Jump to content


Photo

argentinska knjizhevnost


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
114 replies to this topic

#46 makaronee

makaronee
  • Members
  • 1,164 posts

Posted 02 April 2005 - 12:16

...
Puigov "Poljubac zene pauka", po kojoj je snimljen (dirljiv) film, za ulogu u kome je Viljem Hart svojevremeno dobio Oskara za najbolju musku ulogu.
...

Podseti me da jos jedared pokusam da savladam
neverovatnu specificnu masu pod nazivom
LA TRAICIÓN DE RITA HAYWORTH / mpuig, 1968.

#47 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 04 April 2005 - 15:36

Naravno da treba pomoc, narocito ako si od svoje porodicne biblioteke udaljen nekih 15000 km. "Dnevnik o prici" nije BIGZ, nego novosadska Svetlost, a u njoj su osim dugacke "Tamo neki Luka" jos i krace price koje su kasnije objavljene u "Kraj etape" ("Vrat crne mackice", "Dnevnik o prici", "Kraj etape"). A "Divertimento" jeste Beopolis, izdanje 1995., kasnije sam ga cesto pozajmljivao drustvu (poznavalaca Kortasara :lol:, naravno). Ima tu jos i mracna "Jolie madame" Hose Donosa (Rad, Rec i misao). Ona antologija je u stvari "Izabrane argentinske pripovetke", koje je priredio sam Borhes, izdanje Narodna knjiga. Tu ima sjajna prica o naucniku koji je ceo svoj zivot posvetio pokusaju da nauci majmuna da govori ...

Da jos jednom preporucim onaj 'dokumentarac' "Borhes-Sabato: Razgovori" - o mogucnosti komunikacije. Dva starca sede jedan naspram drugog, i razgovaraju sa uzajamnim strahopostovanjem, nesto kao dva velika Kubanca dosta godina kasnije (Bebo Valdez i Izrael Lopez Cacao, "Lacrimas Negras", Truebin "Calle 54"). Sabato danas ima 94 godine, mislim da su mu doktori zabranili da slika ...

A po prici "Djavolje bale" Antonioni jeste snimio"Blow-Up". Imam ovde neku Pikadorovu zbirku latinoamerickih prica koju je priredio Fuentes, i Kortasar je zastupljen upravo sa tom pricom, koja se u zbirci zove bas "Blow-Up". Samu pricu "Apokalipsa u Solentinameu" Kortasar je napisao kao post blow-up (razrada Antonionijeve razrade njegove originalne teme) - gde iz slika nauci kakav se masakr tu zapravo odigrao ...


Share & Enjoy

#48 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 04 April 2005 - 20:14

...pa,evo poziva za ljubitelje arg. knjizhevnosti,da se jave da porazgovaraju o ovoj ne bash zastupljenoj temi.
kortasar ove "shkolice "su ostavile veliki utisak(mozhda chak kao nijedna druga knjiga)na mene i stalno im se vracam...

u tim shkolicama pronashao sam Paris za kojim sam toliko zhudeo.

i mala magina obichnost a opet svevoljenost.

mokre cipele svagda, nemoguci filmovi sa ljubomorom, kishe, sumanute operske dive, besparica, ljubav i slamanje.

beznadje i strepnje, drugari i topao chaj, ponovo kishni, pohabani Paris...

...da, da, zauvek zarobljen u kortasarovim slichicama.

#49 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 04 April 2005 - 21:17

...pa,evo poziva za ljubitelje arg. knjizhevnosti,da se jave da porazgovaraju o ovoj ne bash zastupljenoj temi.
kortasar ove "shkolice "su ostavile veliki utisak(mozhda chak kao nijedna druga knjiga)na mene i stalno im se vracam...

u tim shkolicama pronashao sam Paris za kojim sam toliko zhudeo.

i mala magina obichnost a opet svevoljenost.

mokre cipele svagda, nemoguci filmovi sa ljubomorom, kishe, sumanute operske dive, besparica, ljubav i slamanje.

beznadje i strepnje, drugari i topao chaj, ponovo kishni, pohabani Paris...

...da, da, zauvek zarobljen u kortasarovim slichicama.

A sad vas molim (obzirom da ste me tako zaintigrirali sa Shkolicama) da mi kazete
koji je roman shkolice:

Los Premios,
Rayela,
62/Modelo para armar ili
Libro de Manuel

Ovo je jako uzbudljivo da moram da idem u spanski da bi mi neko od vas rekao
na srpskom a ja sutra da idem da pazarim knjigu na nemackom.

