspolozenja koje ces kasnije, hteo to ili ne, prenijeti na djevojku. Uci se da zvaces i upoznaj svog oca. Najlakse je dici sidro i pobjeci a najteze ostati covjek cak i prema onima koji to nikada nisu bili. Roditelje nemozemo da biramo.

Jednostavno receno, pokusaj ti da dominiras situacijom a ne on. Drugacije se sa takvim ljudima u tim okolnostima nemoze.

Btw. To all:

Ljudi, zayebite sa savjetima tipa postani samostalan i... trla baba lan. Sit gladnom nevjeruje! Momak nije glup da nezna sto ce kasnije... a kasnije je kasnije, za svakoga...ukoliko budemo ono sto smo sada.

#34 iorel

iorel
  • Members
  • 1,101 posts

Posted 09 April 2005 - 14:20

Najpre ga lapotiraj,a onda zavrsi fax i miran si za sva vremena.

#35 DjA

DjA
  • Members
  • 2,189 posts

Posted 09 April 2005 - 14:28

Btw. To all:

Ljudi, zayebite sa savjetima tipa postani samostalan i... trla baba lan. Sit gladnom nevjeruje! Momak nije glup da nezna sto ce kasnije... a kasnije je kasnije, za svakoga...ukoliko budemo ono sto smo sada.

agree!

Neke stvari ne mogu da se promene preko noci.

Moj savet: zamoli ga jednostavno da to vise ne radi, kazi mu da ti je neprijatno. Prosto ... To je najmanje sto mozes da uradis. Ulazenje u sukobe ne preporucujem, nista se nece promeniti, biliv mi...

#36 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 09 April 2005 - 14:58

Odgovor na terapeutsko pitanje: da zavrsim faks, ozenim svoju devojku, odem u inostranstvo, zivim od svog rada i dalje nisam stigao da smislim.

Beside sto palis ovde, priznajem nije ti losa fora. :lol: Bolje da je fora trust me!
Lepo si to smislio :huh: Uz malo vezbe, sve je to moguce. Kada odes u inostranstvo nemoj nikome da kazes da sa 25g zivis sa roditeljima.

#37 kirhof

kirhof
  • Members
  • 404 posts

Posted 09 April 2005 - 15:10

Kada odes u inostranstvo nemoj nikome da kazes da sa 25g zivis sa roditeljima.

Hvala na savetu :lol:

#38 Cher Fidel

Cher Fidel
  • Members
  • 1,536 posts

Posted 09 April 2005 - 15:24

Znas sta, Kirhof, javlja mi se, da kad se sve uzme u obzir, Joca i nije tako los..samo je malo sirov. :lol:

#39 Ledolomac

Ledolomac
  • Members
  • 379 posts

Posted 09 April 2005 - 15:28

Izbjegni zvanje ako je uznemiren ili kada procijenis raspolozen za predike.
...

Kad uradi nesto slicno ne komentarisi, kazi mu da je u pravu i izvini mu se. To ce ga smiriti. Bilo kakvim razgovorom u takvim situacijama dolazi do stvaranja negativnog raspolozenja koje ces kasnije, hteo to ili ne, prenijeti na djevojku.

Sve što savetuješ je upravo recept kako potisnuti problem, a ne rešavati ga. Dovešće do toga da Kirhof za dvadesetak godina svom sinu otima slušalicu u stilu: "kad nisam ja mogao da telefoniram, nećeš moći ni ti".

Upravo će bežanje od razgovora i nerešavanje problema dovesti do toga da neko sasvim drugi jednog dana trpi posledice: prijatelji, devojka/supruga, deca.

Odmah treba pokušati rešavati problem. Naravno razgovorom, čim adrenalin spadne. Neverovatno je kako ljudi sami sebe unesreće jer nije bilo snage da se kažu neke reči, ni volje da se saslušaju. Na žalost, nemoguće je svaki problem rešiti jednim razgovorom - ali i onda kad to ne reši problem, onome ko je prepoznao problem, inicirao razgovor i otvorio dušu će biti mnogo bolje. To je jako važno.

Moguće je biti dobar sin svojim roditeljima, pomoći im (što ti kažeš "biti čovek") a opet biti van domašaja njihovih loših postupaka (uglavnom nesvesnih, ili učinjenih u uverenju da se postupa ispravno).

#40 Stoprocentni

Stoprocentni
  • Members
  • 5,096 posts

Posted 09 April 2005 - 17:02

to ovaj sto lomi led :lol: :

Sve što savetuješ je upravo recept kako potisnuti problem, a ne rešavati ga. Dovešće do toga da Kirhof za dvadesetak godina svom sinu otima slušalicu u stilu: "kad nisam ja mogao da telefoniram, nećeš moći ni ti".

