Jump to content


Photo

Vukovarsko Slavlje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
66 replies to this topic

#31 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 09 January 2005 - 23:52

Нисам видео до сада никакве исправке у вести да су "маскирани Срби носили хладно оружје" па сам мало погледао по нету шта се може наћи о Вертепу.
Први утисак ми је да је играње Вертепа углавном обичај Срба пречана.
Прича која се игра је канонизована и не сме се мењати, па сам баш заинтересован шта је то заиста било са том "репликом калашњикова".
Ево кратког одломка из књиге Петра Милошевића "Ми же Сентандрејци":

Učitelj Ljutko zbog Glavate Nate hteo je da preinači Vertep. Devojčica se pobunila što u tom izigravanju nema uloge za Isusovu mamicu.
Uča je smatrao da je primedba na mestu. Počeo je da klepa stihove u kojima bi Marija zamolila Mudrace sa Istoka da sačekaju. Samo momenat! Prvo treba da nadoji čedo.
Na svoju sreću, konsultovao je vladiku. Njegovo Preosveštenstvo se prvo naljutilo i izjavilo da je to jeres. Zatim se grohotom nasmejalo.
– Deder, probaj samo, učiteljsko magare! Videćemo šta ćeš dobiti od Sentandrejkinja!
Tako je Glavata Nata ipak izostala iz Vertepa, ali se zato istakla u Apostolu koji je malo iskorigovala.

#32 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 10 January 2005 - 00:58

Ево, коначно сам нашао прави линк за разјашњење шта представљају "Маскирани Срби са хладним оружјем.
Текст који овде доносим мали је је део из студије Милорада Павића о Историји српске књижевности, из одељка о бароку:

Treći značajan oblik srpske barokne drame pripada nosećem pridvornom pozorištu. To je "vertep" – božićna drama, poznata i u drugim književnostima (Poljska, Ukrajina, Češka, Rusija). Stari predbarokni tekst srpskog vertepa nije sačuvan, mada Branković pominje u Hronikama termin vür'top (IV 1103); do nas je dopro samo obrazac i termin ukrajinskog porekla, koji je očigledno negde tridesetih godina XVIII veka uveden i u srpsko školstvo pod uticajem ruskih učitelja. Tekstove za vertep, međutim, pisali su srpski pesnici (Jovan Rajić, mnogi anonimni), ali su po srpskim pesmaricama beleženi i Skovorodini vertepaški tekstovi (Angeli snižajtesja... i sl.). Vertepska drama sastojala se u starijoj (nesačuvanoj) i u ovoj barokiziranoj verziji iz dva dela: prvog, koji je u stihu obrađivao poklonjenje mudraca novorođenom Hristu i drugog koji je u prozi, sa mnogo narodnog kolorita i sa likovima iz naroda, na narodnom jeziku i u humornom tonu stvarao vedru atmosferu. Likovi ovog drugog dela u srpskom vertepu razlikovali su se od ukrajinskih i imali su naročita imena i naročite uloge i odeću: to su bili Čobanin i tri "gube" (čiče): Đuka, Todor i Petar, ili Gvozden, Stakonj i Zrno. Uz vertep je ponekad išla i lutkarska predstava i vertep je posle 1740. godine sve do sredine XIX veka stalno "nošen" po srpskim mestima i za to je postojao poseban naziv: "nositi zvezdu".

Srpsko barokno pozorište donelo je nekoliko veoma značajnih novina u srpsku književnost. Upravo barok je doneo prve korake oslobađanja od vekovne crkvene stege, koja je sputavala pozorišni život. Oblik oratorijuma negovanog u Boki usloviće scensko-epski oblik u kojem će Njegoš obraditi svoj Gorski vijenac, pridvorni teatar (vertep) pripremiće prostor za klasicističku pastoralu, a međuigre u tragedokomediji i drugi (veseli) deo vertepa, otvoriće prostor razvitku komedije u srpskoj književnosti

Ето, по Павићу, Вертеп је, чак, претеча и класичне српске позоришне пасторале, као и комедије!
Да не би Вертепа не би било ни Нушића.
Сад, кад бих ја био онакав новинар какви су из хрватског тиска, насловио бих великим масним словима, у неким сутрашњим новинама:

"Дјелатници" ухитили Нушића

#33 Loren

Loren
  • Members
  • 459 posts

Posted 10 January 2005 - 10:04

Mile-Vertep, pa bilo bi vreme da sa ikonice skines tvoje "Vertep" odelo, oruzje mozes zadrzati i posecivati komsije druge nacionalnosti - razumece!

