Jump to content


Photo

MONARHIJA ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
159 replies to this topic

#31 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 26 December 2004 - 22:35

QUOTE(bael @ 26 Dec 2004, 21:09)
Нека му неко отме тај шприц већ једном... :пх34р: :пх34р:

У Аустралији је пре неколико година био референдум: република или монархија, наравно паметни људи потврдили монархистичко уређење wink.gif

Ali je zato u Rusiji i Francuskoj od jos pametnijih ljudi bilo cak po šiji i gotova stvar.

#32 bael

bael
  • Members
  • 70 posts

Posted 26 December 2004 - 23:57

Руси су се баш усрећили.

#33 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 27 December 2004 - 00:01

A oko Francuza nemas primedbi, a? Pa mozda je to zbog toga sto su Rusi svoje streljali a Francuzi ih giljotinirali. Mozda bi mi trebalo da prepisemo od uspesnih, sta mislis?

Edited by Henry Chinaski, 27 December 2004 - 00:03.


#34 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 27 December 2004 - 00:01

Joj, kak je ovaj gosn Kruna glupavi, to se tak retko srece, ja mu ne bum veroval da je sam 30 - on je, mora bit, 130 godina, zato je tak izlapeli i budalasti.

Srbija je duze provela kao republika nego kao kraljevina.
Poslednja meni poznata ispitivanja ukazuju da se procenti gradjana koji se opredeljuju za monarhiju krecu priblizno kao i procenti biraca SPO (ili neznatno iznad tog broja), uglavnom u trouglu Valjevo - Kragujevac - Cacak. Van tog trougla monarhisticko raspolozenje gotovo i da ne postoji.
Srbi su sa svojim vladarima poslednjih 200 godina postupali na sledeci nacin:
Milos Obrenovic - jednom proteran zajedno sa sinom
Aleksandar Karadjordjevic - proteran
Mihajlo Obrenovic - ubijen
Milan Obrenovic - proteran
Aleksandar Obrenovic - ubijen
Petar I Karadjordjevic - za zivota jos realno razvlascen od strane sina, koji je prethodno razvlastio i vlastitog brata
Aleksandar Karadjordjevic - ubijen (istina, nisu ga ubili sami Srbi)
Petar II Karadjordjevic - proteran.
Primiti se nezahvalne duznosti srpskog monarha, prilicno je riskantan posao.
cool.gif rolleyes.gif cool.gif

Edited by vladan, 27 December 2004 - 00:03.


#35 bael

bael
  • Members
  • 70 posts

Posted 27 December 2004 - 00:14

Ма да, Француска је рај на Земљи. Арапски рај, врло брзо.

#36 1939

1939
  • Banned
  • 1,201 posts

Posted 27 December 2004 - 00:31

E, do mojega~!
samo nam jos fali kralj koji, budi receno, ne ume da sklopi recenicu na srpskom dry.gif

#37 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 27 December 2004 - 00:40

QUOTE(1939 @ 26 Dec 2004, 17:31)
E, do mojega~!
samo nam jos fali kralj koji, budi receno, ne ume da sklopi recenicu na srpskom dry.gif

Nije bitno sto kralj nece znati srpski, bitno je da ce ga znati "burazeri" i "domacini" okupljeni oko krunskog saveta, kabineta, i ostalih "krugova bliskih njeg.visocanstvu".

U tome i jeste sva zelja za Monarhijom. Politicki polozaj, koji moze u nasledstvo da se prebacuje, a ne da se sta ti ja znam svake 4 godine ponovo kupuje na izborima.

#38 1939

1939
  • Banned
  • 1,201 posts

Posted 27 December 2004 - 00:46

QUOTE(Tromotorac @ 27 Dec 2004, 00:40)
Nije bitno sto kralj nece znati srpski, bitno je da ce ga znati "burazeri" i "domacini" okupljeni oko krunskog saveta, kabineta, i ostalih "krugova bliskih njeg.visocanstvu".

Jes, a Dana ce da postane dvorska dama... wink.gif

#39 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 27 December 2004 - 00:49

Lepo, dođe nam kralj, i šta onda? Ima li nekoga od zagovornika monarhije ko ume da objasni zašto će ptičice početi da cvrkuću, privreda krenuti i sve postati lepo kad dođe Nj.K.V. Aleksandar? Ima monarhija i među zemljama na nekim drugim kontinentima, a nisu na onom spisku, samo ne vidim da im je standard mnogo bolji od našeg.

To što su Švedska, Norveška, Velika Britanija ili Španija monarhije ne znači da su one svoj napredak postigle zato što im je na čelu kralj, koji se i ne pita mnogo za državnu politiku (postoje parlamenti), već zato što imaju privrede, tržišta, resurse i ostalo.

Šta bi kralj mogao da uradi ako bi (daleko bilo) Toma pobedio na izborima? Kako bi privukao strane investitore? Šarmom? Lepotom? Teško. Nama je potreban neko ko zna da od jednog dolara napravi dva, a ne neko ko ne vredi ni taj jedan dolar.

