Jump to content


Photo

C market


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
159 replies to this topic

#31 misko maric

misko maric
  • Members
  • 2,372 posts

Posted 01 October 2004 - 08:55

Verovatno u Merkatoru nema svih 12000 domacih proizvoda, iz prostog razloga sto se u Srbiji ne proizvodi toliko artikala. Ali domaceg (kad ti je to toliko vazno) ima mnogo vise nega u drugim "domacim" prodavnicama. Prosetaj Merkatorom, gledaj pazljivo. Provalices da ima mnogo zanimljivih proizvoda koje nikad u zivotu nisi video ni u jednoj prodavnici u Srbiji. Pa ih uzmi u ruku, pa pogledaj na deklaraciji ko je proizvodjac. Domace. Mali domaci proizvodjaci. Koji su sa Merkatorom dobili sansu da se predstave domacem trzistu.

Sa druge strane prosetaj Maksijem. I prebroj koliko ima domacih proizvoda. Grdno ces se razocarati. Plus sto ces spoznati jos jednu tuznu istinu o Maksiju: da je roba stranog porekla koju prodaju iskljucivo ona koju sami i uvoze. Cisti monopol. Cik probaj da kupis orbit zvake u Maksiju. Ne moze, jer se Miskovic nije prvi dosetio da ih zastupa, vec Nelt.

Amen!

Maxi je jedna monopolistička kanta - koju je korisna za domaće tržište koliko i Velja Ilić. Probaj recimo da kupiš domaće sezonsko voće. U 90% slučajeva ga nema, ali zato imaš južnog voća, lajma, kivija, ananasa, papaje, manga itd. Jer to Mišković uvozi. Probaj da kupiš dobre domaće špagete - e, nema. Od kvalitetnih špageta ima Barilla, a od domaćih neki shit koji je nejestiv. U Maxiju je teško naći domaće proizvode i od najelementarnijih stvari. Statistika služi za mazanje očiju, jer kad god izađem iz Maxija, u kesama se nalazi 90% uvoznih stvari (čija se prodaja Delti više isplati od domaćih, očigledno).

U Merkatoru izađem sa 60-70% proizvoda, od kojih zaista većinu ne mogu da pronađem u ostalim radnjama.

Inače, pošto kupujem veće količine 1 - 3 mesečno, idem u Rodić iako smrdi :lol: a Čmarket i Maxi koristim samo za manje kupovine. Bilo bi mi mnogo draže da ova dva menjam za Merkator, zbog mogućnosti izbora robe, kao i zbog toga što mi život nije dovoljno dugačak da u Maxiju dočekam sir ili meso.

Pola neistine, pola gluposti.

Daj izbriši ovo da se ne blamiraš.

#32 Dami

Dami
  • Members
  • 2 posts

Posted 01 October 2004 - 09:53

ja mislim, da čemo u svakom primeru ljudi kupovat tamo gde je naj jeftinije, i to je sigurno nešto o čemu se saležmo

#33 Skadi

Skadi
  • Members
  • 1,557 posts

Posted 01 October 2004 - 12:28

Pola neistine, pola gluposti.

Daj izbriši ovo da se ne blamiraš.

Hajde obrazloži... da se ne blamiraš.

#34 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 01 October 2004 - 15:04

Spontani protesti radnika C marketa!

Kakav deja vu kao da su 90, bruka "branicemo krvlju" :lol: :lol:
Toliko sam spreman na sve moguce gluposti ovde, da vise ne dozvoljavam sebi da se primam, ali ovi su ipak uspeli malo da me zatalasaju.

C-market je smrad nevidjen. Nekima je nuzno zlo, kao i meni jel mi je ispod gajbe, ali svaki put se iznerviram kada sidjem dole. Uhvatim se za Domestos, a ono 1/3 fali. Sa istim peru radnju a onda vrate nazad u raf. I sve takve fore.

Ko god da ga kupi, valjda ce biti bolje. Licno navijam za Merkator.

#35 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 01 October 2004 - 22:26

Koja firma?

Kao, značiće ti ime?! Mhm... Mala, privatna, stara jedva nekoliko godina.


Nego, dok šetaš pored frižidera sa mlečnim proizvodima u bilo kom Maxi diskontu, pogledaj deklaracije na pakovanjima. Da se kladimo da ćeš samo u tom delu prodajnog prostora da nađeš bar 20 različitih uvoznika?


