Jump to content


Photo

argentinska knjizhevnost


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
114 replies to this topic

#16 wagabund

wagabund
  • Members
  • 1,617 posts

Posted 28 October 2004 - 14:31

ta prica o saksofonisti je zapravo o carliju parkeru... o, make me a mask, citira hulio dilana tomasa na pocetku...

jesi li citao vrat crne mackice? mislim da se tako zove? ta je savrsena. i ona o crtanju grafita.

nisam chitao vrat crne machkice, ali reci mi u kojoj je to knjizi pa cu se ispraviti.
evo jedne malo konfuzne primedbe prevodioca iz fusnote u shkolicama, strana 68.

*Beni Karter, alt saksofonista kao i Charlie Parker. Za razliku od E.Botera koji smatra da se junak Kortasarove priche "Tragach" zove tako da se se inicijali u originalnoj grafiji podudare inicijalima autorovog imena, Gustavo Dominguez je mishljenja da je Charlie Parker u prichi prekrshten u Dzoni Karter na osnovu imena Benija Kartera i Johnnyja Hodgesa koji je takodje svirao alt...

uf sada vidim da sam u prethodnom chitanju prebrzo prochitao ovu primedbu.to me je dovelo do pogreshnog shvatanja po kome taj Karter zapravo i nije potpuno Charlie Parker. omen-nomen.

#17 dokeri

dokeri
  • Members
  • 235 posts

Posted 28 October 2004 - 16:31

...orfej bese edicija, sa onom siluetom pola crnom pola belom,'medju javom i med snom' pisalo...ili nolit bese?...svejedno, odlicna je bila, sve neke cudne stvari, poljska fantastika, miso, hotorn...

#18 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 28 October 2004 - 16:46

...orfej bese edicija, sa onom siluetom pola crnom pola belom,'medju javom i med snom' pisalo...ili nolit bese?...svejedno, odlicna je bila, sve neke cudne stvari, poljska fantastika, miso, hotorn...

u pravu si dokeri, bio je to orfej. i lotreamon je tu izasao... a i taj miso kojeg pominjes je sjajan izbor (je li vava hristic to sastavio?)

u svakom slucaju, samo jedna kortasarova knjiga je tu izasla, ali kad uporedis tajno oruzje sa bilo kojim od ovih radovih izdanja, lepo se vidi kako su nekada ("u mracnom dobu komunizma") knjige pravljene pazljivo i s ljubavlju, a kako izgledaju danas...

#19 wagabund

wagabund
  • Members
  • 1,617 posts

Posted 28 October 2004 - 16:49

u mrachnoj epohi tranzicije u "platou" postoji edicija "posle orfeja".

#20 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 29 October 2004 - 16:04

Preporucujem Marcos Aguinis. Net of Hate (eseji). Fragmenti prevedeni na engleski elctr. izdanje.

Dali je mozda nesto prevedeno kod nas.

#21 girlnextdoor

girlnextdoor
  • Members
  • 564 posts

Posted 17 November 2004 - 18:26

QUOTE(chandra @ 27 Oct 2004, 16:03)
od mene... rolleyes.gif

Rad je objavio ukupno sedam zbirki Kortasarovih prica. Sve ih je prevela i izabrala Aleksandra Mancic (iako ne sve jednako dobro): Apokalipsa u Solentinameu, Tango povrtka, Tamo neki Luka, Drugo nebo, Progonitelj, Kraj etape i Drugo putovanje. Meni su Apokalipsa i Tango najbolji kao izbori, a Luka mi je potpuno neodoljiv.