#34 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 10 January 2005 - 10:56

QUOTE(Loren @ 10 Jan 2005, 11:04)
Mile-Vertep, pa bilo bi vreme da sa ikonice skines tvoje "Vertep" odelo, oruzje mozes zadrzati i posecivati komsije druge nacionalnosti - razumece!

thumbsup.gif

#35 Herr

Herr
  • Members
  • 2,251 posts

Posted 10 January 2005 - 12:09

QUOTE(st.anger @ 9 Jan 2005, 11:18)
QUOTE
U Borovu je na pravoslavni Badnjak.....  a u nekim od vozila muškarci su nosili šajkace sa cetnickim kokardama.


Zar su i kokarde dio nošnje ?
(i koliko znam Srbima u HR nije baš kokarda bila nošnja, a i šajkača se uglavnom počela se nositi tek 90.tih.)


A naručito je poznat običaj da se za Badnjak nose replike kalašnjikova, to je običaj s posebno dugom tradicijom.
Pa eto, čestitam vam takve Božične blagdane !

Da ti znas kad je Dzoni S nosio sajkacu ti se jos nisi ni ispilio.

#36 st.anger

st.anger
  • Members
  • 4,198 posts

Posted 10 January 2005 - 13:07

QUOTE(Herr @ 10 Jan 2005, 13:09)
Da ti znas kad je Dzoni S nosio sajkacu ti se jos nisi ni ispilio.

Tko je Dzoni S ??

#37 bob rock

bob rock
  • Members
  • 434 posts

Posted 10 January 2005 - 16:57

Prosle godine sam bio u Francuskoj, u Nici i iznenadio sam se kad sam video da su na mnogim zgradama istaknute italijanske zastave. Dobio sam objasnjenje da je u cilju resavanja nekih konflikata u proslosti, u toj pokrajini dozvoljeno isticanje italijanskih nacionalnih simbola.

Problem je zabrana isticanja srpskih zastava i obelezja. Ustvari kad bolje razmislim nije, to je samo pojavnost. Problem je genocidnost hrvatske politike. Kad su istrebili 80% Srba, sad mogu i da dozvole. Ali to ih nece oprati.

Edited by bob rock, 10 January 2005 - 18:58.


#38 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 10 January 2005 - 17:02

Kad bi Francuska i Italija imali predistoriju vlastitih odnosa u prethodnoj deceniji, kakve imaju Hrvatska i "njeni Srbi", kreatori "balvan revolucije", sama cinjenica da ne vesaju Talijane po banderama bila bi slavljena kao civilizacijski uspeh.

#39 st.anger

st.anger
  • Members
  • 4,198 posts

Posted 10 January 2005 - 17:02

QUOTE(bob rock @ 10 Jan 2005, 17:57)
Prosle godine sam bi u Francuskoj, u Nici i iznenadio sam se kad sam video da su na mnogim zgradama istaknute italijanske zastave.


Eto vidiš, nisu Srpske.

Recimo ja uopće nemam problema kad za blagdane izvjesim zastavu, a živim u Hrvatskoj.

#40 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 10 January 2005 - 17:13

QUOTE(vladan @ 10 Jan 2005, 17:02)
Kad bi Francuska i Italija imali predistoriju vlastitih odnosa u prethodnoj deceniji, kakve imaju Hrvatska i "njeni Srbi", kreatori "balvan revolucije", sama cinjenica da ne vesaju Talijane po banderama bila bi slavljena kao civilizacijski uspeh.

А да не претерујеш?
Мало, признај.

#41 Kresimir

Kresimir
  • Members
  • 1,339 posts

Posted 10 January 2005 - 18:11

QUOTE(bob rock @ 10 Jan 2005, 17:57)
Prosle godine sam bi u Francuskoj, u Nici i iznenadio sam se kad sam video da su na mnogim zgradama istaknute italijanske zastave.

