Jump to content


Photo

'chick' literatura


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
52 replies to this topic

#1 mandarinaD

mandarinaD
  • Members
  • 1,573 posts

Posted 08 February 2005 - 11:53

I tako za rodjendan dobijem od drugarice nesto kao Prirucnik za lov i ribolov (muskaraca) valjda (izvinjavam se jer nisam obratila paznju na naslov, ali tako nesto zvuci).
A onda su krenule da stizu i druge (uticaj NYC drugarica - naseg porekla katastrofalan): nesto kao 'get over 28 and prepare for 29 '(to je preporuka jedne da se 'pripremam"); zatim: independent woman i 10 zabluda (objasnjenje: ne, to nije chick literautra nego 'gender studies"- shije mu ga djuro-isto mu to dodje).
I onda, kao svaka webshtica, zavirim u amazon wish list svoje NYC prijateljice i vidim svashta:)
Ne secam se svih naslova ali ide nesto kao:Real rules ( valjda postoje i Unreal rules) , pa Kako da nadjes muza (ovo je moj slobodni prevod), Zene u 21 veku, Zasto zene vole 'takve i takve muskarce"...i gomila slicnih, pisanih od strane kolumnistkinja iz NY Timesa, LA Timesa, i slicnih Times-ova:)
E, sada, ja sam malo izgubljena u prostoru, poslenja 'chick' (ako se moze tako nazvati) knjiga koju sam procitala bila je "Egde of Reason" 2001, kao pozajmica moje profesorke (inaxce Britanke) na CityUniv.- (evo snimljen je i film prema istoimenom romanu).

Sta vi mislite i da li citate ovakvu literaturu?
Meni je bilo smesno i zabavno (smejes se na glas) kada sam citala poslednju pomenutu, ali ne znam da li takve knjige postoje na srpskom i kakvi su prevodi, uopste?

Da li je tzv NYC kultura (SATC zapravo kultura i opsednutost MB cipelama, recimo, 'zahvatila' balkansko podrucje?
Mozda je ovo pitanje vise za topic Drustvo, ali ajde da se drzimo literature.

#2 Joshua

Joshua
  • Members
  • 736 posts

Posted 08 February 2005 - 12:51

Procitala sam obe Bridget Jones. Strasno su mi se svidele- umirala sam od smeha na nekim mestima izmedju ostalog i zbog toga sto je prevod (na srpski) bio stvarno odlican. thumbsup.gif Ali ja takve knjige nekako ne racunam u onu vrstu "chick" literature koju si ti navela, knjige tipa: Biti uspesna u kuhinji, kancelariji, krevetu... u 10 jednostavnih lekcija. To mi je uvek bilo sr@nje: vidjala sam te knjige po knjizarama, ali zaista nikad nisam imala zelju ni da ih prelistam. Nekako mi je to u rangu onih knjiga o kojekakvim zaverama, tajnim Teslinim oruzjima i popovskim besedama za instant otkrivanje srece. Gubljenje vremena, a i yawn2.gif brate.
Dakle, jok- ne citam te knjige, jednostavno zbog toga sto su mi nezanimljive. Nemam negativno misljenje o onima koji citaju ove stvarcice - siroko im polje. Poznavala sam devojke koje su imale par tih knjiga (ono s Marsom i Venerom), sto znaci da su se te teme nekako dotociljale i do Balkana.

#3 mandarinaD

mandarinaD
  • Members
  • 1,573 posts

Posted 08 February 2005 - 14:51

QUOTE(Joshua @ 8 Feb 2005, 07:51)
Procitala sam obe Bridget Jones. Strasno su mi se svidele- umirala sam od smeha na nekim mestima izmedju ostalog i zbog toga sto je prevod (na srpski) bio stvarno odlican.