Inace citam momentalno Markezovu autobiografiju. Carobna i cudesna kao
sto godina samoce.

#50 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 04 April 2005 - 21:32

i fink 'tis rayela
(no hable espagniol :lol: )

#51 mandarinaD

mandarinaD
  • Members
  • 1,573 posts

Posted 05 April 2005 - 00:41

A sad vas molim (obzirom da ste me tako zaintigrirali sa Shkolicama) da mi kazete
koji je roman shkolice:

Los Premios,
Rayela,
62/Modelo para armar ili
Libro de Manuel

Ovo je jako uzbudljivo da moram da idem u spanski da bi mi neko od vas rekao

tacan odgovor je rayela

skolice su pod must:)

ne moras,it is travelling without moving :lol:

#52 Kninski

Kninski
  • Members
  • 135 posts

Posted 05 April 2005 - 07:01

Meni u argentinskoj (i latinomaričkoj književnosti uopšte) ima sjajnih dometa i užasnih foliranata.
Ajde da zanemarimo skribomane/prepisivače poput Kastanede (koji je reciklirao sve što se može pokrasti od evropskih filozofa okrenutih Istoku) ili nesretnog Kortasara koji verovatno ima ikonu Markesa u spavaćoj sobi i ceo život pokušava da uhvati njegov uzvišeni stil, ali mene latinoamerikanci mnogo smaraju svojim lokalnim dogodovštinama. Pa to je kao kada bismo mi sada počeli da pišemo pesme u prozi o našim političarima i malim ljudima u susretu s njima i svakojakim sudbinama u burnim i opakim vremenima u kojima nimalo ne zaostajemo u odnosu na njih. Otprilike da je Dobrica Ćosić sažetiji (mnogo sažetiji) i iole zanimljiviji na nekakvom univerzalnom nivou, to bi bilo to.
Ni u jednoj književnosti nema toliko pogrešnog tumačenja i precenjivanja kao u latinoameričkoj, posebno argentinskoj. Pa Borhes je jedini koji je koliko toliko uspevao da zatre jasne političke poruke u svojim delima, mada mislim da on to nije radio svesno, već kao snažna umetnička duša, nije dopuštao sebi puko dobošarenje.
Na silnom uspehu Markesa i Borhesa, promuvalo se i kvaziafirmisalo toliko nestvarnog šljama i polupismenih skribomana, foliranata i praznonaklapača da sam praktično odustao od istraživanja novih latinoamerikanskih dometa - treba da iščitaš naramke svakojakog smeća da bi te ponegde poneko pomalo nagradio. Zaista nemam više živaca za sve to.

#53 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 05 April 2005 - 08:07

Pa Borhes je jedini koji je koliko toliko uspevao da zatre jasne političke poruke u svojim delima, mada mislim da on to nije radio svesno, već kao snažna umetnička duša, nije dopuštao sebi puko dobošarenje.


Docim je npr. Sabatova proza prepuna politickih pouka. Pa niko ovde nije ni rekao da su glavni dometi latinoamericke proze alhemija i magija. Cuvaj zivce, to je pametno. Ne daj se isprovocirat'.

Share & Enjoy

Edited by Gojko & Stojko, 05 April 2005 - 08:07.


#54 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 05 April 2005 - 10:53

Meni u argentinskoj (i latinomaričkoj književnosti uopšte) ima sjajnih dometa i užasnih foliranata.

A gde bre toga nema?

Zato sam ja najpametnija!!! Citam ( a sve po 8-2 puta) klasiku.


Kao sto nisam mogla da proputujem ceo svet, tako ne mogu da procitam sve
sto su ljudi pisali.

Za mene se knjizevnost zavrsila sa /ajd recimo 1950 godinom/,pri cemu izuueci
potvrdjuju pravilo.

