Jump to content


Photo

Windows vs Linux


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
115 replies to this topic

Poll: Koji OS koristite? (113 member(s) have cast votes)

Koji OS koristite?

  1. Windows (84 votes [74.34%])

    Percentage of vote: 74.34%

  2. Linux (29 votes [25.66%])

    Percentage of vote: 25.66%

Vote Guests cannot vote

#76 henrik larsson

henrik larsson
  • Members
  • 6,231 posts

Posted 27 January 2005 - 15:28

QUOTE(incognito @ 27 Jan 2005, 13:46)
Sto se DTP/CAD softvera tice, to jeste usko grlo Linux-a zato sto ne postoje kvalitetne low-level i mid-level (<$5000) solucije (mislim postoje entuzijasti koji pokusavaju da nesto odrade, ali to malo teze ide).

Što se tiče DTP-a, tu ti ni ne postoje aplikacije čija cena prelazi 1000 i nešto dolara, osim možda velikih integrisanih sistema koji prate ceo proces izdavaštva u velikim novinskim kućama (tipa Quark Publishing System), ali ni to ne ide mnogo dalje. Quark sam košta $1200-1300, ceo Adobe CS paket isto toliko...jedino što specijalizovani RIP-ovi za imagesettere koštaju od $4-5k pa naviše, ali se oni baš i ne mogu svrstati u standardne aplikacije.

Moj problem sa Linuxom je taj što tu stvarno ne postoji ništa od validnih aplikacija za posao kojim se bavim, probao sam neke programe za vektorsko crtanje koji nisu ni prineti Illustratoru ili Corelu, Gimp nije loš ali ne podržava CMYK, a ne isplati mi se baš da sve teram pod Wineom. Tako da...logičan izbor.

#77 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 27 January 2005 - 15:54

moz, posto se audiom ne bavim gotovo uopste, ne mogu ti reci da l' postoji ili ne nesto za Linux platformu. Znam samo za jedan ambiciozni projekat koji bi trebao da izraste u nesto slicno globalnom audio editingu i generaciji: http://www.bloodshed.net/wired/

henrik larsson,
Cuo sam za nesto sto bi trebalo da bude pretendent Quark-u a kosta $6000 za Linux (raspitacu se, pricao mi covek). U svakom slucaju, ja sam DTP i CAD svrstao u isto, kao velike problemi Linux platforme, tako da sam sa tih <$5000 pre svega mislio na CAD programe.

Oko vektorskog crtanja, to zahvali Microsoftu sto jos uvek ne postoji na Linux-u. Corel je imao jednu ludu ideju pre par godina, i hteo da probije led. Pa je tako napravio svoju Linux distribuciju i unajmio tim programera da prevedu Corel Draw za Linux. Cim su ovi uspeli i poturili prvu betu, stvorio se Microsoft ni od kuda, dobrovoljno im 'prilozio' cetvrt milijarde dolarjev, i gle cuda - preko noci Linux tim biva raspusten, Corel Linux se vise ne pominje, a Corel Draw za Linux se moze naci samo na P2P mrezama. Inace Corel Draw je bez problema radio sa CMYK-om, a mislim da danas i GIMP to moze (preko plugin-a, ali se radi na implementaciji istog u core sistema): http://www.novell.co.../gimp-cmyk.html

Ne kazem ja sad da treba ljudi da odustanu od Photoshopa i predju na Gimp, ili da odustanu od Illustratora/AutoCAD-a/etc. etc., vec samo hocu da napomenem da nije bas sve tako 'crno' kao sto neki navode. Linux ima vec poprilican broj korisnika, i pitanje je vremena kad ce neko da 'probije' led...

#78 henrik larsson

henrik larsson
  • Members
  • 6,231 posts

Posted 27 January 2005 - 16:17

Dobro, što se tiče Quarka, on je ionako pukao ko zvečka (ne finansijski naravno, i dalje ima te velike sisteme koje prodaje) pojavom InDesigna 2 pa kasnije CS, tako da će ti koji prave page layout varijantu za Linux imati na šta da obrate pažnju. Ali ovo je malo offtopic, nego ta cena od $6000 je apsolutno bolesna. To je u rangu ArchiCada, ProEngineera i sličnih aplikacija za industrijsko modelovanje, nijedan DTP program jednostavno ne može da opravda tu cenu, niti može da pruži nešto toliko revolucionarno novo za te pare. Pogotovo ako je za Linux, kome je jedan od glavnih aduta cena.

