Jump to content


Photo

Sećanje na holokaust 25. januar 2005.


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
176 replies to this topic

#136 Jerry

Jerry
  • Banned
  • 627 posts

Posted 30 January 2005 - 12:16

QUOTE(uros_s78 @ 30 Jan 2005, 01:14)
QUOTE(tera @ 28 Jan 2005, 00:55)
Ne, moja duša ne zna za nacionalne duše.

To ne postoji.

wink.gif thumbsup.gif
Naravno...

Slažem se! Duša propada pojedincu i svi smo mi različiti !Taman posla da smo svi isti ! thumbsup.gif thumbsup.gif thumbsup.gif thumbup.gif

#137 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 30 January 2005 - 15:51

Kresimire IV!

Gde si nasao te podatke, leba ti! 120 miliona Indijanaca! Nisu brojke za tebe, pogledaj malo bolje koliko je ukupno populacije bilo na kugli zemaljkoj u vreme Kolumba (ili samo u Kini npr.), pa ces videti da se malo previse igras brojkama.
A igranje brojkama na topicu o Ausvicu bas ne prilici, rekao bih! ph34r.gif

#138 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 30 January 2005 - 16:06

QUOTE
Ne, moja duša ne zna za nacionalne duše.

To ne postoji.

Tero,
ne znam, god nas u Israelu nije tako.
dok o chemu govorish je stav buduci post-cionistichke grupe spram drushtva, dakle, neka buducnost koja nas cheka kroz pedesetak godina...
ili koja stoji na toj poziciji uglavnom prihvatajuci stav post- ili hiper-moderne Levice.
chitava desnica se ipak ne slazhe sa tim stavom, a ima podrshku od politichkog Centra, pa chak i od umerene Levice.

postoji josh i ekstremno suprotan stav u odnosu su na post-cionizam,
i taj stav produzhava i podrzhava ekstremna Desnica, odnosno neo-Ortodkosija.

moje neko iskustvo je da deo Jevreja razmishlja slichno tebi,
dok je vecina suprotstavljena stavu poput tvoga,
i smatra da jevrejska dushevnost nosi posebne karakteristichne detalje...

Edited by srdjanf., 30 January 2005 - 16:20.


#139 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 30 January 2005 - 16:24

dakle,
u toj buducnosti ce biti potrebna neka izuzetno jaka grupa (sa osnovom u Israelu) da bi ljude u Israelu uspela uveriti da Jevreji, ipak, na neki nachin, jesu slichni svima drugima.
dotle, mi imamo rat,
chijem konceptu se kraj ne vidi. unsure.gif

#140 tera

tera
  • Members
  • 2,175 posts

Posted 30 January 2005 - 16:38

Srđane, nas dvoje pričamo o dve različite stvari, najmanje.

Ne znam kako, ali si ujedinivši dušu i politiku otišao tamo kuda ja još nisam išla i po svoj prilici i neću, jer čak i ne razumem to spajanje.

Možda da uvedeš pojam politička duša (kako nespojivo, ne čini ti se?), da mi pojasniš šta pod tim podrazumevaš.
Bolje onda, jednostavno, o nacionalnom osećanju i cilju. Bolnom, nežnom, jakom, borbenom, trajnom, dugotrajnom, okrenutom prošlosti i budućnosti u sadašnjosti.

Ali o duši, na takav način ja ne umem ni da mislim. (I o samoj duši jedva sričem).

Jevrejska duševnost, slovenska duševnost i sve druge - to od duše nije nastalo. Od svega drugog jeste, samo je ružno što se to zove duševnost, pa se onda povezuje sa dušom.

Biti politički jedinstven u nekom cilju, nema veze sa dušom, mojom i tvojom. Sa mislima ima, sa osećanjima ima, a njima se lako manipuliše - svejedno da li u dobrom ili lošem smeru.

I ja ne bih koristila izraz duševnost. Ko je to smislio?

EDIT - GRAMATIČKA GREŠKA!

Edited by tera, 31 January 2005 - 01:27.


