Jump to content


Photo

Jesu li žene "predodređene" za literaturu?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
56 replies to this topic

#46 Kninski

Kninski
  • Members
  • 135 posts

Posted 25 April 2005 - 00:41

Mora biti da je greška do mene; svaka rasprava u kojoj učestvujem, vremenom se obesmislini.

#47 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 25 April 2005 - 02:08

pa znas sta, ti ne govoris o literaturi nego o razlici izmedju polova, i pri tom, vecina primera ti je veoma zastarela, i pri tom, postoje zene piloti, i znas sta, ima ovde i zena boksera koje bi mogle da te istresu iz gaca, i znas sta, mnoge zene pisu mnogo bolje od tebe, i naposletku, to nije ni tesko.

na pocetku diskusije sam ti vec kazala da su buncanja decaka od 12 godina jednako nezanimljiva kao ona cvetna navodna polja o kojima navodno pishu devojcice.

mene ista nikad nisu zanimala, a zamisli, nosim suknju, imam menstruaciju, i veoma mi je drago da sam zena.

ps. par linkova o zenama pilotima, cisto zezanja radi.


http://www.cnn.com/2.....irq.thumper/’

http://www.gripen.co...da7fff2117.html

http://www.johnnicho...rmed_forces.htm

Edited by mango, 25 April 2005 - 04:55.


#48 Kninski

Kninski
  • Members
  • 135 posts

Posted 25 April 2005 - 08:21

Ne postoji žena borbeni pilot, alo, nijedna jedina na svetu, upravo iz razloga koji sam naveo. Žene mogu da završe obuku, da prođu kroz testove, ali nisu u stanju da uspešno učestvuju u realnim situacijama; ne prićam o civilnim avionima, ali nema veze, ovde ionako niko nikoga ne sluša, svako priča svoju priču. Žene završavaju obuku ali ne ratuju, jer postoje određene situaciji i određeni manevri koji potpuno zbunjuju ženski mozak koji je fizički različit od muškog.

Potpuno je besmisleno insistirati na fizičkoj i psihičkoj jednakosti polova kada ona zapravo ne postoji, a prizivati pojedine ekstreme da bi se dokazala jednakost je još besmislenije. Ja u svom životu nisam sreo nijednu ženu koja ima i 10% fizičke snage onoliko koliko ja imam, neka moja drugarica, džudista, crni pojas nije uspela da me pomeri 2 mm iz stojeceg položaja, dok sam ja nju podigao jednom rukom i zalepio na plafon, a nemam nikakvo borilačko znanje.

Ja nijednog trenutka nisam rekao da su muskarci vredniji od žena po bilo kom osnovu i žensko insistiranje na ravnopravnosti u SVEMU je apsurdno. Razlike postoje i niko ne treba da se oseca inferiorno zbog toga.


na pocetku diskusije sam ti vec kazala da su buncanja decaka od 12 godina jednako nezanimljiva kao ona cvetna navodna polja o kojima navodno pishu devojcice.


Potpuno je jasno da stvari o kojima pisu 12-ogodišnjaci ne mogu ikome da budu zanimljive, ali ovde se radi o konceptu, pristupu. Muški pristup pisanju u tom dobu daleko je realniji stvarnim okvirima dobrog pisanja nego ženski,a opet, ženski se forsira u tom dobu. O tome mi pričamo ovde, ne o mogućnosti da klinac ili klinceza ostvari značajno umetničko delo. Uostalom, književnost je mnogo više od tehnike pisanja.

#49 NebojsaF

NebojsaF
  • Members
  • 1,163 posts

Posted 25 April 2005 - 15:50

Ja nijednog trenutka nisam rekao da su muskarci vredniji od žena po bilo kom osnovu i žensko insistiranje na ravnopravnosti u SVEMU je apsurdno. Razlike postoje i niko ne treba da se oseca inferiorno zbog toga.

Znaci po tebi zene bi trebalo da cute, peru sudove... nebilo da pisu i koriste internet.
Od onolikog i onakvog napada na Graziu nije stajala nikakva kritika nego si ti Kninski jednom recju - zenomrzac.

Edited by NebojsaF, 25 April 2005 - 16:00.


#50 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 25 April 2005 - 17:12

"ravnopravnost" ili "neravnopravnost" nisu prave reci. Treba govoriti o RAZLICITOSTI. Koje niko ne spori. Uostalom, i pozeljne su, Bogom dane Bogu hvala da smo razliciti, a ne isti. Svaki covek se od drugog razlikuje, bio on musko ili zensko. Niko nije vrednji ili manje vredan, to vodi u rasizam, i sve ostale represivne metode i poglede na stvari.

A kad je vec tu komentar i o izvesnom liku... Mislim da pomenuti nije zenomrzac. On je mizantrop, generalno. Ukljucujuci ocito i sebe samog.

#51 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 25 April 2005 - 21:13

Ne postoji žena borbeni pilot, alo, nijedna jedina na svetu, upravo iz razloga koji sam naveo. Žene mogu da završe obuku, da prođu kroz testove, ali nisu u stanju da uspešno učestvuju u realnim situacijama; ne prićam o civilnim avionima, ali nema veze, ovde ionako niko nikoga ne sluša, svako priča svoju priču. Žene završavaju obuku ali ne ratuju, jer postoje određene situaciji i određeni manevri koji potpuno zbunjuju ženski mozak koji je fizički različit od muškog.