Jedan od naziva biće i onaj čije ime si tražila. B)

#36 8-Walker

8-Walker
  • Members
  • 3,907 posts

Posted 01 October 2004 - 23:44

Pseca hrana je znatna skuplja u C-Marketu,tako da sam bio prinudjen da dignem ruke od kupovine tamo i pocnem da jedem po parkovima....:lol: :lol: :lol:

#37 Friend of Peachy Carnahan

Friend of Peachy Carnahan
  • Banned
  • 18,085 posts

Posted 01 October 2004 - 23:51

e ima da ga kupi merkator u inat onim strajkacima sto nose one kretenske parole
Neprijatelji zauvek i Prodajete nas za saku tolara
koji degenerici

#38 misko maric

misko maric
  • Members
  • 2,372 posts

Posted 04 October 2004 - 08:51

Interesantna informacija iz Slovenije: našli se u frci, stranci hoće da kupe Merkator!

Što se tiče predsednika uprave Jankovića, on se ponaša kao da ga se mnogo to ne dotiče. Kaže da ako veliki (Francuzi ili neko sličan) hoće da ih kupi, onda im ne mogu ništa.

Ali u Sloveniji ima reakcija, jer kažu - nećete verovati - ako strana kompanija kupi Merkator neće imati gde da prodaju domaću robu.

Je l poznato odnekle?

#39 darling

darling
  • Members
  • 284 posts

Posted 04 October 2004 - 08:53


Koja firma?

Kao, značiće ti ime?! Mhm... Mala, privatna, stara jedva nekoliko godina.


Nego, dok šetaš pored frižidera sa mlečnim proizvodima u bilo kom Maxi diskontu, pogledaj deklaracije na pakovanjima. Da se kladimo da ćeš samo u tom delu prodajnog prostora da nađeš bar 20 različitih uvoznika?


Jedan od naziva biće i onaj čije ime si tražila. B)

Bas o tome sam pricala. Proizvode koji su konkurencija Delti, onima koje Delta uvozi, neces naci u Maksiju. To znaci, dakle, da to sto vi mozete da prodajete u Maksiju svoje proizvode znaci samo da se Delta nije prva dosetila da uvozi, ili nisu bili zainteresovani (ne mogu ni oni bas sve da uvoze, srecom).
Probaj da u Maksiju nadjes prasak bilo kojeg drugog domaceg proivzodjaca. Govorimo o klasi jeftinih deterdzenata, rimembr. Nema. Oni prodaju samo duel, talas, blabla (sto sami proizvode) i ariel (koji im je izmakao, ali je u klasi skupih i nije im direktna konkurencija). Isti slucaj je u Pekabeti, otkako ih drzi Maksi. Kupi orbit zvake u Maksiju. Neces moci. Pogledaj kozmetiku u srednjoj klasi cena. Samo Nivea, zato sto Delta uvozi. I tako redom, sve cega se dotaknes.
Nadam se da sam razjasnila sta sam htela da kazem onomad.

Ime firme me nije zanimalo. Samo me je zanimalo sta prodaje i na koji nacin je konkurencija Delti. Nikakva.

Edited by darling, 04 October 2004 - 08:54.


#40 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 04 October 2004 - 20:28

Bas o tome sam pricala. Proizvode koji su konkurencija Delti, onima koje Delta uvozi, neces naci u Maksiju. To znaci, dakle, da to sto vi mozete da prodajete u Maksiju svoje proizvode znaci samo da se Delta nije prva dosetila da uvozi, ili nisu bili zainteresovani (ne mogu ni oni bas sve da uvoze, srecom).

Nije tačno.

Konkretno, voćne jogurte koji se prodaju u Maksiju uvoze Silbo (Campina), Radović (Erhmann), Ekoprodukt (Pasqual), Fruterra (Zott) i Delta (Danone). Pri čemu Danone ima najmanje mesta u frižiderima, iako je njihov uvoz.


Zar ti nije palo na pamet da Nelt, koji uvozi Orbit (i Winterfresh, koji možeš da nađeš u Maksiju) nije hteo da plati "ulaznicu" (50000) za dva proizvoda istog tipa (žvake), te se odlučio da jedan od njih, u ovom slučaju Orbit, ne plasira u Maxi diskontima?