#141 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 30 January 2005 - 17:41

QUOTE(tera @ 30 Jan 2005, 15:38)
Srđane, nas dvoje pričamo o dve različite stvari, najmanje.

Ne znam kako, ali si ujedinivši dušu i politiku otišao tamo kuda ja još nisam bila i po svoj prilici i neću, jer čak i ne razumem to spajanje.

Možda da uvedeš pojam politička duša (kako nespojivo, ne čini ti se?), da mi pojasniš šta pod tim podrazumevaš.
Bolje onda, jednostavno, o nacionalnom osećanju i cilju. Bolnom, nežnom, jakom, borbenom, trajnom, dugotrajnom, okrenutom prošlosti i budućnosti u sadašnjosti.

Ali o duši, na takav način ja ne umem ni da mislim. (I o samoj duši jedva  sričem).

nisam se dobro izrazio:

- o posebnosti jevrejske dushe upoznao sam u ne-politichkom svetu (umetnichkom).

o zloupotrebi te dushevnosti sam upoznao u politichkom svetu.

politichki svet mahom postoji da bi ostvario neke svoje uske interese,
dok umetnichki svet ne postoji iz nekog odredjenog razloga,
vec prosto tako - postoji.

"politichka dusha" chesto prouzrokuje zlochine u ime sistema ili neke politichke ideje;
dok umetnichka dusha nije u stanju nikada tako neshto da pochini.

QUOTE
Jevrejska duševnost, slovenska duševnost i sve druge - to od duše nije nastalo. Od svega drugog jeste, samo je ružno što se to zove duševnost, pa se onda povezuje sa dušom.


kako to mislish?

QUOTE
Biti politički jedinstven u nekom cilju, nema veze sa dušom, mojom i tvojom. Sa mislima ima, sa osećanjima ima, a njima se lako manipuliše - svejedno da li u dobrom ili lošem smeru.

I ja ne bih koristila izraz duševnost. Ko je to smislio?


kako biti jedinstven u politichkom cilju?
da li to uopshte postoji u tvojoj zemlji, Tero?
kakav izraz bi ti koristila?

kako razdvojiti uske interese neke druzhine koja se nalazi u posedu vlasti,
od interesa, da kazhemo, nekog dela drushtva (pretpostavimo, vecinskog) koje ih odabira da budu tu gde jesu?

ps. ne zaboravi da ja nisam politichar, i u ovom sluchaju ti treba da budesh moj uchitelj.
srki

#142 tera

tera
  • Members
  • 2,175 posts

Posted 30 January 2005 - 17:50

QUOTE
ps. ne zaboravi da ja nisam politichar, i u ovom sluchaju ti treba da budesh moj uchitelj.
srki


smile.gif
Šali se, šali. Ja sam u vrtiću što se politike tiče, i još nas tome ne uče. Nikada je neću upoznati. Nemam niti jednu osobinu potrebnu da bi se bio političar. Ni u naznakama.
Ti si, verovatno, već politički srednjoškolac.

#143 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 30 January 2005 - 18:01

QUOTE(tera @ 30 Jan 2005, 16:50)
Ti si, verovatno, već politički srednjoškolac.

svashta huh.gif .
otkud ti sad takva ideja? unsure.gif

#144 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 30 January 2005 - 18:07

QUOTE
Jevreji, ipak, na neki nachin, jesu slichni svima drugima.


na neki nacin!!?!?!? pa da li se ti salis? da, jevreji su na neki nacin isti i razliciti svima drugima, kao sto su i svi drugi na isti taj nacin slicni i razliciti jedni drugima. preciznije, ne jedni drugima u smislu individue, vec kao grupa.

'nacionalna dusa' mozda trenutno jeste drustvena cinjenica, ali je vestacka tvorevina, i to ne bas preterano plodna i dobra stvar (koja god da je nacija u pitanju).

intimno, ne mogu da prihvatim koncept gestalta dusa+nacija. besmisleno je glediste na samo sa mog licnog stanovista, nego i sa logickog, politickog, psiholoskog...kako god hoces, bez obzira to sto ti vidis manifestacije 'nacionalne duse' u svakodnevnom zivotu, pa to uzimas kao dokaz postojanja iste.