Poznavala sam devojke koje su imale par tih knjiga (ono s Marsom i Venerom), sto znaci da su se te teme nekako dotociljale i do Balkana.

e to sa marsom i venerom, to svi preporucuju da se cita, i to je nesto sto izlazi u nastavcima, kao mars i venera na sastanku, mars i venera u krevetu, mars i venera pocinju ponovo, mars i venera i njihova deca:) - preterah..

podseca me na one slikovnice maja u kupovini, maja u zoo vrtu, maja u...

smile.gif

a bridzit je ok. smejala sam se naglas kada sam citala Egde of Reason

#4 -izm

-izm
  • Members
  • 852 posts

Posted 08 February 2005 - 15:34

ah bridzet i njene knjige samopomoci smile.gif
i meni bila skreoz oke, jest da spada u policu plaza-rske literature al sam bogami posle i prvi deo htela da procitam ili je to bilo zato sto bejah gripouzna unsure.gif
elem dobila sam za neki rodjos onaj nesrecni zenski rodoslov kako vec no ni rozla korice nisu me mogle naterati da izgubim par sati na to...ma ne znam ni kako da nazovem
nego ako sve te mars-i-venera-na-iljadu-i-jedan-nacin pisanije mogu nekome da 'pomognu' pri shvatanju sveta i svega to je sasvim u redu
mislim ima raznih ljudi

#5 Joshua

Joshua
  • Members
  • 736 posts

Posted 08 February 2005 - 16:10

Pojma nisam imala da postoje i nastavci tih “Venera”- jedino sto sam ja videla je bilo ono “Muskarci su sa Marsa, zene sa Venere” (ili tako nesto)+ Jones` survival kit (Sta muskarci zele, Sta muskarci misle da zele Kako ziveti sa muskarcem, Kako ziveti bez muskarca i tako to…) rolleyes.gif
Kasnije mi je dosao pod ruku i onaj ribolovacki vodic, ali je prevod bio toliko los, da sam odustala posle 5 stranica- nemam pojma ni sta lovi, ni sta peca glavni lik (ako uopste i radi nesto od toga)… Koliko sam ukapirala, to nije jedan od tih Mars/Venus prirucnika za uspesnu vezu, vec je trebalo da predstavlja nesto poput Bridzet…
Setila sam se jos jedne knjige na fazon BJD, zove se ‘Single Jungle’. Mnogo je slabija od Bridzet, ali ima zabavnih momenata i nije lose napisana: jedna od onih knjiga koje uzmes, stavis mozak na auto pilot i smejes se tu i tamo. Lepo se odmoris i, ako imas dobru memoriju, pokupis po koji fazon koji posle recikliras u drustvu.. Izdavac je, ako se dobro secam, Red Dress Inc.- po listi njihovih izdanja koju sam nasla na koricama skapirala sam da izdaju samo takve chick knjige, ali nisam procitala nista od toga… Autorka SJ-a je, naravno, mlada i uspesna Njujorcanka.
Ma ja sam u stvari slab sagovornik kad su ove knjizice u pitanju- valjda sam se refleksno javila da naskrabam odu za one and only Bridget Jones. wub.gif
Sto se “Seksa i grada” tice- kad se serija pojavila gledala sam svaku epizodu: ideja mi je bila skroz simpaticna, svidjao mi se tip humora. Onda kad su poceli da prikazuju reprizine reprize reprizu skroz na skroz sam se smorila: jedan po jedan lik me je poceo nervirati pocev od Sarlot, pa do Keri i njene emocionalne zapitanosti itd. Sad menjam kanal kad vidim da pocinje, eventualno ostavim ako naletim na neku epizodu koja mi se bas svidjala. Ne znam, strasno mi je daleko da se ja sad tu nesto ufuravam u Manolo Blanik i Pradas-are-not-just-shoes tripove- mislim da to ne bih radila ni da se rasturam od love. A po nekad se citava epizoda vrti oko takvih (po meni) kretenarija i jednostavno mi ne prija. Naravno, ne bih s gnusanjem odbila zivot na Menhetnu u onim uslovima… cool.gif

Edited by Joshua, 08 February 2005 - 19:23.


#6 zazie

zazie
  • Members
  • 1,669 posts

Posted 08 February 2005 - 23:51

prva i poslednja iz te serije bila je knjiga 'mushkarci koji mrze zene i zene koje ih vole', dobih je od jedne drugarice (bash joj hvala) secam se da je bila ogromnog formata.
apstinirala sam shest meseci posle nje, dok ne pozaboravljah detalje iz odeljka "kako ih prepoznati"...

