Jump to content


Photo

Moderacija Foruma B92


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3920 replies to this topic

#91 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 02 March 2005 - 14:30

BAN (1.10.04)
(only for Mod team)

Sto se mene tice postoje tri dobra razloga zbog cega bi moderatori trebali da promene svoj odnos prema nacinu na koji se ban upotrebljavao do sada, bez obzira o kojem forumasu se radi.

Mozda pre razloga moj licni ugao vidjenja B92 jer je to u vezi sa prvim razlogom.
Prvi put sam cuo za B92 kao znacajnu “pojavu” kada je `90 i neke jedna od novinarki/clanica redakcije gostovala na nemackoj (ili CH) TV, jer od kada zivim ovde skoro da i ne pratim nase radio i TV stanice (osim kada 2x godisnje dodjem na 2-3 nedelje). Nastup te novinarke je bio ok i videlo se da je dobila simpatiju ovdasnjih kolega i publike.
Po pisanju mnogih na forumu B92 je bio tih `90 nosilac gradjanske opcije i zasluzan je za promene koje su se desile – to je zahtevalo veliku hrabrost i svaka vam cast na tome.
Za razliku od njih ja medjutim za B92 nisam sentimentalno vezan – jedna od mnogih medijskih kuca, bolja od mnogih ali verovatno i losija od nekih.
U svakom slucaju o zbivanjima u SiCG informisao sam se nekim drugim kanalima i dosao sam do slicnog utiska o stanju u zemlji kao i vi – sto mi B92 cini naravno simpaticnim. smile.gif

A evo i razloga:

1. Kao medijska kuca B92 valjda tezi nekoj vrsti komunikacije sa svojim korisnicima ?!
Zbog toga mislim da je veoma neodgovorno ignorisati javno upucena pitanja i poziv na komunikaciju. Jedan pozitivan primer – pre 7-8 godina sam napisao svoje prvo i jedino “pismo citalaca” jednom velikom dnevnom listu (“Tages Anzeiger”) povodom jedne teme. Posle nekoliko dana dobio sam odgovor da pismo nece biti objavljeno kao i tacan razlog (u samom listu se uvek iznova navodi da redakcija zadrzava pravo odabira, skracivanja...kao i izvinjenje za neobjavljivanje). Iako je odgovor bio negativan bio sam veoma zadovoljan nacinom na koji oni neguju odnose sa svojim citaocima i naravno ostao sam njihov verni pretplatnik (nekoliko dana se desilo, zbog tehnickih razloga, da sam novine dobio tek poslepodne ili da ih uopste nisam dobio – pretplata mi je, sa izvinjenjem, besplatno produzena za mesec dana!).

Druga je stvar sto je ovaj forum izgleda na neki nacin “mrtvorodjence”. Prvo ste valjda hteli da vidite kako to izgleda, pa su se neki od nas primili, pa vama kao bilo zao da nas iskljucite iako eto od svega toga nemate nikakve koristi vec samo stete... Nema dovoljno ni materijalnih sredstava, ni ljudi, ni volje, ni odgovarajuceg prostora na serveru.... (parafraziram i mozda pomalo karikiram ono sto je jednom pisao Vlada B92 koji je ponekad znao da pokaze entuzijazam i da bude jasan u svojim odgovorima).
Razumem ja sve te objektivne teskoce ali valjda je ipak jednoj medijskoj kuci cilj odredjena komunikacija a ne da se korisnici (na pr. ja) osecaju cesto kao da telefoniraju a da oni sa druge strane ili ne cuju ili nece da podignu slusalicu. A telefon zvoni li zvoni. I tu stizemo do subjektivnih slabosti. smile.gif
Jedna mogucnost za ustedu je bila da se forum ne moderise.
Vi ste ipak odlucili da ga moderisete, napisali pravila i oformili moderatorski tim (cuj tim smile.gif).

2. Moderacija foruma bi bila puno efikasnija ako bi opsta pravila koja su navedena budu jasno i plasticno pokazana na primeru odgovarajucih forumasa tako da bi svakome bilo i konkretno jasno sta je dozvoljeno a sta ne.

Ovo vam ne bi oduzelo dodatno vreme, niti bi morali sve da citate (ako vam neko prijavi pretup i vi to valjda procitate samim tim znate koji je to post/recenica).
Odkada sam na forumu (4god) video sam uvrede po svim osnovama (licnoj, nacionalnoj, verskoj) koje nisu bile sankcionisane a neki su opet iznenada bili banovani bez nekog ociglednog razloga. Primenom otvorene moderacije imali bi jos jednu mogucnost da promovisete svoju programsku politiku (i oduzeli argument ljubiteljima teorija zavere) – ovako ne znam da li vi uopste imate neku programsku politiku ?!