Mate je cudna stvar. Gorak je, pomalo nalik na uvin caj, ali ima nekako sumskiji ukus. Ovo je bas precizno, a? Postoji posebna procedura kako se i iz cega pije (vidi na: http://www.noborders...ate/index.html), ali moze i kao obican caj. Ovde ne moze da se kupi, ali svuda na zapadu je prilicno normalna stvar i nije tesko naci ga. U svakom slucaju, kada mi je stigla prva kesica matea osecao sam se kao neki Kortasarov junak. Ko klinci kada obuku kostim supermena pa im se ucini da mogu da polete...




shkolice,poglavlje 7.
...dodirujem ti usta,prstom dodirujem rub tvojih usana i ocrtavam ih kao da izlaze iz moje ruke,kao da se tvoja usta prvi put malko otvaraju,dovoljno je da zazhmurim pa da se sve raspline i sve ponovo pochne,svaki put stvaram usta koja pozhelim,usta koja moja ruka bira i crta na tvom licu,usta izabrana od svih mogucih suverenom slobodom mog sopstvenog izbora da ih svojom rukom iscrtavam na tvom licu a koja se,pukom sluchajnoshcu koju ne nastojim da dokuchim,podudaraju bash na ustima shto se smeshe ispod ovih koja ti moja ruka crta.
...gledash me,gledash me izbliza,sve blizhe me gledash,zatim se igramo kiklopa,gledamo se iz sve vece blizine a ochi postaju sve vece,priblizhavaju se i pretapaju,kiklopi se gledaju i zbunjeno dishu a usta se srecu,bore se u toplom,grickaju se usnama,jedva prislanjaju jezik o zube,igraju se po odajama gde tezhak vazduh struji donoseci znani miris i tishinu.tada moje ruke uranjaju u tvoju kosu,lagano miluju dubinu tvoje kose dok se ljubimo kao da su nam usta puna cveca ili riba,zhivih pokreta,tamnih miomirisa.ako se ujedamo,ta bol je slatka,ako se davimo u kratkom ali stravichnom i istovremenom uzimanju daha,ta trenutna smrt je lepa.i samo je jedan skok iz usta i samo je jedan ukus zrelog voca,i ja osecam kako pored mene treperish kao mesec na vodi.

...zavidim ti za taj mate,meni nema bash niko da ga donese,ali one day...
...u shkolicama,u fusnotama pishe da se pije iz specijalne posude,tj.nekakve tikve...+ hvala na linku.
...da tango i apokalipsa su i moj uzhi izbor,naravno posle skolica,a da li si chitao *priruchnik za pevanje i plakanje *onaj sa hronopijima i famama?
...i josh jedno pitanje i zavrshavam*obecavam:da li si naishao na josh neki kortasarov roman,ili su shkolice sve?ja sam pronashla i jedan kratki roman,koji je odlichan,ali se trenutno ne mogu setiti naslova (znam samo da je rech na d.) ...

#22 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 17 November 2004 - 20:14

mmmmm, da, to sedmo poglavlje, uh... znam ga skoro napamet... dobro mesto...

> zavidim ti za taj mate,meni nema bash niko da ga donese,ali one day...

mozes cekati da ti ga neko donese... ili se mozes spakovati i sama otici po njega... :-))

> u shkolicama,u fusnotama pishe da se pije iz specijalne posude,tj.nekakve
> tikve...+ hvala na linku.

kazu da se ljudi navuku malo na mate, a malo na citav ritual spremanja matea...

> da tango i apokalipsa su i moj uzhi izbor,naravno posle skolica,a da li si
> chitao *priruchnik za pevanje i plakanje *onaj sa hronopijima i famama?

to je objavljeno u onoj tankoj knjizi plavih korica, zar ne? imam to i procitao sam, ali ga se gotovo uopste ne secam.

> ...i josh jedno pitanje i zavrshavam*obecavam:da li si naishao na josh
> neki kortasarov roman,ili su shkolice sve?ja sam pronashla i jedan kratki
> roman,koji je odlichan,ali se trenutno ne mogu setiti naslova (znam samo
> da je rech na d.) ...

Divertimento, to mu je roman iz mladih dana. Citao sam i to pre mnogo godina. Secam se da mi se dopao, da je nekako lagan i vazdusast u odnosu na kasnijeg Kortasara. Tamo je bila neka dobra fora sa citiranjem, zar ne?
Ne znam da li postoji jos nesto od romana, ali postoji izvestan broj pesama...

