Jump to content


Photo

C market


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
159 replies to this topic

#1 zeos

zeos
  • Members
  • 727 posts

Posted 22 September 2004 - 11:00

Sta mislite o tome sto ce C market najverovatnije biti prodat Slovencima ili nekoj drugoj stranoj kompaniji?
Nisam ksenofobican, ali mislim da je ovo pitanje mnogo vaznije od prodaje nekog drugog velikog preduzeca jer u pitanju je zastita domace poljoprivrede koja bi takvim korakom manje ili vise bila ugorzena.
Jedino sto ne razumem je sto se niko ozbiljnije ne bavi ovim pitanjem.
Da li je u pitanju nezainteresovanost ili jos jedan Dinkicev posao?
Imam osecaj da jedino Delta, stvaranjem konzorcijuma domacih trgovinskih firmi razmislja o tome.

#2 Ledolomac

Ledolomac
  • Members
  • 379 posts

Posted 22 September 2004 - 11:34

Ne vidim garanciju da bi Delta, Radulović ili bilo ko bio bolji vlasnik od drugih. Potpuno je irelevantno da li je vlasnik domaći ili strani. Zakoni su isti za sve: svi imaju ista prava i obaveze u vezi otpuštanja i zapošljavanja, svi plaćaju isti porez, niko nije povlašćen kod uvoza i poreza.

Šta mene kao vlasnika C marketa sprečava da uvezem i prodajem Tomi majonez, ako procenim da ću više zaraditi nego prodajom domaćeg majoneza?

Šta garantuje da Delta, ako kupi C Market, neće vremenom pretvoriti isplative supermarkete u nove Maxije, i ugasiti one koje su neprofitabilni ili konkurišu postojećim Maxijima?

To sa zaštitom poljoprivrede je obična navlakuša. Lansiraju je upravo oni kojima je Merkator konkurent. A kada uklone Merkator, sjebavaće se međusobno.

Ako država utvrdi da je C Market tako bitan za dobrobit poljoprivrede, neka uvede carinu na te proizvode, pa će budući vlasnik morati da kupuje domaće. Ili ako joj se više isplati, da najbolju ponudu, kupi većinu akcija i postavi svog direktora.

#3 queeria

queeria
  • Members
  • 1,429 posts

Posted 22 September 2004 - 11:54

Mene malo nervira ksenofobija radnika i radnica C marketa koju su pokazali na svom protestu "Necemo Slovence" i "Necemo slovenacki tolar"...
Meni bi bilo super da protestuju protiv privatizacije generalno...

#4 CallCenter

CallCenter
  • Members
  • 1,892 posts

Posted 22 September 2004 - 12:20

Šta garantuje da Delta, ako kupi C Market, neće vremenom pretvoriti isplative supermarkete u nove Maxije, i ugasiti one koje su neprofitabilni ili konkurišu postojećim Maxijima?

Dobro da bar neko razmišlja na ovaj način.

Kretenima koji bi da samoupravljaju (Radulovićevi "kerovi") ne smeta Delta koja već ima dva lanca supermarketa i koja bi kupovinom trećeg (najvećeg) držala preko 90% beogradskog tržišta, ali im smetaju Slovenci i njihovi tolari.

Mislim da bi bilo neophodno da C market kupi bilo ko sem Delte.

#5 misko maric

misko maric
  • Members
  • 2,372 posts

Posted 22 September 2004 - 13:07

Šta garantuje da Delta, ako kupi C Market, neće vremenom pretvoriti isplative supermarkete u nove Maxije, i ugasiti one koje su neprofitabilni ili konkurišu postojećim Maxijima?

Dobro da bar neko razmišlja na ovaj način.

Kretenima koji bi da samoupravljaju (Radulovićevi "kerovi") ne smeta Delta koja već ima dva lanca supermarketa i koja bi kupovinom trećeg (najvećeg) držala preko 90% beogradskog tržišta, ali im smetaju Slovenci i njihovi tolari.