Potpuno je besmisleno insistirati na fizičkoj i psihičkoj jednakosti polova kada ona zapravo ne postoji, a prizivati pojedine ekstreme da bi se dokazala jednakost je još besmislenije. Ja u svom životu nisam sreo nijednu ženu koja ima i 10% fizičke snage onoliko koliko ja imam, neka moja drugarica, džudista, crni pojas nije uspela da me pomeri 2 mm iz stojeceg položaja, dok sam ja nju podigao jednom rukom i zalepio na plafon, a nemam nikakvo borilačko znanje.

Ja nijednog trenutka nisam rekao da su muskarci vredniji od žena po bilo kom osnovu i žensko insistiranje na ravnopravnosti u SVEMU je apsurdno. Razlike postoje i niko ne treba da se oseca inferiorno zbog toga.




Potpuno je jasno da stvari o kojima pisu 12-ogodišnjaci ne mogu ikome da budu zanimljive, ali ovde se radi o konceptu, pristupu. Muški pristup pisanju u tom dobu daleko je realniji stvarnim okvirima dobrog pisanja nego ženski,a opet, ženski se forsira u tom dobu. O tome mi pričamo ovde, ne o mogućnosti da klinac ili klinceza ostvari značajno umetničko delo. Uostalom, književnost je mnogo više od tehnike pisanja.

jesi li ti gledao one linkove. postoje zene ratni piloti. citaj. nemoj da te mrzi. zamisli, one verovatno bolje od tebe upravljaju avionom. premda im je u osnovnoj skoli ucinjena steta kad im je kazano da samo decaci dobro voze avione.

nazad na tintu. buncanja 12-godisnjeg decaka nisu ni po cemu bliza okvirima dobrog pisanja, nego mozda okvirima onoga sto ti smatras dobrim pisanjem. ti nisi merilo.

ako insistiras na muskom ukusu pisane rechi, citaj samo knjige muskih autora, niko ti ne brani, svet je slobodan. ali ne seri da zene nisu predodredjene za literaturu i da je nacinjena, kako jednom reche, steta decacima koji zele da pishu. da zaista zhele, nastavili bi anyway.

plus, mozda u svom životu nisi sreo nijednu ženu "koja ima i 10% fizičke snage" koliko i ti...ali ja sam, sudeci po tvojim postovima, srela mnoge koje bi te natpisale dok trepnes.

#52 Kninski

Kninski
  • Members
  • 135 posts

Posted 25 April 2005 - 22:18

Ne postoje, jebote, mislim, postoje, ali ko zna kakvi su to mutanti; zenski mozak nije sposoban da se od dvostrukog lupinga oporavi za manje od pet sekundi, sto je u ratnim uslovima i neprijateljskom okruzenju nedopusteno mnogo.

Natpisati mene... ko? Gracia? vinska musica? ti? ma hajde, bas bih to voleo da vidim. Kako nam stoji kvota za opkladu?

#53 NebojsaF

NebojsaF
  • Members
  • 1,163 posts

Posted 25 April 2005 - 22:44

lupinzi lipinzi... :lol:


WOMEN IN AVIATION
Women Astronaut

#54 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 25 April 2005 - 23:27

Ne postoje, jebote, mislim, postoje, ali ko zna kakvi su to mutanti; zenski mozak nije sposoban da se od dvostrukog lupinga oporavi za manje od pet sekundi, sto je u ratnim uslovima i neprijateljskom okruzenju nedopusteno mnogo.

Natpisati mene... ko? Gracia? vinska musica? ti? ma hajde, bas bih to voleo da vidim. Kako nam stoji kvota za opkladu?

dusho, ti si vec, kvalitetom svojih postova, daleko nadmashen od nekoliko zenskih pera na ovom forumu.

a sto se tiche aviona, zivis u doba ikarovo: ne samo da ne razumes prirodu leta nego za isti vezujes pojam zrtve.

#55 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 25 April 2005 - 23:29

nebojsha, sto se trudis, coveku se ne cita.

on nije video zenu u kosmickom brodu ili u ratnom avionu, pa takve, shodno tome, oko moje...ne postoje.

#56 Slumpy

Slumpy
  • Members
  • 8 posts

Posted 13 June 2005 - 22:23

Mozda mogu reci nesto pouzdano u vezi sa ovom temom. Tri puta sam pohadjao Pesnicke skole za mlade liter. talente u BGu i Arilju gde se okupljaju srednjoskolci
od Srpske Crnje do Leskovca, i mozda se moze cak reci da je to svojevrsna elita
mladih (i buducih) knjizevnika. Mnogi od njih su objavili svoje zbirke pesama, a
neki (medju njima i ja) spremaju svoj roman da izdaju. A cinjenica je da je od
pedesetak ucenika bilo nas petorica-sestorica masculins. A jos je cinjenica da
su ti pisci u manjini proporcionalno dobijali vise nagrada od pesnikinja. A jos i ovo:
svi momci su uglavnom bili prozaisti, dok se devojke vecinom bave poezijom.

#57 sir_oliver

sir_oliver
  • Members
  • 109 posts

Posted 25 June 2005 - 00:49

Ne znam koliko generalizacija ovde ima smisla. Sa većom slobodom žene u XX veku došlo je i do ekspanzije "ženskog pera" i od toga je književnost samo u dobiti ali je talenat za pisanje ipak nešto individualno tako da ne mislim da je pametno uopštavati. Mada razlika među polovima ima to u književnosti ne predstavlja nikakvu prepreku, štaviše upravo čitam knjigu koju je pisala žena a glavni junak je muško i iz njegove perspektive se priča. I ništa joj ne manjka. E sad, što profesorke favorizuju sladunjave devojačke sastave problem je profesije uopšte a ne muško-ženskih odnosa. Nema dovoljno pravih pedagoga, pismeni se ocenjuje mehanički...stara priča.