Edited by kingmaker, 30 January 2005 - 18:49.


#145 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 30 January 2005 - 18:38

QUOTE
'nacionalna dusa' mozda trenutno jeste drustvena cinjenica, ali je vestacka tvorevina, i to ne bas preterano plodna i dobra stvar (koja god da je nacija u pitanju).

intimno, ne mogu da prihvatim koncept gestalta dusa+nacija. besmisleno je glediste na samo sa mog licnog stanovista, nego i sa logickog, politickog, psiholoskog, politickog...kako god hoces, bez obzira to sto ti vidis manifestacije 'nacionalne duse' u svakodnevnom zivotu, pa to uzimas kao dokaz postojanja iste.


ta neka "nacionalna dusha" je tvorevina xix veka, zar ne?

poshto se drzave u nashoj eri trude da postanu univerzalija, universal state; bilo kakva zastarela koncepcija se odbacuje.
jevrejski cionizam se, tako isto, polako ali sigurno priblizava svom kraju.

videcemo ipak,
kako ce se jevrejska nacija, AM YISRAEL, takozvani;
ponashati u skladu sa ovom [u biti, evropskom] tendencijom.
ne zaboravite da Israel [vishe] nije Evropa.
[izuzev u ovim proslavama
- koje, uzgred, za josh polovinu veka - i manje? - nece vishe nikom izvan Israela znachiti puno]

Edited by srdjanf., 30 January 2005 - 18:39.


#146 tera

tera
  • Members
  • 2,175 posts

Posted 30 January 2005 - 18:45

srdjanf.
QUOTE
- o posebnosti jevrejske dushe upoznao sam u ne-politichkom svetu (umetnichkom).

o zloupotrebi te dushevnosti sam upoznao u politichkom svetu.


Daj mi onda reci, šta kaže umetnički svet - Šta je to jevrejska duševnost? U književnosti, slikarstvu, grnčariji...?

Šta je to nizozemska duševnost u slikarstvu? Volim jako Vermera. Uživam gledajući njegove slike. Odande me zrači meka, difuzna svetlost, intima običnih radnji mirnih žena i ljudi, nema priče. Vermer svojom dušom privlači moju dušu i ostavlja joj na volju da bude slobodna i sretna.
Neću nikada reći: Volim Vermera jer ima nizozemsku duševnost.
Volim Vermera zato što je otvorio moju dušu da ga primim i doživim svoje. Ne moram znati odakle je Vermer. Mogao je biti bilo odakle, za mene. (Ovo nije istorija umetnosti. Ovo je duša. A ni istorija umetnosti ne koristi nakaradnu kovanicu 'nizozemska duševnost' ili koju drugu, kada govori o umetnicima).
Ima jedan Amerikanac koji je silno zavoleo srpske ikone. Šta on zna o srpskoj 'duševnosti'? Ništa. Ali su ikone našle svoj put do njega, kada ih je video. Kroz šta, ne znam, može biti kroz njegovu dušu. smile.gif

I kako sada da razmišljam još dalje - o zloupotrebi jevrejske duševnosti u političke svrhe?

Ne umem Srđane, ne znam šta je kolektivna duševnost.

QUOTE
politichki svet mahom postoji da bi ostvario neke svoje uske interese

Možda su osvajači imali svoje uske interese, ne znam šta im je u glavama bilo ili jeste (sve mislim da su imali široke zahvate) ali ako je i tako, rezultati nisu bili ''uski''.
QUOTE
dok umetnichki svet ne postoji iz nekog odredjenog razloga,
vec prosto tako - postoji.

Ovo mi se sviđa heart.gif Prosto tako - postoji laugh.gif

QUOTE
"politichka dusha" chesto prouzrokuje zlochine u ime sistema ili neke politichke ideje;
dok umetnichka dusha nije u stanju nikada tako neshto da pochini.

rolleyes.gif Hoćeš li o srpskom pesniku sa Pala ili o nekom drugom, trećem....
Nikada ne znam kakva je nečija duša, dok se ne pokaže - mnogo puta.