Mislim da bi bilo neophodno da C market kupi bilo ko sem Delte.

Delta neće da kupi C market, što je javno saopštila.

Interesantno je, inače, da Maxi i Pekabeta zajedno (dve Deltine firme) imaju oko 22 % učešća na našem tržištu, a Merkator u Sloveniji više od 40 %. Pritom niko ne kaže da je Merkator tamo monopolista, ali zato ovde naši...

#6 sailor

sailor
  • Banned
  • 977 posts

Posted 22 September 2004 - 13:29

Srbija po ovom, kao i mnogim drugim pitanjima, živi u davnoj prošlosti. Kao što više nema ni istoka i zapada, nema ni "zaštite domaće privrede" carinama i sl. glupostima jer se to kosi sa pravilima EU. Odnosno, možeš da uvodiš carine al onda nećeš moći da posluješ sa njima. A ne misli valjda neko da mi možemo da opstanemo kao zatvoreno tržište. Ili da računamo na Savez sa Rusijom i Belorusijom kojima je EU daleko prihvatljiviji partner od Srbije.

#7 CallCenter

CallCenter
  • Members
  • 1,892 posts

Posted 22 September 2004 - 14:06

Interesantno je, inače, da Maxi i Pekabeta zajedno (dve Deltine firme) imaju oko 22 % učešća na našem tržištu, a Merkator u Sloveniji više od 40 %. Pritom niko ne kaže da je Merkator tamo monopolista, ali zato ovde naši...

Imaš li procenat za Beograd, sa i bez C marketa? Mislim da bi (tvojih) 22% značajno poraslo.

A ko će da kupuje u Babušnici i Crnoj Travi i koliko će novaca da potroši Deltu ladno zabole, da znaš. Glede Srbije: Beograd je tržište, ostalo je sitnica.



Što se tiče izjave da neće da kupi C market, Miškoviću ne verujem ni kad kaže koliko je sati. :lol:

#8 misko maric

misko maric
  • Members
  • 2,372 posts

Posted 22 September 2004 - 14:38

Sam C market pokriva 17 % srpskog tržišta, a 35 % beogradskog tržišta. Zato ga i hoće Merkator.

Ne bih ulazio da li ko veruje, ili ne veruje Miškoviću - pretpostavljam da država ne bi dala istom vlasniku celu maloprodaju, to je logično. Ali da ima logike da lanac C market ostane u domaćim rukama - ima. Ekonomskih, ne političkih. Ali, podvlačim, postoji sklonost u Srbiji da se svaka slična akcija proglasi prevazidjenom, dekadentnom, primitivnom... tako da će i ova priča teško proći.

Pogledaj malo ponašanje Slovenaca. Pogledaj šta radi šef diplomatije: dok naš mučenik gusla o caru Lazaru i čiča Draži, Ivo Vajgl dolazi u Beograd da direktno razgovara o C marketu i Knjazu, a prethodno ide u Prištinu da pregovara o izvoru vode kod Gnjilana koji traži Radenska i drugoj licenci za mobilnu telefoniju koju treba da dobije slovenački Mobitel.

Nije mu blam. I niko ne kaže da je primitivan jer "štiti domaće".

#9 lisa simpson

lisa simpson
  • Members
  • 14 posts

Posted 22 September 2004 - 15:02

Cmarket ne štiti domaće proizvode i domaću proizvodnju ništa više nego mekator. Pogledajte etikete. Ja bih više volela da kupac bude neko odavde, iako nemam ništa protiv Slovenaca kao takvih. Mada bih opet radije kao vlasnike videla Slovence nego Delta konzorcijum, prvo zato što bi Radulović verovatno ostao direktor, što je najgore, a drugo, ako Delta proizvodi neki proizvod, u Maksi radnjama može da se nađe samo taj domaći proizvod, i mnogo uvoznih, kao da ni jedan drugi domaći proizvođač ne postoji. OK, njihova radnja, njihovo pravo, ja mogu da odem i na drugo mesto, ali ako bi kupili C market, oduzeli bi mi to drugo mesto.