#40 familija

familija
  • Members
  • 45 posts

Posted 27 December 2004 - 00:59

interesantno je da su na politickoj sceni najostrasceniji protivnici monarhije SRS i grupacija okupljena oko gss-a, lsv-a itd.. iz istih se korena raslo wink.gif

#41 Lucifer

Lucifer
  • Members
  • 1,891 posts

Posted 27 December 2004 - 01:18

QUOTE(Kruna @ 26 Dec 2004, 11:18)
1..NORVESKA-ubedljivo prva ! _Kraljevina
2.Svedska - Kraljevina
3.Australija –Monarhisticko uredjene pod Britanskom krunom
4.Canada – takodje kao I Australija
5.Holandija - Kraljevina
6.Belgija - Kraljevina
7.Island
8.Amerika odnosno SAD
9.Japan – Kraljevina
10.Irska
11Svajcarska
12.Engleska - Kraljevina
13Finska
14.Austrija
15.Luksenburg - Kraljevina
16.Francuska
17.Danska - kRALJEIVINA
18.Nemacka-
19.Spanija - kRALJEIVINA
20.Italija.

SFRJugoslavija - KRALJEVINA



#42 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 27 December 2004 - 09:58

"interesantno je da su na politickoj sceni najostrasceniji protivnici monarhije SRS i grupacija okupljena oko gss-a, lsv-a itd.. iz istih se korena raslo"
familija

Nije, familija, ali bi to bilo previse tesko tebi objasniti; kad bi ti to mogao da shvatis, ne bi pisao gluposti i budalastine koje pises.
Zato, moj ti je prijateljski savet: Radije vise citaj, a manje se zamaraj da pises, bolje i za tebe, a i za druge.

#43 I, Me & Myself

I, Me & Myself
  • Members
  • 452 posts

Posted 27 December 2004 - 10:13

Ovo o čemu vi republikanci pišete je skroz bolesno.
Oduševljeni ste načinom na koji su komunisti promenili državno uredjenje '44. Na ivici ste orgazma zbog toga što Aleksandar ne govori srpski (jer je kao beba proteran iz zemlje). Pa pošto vam je i to malo, još biste ga i na giljotinu, za svaki slučaj. I vi pričate o EUropi.

#44 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 27 December 2004 - 10:19

Zasto Aleksandar ne govori srpski, sasvim je jasno i objasnjivo i to nije razlog da sam ja protivnik monarhije. Ja sam principijelno protiv monarhije iz sasvim drugih razloga, jer je smatram za retrogradan, antimoderan nacin drzavnog uredjenja, za koji sam uveren da bi bio stetan za moju zemlju.
Ako Aleksandar zeli da udje u politiku, neka to uradi kao i bugarski "prestolonaslednik". Medjutim, s glupostima "njegovo kraljevsko visocanstvo", "prestolonaslednik" i slicnim ostavite me - ne prolazi.
A poredjenje sa skandinavskim monarhijama, Velikom Britanijom i slicnima, takodje je besmisleno; ni pre pedeset, ni pre sto godina Srbija im nije bila ista, a zjap se sada samo jos vise povecao - i monarhija i republika s tim nemaju nista, ali srBska prirodjena glupost ima.
Medjutim, ima jedna vrlo interesantna cenjenica: Rezultati burzoaskih revolucija u uspesnim evropskim drzavama bili su antimonarhisticki i sekularni; u Srbiji isti oni koji su je upropastili sada sanjaju monarhiju i pravoslavnu dzamahiriju.

Edited by vladan, 27 December 2004 - 10:20.


#45 Kajtimar

Kajtimar
  • Members
  • 831 posts

Posted 27 December 2004 - 10:25

QUOTE
Srbi se nikad nisu ni odrekli svoje Moanrhije, vec su 1944 uz pomoc Ruskih tenkova, ti ne-Srbi Hrvat Tito, Hrvat Bakaric, Hrvat Velebit, Slovenac Kardelj, Jeverejin Mosa Pijade i taj vrh KPJ-a, uglvnom sve stranci-ukinuli Srbima instituciju staru skoro 1000 godina.


Izvini Kruna, poštujem tvoje opredeljenje i ne želim biti uvredljiv ali sa tvojom tvrdnjom o skoro 1000 godišnjoj instituciji (monarhiji) nemogu se složiti.
Imala je Srbija (Raška) nekad svoje velike vladare - careve (saveznici ovisni od vizantinske dobre volje...njihovi posredni podanici?) i svoje plemstvo ali su kasnije svi tokom osmalijskih osvajanja nestali (pobijeni, izumro rod, poturčeni...).
Osnivač nove srpske vladarske dinastije Đorđe Petrović (zbog tamne puti zvan i Crni Đorđe - turski Karađorđe; kara - crn, đorđe - od grčkog georgeos - zemljoradnik, seljak. Time su možda željeli ukazati na njegov stan naspram turskim feudalcima - crni seljak!) bio je zapravo niskog roda. Rodio se u siromašnoj porodici, koja je sredinom 1787. godine pred Turcima (odmazda?) prebegla u tada austrijski Srem. U austrijskoj službi za vreme austrijsko - turskog rata stekao je kasnije prepotrebno vojničko iskustvo. Kad je u Orašcu bio izabran za vođu Prvog srpskog ustanka, on je službene dokumente poćeo podpisivati kao "prvi predvoditelj", "komandant od Serbije", "vožd", "vrhovni vojvoda" u ćemu neki već vide njegovo "nametanje" Srbima. Posle uspješnog ustanka protiv Turaka ćime je Srbija dobila određenu samoupravu i posle oformljenja prve vlade u Beogradu, 1811. sebi je izlobirao proglašenje za vladara (kneza) Kneževine Srbije, a svojoj porodici pravo do nasleđa...
Teško bismo mogli vladarsku kući Karađorđevića uspoređivati sa starim vladarskim kućama zapadne Europe, jer ona nema "dugu tradiciju" vladanja. Stara je "samo" 200 godina, a i u to vreme nije bila stalno na prestolu Srbije!


Lep dan vsem skupaj... smile.gif