#41 Larko

Larko
  • Banned
  • 6,536 posts

Posted 04 October 2004 - 22:40

fascinantno je u srpskoj tranziciji sto se svako malo neko poziva na 'slovenacki primer', pritom se diveci iskljucivo glupostima koje su slovenci napravili (a svako pravi gluposti). oni su uspeli da udju u EU, ali ce svaki slovenac sa malo soli u glavi priznati da su mogli da prodju i bolje da se i sami nisu hvatali na patriotsko-ekonomsku zvaku. godinama je tamo, npr. trajala histerija da ce austrijanci da pokupuju slovenacku zemlju - naravno da to austrijancima ni na pamet ne pada (slicni idiotluci pricali su se i u madjarskoj).
cela prica oko c marketa je klasicna idiotarija. u odsustvu funkcionisuceg antimonopolskog zakonodavstva i antimonopolskih institucija, sprecavanje koncentracija vrsi se preko kontrole preuzimanja, barem donekle. mnogo je bolje da c market preuzme merkator, koji ovde ima jedan bedni hipermarket, nego da to ucini delta (koja bi time verovatno stekla dominantan polozaj, al to ovako iz glave, bez podataka) ili konzorcijum u kome bi se nasla delta i jos neke vertikalno zainteresovane firme.
lunica prihaja, pticek zvrgoli.

#42 darling

darling
  • Members
  • 284 posts

Posted 05 October 2004 - 21:20

Bas o tome sam pricala. Proizvode koji su konkurencija Delti, onima koje Delta uvozi, neces naci u Maksiju. To znaci, dakle, da to sto vi mozete da prodajete u Maksiju svoje proizvode znaci samo da se Delta nije prva dosetila da uvozi, ili nisu bili zainteresovani (ne mogu ni oni bas sve da uvoze, srecom).

Nije tačno.

Konkretno, voćne jogurte koji se prodaju u Maksiju uvoze Silbo (Campina), Radović (Erhmann), Ekoprodukt (Pasqual), Fruterra (Zott) i Delta (Danone). Pri čemu Danone ima najmanje mesta u frižiderima, iako je njihov uvoz.


Zar ti nije palo na pamet da Nelt, koji uvozi Orbit (i Winterfresh, koji možeš da nađeš u Maksiju) nije hteo da plati "ulaznicu" (50000) za dva proizvoda istog tipa (žvake), te se odlučio da jedan od njih, u ovom slučaju Orbit, ne plasira u Maxi diskontima?

Ne. Nije mi palo na pamet da gigant uvoznik Nelt nije hteo da plati, ili nije imao, 50000 dinara za ulaznicu orbitu u najprosperitetniji lanac supermarketa u Srbiji. U Maksiju u kojem kupujem na paletama pored kasa (mozda se zvake prodaju na rafovima?!) nema nikakvih drugih zvaka osim hepidenta, koje uvozi DMD Delta. I tako vec godinu i po dana koliko taj Maksi postoji. Mozda moj Maksi nije snabdeven kao tvoj? Mada sumnjam, u centru je grada i pretpostavljam da je namera Delte bila da taj Maksi snabde najtemeljnije i najluksuznijom robom, jer se, opet, pretpostavlja da u centru (i dolazi u centar) platezno najsposobnija klijentela.
Dakle, da zakljucim, u mom Maksiju nema orbit zvaka.
Vocni jogurti nisu polje moje ekspertize. Retko ih jedem, a kad jedem kupujem Dukatove i neke slovenacke u Merkatoru. Iz retkih susreta sa rafovima sa vocnim jogurtom, i nakon ovog sto si mi napisala, opet tu ne vidim konkurenciju Delti. Oni su igrali na sigurno, sklopili ugovor sa Danonom, najprepoznatljivijom robnom markom od tih koje si nabrojala u Srbiji, i taj vocni jogurt je, koliko sam primetila, veoma skup, ako ne i najskuplji. Ima potrosaca te robe, svakako. A vi anonimci se koljite za kupce. Supermarket je prodavnica koja se od ostalih razlikuje sirokim izborom robe. I normalno je da pored svojih proizvoda valjaju i ostale, iz prostog razloga sto bi im police bile prazne. Ali ono sto mene uzasno nervira u Maksiju jeste taj piljarski pristup i favorizovanje svoje robe na pogresan nacin. Pa tako ne mozes da kupis faking Meriks u Maksiju, od cije prodaje bi svakako zaradili, ali mnogo vise zaradjuju prodajuci deterdzente koje sami proizvode, ne dopustajuci drugima da ulete u ring. A Barila proizvodi, ciji su uvoznici, su najskuplji bas u Maksiju. Je l to dobra poslovna politika? Nije. Zato ja Barila kupujem u Merkatoru ili u Rodicu.
I jos jedan detalj. Danas sam potpuno poludela. Opet zbog Maksija. Smislim sta cu za rucak i odem da kupim riblje stapice Frikoma. To su jedini koje jedem. Kupovala sam ih u Maksiju. Nema. Frizider, tamo gde su stajali, napunjen nekim drugim ribljim stapicima. Od cele palete Frikomovih proizvoda ostala jos 4 fisburgera. Zakasnili s nabavkom? Raskinuli ugovor sa Frikomom? Mene kao potrosaca to uopste ne zanima. Znam da u Maksi ulazim jedino kad me teska muka na to natera.
Ovim zavrsavam lamentiranje nad Maksijem. Ionako je tema topika nesrecni Ce.