#10 Ledolomac

Ledolomac
  • Members
  • 379 posts

Posted 22 September 2004 - 15:22

Nije mu blam. I niko ne kaže da je primitivan jer "štiti domaće".

Ma OK je to što on štiti svoje domaće. To mu je posao.

Mene zanima u šta je garancija da će domaće vlasništvo nad preduzećima koja se prodaju (npr. nad C Marketom) doprineti boljitku u Srbiji (tj. da će biti bolje od stranog vlasništva).

Kad se već na državnom nivou agituje za Merkator, kako to država Slovenija obezbeđuje da će Merkator kada kupi C Market, u njemu prodavati Slovenačku robu, a ne neki jeftiniji bofl ko zna otkud?

Po kom rezonu bi za vlasnika Merkatora bilo isplativije da Slovenačku robu prodaje u Srbiji; šta će sprečiti eventualnog Srpskog vlasnika Merkatora da radi to isto? Ako je isplativo za jednog, isplativo je i za drugog.


P.S.
Nije naša Vlada primitivna što hoće da štiti naše domaće, već što to ne ume to da radi kako treba. "Kupujmo domaće" umesto "Bolje, jeftinije".

#11 4 Europe

4 Europe
  • Banned
  • 230 posts

Posted 22 September 2004 - 23:43

Ko da najvise para-njemu firma!
Ili postoji neki zakon po kome se ne moze prodati kompanija odredjenim nacionalnim grupama ili nedrzavljanima Srbije, za koj ja ne znam!?
Jedino sto zakon treba da spreci je namensko zatvaranje, a sve u cilju unistenja domace konkurencije na trzistu!

Edited by 4 Europe, 22 September 2004 - 23:46.


#12 Eraserhead

Eraserhead
  • Members
  • 9,436 posts

Posted 23 September 2004 - 03:25

Domace nije ono ciji se vlasnici prezivaju na "ic" nego ono sto doprinosi domacoj privredi i ekonomiji.
Sasvim je sve jedno da li ce vlasnih firme postati nas drzavljanin ili Slovenac.
Na kraju krajeva onog trenutka kada on kupi firmu ona je njegova i on ako pozeli da je proda moze je prodati i Kinezu.

Ali da ima logike da lanac C market ostane u domaćim rukama - ima. Ekonomskih, ne političkih. Ali, podvlačim, postoji sklonost u Srbiji da se svaka slična akcija proglasi prevazidjenom, dekadentnom, primitivnom... tako da će i ova priča teško proći.


Pitam li se zasto... :lol:

#13 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 23 September 2004 - 05:07

Komentarišući za Danas najavljeno preuzimanje trgovinskog lanca C market od strane slovenačkog Merkatora, predsednik Upravnog odbora C marketa, Milivoje Belić, kaže da je menadžment od prvog trenutka ovo preuzimanje proglasio "neprijateljskim".
- Merkator se odlučio na taj korak ignorišući rukovodstvo C marketa. Sa malim akcionarima van firme, uglavnom penzionerima, dogovorili su se i trgovali. Neshvatljivo je da neke interesuje samo cena a ne i to ko će kupiti C market - kaže Belić.


Cista demagogija. Valjda kad kupujes gledas da kupis najjeftinije, a kad prodajes da prodas najskuplje. Ako im se ne svidja i ako misle da Srbi ne vole da kupuju slovenacku robu, zasto gospoda iz C marketa ne uzmu pare i ne otvore nesto drugo gde ce da prodaju srpsku robu. Ili otkupe deonice od malih akcionara po vecoj ceni od one sto nude Slovenci ...