3. Primenom jednostavne formulacije izbegli bi suvisne topice, zapitkivanja, peticije, kukumavcenja i osecaj “ko vas sisa”, koji bar ja dobijam kada se uputi neko pitanje vasem “timu”.
Ta formulacija bi mogla da izgleda ovako (da vam ustedim vreme smile.gif):

Korisnik sa nicom (nick) banovan je u roku od (trajanje bana) zbog posta/postova (link) koji su u suprotnosti sa pravilom (1,2,3...) foruma.


Nesto slicno ste naveli prilikom banovanja Urosa78 (cak i duhovito) ali ste opet izbegli da napisete jasno zbog cega.

I naravno ako vama nije stalo do komunikacije i smatrate da niste duzni da bilo kome o bilo cemu dajete objasnjenja a forum vam je samo zapravo na teret i boli vas uvo zbog njega ili smatrate da je do sada sve islo u dobrom smeru, onda su sve ove moje primedbe nevazne.
A medijska kuca B92 ostaje (bar za mene) samo jedna od mnogih srpskih neprofesionalnih firmi (ako su ove moje formulacije preostre to potice svakako i od neobjektivnosti jer B92 poznajem skoro iskljucivo preko foruma a ostali aspekti vaseg rada nisu uzeti u obzir).

PS
Ovaj post, osim vremenske, nema nikave sustinske veze sa banovanjem JD, Luna, Sister ... Gotovo istovetno mogao sam ga napisati i pre 3-4 godine (izvesne delove sam vec slicno napisao).

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Ako je istina da je Fact banovana onda je to jos jedna sramota za moderatorski tim.
Mozda bi ih trebalo poslati kod maxa na strucno usavrsavanje!
Podseca malo na "slucaj" falkon. sad.gif

A evo je i peticija za odbanjivanje (mada znam da nema svrhu).

1. Dragan

#92 falcon

falcon
  • Members
  • 2,050 posts

Posted 02 March 2005 - 14:34

QUOTE(Dragan @ 2 Mar 2005, 14:30)
A evo je i peticija za odbanjivanje (mada znam da nema svrhu).

1. Dragan

2. Falcon

#93 ceres

ceres
  • Members
  • 566 posts

Posted 02 March 2005 - 14:38

QUOTE(Dragan @ 2 Mar 2005, 14:30)
A evo je i peticija za odbanjivanje (mada znam da nema svrhu).

1. Dragan

hvala Dragane

3. ceres

#94 TBoneSteak

TBoneSteak
  • Banned
  • 639 posts

Posted 02 March 2005 - 15:13

QUOTE
Primenom otvorene moderacije imali bi jos jednu mogucnost da promovisete svoju programsku politiku (i oduzeli argument ljubiteljima teorija zavere) – ovako ne znam da li vi uopste imate neku programsku politiku ?!


ovako se npr. moderira na drugim forumima gde su imena moderatora javna kao i njihove odluke; podlozni su kritici, a takodje su i ucesnici u raspravi k'o i svako drugi.

QUOTE
Politika - Plavi forum
(Moderated by: Erazmo, nina kent, nevlastnick, juzr, dube, cb, Papa, Neutrino, kokie)


QUOTE
Društvo
(Moderated by: Common sense, cb, mayya, Neutrino)


QUOTE
Književnost, kazalište, umjetnost
(Moderated by: Dari, Bacterion, dube, Jane)


dakle, dame i gospodo moderatori, mozemo li da vas upoznamo? smile.gif

#95 voja i

voja i
  • Members
  • 3,917 posts

Posted 02 March 2005 - 15:18

QUOTE(ceres @ 2 Mar 2005, 14:38)
QUOTE(Dragan @ 2 Mar 2005, 14:30)

A evo je i peticija za odbanjivanje (mada znam da nema svrhu).

1. Dragan

hvala Dragane

3. ceres
4. guja

da me neko ne pretekne

#96 jane

jane
  • Members
  • 159 posts

Posted 02 March 2005 - 15:19

QUOTE(Dragan @ 2 Mar 2005, 14:30)
A evo je i peticija za odbanjivanje (mada znam da nema svrhu).

1. Dragan

5. jane

Edited by jane, 02 March 2005 - 15:19.


#97 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 02 March 2005 - 15:26

QUOTE(voja i @ 2 Mar 2005, 11:22)
ima na internetu zylion sajtova ge se moze otvoriti sopstvena foto galerija, doduse ne tako posecena kao ovaj forum.



over&quit [part2]

Na internetu ima svakakvih sajtova a narocito ima puno sajtova gde mladi
ljudi mogu da se upoznaju, menjaju fortografije, utiske, ugovaraju datinge
i slicno.

Zasto bi B-92 pruzao takve usluge.
Ako neko napise 50 postinga u roku od 5-6 sati u kojima nista ne kaze,
nego se pisanije svodi na aha i uhu , stvarno sam misljenja da na ovom forumu
nema sta da trazi.