QUOTE
kako biti jedinstven u politichkom cilju?
da li to uopshte postoji u tvojoj zemlji, Tero?
kakav izraz bi ti koristila?


Sam si rekao - politički cilj. Plan. (Do njega preko vizije, neko je mora imati).
Postojao je politički cilj u Srbiji naravno. Teritorijalni.

QUOTE
kako razdvojiti uske interese neke druzhine koja se nalazi u posedu vlasti,
od interesa, da kazhemo, nekog dela drushtva (pretpostavimo, vecinskog) koje ih odabira da budu tu gde jesu?

Nikako. Samo se grabež vlasti može smanjiti vrstom sistema. Demokratija je, kažu, za sada najbolji sistem kontrole onih na vlasti. I ona je kao trapist, ali najbolji, ima najsitnije rupe. smile.gif

Edited by tera, 30 January 2005 - 19:25.


#147 Aleksa

Aleksa
  • Members
  • 1,344 posts

Posted 30 January 2005 - 18:47

QUOTE(Borris_ @ 26 Jan 2005, 20:02)
Sramota za citavu Evropu.

Ali ne treba zaboraviti da su Danci odbili isporuciti svoje drzavljane izraelskog porijekla.

ovo je bas nezgrapna konstrukcija. mislio si valjda na danske drzavljane - jevreje a ne izraelskog porekla. osim ako ne racunas na onaj izrael/judeju iz vremena pre nove ere..

poredjenje holokausta iz ww2 sa bilo kojim pokoljem u istoriji nije na mestu. u ovom slucaju je postojala ideja koju je sledila propaganda, zatim (na zalost savrsena) organizacija i na kraju organizovana mesta i sredstva (specijalno za tu svrhu eksperimentisana) za unistenje cele jedne nacije (bez izuzetka) - do tada u istoriji zlocina i ratova bez mogucnosti komparacije.

razlika u tretmanu u javnosti izmedju nemackog zlocina prema jevrejima i uopste prema nacijama koje su sa njihove strane proglasene kao "manje vredne" i turske prema jermenima je donekle u lokalizmu "intervencije" a velikim delom i u prihvatanju turske kao prijateljske saveznicke zemlje. za vreme klintonovog mandata je lobirano u americkom kongresu da se turska pritisne i prizna genocid nad jermenima sto je klinton odbio da ucini.

o masovnim silovanjima po nemackoj za vreme prodiranja sssr vojske je poznat podatak. naime sssr vojnici su dobili od svoje komande dozvolu da nedelju dana rade sta hoce, siluju, pljackaju, ubijaju bez straha od kazne cinjenjem prekrsaja i obicaja rata.

to sto scg nije poslala delegaciju (predstavnika) na komemoraciju zrtvama holokausta je naravno diplomatski diletantizam i neoprostiva greska (da li nas iznenadjuje, drugo je pitanje) narocito sto je to ujedno odavanje pocasti i nasim/njihovim jugoslovenskim drzavljanima (tada) i sugradjanima jevrejima stradalim u tom zlocinu..

hoce li se ikada nauciti redu?

#148 tera

tera
  • Members
  • 2,175 posts

Posted 30 January 2005 - 19:02

QUOTE(srdjanf. @ 30 Jan 2005, 18:01)
QUOTE(tera @ 30 Jan 2005, 16:50)

Ti si, verovatno, već politički srednjoškolac.

svashta huh.gif .
otkud ti sad takva ideja? unsure.gif


Koliko sam videla, čitaš (i znaš) o politici USA, Evrope, povezuješ sve to sa Izraelom, SiCG, nekako mi to liči na poznavanje svetske politike. Ako sam pogrešila... sad.gif
smile.gif
(nisam mislila da si ti pravi političar!)