Podruznica Harvey Norman-a (australijski lanac trgovina tehnickom robom) u Sloveniji je u poslednjih par godina imala najveci rast od svih HN prodavnica (ima ih u Oz, NZ, Irskoj i Sloveniji). Uglavnom prodaje japansku robu. Nisu imali problema sa dobijanjem lokacije u Ljubljani :lol: . Sad razmisljaju o otvaranju novih prodavnica u Sloveniji ...

SaE

#14 Merlak

Merlak
  • Members
  • 2,906 posts

Posted 23 September 2004 - 08:04

Domace nije ono ciji se vlasnici prezivaju na "ic" nego ono sto doprinosi domacoj privredi i ekonomiji.
Sasvim je sve jedno da li ce vlasnih firme postati nas drzavljanin ili Slovenac.

Nije mi jasno otkud tolika frka sto Merkator (slovenacka firma) zeli da kupi C-Market. Sto ne bi stvari postavili na drugi nacin: Zasto Radulovic ne kupi Merkator? Ili koju drugu firmu? Pa neka dokaze da i mi konja za trku imamo, tj umemo i mozemo bolje, jaci smo, konkurentniji......

Prodalo se toliko toga, kupcima za koje nikad niko cuo, e sad, Slovenci - bivsa braca iz Yuge, pakost jedna, oce "kupujmo domace" da nam uzmu. A prica se o drugim velikim lancima trgovackih Marketa koji pregovaraju o ulasku u Srbiju. Znaci neko moze, neko ne moze. Po kom kriterijumu?
Ili se odricemo prodaje domacih firmi, bilo kojih, sto izgleda niko ne bi da presece i kaze.
Bilo je slucajeva (Putnik, recimo), da se pojavi neki nas basibolzlucki bizmismen za koga niko cuo, niko proverio ko je i sta je, proglasava se za najbogatijeg, najuspesnijeg Srbina, eto u srbske ruke, prava stvar......a ovaj dodje, pokupi kajmak i rasprodaje, ne ispuni dogovoreno, niko da pisne. Nase govno, sta ces. Mirise. Sve tudje smrdi.
Iza Arandjelovackog Knjaza - takodje ujdurma, nemilosrdna bitka u pozadini svega, sa nejasnim ishodom. Bacili kosku gladnima, ljudi se zaduzuju i kupuju k'o ludi na ime akcija za koje ce dobiti znacajnu lovu.
Sta se to valja iza brega, iza svih tih kupoprodaja? Interes, monopol, ili nesto drugo?

Edited by Merlak, 23 September 2004 - 08:05.


#15 misko maric

misko maric
  • Members
  • 2,372 posts

Posted 23 September 2004 - 08:08

Cmarket ne štiti domaće proizvode i domaću proizvodnju ništa više nego mekator. Pogledajte etikete. Ja bih više volela da kupac bude neko odavde, iako nemam ništa protiv Slovenaca kao takvih. Mada bih opet radije kao vlasnike videla Slovence nego Delta konzorcijum, prvo zato što bi Radulović verovatno ostao direktor, što je najgore, a drugo, ako Delta proizvodi neki proizvod, u Maksi radnjama može da se nađe samo taj domaći proizvod, i mnogo uvoznih, kao da ni jedan drugi domaći proizvođač ne postoji. OK, njihova radnja, njihovo pravo, ja mogu da odem i na drugo mesto, ali ako bi kupili C market, oduzeli bi mi to drugo mesto.

Ova rasprava stvarno postaje besmislena. Lisa "zna" da Merkator štiti domaću proizvodnju, iako - po njihovim rečima - imaju oko 35 % robe iz SCG. Za pretpostaviti je da je to zapravo malo manje.

Na drugoj strani, u Maksi supermarketima domaće robe ima, po njihovim rečima, 80 %. Uzmimo da je i to manje, recimo 70% - vidiš li razliku u odnosu na Merkator? Ili ostaješ pri svom verovatno statističkom i naučnom istraživanju?