#7 Kninski

Kninski
  • Members
  • 135 posts

Posted 09 February 2005 - 11:17

QUOTE(mandarinaD @ 8 Feb 2005, 11:53)
Sta vi mislite i da li citate ovakvu literaturu?

literaturu?

oh, toliki milioni usamljenih i frustriranih zena na svetu su savrsena publika za ovakve stvari.
Neki moj poznanik je svojevremeno izdao knjigu "Pametne zene, pogresni izbori" i sa podacima do 1992. godine kada sam poslednji put s njim pricao o tome prodao je 170000 primeraka.
Sta dalje vise reci o tome...

#8 mandarinaD

mandarinaD
  • Members
  • 1,573 posts

Posted 09 February 2005 - 16:24

QUOTE(Kninski @ 9 Feb 2005, 06:17)
literaturu?

oh, toliki milioni usamljenih i frustriranih zena na svetu su savrsena publika za ovakve stvari.
Neki moj poznanik je svojevremeno izdao knjigu "Pametne zene, pogresni izbori" i sa podacima do 1992. godine kada sam poslednji put s njim pricao o tome prodao je 170000 primeraka.
Sta dalje vise reci o tome...

pa o tome i govorim
zar to nije strasno da smo poceli da sa self help literaturom , u ovom slucaju extremni vidovi 'chick' literature, lecimo frustracije i komplekse?

to zazie:
nisam citala tu knjigu, ali sada ozbiljno, slusala sam mnoge profesore 'gender' studies koji kao propratnu literaturu koriste za predavanja i istrazivanja slicne knjige. Taj Mars i Venera (PHD J.Gray autor, citala sam prvu iz edicije davno: znate ono: muskarci idu u pecinu a zene se 'talasaju":)) su se pokazali kao najprodavanije stivo u Americi, i mozda, u ovom nasem vremenu, gde ne moze svako da priusti svog 'shrinka' , moze biti od koristi nekoj dushici koju nesto muci ili se pita neshto (ovo govorim za 'isolated' i neshvacene slucajeve-jer u principu prijatelji i najblizi bi trebalo da...-prestajem, odoh u psihologiju, trol).

e, a imam pitanje za Kninskija:

sta mislis: zasto ima 'toliko miliona usamljenih i frustriranih zena na svetu"?
ako ne zelis da trolujes topik, mozes mi odgovoriti na private ili vec na nekom drugom topiku...

#9 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 09 February 2005 - 18:32

QUOTE(mandarinaD @ 8 Feb 2005, 11:53)
I tako za rodjendan dobijem od drugarice nesto kao Prirucnik za lov i ribolov (muskaraca) valjda (izvinjavam se jer nisam obratila paznju na naslov, ali tako nesto zvuci).
A onda su krenule da stizu i druge (uticaj NYC drugarica - naseg porekla katastrofalan): nesto kao 'get over 28 and prepare for 29 '(to je preporuka jedne da se 'pripremam"); zatim: independent woman i 10 zabluda (objasnjenje: ne, to nije chick literautra nego 'gender studies"- shije mu ga djuro-isto mu to dodje).
I onda, kao svaka webshtica, zavirim u amazon wish list svoje NYC prijateljice i vidim svashta:)
Ne secam se svih naslova ali ide nesto kao:Real rules ( valjda postoje i Unreal rules) , pa Kako da nadjes muza (ovo je moj slobodni prevod), Zene u 21 veku, Zasto zene vole 'takve i takve muskarce"...i gomila slicnih, pisanih od strane kolumnistkinja iz NY Timesa, LA Timesa, i slicnih Times-ova:)
E, sada, ja sam malo izgubljena u prostoru, poslenja 'chick' (ako se moze tako nazvati) knjiga koju sam procitala bila je "Egde of Reason" 2001, kao pozajmica moje profesorke (inaxce Britanke) na CityUniv.- (evo snimljen je i film prema istoimenom romanu).