Bas sam se pitao pre neki dan sta se desilo sa ovim topicom i kud si nestala... :-)

#23 girlnextdoor

girlnextdoor
  • Members
  • 564 posts

Posted 18 November 2004 - 08:23

QUOTE(chandra @ 17 Nov 2004, 21:14)
> da tango i apokalipsa su i moj uzhi izbor,naravno posle skolica,a da li si
> chitao *priruchnik za pevanje i plakanje *onaj sa hronopijima i famama?

to je objavljeno u onoj tankoj knjizi plavih korica, zar ne? imam to i procitao sam, ali ga se gotovo uopste ne secam.

> ...i josh jedno pitanje i zavrshavam*obecavam:da li si naishao na josh
> neki kortasarov roman,ili su shkolice sve?ja sam pronashla i jedan kratki
> roman,koji je odlichan,ali se trenutno ne mogu setiti naslova (znam samo
> da je rech na d.) ...

Divertimento, to mu je roman iz mladih dana. Citao sam i to pre mnogo godina. Secam se da mi se dopao, da je nekako lagan i vazdusast u odnosu na kasnijeg Kortasara. Tamo je bila neka dobra fora sa citiranjem, zar ne?
Ne znam da li postoji jos nesto od romana, ali postoji izvestan broj pesama...

Bas sam se pitao pre neki dan sta se desilo sa ovim topicom i kud si nestala... :-)

...da,tanka knjiga,plavih korica,ne mogu se setiti izdavacha,ali je vrlo zanimljiva...u pitanju su krace priche(ne volim bash poredjenje,ali mi a.misho pada na pamet,tj.padao je dok sam chitala priruchnik...),koje su potpuno drugachije od zbirki koje je rad objavio,malo fantastichnije i nenormalnije,ako mogu tako da se izrazim...
...Divertimento,da!odlichan roman.u pravu si za to da je lagan i vazdushast,ali sada ja ne mogu da se setim te priche sa citatima,davno sam ga chitala(kod prijatelja mi je jedno stotinu godina,nikako da mi ga vrati),samo se secam da ima nekakva fora sa slikom...nishta,sledi obnova gradiva ...
...za pesme znam,ali samo preko internet pretrage,nisam naishla na knjigu(e),ali sigurno znam da ima josh par romana(manuelova knjiga,i josh neki(ne mogu se setiti naslova)) i zbirki(put oko dana za 80 svetova,ili tako neshto-to su zapisi sa putovanja,sve sa skicama i crtezhima,nazhalost nikada videla)...
...neshto puno ne mogu da se setim danas...mozhda je suvishe rano...

...topic je ozhiveo+nestanak nije mistichan uopshte,jako sam se razbolela(ti znash shta su alergijski problemi-znam to zbog topica o homeopatiji wink.gif )
i nisam bila ni za shta,ali sada je bolje...vratila sam se.pozdrav.d.

#24 girlnextdoor

girlnextdoor
  • Members
  • 564 posts

Posted 18 November 2004 - 13:13

Reka koja se u samu sebe uliva
kruzna noc.

Plis od reci kojima se iskazuje vrludavi ples
glasova
kapaka
bedara

prijateljice
noc

njihove igre njihovo pomirenje
duvan konjak
Bas to tu, egzorcizam.
Bas to, nezna izdaja.

*

Kruzna noc,
reka koja se u samu sebe uliva.

Ovamo igre,
aveti, liturgije,
ovamo, dok sve jeste i nije.

