Jump to content


Photo

Dzoni Stulic


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
65 replies to this topic

#16 Marvin (Paranoid Android)

Marvin (Paranoid Android)
  • Banned
  • 5,617 posts

Posted 19 March 2005 - 14:58

Naizgled lijepa
kako je ovo divna pesma

kazes sanjala sam te sinoc
pitas me znam li tvoj broj
kazes zeljela sam te pred zoru
osjecam ljubav je to

hej stidljiva zeno
na licu sjeta ostavlja trag
hej stidljiva zeno
izdaje te iz ociju sjaj

govoris ni mnogo ni malo
sve onako slucajno
igra svetla u tvojoj kosi
naizgled lijepa si

Ovi stihovi razbijaju i ovako sami od sebe, ali kada se uklope s divnom laganom muzičkom podlogom, i onom solo gitarom koja naprosto plače bluz, kandidat je za broj 1 pesmu sa "Filigrana", a kakav je to album svi znamo...

P.S. iz "Vrata podzemnih voda", pošto je pesma snimljena samo na koncertu u Kulušiću, zna li iko kome je Džoni rekao "Zajebi film budalo jedna"? :lol: Nekom fotoreporteru koji ga je smarao? :huh:

I ovo... ovo nije pesma, ovo je ep...


Ništa se ne događa
kad si dolje i kad si sam
i kad noći vuku u podsvjest
sve do sjećanja
lavina kotrljajućih tegova na nogama
pritiska
i znoj tek kasnije
počinje da smeta

Tek kasnije budi se grad
neke poderane ulice
bljesak mokrih tračnica
prvi tramvaj preko Trešnjevke
raste u mojim očima

Jutro obilazi scenu rutinski
s dužnim poštovanjem
ja se uklanjam s puta
dvostruka krinka na njegovom licu
cini suvišnom svaku providnost
kako da se kontroliram
kad me ubija
osjećaj tako drugačiji od svega što razumijem
od svega što želim da vidim

Nešto kao flash

Gledao sam opet film o beznađu
ili je to možda bila kronika nepoznatog
jer tako se zvao čovjek
ni živ ni mrtav ni pomorac
ako ikad ispunim želju
i ti mi daš za pravo misleći
"to je jedini način da ga zadržim"
ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah
biću spreman da zaboravim

Neke poderane ulice
bljesak mokrih tračnica
prvi tramvaj preko Trešnjevke
sjaj u tvojim očima


#17 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 20 March 2005 - 09:06

:lol:

Prvo je pre nesto vise od mesec dana Beograd osvanuo izlepljen plakatima na kojima je velikim crvenim slovima pisalo Azra. Sitnijim slovima je objasnjeno da ce se u klubu "Prostor" slusati ploce Azre. Ipak, ta slova su bila, izgleda, presitna, pa me je mnogo ljudi pitalo znaci li to da Azra stize u grad. Taman se to smirilo kad su polovinom avgusta neki beogradski mediji poceli da objavljuju kako Dzoni i Azra krajem meseca dolaze u grad. To, a i zelja da ga posle dugo vremena cujem, bili su razlozi da okrenem broj njegovog telefona u Holandiji.

Ponedeljak, 15. avgust 1994., 18:00h

"Good afternoon, Petar Janjatovic speaking, I'm calling from Belgrade, Yugoslavia..."

"Zdravo Janjatovicu"

"Dzoni, jesi li to ti?"

"No, a ko bi drugi bio?"

"E, odavno sam vec zeleo da te nazovem..."

"Sto, da vidis sta mislim o tvojoj knjizi 'Pesme bratstva i detinjstva'?"

"Ma ne, ovde se opet prica kako ces doci na svirke u Beograd"

"Kakvi koncerti, pa ja ni pasos nemam, a i s kim bih svirao i zasto? Sta da radim posle toga, ne bih mogao ostati na mjestu zlocina a ne bih se imao gdje vratiti. Slusaj, ja sam jos davno rekao: 'dok se ne prestane pucati ne uzimam gitaru u ruke'. Drugo, za takav koncert su potrebni veliki novci, a zna se ko danas ima te pare. Ne zelim svirat za novac koji ne znam odakle potice. A i sam znas da je na mojim koncertima i ranije bilo svasta... Pa sad bi bacali bombe na mene."