Sta vi mislite i da li citate ovakvu literaturu?
Meni je bilo smesno i zabavno (smejes se na glas) kada sam citala poslednju pomenutu, ali ne znam da li takve knjige postoje na srpskom i kakvi su prevodi, uopste?

isuse koje ispiranje mozga.
knjige samopomoci, od autora koji su si samopomogli u tri lepe.
jashta, 10x but no 10x.

dobih za rodjus pre par godina od drugarica sa faxa, "knjigu" 101 nachin da ga zavedesh
e jebote! sa faxa! kontala bih da neko ko je fakultetski obrazovan ima vishe mozga. dobro, ovo jeste bilo u formi shale, mada sam u to vreme imala momka zbog kog bolje da su mi poklonile knjigu 101 nachin da ga odjebesh, to bi mi josh mozda i pomoglo.

ne mogui da verujem da ljudi (zene u stvari) te knjige chitaju i veruju u njih.
uf!

super mi je mali Kalvin kad kaze kako bi hteo da napishe takvu knjigu samopomoci, ali ako bi knjiga upalila, onda ne bi mogao da napishe nastavak laugh.gif

Bridzet je drugo smile.gif
in the name of spinsters!
prochitala sam obe, jednu za drugom, mada Bridzet posle prochitane prve i na 2. chetvrtini druge postaje jebeno zamoran karakter. ne znam shta da kontam o zenama koje sa svojih 30+ josh uvek pishu dnevnik.

#10 makaronee

makaronee
  • Members
  • 1,164 posts

Posted 09 February 2005 - 18:52

QUOTE(Kninski @ 9 Feb 2005, 13:17)
...
oh, toliki milioni usamljenih i frustriranih zena na svetu su savrsena publika za ovakve stvari.
...

dibre&kamo tolki milioni, mene se uvek zalome zenskinje koje vole da se druzhu, pevaju, sviraju i ostale le bonheur de vivre.

#11 Pikoleta

Pikoleta
  • Members
  • 1,012 posts

Posted 09 February 2005 - 18:56

uzasno se bojim zivota neopterecenog dogadjanjem ljubavi&sexa. steta samo sto ne stizem isti da procitam

wink.gif

#12 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 10 February 2005 - 01:42

ako nesto ne podnosim to je "popularna psiholoska literatura", "samopomoc na 66 milliona nacina" i sl. Jeste da nisu kao pisane samo za zene, ali "chicks" su ipak ciljna grupa. da ne kazem pacijenti. kad procitas jednu od takvih, sve si ih procitao. ali, sta je jos gore, to je manija za poklanjanjem i preporucivanjem istih, "procitaj, odusevices se, promenice ti pogled na svet, bla, bla". samo sto nije. pa onda moram bar desetak strana da iscitam da ne uvredim darodavca. sve sto sam mogla da shvatim iz ove nazovi "literature" je da mi je dupe opet pozadi, gde je i bilo. a sve nazovi ti otvaraju nove vidike, otkrivaju velike Istine, preobracuju, prosvetljuju, jednom reci hoce da te nekako poprave...ma ko new age religije. i pozdravio ih sve Paolo K . puke.gif . kako bese, samo mi treba da verujemo, da cvrsto i jos cvrsce verujemo (ili bese zelimo?) i nema da brigamo, ma planete i komete sa pomeraju da nam ostvare zelju. ne ide brate, treba biti mnogo isfrustriran i usamljen da se u ovo proguta.
u drugu grupu bih ubrojila domacu "zensku" literaturu. pomenuti "zenski rodoslov" i njemu slicni. za to nemam ni reci, ni sta je, ni kome je namenjeno ph34r.gif .
Sa druge strane, Bridzet Dzons, Sex i grad i slicni su mi skroz ok. nepretenciozno, pitko, zabavno. neka se i zovu knjige za na plazu, ne prodaju ti pricu da nisu i ne sole ti pamet. jedino sto nisu stivo koje cu posle nekog vremena pozeleti opet da procitam, ali taj prvi i jedini put je sasvim u redu. a isto vazi i za seriju, konkretno Sex i grad, koja se i ovde reprizira sve sezone, ako sam ikad gledala epizodu, dovoljno mi je.Nisu to "Mucke" wub.gif
ali za cipele, to razumem, i sama sam u stanju da za njih spiskam i sto imam i sto nemam . heart.gif

#13 mandarinaD

mandarinaD
  • Members
  • 1,573 posts

Posted 10 February 2005 - 11:46

QUOTE(DUNADAN @ 9 Feb 2005, 13:32)
prochitala sam obe, jednu za drugom, mada Bridzet posle prochitane prve i na 2. chetvrtini druge postaje jebeno zamoran karakter. ne znam shta da kontam o zenama koje sa svojih 30+ josh uvek pishu dnevnik.

ja svoj pisem od kraja osnovne skole preko gimnazije, faksa i dan danas (samo kada ugrabim vreme): prvo je krenulo sa sveskama, pa kada su dosli kompovi, to je najbolje: svi su u folderima po godinama sa obaveznim passwordom koji samo ja znam (za slucaj da sestra ili neko od tadasnjih ex'ova ne citaju).
sada pisem na pocket pc-iju, cukam i belezim 'units' smile.gif
ali mislim da nema niceg loseg voditi sopstveni dnevnik.
u mom slucaju (ajd' da se hvalim malo:) 2 bloga na netu.