Ne! Savjetujem ga da prepozna i definise problem oceve dominacije koji se najvjerovatnije nece bitnije promijeniti dok ne izadje iz kuce. Reciprocitet se obicno javlja kod roditelja koji su se plasili svojih roditelja i citav zivot zivjeli sa njima. (procitaj sve ponovo)

Upravo će bežanje od razgovora i nerešavanje problema dovesti do toga da neko sasvim drugi jednog dana trpi posledice: prijatelji, devojka/supruga, deca.

Koliko sam uspio ukapirati, momak ima 25 godina, studira, apsolvent! Razgovora je sigurno bilo a rezultati su problem o kojem pise. Cak i da je samo to problem (a nije, vec i alkohol, odnos prema majci...) sve je to moguce rijesiti razgovorima i poslije izaci sa djevojkom sav vedar i nasmejan? Alo?! Ovo je Balkan!
Ukoliko uspije da vlada situacijom i da pri takvim eksplozijama ostane miran, odnosno nedozvoli da se negativno raspolozenje njegovog oca prenese na njega utoliko bolje. Manje ce trpjeti i njegova djevojka, prijatelji itd..

Odmah treba pokušati rešavati problem. Naravno razgovorom, čim adrenalin spadne. Neverovatno je kako ljudi sami sebe unesreće jer nije bilo snage da se kažu neke reči, ni volje da se saslušaju. Na žalost, nemoguće je svaki problem rešiti jednim razgovorom - ali i onda kad to ne reši problem, onome ko je prepoznao problem, inicirao razgovor i otvorio dušu će biti mnogo bolje. To je jako važno.

U prevodu, Kirhof je planirao izlazak sa djevojkom, sta znam, obecao joj da ce je voditi negdje ali, posto je cale veceras miran sve se odlaze u cilju prevaspitavanja istog :huh: i to u redovnim seansama pa ako treba i Dejton da se potpise.

Moguće je biti dobar sin svojim roditeljima, pomoći im (što ti kažeš "biti čovek") a opet biti van domašaja njihovih loših postupaka (uglavnom nesvesnih, ili učinjenih u uverenju da se postupa ispravno

Tako je ali prethodno nikako nesmijete dozvoliti da vas roditelji izlude. Mora im se postaviti granica, pa ako je to fizicki nemoguce (zivite zajedno sa njima) onda zastitite sebe barem umno.

U srecnim zemljama ljudi u tim godinama odavno zive samostalno tako da ovakve pubertetlijske probleme obicno izbrise jedan zdrav odnos sa roditeljima. Ostati ljudi moramo, narocito prema njima a na nama je, svakom individualno ma gdje zivjeli, da ih ispostujemo. Bitno ih promijeniti je uglavnom nemoguce.

#41 hansolo

hansolo
  • Members
  • 1,290 posts

Posted 09 April 2005 - 17:12

... alkohol ili ne /vrlo cesto on samo podvuce stepen primitivizma/ mislim da je najveci problem u vaspitanju te generacije da je bahatost, primitivizam i direktno projektilno izbljuvavanje frustracije nesto sto je bogom dana privilegija njih vecito zajebanih od strane drzave, sefa, banke ....
Uz nedostatak love idu i socijalni kompleksi, zavist, paranoja da su svi tu da te zajebu i mislim da je to kolektivna dijagnoza u ovoj drzavi.
Mislim da imamo slican problem, doduse kod mene nije tako jako izrazen ali imam vise godina pa su i fitilji manji, primecijem taj manir i kod mojih roditelja... porodica je mesto gde padaju sve maske, mesto gde se osecaju slobodni da se ponasaju bahato, gde se vice, urla, ne postuje licnost i integritet ukucana... gde je sve dozvoljeno i gde se moze u gacama izaci iz kupatila jer sta koga boli dupe sta ti radis u "svojoj kuci".
Mislim da /da se nadovezem na elle/ nekoliko sudskih postupaka za primer, dobro medijski propracenih, bi dobro doslo da se malo zapitaju da li je bas sve dozvoljeno u kuci...
Odvojiti se od kuce, ziveti sam i osloboditi se balasta je skoro pa nemoguca misija bila 10-tak godina kao tebi u ovom momentu i u tim situacijama jedino resenje su sva tehnicka pomagala koja su ti preporucili, apsolutna arogancija jer veruj mi ti jedini znas u toj kuci sta radis i azil /mesto gde ces uvek moci da iskuliras, odes kad je veliko sranje, da napunis baterije npr. kod prijatelja koji zivi sam/a i sl...

#42 Ledolomac

Ledolomac
  • Members
  • 379 posts

Posted 09 April 2005 - 19:19

to Stoprocentni:

Ne! Savjetujem ga da prepozna i definise problem oceve dominacije koji se najvjerovatnije nece bitnije promijeniti dok ne izadje iz kuce.

Neće biti promenjen ni posle izlaska iz kuće.

Približno o istom pričamo, najveća razlika je u metodima.

Naravno, ne zanosim se da će razgovor izmeniti roditelje, ali će pomoći sinu da izrazi svoje nezadovoljstvo i ne potisne ga.