#149 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 30 January 2005 - 19:04

e moram da se dopunim, pojasnim:

dakle, to sto je 'nacionalna dusa' vestacka tvorevina ne znaci mnogo, je li... ljudi su 'vestacki' stvorili mnoooogo toga i po tome se vladaju. medjutim, to takodje ne znaci da je to vhunsko dostignuce.
nigde se ne odbacuje koncept nacije (o cemu ja imam svoje misljenje), a i da se odbacuje, to ne bi bilo zbog toga sto je to zastarelo.
napomena: nacija nije isto sto smo mi ovde podrazumevali pod sintagmom 'nacionalna dusa'.

ne mislim da za pedeset godina obelezavanje nece nikome van izraela biti znacajno. a mozda i hoce, ko ce ga znati, ide covecanstvo kroz istoriju dva koraka napred-jedan nazad, ili dva nazad-jedan napred, kako ko vec gleda na to... smile.gif

e, a da se ne bi zaboravilo, treba da gradimo drustvo u kojem cu ja i moja zemlja odati postu jevrejskim, i ostalim, zrtvama, a posto su ljudi svoje udruzivanje konceptualizovali u formi drzave, onda da, treba da pratimo to sto ti zoves 'evropskom tendencijom'. cak i izrael.

Edited by kingmaker, 30 January 2005 - 19:05.


#150 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 30 January 2005 - 19:35

QUOTE
(nisam mislila da si ti pravi političar!)


pa i nisam smile.gif !
(ja subotom igram fudbal, a petkom chitam o svakoj nekoj politici, i tako, i svim raznim nekim danima da mogu da se pravim vazhan medju drugarima u kafani, i, tu i tamo, ako naidje neka lepa devojka da budem kadar da je impresioniram te onda posle, mozda, da se i vencham sa njom!) smile.gif

kada mislim o jevrejskoj dushevnosti,
chesto imam u vidu kafkin 'zamak'.
pa to je savrsheno delo jevrejske dushevnosti:
vechita teznja za nechim nedoseznim, izolovanost u svojem okruzenju,
san o perfeknosti odnosa medju svim ljudima, univerzalno chovechanstvo
- koje nikada biti nece.
i uopshte imam nemachki [judejski] ekspresionizam u vidu.
zashto bash tada, samo nekoliko decenija pred Holokaustom,
mi imamo jedan Prashki krug, Alberta, Martina Bubera...

...Martin Buber govori neprestano o toj 'I and Thou'.
u jevrejskoj dushevnosti,
'Thou' se nikako ne ostvaruje - uprkos tome shto se neprekidno tezi prema njemu.
eto, to je sazeti prikaz:
neprekidna, perpetualna cheznja za uzvishenim jedinstvom,
i stalno ne-ostvarivanje te cheznje;
metafizichka samoca.
ujedno sa svima - i apsolutno sam.

zashto to nije toliko izrazen motiv u holandskoj umetnosti?
ne znam, mozda zato shto su oni oduvek imali svoj prostor pod suncem,
dok Maimonides, Prashki krug, ili Albert nisu?

QUOTE
Hoćeš li o srpskom pesniku sa Pala ili o nekom drugom, trećem....
Nikada ne znam kakva je nečija duša, dok se ne pokaže - mnogo puta.


namrshtio sam se, sada, Tero, zbog ovoga
(isto kao onda kada se Sword razocharala u knjizevnost zbog nekoliko pamfletistichkih produkata dela srpske ekstremistichke pozornice).
osecam neku gorchinu kod tebe zbog chitave te nastale gungule u vashoj zemlji.
pa to je kao kada bih se ja razocharao u Franza Kafku zbog debelog sharana. huh.gif
vizija i cilj verovatno nisu isto, poshto je viziji chesto potrebno da prodje kroz dubokosezhan proces dok se ne izoblikuje u chistu ideju. mozda zato moze da se kaze da postoje Cilj - i ciljevi.
kada mislimo o demokratiji,
mislimo na priblizno slichan nachin
(to ja od tebe nauchio smile.gif ).