Ja sam ovde u Nemackoj prisutna na dva kuceca i na jednom politickom forumu.
Na sva tri leti perje i moderatori (vlasnici foruma) banuju samo tako.

Pravo da Ti kazem nikada mi i ne bi palo na pamet da dolazim na forum B-92
i da tu trazim razonodu i zezanje.

Ali ovi moji pogledi na zivot i svet oko sebe verovatno imaju veze sa
gerijatrijom. Mozda treba i moderatore zameniti za neke mladje.

Edited by Teja, 02 March 2005 - 15:29.


#98 TBoneSteak

TBoneSteak
  • Banned
  • 639 posts

Posted 02 March 2005 - 15:39

QUOTE(jane @ 2 Mar 2005, 15:19)
QUOTE(Dragan @ 2 Mar 2005, 14:30)


A evo je i peticija za odbanjivanje (mada znam da nema svrhu).

1. Dragan

5. jane

6. TBoneSteak, da se Fact odbanuje moNUmentalno!!!

#99 fancy

fancy
  • Members
  • 7,551 posts

Posted 02 March 2005 - 15:42

QUOTE(TBoneSteak @ 2 Mar 2005, 15:39)
QUOTE(jane @ 2 Mar 2005, 15:19)
QUOTE(Dragan @ 2 Mar 2005, 14:30)


A evo je i peticija za odbanjivanje (mada znam da nema svrhu).

1. Dragan

5. jane

6. TBoneSteak, da se Fact odbanuje moNUmentalno!!!

I da se vrate ĐonDo, Lun i opcija delete..!
(i, da budem brži od Helle... meni 100 evra!)

#100 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 02 March 2005 - 15:42

pardon

8. thermal bug

Edited by thermal bug, 02 March 2005 - 15:43.


#101 Carolostadien

Carolostadien
  • Members
  • 4,472 posts

Posted 02 March 2005 - 16:09

9. Carolostadien


..............


Teja, jesu na tim njemackim forumima moderatori takodjer nevidljivi i nedodirljivi i banuju ljude bez ikakvog obrazlozenja? Ili prvotnog upozorenja?
I jel se tamo dogadja da je moguce nekome ispsovati sve po spisku, sve sa dodacima (zidovskim, muslimanskim, crnackim...), pa nikom nista, a s druge strane baniraju ljude zato sto se zezaju na podforumu "Razno" ako isti postoji?
Mislim, mozda je to bas tako i mozda to tebi tako i pase...ne kazem da nije, samo pitam.
I, ako mogu linkovi, ima nas jos koji nabadamo njemacki siguran sam...

#102 Dino

Dino
  • Members
  • 648 posts

Posted 02 March 2005 - 16:12

QUOTE(fancy @ 2 Mar 2005, 15:42)
QUOTE(TBoneSteak @ 2 Mar 2005, 15:39)
QUOTE(jane @ 2 Mar 2005, 15:19)
QUOTE(Dragan @ 2 Mar 2005, 14:30)


A evo je i peticija za odbanjivanje (mada znam da nema svrhu).

1. Dragan

5. jane

6. TBoneSteak, da se Fact odbanuje moNUmentalno!!!

I da se vrate ĐonDo, Lun i opcija delete..!
(i, da budem brži od Helle... meni 100 evra!)

9 (valjda) Dino

Nisu mi bas jasne te price sa trolovanjem i "trolovanjem". Pored Kaladonta i gomile
Hail.gif thumbsup.gif thumbup.gif roflmao.gif postova, problem je neobavezno caskanje unsure.gif

neke teme na politici je smorno pratiti od silnog tapsanja po ledjima i navijanja

#103 Hella

Hella
  • Sleepers
  • 6,199 posts

Posted 02 March 2005 - 16:13

10. ja

#104 max

max
  • Members
  • 579 posts

Posted 02 March 2005 - 16:14

Maratonci bi rekli: "Ko je vas deco poznavao, ni pakao mu nece teshko pasti"
Ovo ja komentarishem iz pozicije moderatora a kao uchesnik, gromko zborim: "UA BANOVANJA". Dualizam na delu wink.gif
Moj konstruktivni predlog bi bio da se "politika" drzhi malo strozhije. Ma shta "malo"!!! Mnogo strozhije i da se uvede ban koji bi vazhio samo za taj podforum. Za one koji bi da pishke u pesku-treba im i to omoguciti chisto da se na delu pokazhe da je B92 na braniku demokratije i pisane rechi (makar i u pesku).

#105 Dr Kosh

Dr Kosh
  • Members
  • 460 posts

Posted 02 March 2005 - 16:17

QUOTE
1. Dragan
2. Falcon
3. ceres
4. guja
5. jane
6. TBoneSteak
7. fancy
8. thermal bug
9. Carolostadien
10. Dino
11. Hella
12. max

13. Dr Kosh