"E, pa ne bi bas."

"Ma kako ne bi, vidis sta se sve desava po Beogradu..."

"Ovde ti je kao i u svakom drugom gradu koji je prerastao svoje okvire. Ako pazis gde se kreces, dakle u koncentricnim krugovima, nista ti se nece desiti, a ako zaglavis gde ne treba, svasta"

"To mogu razumjeti"

"Ali ovde vlada sve veca glad za tobom. Nedavno je u jednom klubu bilo preslusavanje tvojih ploca i bilo je krcato. Pretpostavljam da je prodato vise od hiljadu karata."

"Samo toliko? Pa mislio sam da ces reci sto hiljada, da je saobracaj ispred bio zakrcen, to mi je normalno."

"Halo, samo su se ploce slusale... Ipak je to ogromno interesovanje! Sta mislis, zbog cega je to?"

"Zato sto me nema. Nego, vidi, zavrsio sam prevod 'Ilijade'. Radio sam paralelno koristeci dva nasa i dva engleska prevoda. One nase prevode tesko da sam razumeo i onda sam sve to proveravao na engleskom. Uzeo sam sebi slobodu da se tokom prevoda ne drzim kao pijan plota. Grcki jezik je posle Homera mrtav, a mi smo nekako najblizi Homeru. Ma to ti je posao za sledecih tristo godina, ali ko zna da li ce se to ikad objaviti. Vidi, ovdje sam otkrio da gulden znaci bratstvo. Znaci novac se za takve stvari treba koristiti. A ne ovako. Koferi novca prolaze kraj mene, svi na meni zaradjuju. Neki covjek je sa bivsim 'Jugotonom' potpisao ugovor (na sto oni nemaju pravo) za prodaju mojih kazeta i ploca u Njemackoj i to su ogromni tirazi. A tokom svih ovih godina, ja sam sve sam investirao. Da nisam iz svog dzepa placao nicega ne bi bilo. Zato sam to radio. Da to nisam cinio, ne bi bilo nikoga od nas. Ne bi bilo ni tebe, ni Kremera, ne bi bilo ni te knjige 'Pesme bratstva i detinjstva'. Pa tu Bregovic zaista ima nekih dobrih pjesama, Parafi su dobri, ali onaj 'Obojeni program', oni pokusavaju biti Stulic."

"Dobro, ali da se vratimo na 'Ilijadu'. Kako si se odlucio to da radis?"

"Iz ocaja. Moram nesto raditi. Ne smijem se probuditi i da ne znam sta cu sledece dve nedelje da radim. Prestao sam da komponujemm to me sve manje zanima. Imam ovu neobjavljenu plocu 'Polu Horvat'... ('Sevdah za Paulu Horvat' objavljen je u Beogradu za 'Komunu' 1996., prim. ur.)"

"Sreo sam neke ljude u Beogradu koji mi tvrde da si im napismeno odobrio izdavanje te ploce za Jugoslaviju. To mi je sumnjivo, znajuci te."

"Nikome ja nisam nista dozvolio oko toga materijala. Imam ovdje materijal za jedan dupli album ('Anali', objavljen u Beogradu za 'Komunu' 1996., prim. ur.). Imam tri gotove knjige, jedna je sa svim pjesmama, to bi trebalo da se zove 'Jeza'. Imam tu 'Bozansku Ilijadu', to je jedno 500 stranica, i trecu knjigu sa pismima, intervjuima, i to je oko 500 strana. Sve to bi trebalo objaviti. Dosta je vise sjedenja i pricanja, moramo nesto raditi."