#55 girlnextdoor

girlnextdoor
  • Members
  • 564 posts

Posted 06 April 2005 - 13:12

...ali sam procitao Sabatov roman O junacima i grobovima . Voleo bih da procitam i Abadon, andjeo unistenja i Tunel. U pogovoru romana, svesno procitanom vrlo povrsno, kaze se da su ova tri romana deo zamisljene trilogije. Zasto zamisljene, odnosno da li pojam trilogije gubi smisao u delu ovog autora? Ovo kazem jer imam utisak da se Sabato ovim romanom obraca svakome i nikome, odnosno da postavlja univerzalna pitanja i pokusava da da odgovor na njih. Ako ne uspeva da da odgovor, onda barem pokusava da ih rastumaci. Stoga se pitam da li pojam trilogije ima smisla, ako se vec pristupa univerzalnosti. Delo O junacima i grobovima mi se cini zaokruzenim.

... obozhavam taj roman,prvo sam prochitala O junacima...pa sam tragala za tunelom+abadonom(koji sam jako teshko pronashla i uz to morala da vratim natrag)...zamishljena triologija,verovatno zbog onoga shto si i sam zakljuchio-mozhe da zhivi svaki zasebno...mada,abadona sam zhelela chitati uporedo sa junacima i grobovima,nazhalost nisam imala obe knjige u isto vreme,ali one day...
pojam triologije ipak ne gubi svoj smisao.

#56 girlnextdoor

girlnextdoor
  • Members
  • 564 posts

Posted 06 April 2005 - 13:25

[quote name='mandarinaD' date='2 Apr 2005, 12:13'] [/QUOTE]


Ovde dodajem i sjajni roman (minijatura) omnibus Divertimento, nezavisnog izdavaca Beopolis,Beograd, s tim sto je tiraz jos pre nekoliko godina rasprodat. Samo veliki ljubitelji Hortasara imaju / znaju da ovu knjizicu. Ne znam da li ima da se nadje/kupi u nekoj antikvarnici, ali je toplo preporucujem.

pozdrav,
mandarinaD [/quote]
huh,kupila sam je u antikvarnici pre dve-tri godine ...ne znam samo kako sam uspela...posle shkolica, godine i godine traganja za josh ponekim kortasarovim romanom,ali nishta(osim divertimenta+bezbroj zbirki) ...ne znam da li je iko od vas ovde prisutnih video(ako ne i chitao) neki drugi kortasarov roman+volela bih da znam...

#57 girlnextdoor

girlnextdoor
  • Members
  • 564 posts

Posted 06 April 2005 - 13:29

u tim shkolicama pronashao sam Paris za kojim sam toliko zhudeo.

i mala magina obichnost a opet svevoljenost.

mokre cipele svagda, nemoguci filmovi sa ljubomorom, kishe, sumanute operske dive, besparica, ljubav i slamanje.

beznadje i strepnje, drugari i topao chaj, ponovo kishni, pohabani Paris...

...da, da, zauvek zarobljen u kortasarovim slichicama.

u tim shkolicama pronashao sam Paris za kojim sam toliko zhudeo.

...

...da, da, zauvek zarobljen u kortasarovim slichicama.


#58 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 06 April 2005 - 17:08

idem i ja da citam skolice ponovo. casa gina, skolice u rukama, pored otovrenog prozora, mozart u pozadini, pa malo swinga, pa gardel... uzivancija.

#59 Varvarin

Varvarin
  • Members
  • 929 posts

Posted 06 April 2005 - 17:51

Ja cu bre sve da vas zamrzim, onako ljudski, zdravo ljubomorno.... :D
Vi svi imate vremena za citanje, a ja u zadnje vreme to radim samo u gradskom prevozu, cak i pred spavanje citam strucnu literaturu. Sam sam kriv, niko me nije terao da za tajnom tragam ispod Gausove krive.

Odoh ja sa mojim breovima na arbeit


:huh: :huh: :lol: :huh: :huh: :P :lol:

P.S. Nadam se da me niste pogresno shvatili (ko o chemu baba o ushtipcima)

#60 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 06 April 2005 - 17:54

idem i ja da citam skolice ponovo. casa gina, skolice u rukama, pored otovrenog prozora, mozart u pozadini, pa malo swinga, pa gardel... uzivancija.

Ja ih sutra preuzimam iz knjizare , a nikako mi nije jasno zasto je knjiga tako
prevedena na srpski. Al´ajd kad procitam kasce mi se samo.

Ja putujem iduce nedelje u Francusku ( ne u Pariz) pa cu tamo sa zadovoljstvom
da je citam , slicno kao i madjarska sobarica - u jednoj ruci casu vinu ali u drugoj
nazalost ne madjarskog oficira....