#43 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 06 October 2004 - 00:00

I, šta smo zaključili? Da nije tačno da se u Maksiju ne prodaju proizvodi koji su konkurencija Deltinom uvozu?

Možda nisi ekspert za tržište voćnog jogurta, pa da ti pomognem. Delta je poslednja ušla na lokalno tržište svojim uvozom Danone proizvoda, tako da je u najnepovoljnijem položaju. Da ne pominjem to da ima najkraće rokove trajanja tako da mora prilično da pazi na dinamiku svog uvoza. Razlog za najmanji prostor u frižiderima je osvojeno tržište od strane ostalih. Tako, verovala ili ne, u tom slučaju je Delta ta koja se "kolje". Oni "mali" su odavno zauzeli svoje mesto. Na Delti je da stigne njih.

Druga vrsta proizvoda koja ne govori u prilog tvojoj teoriji o nedozvoljavanju konkurencije u Maksijima su, recimo, šamponi i razni gelovi, pene i šta god već za ličnu higijenu. Pored Nivea proizvoda, koje uvozi Delta, naći ćeš desetine proizvoda koje uvozi baš taj isti Nelt (kome kao ne daju da prodaje Orbit u Deltinim marketima). Pantene, Wash and go, Head 'n' sholders + još gomila kojima ne pamtim ime (uvoznik Nelt), Dove (Unilever), Palmolive (AWT), L'Oreal, Garnier (ITM Group i MPD-Beograd)... Da ne dužim.

Možda nemaju Orbit, ali...

Generalizacija je gadna. Teško dokazivo a lako oborivo.

#44 misko maric

misko maric
  • Members
  • 2,372 posts

Posted 06 October 2004 - 08:02

fascinantno je u srpskoj tranziciji sto se svako malo neko poziva na 'slovenacki primer', pritom se diveci iskljucivo glupostima koje su slovenci napravili (a svako pravi gluposti). oni su uspeli da udju u EU, ali ce svaki slovenac sa malo soli u glavi priznati da su mogli da prodju i bolje da se i sami nisu hvatali na patriotsko-ekonomsku zvaku. godinama je tamo, npr. trajala histerija da ce austrijanci da pokupuju slovenacku zemlju - naravno da to austrijancima ni na pamet ne pada (slicni idiotluci pricali su se i u madjarskoj).
cela prica oko c marketa je klasicna idiotarija. u odsustvu funkcionisuceg antimonopolskog zakonodavstva i antimonopolskih institucija, sprecavanje koncentracija vrsi se preko kontrole preuzimanja, barem donekle. mnogo je bolje da c market preuzme merkator, koji ovde ima jedan bedni hipermarket, nego da to ucini delta (koja bi time verovatno stekla dominantan polozaj, al to ovako iz glave, bez podataka) ili konzorcijum u kome bi se nasla delta i jos neke vertikalno zainteresovane firme.
lunica prihaja, pticek zvrgoli.

Pre nego što doćeš pri kraju topica da se posereš po svima, raspitaj se bar malo o čemu se radi.

Delta NIJEDNOG ČASA nije izašla sa ambicijom da kupi C market, niti će izaći.

#45 misko maric

misko maric
  • Members
  • 2,372 posts

Posted 06 October 2004 - 08:04

Bas o tome sam pricala. Proizvode koji su konkurencija Delti, onima koje Delta uvozi, neces naci u Maksiju. To znaci, dakle, da to sto vi mozete da prodajete u Maksiju svoje proizvode znaci samo da se Delta nije prva dosetila da uvozi, ili nisu bili zainteresovani (ne mogu ni oni bas sve da uvoze, srecom).