Telefon je ipak neprakticna sprava kad se sa Dzonijem razgovara. Ostao je isti pa se, kao i ranije, brzo prebacuje s jedne price na drugu, puno zapitkuje, pa ga je tako zanimalo kako zivimo, moze li se bilo sta zaraditi od novinarstva. Novac je, uopste, sve vreme promicao kroz nas razgovor, pa nas je obojcu pomalo nervoznim ucinilo ono kuckanje skupih impulsa u slusalicu. Onda je najednom, kao sto u svojim pesmama naglo glasno zapeva, posle mirnog uvoda, gotovo viknuo:

"Ma propali ste, ne mozete vise ni u Makedoniju otici."

"Nije tako" nastavim ja. "Evo nedavno sam bio u Skoplju, na koncertu balkanskih bendova."

"Sta oni to sad prave? Pa mi smo ono 1982. godine bili u Americi, svi se predstavljali kao Jugosloveni, jedino sam ja govorio da sam Makedonac, a oni su od mene zazirali. Da ti kazem, novu Makedoniju stvorili su Tito i Stulic!"

Otprilike tako govori Stulic. Buduci da sam ga gotovo poluprivatno nazvao, razgovor nisam snimao i kada sam ga upitao da li neke delove mogu da upotrebim u tekstu, bio je lakonski prezican:

"Napisi sta god zelis. Mnogi su radili intervjue samnom, pa su posle lagali kako sam trazio autorizaciju. Od koga ces traziti tako nesto. Uostalom, taj tekst ti potpisujes, pa je odgovornost na tebi."

#18 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 22 March 2005 - 11:01

Ovi stihovi razbijaju i ovako sami od sebe, ali kada se uklope s divnom laganom muzičkom podlogom, i onom solo gitarom koja naprosto plače bluz, kandidat je za broj 1 pesmu sa "Filigrana", a kakav je to album svi znamo...

Sorry Marvine, ali legenda "Filigrana" je Kao ti i ja. Pazi bold, to moze samo Dzoni. :lol:

dijete u noci
kao ti i ja
stranac u prolazu
kao ti i ja
cvijece na granici
tone u san
zena u krevetu
kao ti i ja
dodir usana
oznojena tijela
daleko od ljubavi
kao ti i ja
jutro na obali
kao ti i ja
napusteni brodovi
plivaju lijeno
rastocene olupine
kao ti i ja

#19 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 28 March 2005 - 04:49

Lice puno bola

lice puno suza
cekala si me
toliko traje moja ljubav
skoro odvise

i to sto mnogi kroz legendu
sebe izdvoje
nije san o ljudskoj sreci
ono najlepse

natpis pored puta kao ruke sklopljene
jedi pij i radi sport
i moli za mene

bojim se da kazem
zaboravi me
mislim nece li biti glupo
da se naprezem

sjene na verandi
nikad necu stvarno znati
igraju li kradom ili prkose
(prkose li sve)

#20 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 03 April 2005 - 07:15

Who's gonna play all those songs for you tonight


tell me what you're doing here
all your life you've been cursed
you're just watching how people live and die
who's born a loser long ago you mother fucker
who's gonna play all those songs for you tonight
tell me dear
i'll bring you to your senses
who's gonna play all those songs for you tonight

i kept my feelings along the road against desire
and it didn't beat me cause i'm a special one
i don't enjoy an lonely night while you suck on me
who's gonna play all those song for you tonight
tell me dear and i'll bring you to your senses
who's gonna play all those songs for you tonight

#21 zzzzz

zzzzz
  • Members
  • 2,055 posts

Posted 03 April 2005 - 11:33

cvijece na granici
tone u san

Video sicusni agencijski tekst u novinama kako je na kinesko-mongolskoj granici hiljade kvadratnih kilometara polja zasada cveca izgorelo. Napisao stih o tome. Nevidjeno je tesko je tako nesto uraditi. Jedino je u tome uspesniji bio njegov neprezaljeni uzor Dzon Lenon sa "Being for the Benefit of Mr. Kyte", ali to je vec jedna sasvim druga prica.

edit: veliko b

Edited by zzzzz, 03 April 2005 - 11:42.