A što se tiče problema Linuxa sa dotičnim aplikacijama, sumnjam da će zaživeti na njemu što se tiče profesionalne upotrebe, iz jednostavnog razloga što će tada morati da se bar približe Macu kao idealnom desktop *nix sistemu, u smislu proste upotrebljivosti sistema po principu "sedneš i radiš posao". U takvim uslovima bilo kome ko se ne bavi programiranjem ili nečim srodnim što podrazumeva često konfigurisanje sistema nije zgodno da efikasno radi pod Linuxom, jer su rokovi i brdo posla u pitanju. Zbog toga je za takve korisnike mnogo isplativije dati velike pare za Mac i raditi mirno godinama, nego kompajlirati kernel svako malo i skidati i konfigurisati nove distribucije i patcheve.

#79 blueblock

blueblock
  • Members
  • 729 posts

Posted 28 January 2005 - 13:37

I na sta se prica svodi?

Jeste, *nix u fale aplikacije, jeste, moze da se kucka text i ide na net(kao i sa 486), znate ima perspektivu, evo sada ce neko da probije led, evo samo sto nije, za igre koristimo windows, a Linux za email i rext?! blink.gif Pa text i email se moze i u Winu, cemu cimanje.

Sacekacu da se taj led debljine 10 metara probije i da Lin postane bolji kada se sve uzme u obzir i onda mozda preci na to.

Radije bih izdvojio 9000 dinara na legalni XP nego 29000 na sony ps2 i besplatni Linux.

#80 Bata.Ilich

Bata.Ilich
  • Members
  • 5,646 posts

Posted 28 January 2005 - 13:43

QUOTE(blueblock @ 28 Jan 2005, 13:37)
Radije bih izdvojio 9000 dinara na legalni XP nego 29000 na sony ps2 i besplatni Linux.

Sto, na windows platformi se placa samo OS, a ostalo je za dz?

#81 blueblock

blueblock
  • Members
  • 729 posts

Posted 28 January 2005 - 14:52

QUOTE(Bata.Ilich @ 28 Jan 2005, 13:43)
Sto, na windows platformi se placa samo OS, a ostalo je za dz?

A na Sony u se placa samo konzola a igre su za dz?

#82 Bata.Ilich

Bata.Ilich
  • Members
  • 5,646 posts

Posted 28 January 2005 - 15:55

Ne, ne placa se samo konzola, placaju se i igre - bas kao i na WinPC-ju.

Tako da ako stavimo finansijski sa jedne strane legalni windows i win igre, a na drugu stranu lin + konzola + igre, win kombinacija je u minusu. Igre se na jednoj i drugoj strani potiru i na levoj strani ostade go windows. A bas ti programi koji se ovde pominju kao definitivna prednost windowsa (adobe, corel, etc) kostaju najvise - bez njih winPC platforma ne vredi nista vise od lindze. To je vec toliko puta vidjena "pa makar morao da legalizujem softver" recenica koja pokazuje da korisnik misli samo na placanje MS-u za legalni OS. A ako ne platis sw i koristis free varijante tipa open officea za win, u cemu je razlika?
Da, znam, mozes da potegnes argument da kosta i ta konzola nesto (hardver), ali bogami kosta masno i pc hardver za komotno igranje; samo cena solidne aktuelne graficke karte popapa cenu konzole za dorucak i pita "je l' ima jos?".

#83 blueblock

blueblock
  • Members
  • 729 posts

Posted 28 January 2005 - 23:48

Jest, kad bi lin gurao u sony laugh.gif

PC -const
LIN 0 din
SONY ~29000 din
GAMES

VS

PC -const
WIN 9500 din
GAMES

-Ne volim spore racunare, tako da je PC konstanta.

Pc i Games se potiru i ostaje

LIN 0
Sony 29000

VS

Win 9500

PS
To sto je na linuxu dzaba softwer, takav za osnovne potrebe mogu da nabavim i za Win!
Znaci 20000 din sam ustedeo u startu, za zivce da ne govorim.

Edited by blueblock, 28 January 2005 - 23:50.


#84 Bata.Ilich

Bata.Ilich
  • Members
  • 5,646 posts

Posted 29 January 2005 - 01:15

Ne, PC ne mora tu uopste da bude konstanta, jer ako planiram da uzmem konzolu, ne moram da puknem kintu na neku nv 6600GT ili 6800(LE) i recimo giga RAM-a i muski procesor. Lepo je sto je tebi vazno da je PC brz, ali sta ce mi takva karta ili toliko memorije za racunar koji ne tera igre? Jedino da ladim noge na ventilatore. A racunar ce i dalje biti vrlo brz sa istim procesorom, pola giga i nekom dx9 kartom koja ne mora da ima xxxx markova za te "ozbiljne programe" - a za vrlo primetnu razliku u ceni (kad vec kazes da si toliko stedljiv).