Nije tačno.

Konkretno, voćne jogurte koji se prodaju u Maksiju uvoze Silbo (Campina), Radović (Erhmann), Ekoprodukt (Pasqual), Fruterra (Zott) i Delta (Danone). Pri čemu Danone ima najmanje mesta u frižiderima, iako je njihov uvoz.


Zar ti nije palo na pamet da Nelt, koji uvozi Orbit (i Winterfresh, koji možeš da nađeš u Maksiju) nije hteo da plati "ulaznicu" (50000) za dva proizvoda istog tipa (žvake), te se odlučio da jedan od njih, u ovom slučaju Orbit, ne plasira u Maxi diskontima?

Ne. Nije mi palo na pamet da gigant uvoznik Nelt nije hteo da plati, ili nije imao, 50000 dinara za ulaznicu orbitu u najprosperitetniji lanac supermarketa u Srbiji. U Maksiju u kojem kupujem na paletama pored kasa (mozda se zvake prodaju na rafovima?!) nema nikakvih drugih zvaka osim hepidenta, koje uvozi DMD Delta. I tako vec godinu i po dana koliko taj Maksi postoji. Mozda moj Maksi nije snabdeven kao tvoj? Mada sumnjam, u centru je grada i pretpostavljam da je namera Delte bila da taj Maksi snabde najtemeljnije i najluksuznijom robom, jer se, opet, pretpostavlja da u centru (i dolazi u centar) platezno najsposobnija klijentela.
Dakle, da zakljucim, u mom Maksiju nema orbit zvaka.
Vocni jogurti nisu polje moje ekspertize. Retko ih jedem, a kad jedem kupujem Dukatove i neke slovenacke u Merkatoru. Iz retkih susreta sa rafovima sa vocnim jogurtom, i nakon ovog sto si mi napisala, opet tu ne vidim konkurenciju Delti. Oni su igrali na sigurno, sklopili ugovor sa Danonom, najprepoznatljivijom robnom markom od tih koje si nabrojala u Srbiji, i taj vocni jogurt je, koliko sam primetila, veoma skup, ako ne i najskuplji. Ima potrosaca te robe, svakako. A vi anonimci se koljite za kupce. Supermarket je prodavnica koja se od ostalih razlikuje sirokim izborom robe. I normalno je da pored svojih proizvoda valjaju i ostale, iz prostog razloga sto bi im police bile prazne. Ali ono sto mene uzasno nervira u Maksiju jeste taj piljarski pristup i favorizovanje svoje robe na pogresan nacin. Pa tako ne mozes da kupis faking Meriks u Maksiju, od cije prodaje bi svakako zaradili, ali mnogo vise zaradjuju prodajuci deterdzente koje sami proizvode, ne dopustajuci drugima da ulete u ring. A Barila proizvodi, ciji su uvoznici, su najskuplji bas u Maksiju. Je l to dobra poslovna politika? Nije. Zato ja Barila kupujem u Merkatoru ili u Rodicu.
I jos jedan detalj. Danas sam potpuno poludela. Opet zbog Maksija. Smislim sta cu za rucak i odem da kupim riblje stapice Frikoma. To su jedini koje jedem. Kupovala sam ih u Maksiju. Nema. Frizider, tamo gde su stajali, napunjen nekim drugim ribljim stapicima. Od cele palete Frikomovih proizvoda ostala jos 4 fisburgera. Zakasnili s nabavkom? Raskinuli ugovor sa Frikomom? Mene kao potrosaca to uopste ne zanima. Znam da u Maksi ulazim jedino kad me teska muka na to natera.
Ovim zavrsavam lamentiranje nad Maksijem. Ionako je tema topika nesrecni Ce.

propustila si jedan detalj: nema ništa nelegalno u tome da prodaješ "svoju" robu. Izbor artikala je stvar prodavca, a ako izbor nije dobar - prodavac će platiti žestoku cenu kod potrošača.

Kod jednog broja najvećih svetskih trgovaca apsolutni trend su privat label - njihove robne marke, koje mogu da čine bezmalo polovinu artikala u hipermarketima.

U tom smislu, ponašanje Delte nije nikakav kuriozitet.