#22 Marvin (Paranoid Android)

Marvin (Paranoid Android)
  • Banned
  • 5,617 posts

Posted 03 April 2005 - 11:48

Zanimljivo... nisam pojma imao, ali to je suvi stil Njegov :lol:

Priznaću ti da te volim
ako budeš dobar drug
ako mi budeš vesela i lijepa
baš onako k'o u snu

Priznaću ti da te volim
reći ćeš mi ne budi lud
nismo na filmu zaboga, opusti se malo
i otkopčaj taj prokleti gumb

Pa ako želiš da ti donesem sreću
prepusti se meni, eksplodirati neću
prije vremena, obećajem to
večeras sam u formi, puna sam snage
ovo će biti luda noć...

Priznaću ti da te volim
na zgodnom mjestu uz put
kad zaustaviš motor i ugasiš svjetla
poljubiću ti ruku

Priznaću ti da te volim
smiješ se i kažeš jeftina stvar
baš kao slika sa naslovne strane
neka to ostane između nas

#23 Marvin (Paranoid Android)

Marvin (Paranoid Android)
  • Banned
  • 5,617 posts

Posted 03 April 2005 - 11:50

Ona vuče moje niti
ona čini moje sne
dok ja listam stare novine
ona bježi od dosade

Uspijela je da se smiri
odlazi nekud nasamo
a ja maštam zatvorenih očiju
u mislima je pratim

Ona vuče moje niti
ona je hladna i daleka
kao godpodar samoće
igra se sa osjećajima

Ona zna da je gledam
odlazi nekud nasamo
a ja maštam zatvorenih očiju
u mislima je pratim

#24 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 03 April 2005 - 20:26

Jedna stvar se na ovoj temi od pocetka previdja:
Stulic ne pise poeziju. Tekstovi njegovih pesama, otkucane na papiru i predstavljene kao poezija, ne vrede mnogo.
Samo kad se otpevaju (odsviraju) dobijaju svoje znacenje i vrednost.
Tada tekst i muzika tvore, sinergijom, umetnicko delo koje se ni ne naslucuje pri pojedincnoj i odvojenoj izvedbi njegovih elemenata (muzike i teksta).

#25 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 03 April 2005 - 20:47

u principu se slazem. ima on, medjutim, nekoliko odlicnih tekstova...ali neki, navedeni ovde definitivno gube ako su citani kao pozeija, i ako nam u pozadini glave ne sviruckaju poznate note i glas.

#26 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 04 April 2005 - 01:19

Slazem se. Mile, potpuno si u pravu. :lol:
Evo recimo Flesh, to se mora cuti, to je dozivljaj.
Ceo vikend mi je na repeatu.

#27 zzzzz

zzzzz
  • Members
  • 2,055 posts

Posted 04 April 2005 - 12:14

Hteo sam upravo Flash da navedem kao kontraprimer. Tekst bio u nekom starom Zabavniku nadjenom na tavanu i imao sam ga bar nekoliko meseci pre nego sto sam nabavio album. Apsolutno me je smozdio, cak pesma sa muzikom nije uspela da nadmasi taj trip. Ili Pametni knjiski ljudi - cist tekst je jaci od pesme.

Sve zavisi.

#28 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 05 April 2005 - 05:40

Meni je pocetak flasha mozartovsko iskustvo.
A kad dodje kulminacija- tek kasnije budi se grad.....neke poderane ulice....

Zeni me Dzoni.

#29 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 06 April 2005 - 01:02

Meni je pocetak flasha mozartovsko iskustvo.
A kad dodje kulminacija- tek kasnije budi se grad.....neke  poderane ulice....

Zeni me Dzoni.


"Necu!"

...

#30 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 06 April 2005 - 04:20

Ma ne ti nego Dzoni. I nemoj da kvaris topik. Nadji sebi drugu zrtvu i drugo mesto.