Nisi znao da je to rodni kraj Giusepea Garibaldija ? Navodno nikada nije oprostio Cavouru što se bez ikakve borbe pomirio s nemogućnošću njenog pripojenja Italiji. (za razliku od slabih papinskih država, sicilijanskog kraljevstva i sličnih ovdje je ipak nasuprot stajala velika Francuska)

No to sve bijaše pred jedno 150-tak godina.

edit:

A kad smo već kod Talijana i njihovih susjeda:

"Labinska republika" u krvi je ugušena pred otprilike upola manje godina a prošle godine je "Giro de Italia" imala cilj jedne etape u Puli a start sljedeće u Umagu.

Edited by Kresimir, 10 January 2005 - 19:58.


#42 Dubravka

Dubravka
  • Members
  • 4,879 posts

Posted 11 January 2005 - 19:09

QUOTE(st.anger @ 10 Jan 2005, 13:07)
QUOTE(Herr @ 10 Jan 2005, 13:09)

Da ti znas kad je Dzoni S nosio sajkacu ti se jos nisi ni ispilio.

Tko je Dzoni S ??

Džoni Štulić, legendarni vođa legendarne zagrebačke grupe 'Azra'... wub.gif

I sasvim je moguće da je nosio šajkaču... samo ne sa kokardom na njoj. dry.gif

#43 st.anger

st.anger
  • Members
  • 4,198 posts

Posted 11 January 2005 - 19:18

QUOTE(Dubravka @ 11 Jan 2005, 20:09)
Džoni Štulić, legendarni vođa legendarne zagrebačke grupe 'Azra'... wub.gif

I sasvim je moguće da je nosio šajkaču... samo ne sa kokardom na njoj. dry.gif

Bok Dubravka ! smile.gif

Ma baš se ne sjećam da je dolazio pred Zvečku u šajkači, a mislim da ni takvu fotografiju nisam vidio no eto vjerovat ću Herru na riječ.

Ipak koliko znam šajkača se nosi uglavnom u Šumadiji i možda još nekom dijelu Srbije isto kao što zagorci nose šešir a recimo ličani imaju svoju kapu a dalmatinci svoju.

smile.gif uz tihu kletvu jurim kroz grad
kaput na ramenu normalna stvar
novine u ruci jučerašnji broj
ne izgledam lijepo briga me za to
zalazim u svaku birtiju
tamo trgnem vino rakiju
a onda žurim da ne zakasnim
i prije nego što se pozdravim s njom
dodirnut ću joj usne lagano
odlazimo zajedno u noć

ona želi da joj govorim tiho
da ne veličam svoje probleme
hoće da živi s onim koga voli
gleda u druge a misli na mene
priznaje mi da je udata
da ne ljubi svoga čovjeka
a ja šutim mudro razmišljam
njeni prsti kao da traže krivca
samo lete oko moga lica
hajde ženo koji ti je vrag

diskretno šapućem spominjem kino
vani je tužno a unutra fino
skupe pare za dosadne sate
ne žalosti se srce mislim ja na te
kupuje mi tada kokice
kikiriki slane koštice
stvarno se trudi da mi ugodi
a oko nas sve neki gladni ljudi
šušte papiri a odozada nam smrdi
jao gospode kako grozan film

ponoć se bliži predstava traje
sjedamo u kola i idemo dalje
izvan grada ima parcela
lijepo mjesto na kraju sela
vodimo ljubav zagušljiv je zrak
snažno svjetlo pada ravno na nas
nije normalno pa to je vlak
grabimo volan i dodajemo gas
hladan znoj mi curkom nagriza vrat
paranoja
bježimo u mrak

Edited by st.anger, 11 January 2005 - 19:21.


#44 Tadino

Tadino
  • Members
  • 2,196 posts

Posted 11 January 2005 - 19:33

Nosio je Džoni šajkaču, i da, bez kokarde.

#45 Belaj_

Belaj_
  • Members
  • 742 posts

Posted 11 January 2005 - 19:45

QUOTE(uros_s78 @ 9 Jan 2005, 21:54)
I jeste zlocin!Kao sto bi trebalo i kod nas da bude!Tim simbolima su izvrsene agresije i pokolji od strane Srbije u ex Yu! mad.gif

A za tebe leka nema!!!