#14 luba

luba
  • Members
  • 1,254 posts

Posted 10 February 2005 - 21:39

QUOTE(mandarinaD @ 8 Feb 2005, 11:53)
I tako za rodjendan dobijem od drugarice nesto kao Prirucnik za lov i ribolov (muskaraca) valjda (izvinjavam se jer nisam obratila paznju na naslov, ali tako nesto zvuci).

ako je u pitanju knjiga melisse banks "the girls' guide to hunting and fishing" , pogresna dijagnoza.

nije nikakav selfhelp, niti je rules (usput, verovatno prva uputstvena knjiga koja je svojom zatucanoscu, tradicionalizmom i konzervativizmom verovatno jednako doprinela women's lib-u kao i spaljivanje grudnjaka), vec roman, i to vise nego pristojan, duhovit i verovatno u literarnom smislu kvalitetniji nego bridget jones.

citam da se zeljno iscekuje njen drugi roman, the wonder spot, valjda ovog proleca.

neces protraciti vreme ako je procitas

a sto se self-helpa tice, neka zenska koju znam kupila stan u bgd i to, bogami, jedno 80 kvadrata na dorcolu, od zarade za samizdat knjigu ciji sam naslov zaboravila, ali nesto tipa 'kako se udati' ili 'kako ostvariti devojacki san' i sl.

priznala mi je da joj je bilo potrebno oko mesec dana da je 'napise', a da je u stvari samo prisluskivala i prepricavala svoje drugarice.

eh...

#15 Varvarin

Varvarin
  • Members
  • 929 posts

Posted 10 February 2005 - 22:44

Izvinjavam se sto upadam, musko sam pa ne bi trebao da se mesam, cak sto vise kao balkan boy sto smrdi na znoj ne bi trebao ni da pratim celu raspravu , pored toga nisam gledao S&C, Bridget i tome slicno pa nemam dovoljno argumenata da branim svoje ili napadam tudje stavove, a nemam ni iskustva sa knjigama koje pominjete osim sto znam da su moje drugarice jedne drugama poklanjale Marsove i Venere, neke su na srecu dobile takvu literaturu, a neke na zalost. Zasto na srecu, odnosno na zalost, je nesto sto je van mog intelektualnog domasaja. Zene su zenke, muskarci su muzjaci, etc.....

Ono sto cu da dodam je da sam procitao interesantnu knjigu koja se bavi ljudskim problemima kroz zensku prizmu. Knjiga je pre nekoliko godina bila relativno popularna u postojbini mi, a zove se "Intimna istorija covecanstva" Teodora Zeldina. Ne daje savete i recepte, a svet promatra kroz oci zena, zena koje su majke, supruge, bogate, siromasne, uspesne, neuspesne, same sudbinom i same svojom odlukom. Kroz sve te sudbine autor prati razvoj ideje licnosti i identiteta u savremenom drustvu (ma sta to znacilo).

Pored ovoga spanski pisac Arturo Perez Reverte se u svim svojim knjigama bavima odnosom muskarca i zene. Nije da ga nesto prefeririam, dobro pocne (3+), pa pred kraj sve upropasti, ali ta ideja koja se provlaci kroz sve njegove knjige, o zeni koja je jaca (pametnija, lukavija, lepsa....), je vrlo interesantna.

Procitah pre neki dan intervju sa Angelinom Jolie gde ona lepo rece da svom sinu trazi oca, da ne zeli da se veze za coveka kome je potrebna mama. Na zalost savremeni svet, a osobito postkomunisticka drustva (zemlje u tranziciji) su inkubatori licnosti nesposobnih da samostalno donose odluke. Ovo se odnosi i na muskarce i na zene.


Uf, dosta od mene, opet davim ......