Tako da se sa jedne strane potire igracki PC (danas fakticki jedna od hardverski najzahtevnijih konfiguracija), a sa druge strane office PC + konzola. Potiru se dalje igre sa jedne i druge strane i sta nam ostane? Sa jedne strane lindza za dz, a sa druge prazni windows za 9500 din i nijednim programom.

Jeste, takve osnovne programe za dz mozes da nabavis i za win, kao sto kazes, ali gde je onda sa njima prednost windowsa? Nigde. U tome i jeste poenta - jedina prednost wina je ukupna baza programa, a tek oni kostaju kao kajmak preko cele ove price.
Zivci su najmanji problem, posto se aktuelni/poslednji distroi kao npr. suse 9.1/9.2 instaliraju i podese podjednako brzo i user firendly kao i win.

#85 blueblock

blueblock
  • Members
  • 729 posts

Posted 29 January 2005 - 14:26

Ako vec tako kalkulises, onda uracunaj i televizor za sony. Nemaju ga svi u svojoj sobi! Znaci dodaj jedno 30 hiljada i to ti je. O nedostatku multiplayera da ne pricamo.

A PC se moze sklopiti i za 40 K da bude odlican.

Moze se prica obrtati ali zakon trzista govori da je Win bolje resenje. Ne bi ljudi sebi o glavi radili, bar ne bi vecina.

Ako se jednog dana stvari promene, i Win izgubi trku, necu imati nista protiv prelaska na Lin. Ovako, racionalnije mi, pogotovu sto smo jos piratska zemlja, da koristim Win uzivajuci.

EDIT: multi smile.gif

Edited by blueblock, 29 January 2005 - 21:04.


#86 Venom

Venom
  • Members
  • 3,447 posts

Posted 29 January 2005 - 14:37

QUOTE(blueblock @ 29 Jan 2005, 14:26)
Ako vec tako kalkulises, onda uracunaj i televizor za sony. Nemaju ga svi u svojoj sobi! Znaci dodaj jedno 30 hiljada i to ti je. O nedostatku multyplayera da ne pricamo.

A PC se moze sklopiti i za 40 K da bude odlican.

Moze se prica obrtati ali zakon trzista govori da je Win bolje resenje. Ne bi ljudi sebi o glavi radili, bar ne bi vecina.

Ako se jednog dana stvari promene, i Win izgubi trku, necu imati nista protiv prelaska na Lin. Ovako, racionalnije mi, pogotovu sto smo jos piratska zemlja, da koristim Win uzivajuci.

multyplayer? biggrin.gif

sve "nove" konzole imaju mogucnost online igranja... a i neke starije.

#87 blueblock

blueblock
  • Members
  • 729 posts

Posted 29 January 2005 - 21:02

Mi govorimo o Sony PS2 i ne o igranju sa dva dzojpeda sa nekim, vec online.
Jel sljaka to sony?

#88 Venom

Venom
  • Members
  • 3,447 posts

Posted 30 January 2005 - 01:43

QUOTE(blueblock @ 29 Jan 2005, 21:02)
Mi govorimo o Sony PS2 i ne o igranju sa dva dzojpeda sa nekim, vec online.
Jel sljaka to sony?

da?

#89 blueblock

blueblock
  • Members
  • 729 posts

Posted 30 January 2005 - 19:04

Ne nego puzi.

Treba ti Network adapter od 25e, 8 MB memorijska i INTERNET KONEKCIJA OD SKROMNIH 512 Kbps. MINIMALA.

Trenutno je moguce igrati samo 71 igricu online, naspram hiljada PC igara( i malih igara).

I porediti igre sa sony sa onim sa PC ja, cak i istih naslova je smesno.

#90 Venom

Venom
  • Members
  • 3,447 posts

Posted 30 January 2005 - 19:48

QUOTE(blueblock @ 30 Jan 2005, 19:04)
Treba ti Network adapter od 25e, 8 MB memorijska i INTERNET KONEKCIJA OD SKROMNIH 512 Kbps. MINIMALA.

to je zato shto ps2 prvobitno nije dolazio sa network adapterom. ako kupish novi ps2 dobijash adapter sa njim, mislim da isto vazi i za xbox.

ako ti kazesh da ti je potreban takav net. ochigledno da dovoljno chesto koristish, pa si sigurno upucen. a inache na dial-upu je moguce igranje online? smile.gif

QUOTE
I porediti igre sa sony sa onim sa PC ja, cak i istih naslova je smesno.


slazem se... broj kvalitetnih naslova na konzolama je neuporedivo veci, da ne pominjem da vecina pc naslova danas dolazi kao port sa neke od konzola.

Edited by Venom, 30 January 2005 - 19:53.