Nema to veze da li neko od 25 godina živi sa roditeljima ili ne. Ako odnosi u porodici nisu dobri u tom dobu, nisu bili dobri ni u pubertetu, ni u detinjstvu.

Pogledaj ponovo moj prvi post. Ja sam tako bio dobar sin, prihvatao roditelje takve kakvi su (i sada ih naravno prihvatam), mislio "takvi su, pa šta", mislio da je to sve normalno, prilagođavao se njihovim zakonima i frustracijama, čudio se zašto sam izrastao u frustriranog drkadžiju...

Da bih tek sada počeo da otkrivam uzroke svog stalnog nezadovoljstva i lošeg karaktera. Kamo sreće da sam to uradio pre dvadeset godina. Bar nisam imao dece, jer bih i ja bio takav prema njima. Od frustriranih roditelja ne biva zdravo dete.

#43 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 09 April 2005 - 21:55

2 kirhof
...............

Pa, - hvala za odgovore, izvini ako ti je bilo neprijatno.
Moj point je bio - sa toliko godina (25) vec jasno znas sta ti je ciniti.

citat:
>> ... da zavrsim faks, ozenim svoju devojku, odem u inostranstvo, zivim od svog rada ...<<

Samo toliko. To je najjednostavnije, mada zahteva puno tvog truda i ogromnu disciplinu.
Amaterske (nestrucne) savete glede "razgovora & porodicne terapije" - zaboravi, a
pogotovo "sud & advokate" /"centar za socijalni rad" ili Palmoticevu. Oni su prebukirani.
Po Marfiju - pokusaj uredjenja haosa samo proizvodi jos veci haos.
Pokusaj da se izmaknes (ako te nije preduvoko uvukao).

Pitanje je sta ti hoces?
Da upravljas svojim zivotom i snosis odgovornost za svoje postupke, pa makar bolelo, - ili da se infantilno "ritas, grebes i ujedas" / prepires - privlaceci tudju paznju u potrazi za necim sto se zove, hm, - "roditeljska ljubav"?

Pusti svog oca i njegov svet / kucu / zenu. To nije tvoje - to je njegovo i na neki nacin te se i ne tice. Ima puno oceva / majki za koje bi najbolja terapija bila - baseball palica, ali to bi bio onaj filozofski paradox - "Pojeli smo poslednjeg ljudozdera". Zato je najbolje to pustiti niz vodu. Pa ako treba i uz pomoc nekog "shrinka".

Kazes da programiras i da si apsolvent na ETF-u?
Evo ovako: uzmi list cistog papira i napravi blok-dijagram resenja tvog problema.
Tamo gde upadnes u "petlju" - trazi pravi odgovor, pre svega od samog sebe.
Ako za to nadjes pravo resenje, (a mislim da mozes) - pa u chem' je problem?
Znaci nisi stekao znanje uzalud.

Radi na tome da budes slobodan / svoj. Ne dozvoli da potpadnes pod bilo ciji uticaj, - ma koliko taj bio pametan ili dobronameran. Take the pain. Zivot je cupava zvrcka.

Zelim ti puno uspeha.

...

Edited by Kinik, 09 April 2005 - 21:56.

#44 DaniloBg

DaniloBg
  • Members
  • 1,938 posts

Posted 09 April 2005 - 22:34

a uvek možeš da ostaviš devojci ušteđevinu ispred vrata,odeš i živiš kao lutalica....(konstruktivno,nema šta B) :lol: )

Edited by DaniloBg, 09 April 2005 - 22:34.

#45 blueblock

blueblock
  • Members
  • 729 posts

Posted 09 April 2005 - 23:30

Mogu da zamislim stanje u kojem si. Iako sve znas i kontas da nisi nigde pogresio, sirova snaga i moc su na strani caleta.

I pitas se kako da odreagujes. Nije dobro da mislis na tako malu sitnicu u moru velikog problema koji se zove los odnos otac-sin. Mozes ti da kazes i odreagujes ne znam kako mudro, ali tebi treba zapravo da povratis poverenje, a ono se stice delima. Polozi ispit, reci mu da si odlucan da zavrsis fax, reci mu da moras malo da se izduvas preko telefona itd. Ipak ti ma sta mislio danas, nema vece podrske i pomoci od porodice, kakva je takva je, tvoja je.

A oko detalja, ukljuci u telekomu call waiting, besplatan je , pa dok pricas uvek ces znati kada vas neko zove i moci ces da prekines, reci mu da nemas kinte za toliko izlazaka koliko imas potrebu za devojkom i da su ipak impulsi jeftiniji, ma kako zvucalo opasno, ali nemoj da odustanes od toga da se cujes sa svima telefonom, onoliko koliko ti mislis da je ok. Jer tata ce se siriti samo onoliko koliko si ti spreman da se skupis. Ne uci se da budes zrtva. Ne moze da se istresa na tebi. Postani imun.

Srecno.