Topologija: ovde
Hronologija: sada
Tipologija: ovako
kako ih gledam

Njihove igre njihove lutke njihovo prstenje
njihovi poljupci njihova poliedarska stakla
njihovi zubi njihova ramena njihovi mirisi
njihova beznacajnost i njihovi samrtni glasovi

Buenos Ajres Pariz
Barselona Havana

*hulio kortasar*

#25 girlnextdoor

girlnextdoor
  • Members
  • 564 posts

Posted 19 November 2004 - 13:28

...danas je jedan od onih dana,kada kisha ne prestaje da pada.Nebo je izliva u neverovatnim kolichinama.neshto mi govori da se tako olakshava.pravi potop.kao kada poneka osoba,osoba poput mene,ne mozhe da prestane da lije suze.(samo shto kisha nije slana)...posle toliko izlivene vode chovek,pomislila sam,samim tim i Nebo,oseti se nekako lagano,umorno,ali lagano.kao da sve krece iz pochetka.neshto kao drugo rodjenje.ponovna razgolicenost i chistoca.nikako praznina.secanje ipak ostaje.*..."sve manje cu osecati a sve vishe se secati;ali shta je secanje ako ne jezik osecanja,rechnik lica,dana i mirisa koji se vracaju poput glagola i prideva u rechenici,iduci tek malo ispred same stvari,chiste sadashnjosti"...*
...toliko izlivene vode(slane ili ne)ponese sa sobom delove samih nas,nasha (o)secanja i josh poneshto.izlivena voda spira obraze(ulice),teche neiscrpno,prazni ochi(oblake),jastuci(zemlja)je upijaju(a).poneka voda napravi poplavu,dok poneka druga samo prekine sushni period i donese malo svezhine...
...danas je jedan od takvih dana,kada voda iz mene i voda izvan mene,u nekakvoj vrsti zajednishtva,jedinstva,potpomazhuci jedna drugu,spiraju obraze i ulice,napajaju sushnu zemlju(lice) i prave nekakvu vrstu potopa u mojoj blizhoj okolini...

* h.kortasar "shkolice" *

#26 girlnextdoor

girlnextdoor
  • Members
  • 564 posts

Posted 20 December 2004 - 12:29

Hulio Kortasar: "Progonitelj"

Argentinski pisac Hulio Kortasar jedan je od najvecih svetskih pisaca 20. veka. Njegova kultna knjiga "Školice" obeležila je citavu jednu književnu hemisferu, ostvarenu u znaku nove imaginativnosti, mitologije i mentalne supstance "zelenog kontinenta" - one koja ce kasnije iznedriti jednog Borhesa, Markesa i druge. Roden u Briselu, a umro u Parizu, on je ipak najvažniji deo života proživeo u Buenosairesu, gde se uoblicila njegova kreativna fizionomija, karakteristicna po poniranju u dubine psihe, po lutanjima od fantazije do stvarnosti i nazad i po prepoznatljivoj bajkolikoj nadrealistickoj tekstualnosti koja se na cudesan nacin otvara i zatvara u imaginaciji citaoca.

"Progonitelja" je sam Kortasar oznacio kao jedno svoje prekretnicko delo i kao tacku od koje se on okrece ljudskoj psihi, patnji i ništavnosti, a ne samo fantaziji i književnom manirizmu, kao do tada. "U Progonitelju sam hteo da prestanem da razmišljam i da malo posmatram samoga sebe ... coveka ... bližnjeg. Nisam preterano pažljivo posmatrao ljude sve dok nisam napisao Progonitelja" - izjavio je on u jednom intervjuu 1967. godine.

"Progonitelj" je knjiga sastavljena od deset proznih komada: novela, pripovedaka i prica. Njih objedinjuje književni postupak i novi autorski prilaz olicen u psihoanalitickom poniranju u dubine patnika. Odlikuje ih i složenost književnog postupka, odnosno složenost psiholoških tipova koje Kortesar ovde fabulira. Posebno mesto u ovom književnom vitražu, svakako, zauzima naslovna novela "Progonitelj" koja, uostalom i po obimu zaprema najviše mesta - skoro jednu polovinu knjige.

