Jump to content


Photo

Strani jezik


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
22 replies to this topic

Poll: Koji strani jezik najbolje govorite ? (95 member(s) have cast votes)

Koji strani jezik najbolje govorite ?

  1. engleski (72 votes [75.79%])

    Percentage of vote: 75.79%

  2. nemacki (5 votes [5.26%])

    Percentage of vote: 5.26%

  3. francuski (4 votes [4.21%])

    Percentage of vote: 4.21%

  4. italijanski (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. spanski (3 votes [3.16%])

    Percentage of vote: 3.16%

  6. ruski (2 votes [2.11%])

    Percentage of vote: 2.11%

  7. holandski (1 votes [1.05%])

    Percentage of vote: 1.05%

  8. ceski (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  9. makedonski (2 votes [2.11%])

    Percentage of vote: 2.11%

  10. slovenacki (1 votes [1.05%])

    Percentage of vote: 1.05%

  11. neki drugi - evropski (2 votes [2.11%])

    Percentage of vote: 2.11%

  12. neki drugi - azijski (3 votes [3.16%])

    Percentage of vote: 3.16%

Vote Guests cannot vote

#16 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 24 January 2005 - 16:09

E i ja sam svojevremeno bila otvorila ovaku neku temu al sad vise ne znam gde je huh.gif

Inace dobro znam cetiri strana jezika (spanski, nemacki, engleski, francuski), ni za jedan ne bih mogla da kazem da znam perfektno, i ni jedan ne bih mogla da izdvojim da ga znam najbolje.

A glasala za spanski (da mu malo podignem procenat wink.gif)

#17 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 24 January 2005 - 16:44

Evo ga tvoj topic o stranim jezicima. smile.gif

NIsam hteo da pravim konkurenciju vec su me interesovale brojke.

#18 pajapatak

pajapatak
  • Members
  • 822 posts

Posted 24 January 2005 - 18:03

QUOTE(Dragan @ 26 Dec 2004, 10:40)
Kada ste naucili taj jezik i koliko vam je vremena trebalo ?
Da li ste zadovoljni svojim znanjem ili intezivno ucite dalje ?

Kada sam dosao u CH nisam znao ni jednu rec nemackog.
Veci deo sam naucio prvih 1-2 godine, uglavnom sam.
Iako znam dovoljno za prakticnu upotrebu nisam sasvim zadovoljan i
nameravam da se jos malo potrudim.

PS
Za razliku od Italijana (cak i onih koji su 20 g. ovde) na pr. ljudi iz bivse Yu prilicno brzo i relativno dobro nauce D (koji je za Svajcarce inace isto "strani jezik" jer kod kuce i na ulici govore svoj dijalekt).





meni je nemacki simpa. sluzim se sa njim prilicno dobro, kako u govornoj tako i u pisanoj formi.

sa 'ps' bi se samo delimicno slozio. italijani u vecoj meri ne zele da uce nemacki jer im nije mnogo ni potreban imajuci u vidu da je italijanski jedan od zvanicnih jezika. izuzimajuci kalabrijce i sicilijance koji uglavnom rade losije poslove pa im je i potrebno samo par reci.

nasi nisu nista bolji, istina slabo sam u kontaktu sa njima pa mi mozda uzorak nije reprezentativan, ali ove sto poznajem ne idu dalje od od prostog prezivljavanja na indijanskom nemackom.


QUOTE( @ crveniautobis)
Ja bih otisao i samo malo dalje i rekao da je Schwyzertütsch jezik. Posebno ako nekoga ko govori valezanski (da li je to prava srpska rec?) posaljes u Hamburg i kazes Hamburgerima (hihihi) da ga razumeju dok govori svoj jezik. Nema sanse. (Dobro, to se u praksi ne desava, jer ce se Svajcarac prebaciti na Hochdeutsch). No, mislim da je vec i bernski dovoljno drugaciji od Hochdeutscha da se smatra posebnim jezikom.


svajcarci pre govore o bernskom, ziriskom i drugim dijalektima. i pored toga sto nemaju svoje pismo, postoje vise ili manje ozbiljna razmisljanja da ga uvedu i tako izadju iz nemacke jezicke porodice. a nerazumevanje je takvo da ga nemci titluju. a ovo sa 'hochdeutsch-om' i nije bas jednostavno, onima koji ga ne koriste cesto nije bas lako prebaciti se sa dijalekta na hochdeutsch.


p.s koji su ti ovi valezani?

#19 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 25 January 2005 - 11:06

"Valezani" pretpostavljam da su svajcarci iz Valaisa/Wallisa wink.gif (inace pola francuski a pola nemacki kanton), ispravi me ako gresim.

A svajcarski nemacki je stvarno blink.gif

#20 homo_ludens

homo_ludens
  • Members
  • 235 posts

Posted 13 February 2005 - 21:53

Okkk..vrlo me raduje sto vidim da vas ima dosta koji se sluzite sa po 3 ili 4 jezika. No, koliko sam mogla da primetim vecina vas je po inostranstvu, pa se to valjda i podrazumeva! Ali ipak, pohvalno!
Ja glasala za engleski jer mi je to posle 15 godina ucenja i zavrsenog faxa vec kao i srpski.
Pored engleskog slede: nemacki (ZOP), spanski,katalonski, ..portugalski i italijanski skroz pristojno mada pravim greske u pisanju (pogotovo portugalski!)
I sada sam se konacno odlucila da pocnem i sa grckim..red je zbog porekla tongue.gif

#21 bodolino

bodolino
  • Members
  • 1,032 posts

Posted 14 February 2005 - 00:02

engleski - skola,fakultet, zivot
francuski- fakultet, zivot

spanski- kursevi, dobro se snalazim
italijanski, isto kao spanski

njemacki- kursevi, nista ga nisam skopcala, tj. jesam ga skopcala, citam, razumijem, ali ne govorim

ruski- jedan kurs, snalazim se (moglo bi i bolje, obzirom da je slavenski jezik)

to bi bilo to

#22 Prki

Prki
  • Members
  • 2,133 posts

Posted 14 February 2005 - 00:55

stvaraoce topica, posto vecina ljudi zivi u Srbiji, valjda bi prvo trebalo da ubacite jezike manjina u Srbiji:

Madjarski
Albanski
Slovacki
Bugarski...

ima i ovakvih

#23 GigaHertz

GigaHertz
  • Members
  • 76 posts

Posted 14 February 2005 - 08:27

engleski-kroz zivot u srbiji (oš,srednja,fax)
slovacki-jedino neznam da pisem
ruski-mogu nekako da se sporazumem! (razumem,proveo 3 god u rusiji 88-91)