Jump to content


Photo

Peripetije i dileme sa jezicima


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
96 replies to this topic

#76 homo_ludens

homo_ludens
  • Members
  • 235 posts

Posted 15 March 2005 - 18:07

Odvojeno " u glavnom" i koliko ja znam svi ti izrazi sa U se pisu odvojeno sem "uopste".

@ mighty_orion Licna imena u gen.Pl. su svakako gramaticki predvidjena i moguca ali ce se kao takva retko koristiti i uglavnom u neformalnom govoru, u kontekstu prenesenog zncenja ili stavljanja neke osobine (te osobe cije je ime) u siri kontekst!

E sad ja da pitam ; hoce li stati PDV kao porez na dodatu vrednost ili ce ipak biti na DODATNU vrednost? da ne spominjem masu drugih primera iz svakodnevnog poltickog zivota i nebuloze kojima se nasi polu pismeni ploticari sluze..a po svoj prilici ce sejezik standardizovati po nekim opste prihvacenim "pravilima"..

#77 MaryPoppins

MaryPoppins
  • Banned
  • 750 posts

Posted 15 March 2005 - 19:14

porez na dodatu vrednost. (value added)

#78 mighty_orion

mighty_orion
  • Members
  • 231 posts

Posted 15 March 2005 - 19:35

Odvojeno " u glavnom "  i koliko ja znam svi ti izrazi sa U se pisu odvojeno sem "uopste".

@ mighty_orion Licna imena u gen.Pl. su svakako gramaticki predvidjena i moguca ali ce se kao takva retko koristiti i uglavnom u neformalnom govoru, u kontekstu prenesenog zncenja ili stavljanja neke osobine (te osobe cije je ime) u siri kontekst!



HVALA na objašnjenju za genitive :huh:
bilo mi je logično da se koriste
ali neki stvarno mnogo smešno zvuče :lol:

obrati pažnju na boldovan text :huh:

#79 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 15 March 2005 - 19:52

choveche :huh: a shto ti :lol: koristish :D toliko smajlija? :huh:

#80 mighty_orion

mighty_orion
  • Members
  • 231 posts

Posted 15 March 2005 - 20:00

:P :huh: :huh:

:huh: <-- majti
:D <--- voli
;) <------- smajli

B) ;) :lol:

:huh: <----- dunadan
:lol: <-- ne voli
;) <------- smajli

#81 homo_ludens

homo_ludens
  • Members
  • 235 posts

Posted 16 March 2005 - 01:24

@mighty_orion :lol: oh myyy..ne znam na sta da se vadim:da li na duze nokte, na brzinu ili na novu tastaturu ili mozda ipak na slucajnost! :huh:
Thanx! :huh:

#82 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 16 March 2005 - 03:02

@mighty_orion :lol: oh myyy..ne znam na sta da se vadim:da li na duze nokte, na brzinu ili na novu tastaturu ili mozda ipak na slucajnost! :huh:
Thanx! :huh:

Pa nema sta da se vadis. Tvoj osecaj za sopstveni jezik ti je (prema mom misljenju sasvim ispravno) rekao da je "uglavnom" jedna rec. (Ne znam, niti me zanima sta preskriptivne knjige starostavne kazu).

Moje razumevanje srpskohrvatskog jezika mi kaze da je predloska fraza "u glavnom" postala recenicni modifikator (prilog, dakle) "uglavnom".

#83 balu

balu
  • Members
  • 896 posts

Posted 16 March 2005 - 03:05

uglavnom = 100% zajedno

ustvari = nisam 100% sigurna ali rekla bih da je i to zajedno

bez veze vs. bezveze = trebalo bi odvojeno mada ga ja gotovo uvek pisem zajedno jer ga dozivljavam kao nekakav prilog/pridev

To sa "u" je prilicno zaGuleno te je Lejdi Ludens u krivu. KonZultovao sam gos'n Klajna Ivana pa kaze:

u stvari (odvojeno);

"U glavnom" i "uglavnom" nista ne kaze, ali iz nekih drugih primera daa se zakljuciti da u znacenju:

- "pretezno" pise se zajedno "uglavnom";

Kada se pridev "glavno" koristi u osnovnom znacenju onda je normalno odvojeno. Tako bi recimo mogli kas'ti:

- U glavnom izlaganju je uglavnom palamudio.

Kako pogodiste da se radi o politicaru?!? Sve u svemu Lejdi Amelija je uglavnom u pravu.

Edited by balu, 16 March 2005 - 03:12.


#84 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 16 March 2005 - 11:36

Da, ovo za "uglavnom" sam skroz sigurna da je zajedno, a balu je dao bas dobar primer (politicara :lol: ).

Za ustvari/u stvari nisam bila sigurna posto i to dozivljavam kao prilog (kao i bezveze sto znam da je pogresno) pa ga pisem zajedno (mozda je to i pod uticajem stranih jezika, npr actually, tatsächlich).



A inace imam novu dilemicu:

Sta su reci:

prilikom, tokom, krajem, srecom

El su prilozi/predlozi ili imenice u instrumentalu?

#85 Zeka Peka

Zeka Peka
  • Members
  • 3,687 posts

Posted 16 March 2005 - 12:36

Људи, хвала на одговору. Сад углавном нећу грешити. :lol:

balu, хвала посебно на Клајну јер његово мишљење сматрам еталоном. :huh:

#86 Cobra Dragec

Cobra Dragec
  • Members
  • 1,274 posts

Posted 16 March 2005 - 12:45

Sta su reci:

prilikom, tokom, krajem, srecom

El su prilozi/predlozi ili imenice u instrumentalu?


zavisi od konteksta u kome se koriste. prve tri mogu biti imenice ili vremenski prilozi. cetvrta moze biti imenica, a ako se koristi kao "na srecu", onda je nesto tipa "medjutim" :lol:

#87 mighty_orion

mighty_orion
  • Members
  • 231 posts

Posted 17 March 2005 - 11:08

instrumental koristiš kao i obično, zar ne?! :lol:

imam ja još jednu dilemu:
ujutrO ili ujutrU?? :huh:

kada govorim kažem ovo drugo
ali kad treba da napišem
ne mogu da se odlučim koje mi je nepravilnije.. :huh:

pomoć..

#88 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 17 March 2005 - 12:00

Interesantno pitanje, a nisam ni ja sigurna o cemu se zapravo radi. Moguce je da ima neka fora kao sa "napolju" i "napolje" (prvo je nekakav kvazi-dativ a drugo kvazi-akuzativ).

A sta rece mighty ono za instrumental?!


Btw znaci ipak postaju prilozi/predlozi u kontekstu:

prilikom posete tom gradu ...
tokom ove nedelje ...
krajem sledeceg meseca ...
srecom nisam to videla ...

Nisam bila sigurna da li se i u ovim slucajevima tretiraju kao imenice u instrumentalu ili ipak ne.

#89 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 17 March 2005 - 13:32

Ne predlozi, nikako. To su prilozi (i to recenicni modifikatori) nastali od instrumentala.

#90 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 17 March 2005 - 13:53

U glavnom(najčešće korišćenom) značenju, uglavnom su prilozi.

Pored mnogih gluposti kao što je, sada aktuelno, ''porez na dodatnu vrednost'', godinama se koriste fraze: ''bezbedonosna situacija'' i ''za redom''.

Zaaaštooo!???