Junaci ove Kortesarove strukture su "ukleti ljudi", zatomljenici u svoje prokletstvo, bilo da je rec o ludilu, drogi, maloumnosti, genijalnosti, prostituciji, intelektualnosti, umetnosti, svetu šou-biznisa, iznudenoj udaji, profesiji... U dubini svih njih postoji momenat tragicnog i neizrecivog samoprogona, pri cemu kategorija upravo tog neizrecivog predstavlja bit njihove egzistencije, kljucnu formulu njihovog života i nje govog smisla. Tako kategorija neizrecivog, buduci neostvariva, postaje uzrok unutarnjeg paradoksa i urušavanja vlastitog postojanja. Momenat paradoksa pociva na cežnji za nedohvatljivim koja je tim veca cim je neostvarljivija, a završava se jednim užasnim samoprogonom i samouništenjem. Najdramaticniji "slucaj" je upravo "slucaj" genijalnog džezera Džonija Kartera, cije demijurško stvaralacko ispoljavanje je nužno povezano ne samo sa agensima njegovog psiho-fizickog propadanja kroz drogu i alkohol, vec i kroz gotovo patološku potrebu (progon!) za skandalima, samoponižavanjem, ekscesima, nedolicnostima i uniženjima. Prizori javnog svlacenja, plakanja na sceni, nedolicnih ispovesti, itd, potvrduju prastaru spoznaju o bliskosti, genijalnosti i banalnosti, koja ovde dostiže snagu jednog Tomasa Mana u prizorima "Narcisove naricaljke" genijalnog Adrijana Leverkina.

Progon banalnosti kod genija (a i ne samo kod njih) fenomen je koji Kortasa uzdiže na jedan neobican pijedestal. U tom smislu ovo je jedna vrhunska psihoanaliticka struktura koja otkriva skoro sablažnjive ali istovremeno i humane istine o coveku i njegovoj prirodi.

Kortasarov umetnicki govor pripada onim govorima koje neki teoreticari nazivaju mutnim ili tamnim. To je jedan posredan govor, iskazan tamnim jezikom koji slika komplikovane, potonule ljude i potonule licnosti. Ali to je istovremeno i jedan samilosni, hrišcanski govor bližnjeg iskazan u prividu nemilosrdne vivisekcije. Kortasar otkriva da put do milosti i istine dolazi kroz paradoks nemilosrdnog razgolicavanja, a tada spoznajemo da su genijalnost i banalnost, zapravo, sestre bliznakinje. I ne samo to, vec da su bolest, stvaralaštvo i smrt deo istovetnog lanca koji je još Eshil iskazao kroz sintagmu dase mudrost stice patnjama.

Uz sve to, Kortesarove prozne strukture obeležene su jednim posebnim nerealistickim sistemom umetnicke motivacije koji njegovim delima daje posebnu, sablasnu atmosferu, a ljudskoj istoriji prizvuk istorije progonstva, progonitelja i progonjenog. Ostoja Prodanovic

#27 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 20 December 2004 - 17:16

stigao svez mate.

#28 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 21 December 2004 - 06:11

QUOTE(girlnextdoor @ 20 Dec 2004, 22:29)
...

Njegova kultna knjiga "Školice" (1964. primedba G&S) obeležila je citavu jednu književnu hemisferu, ostvarenu u znaku nove imaginativnosti, mitologije i mentalne supstance "zelenog kontinenta" - one koja ce kasnije iznedriti jednog Borhesa, Markesa i druge.

...

Ostoja Prodanovic


Ala mu ga dade Ostoja!

SaE

#29 girlnextdoor

girlnextdoor
  • Members
  • 564 posts

Posted 21 December 2004 - 07:33

QUOTE(chandra @ 20 Dec 2004, 18:16)
stigao svez mate.

...lepo si rekao krajem decembra...nisam ni sumnjala... smile.gif
...brazilski ili argentinski? ili...

#30 girlnextdoor

girlnextdoor
  • Members
  • 564 posts

Posted 28 January 2005 - 07:19

* 149 *

Moji koraci u ovoj ulici
Odzvanjaju
U drugoj ulici
Gde
Chujem svoje korake
Kako prolaze ovom ulicom
Gde
Samo je magla stvarna


* Oktavio Pas *
( iz "Shkolica" )