Jump to content


Photo

Gde ste služili JNA i kako je bilo ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
232 replies to this topic

#211 Vele

Vele
  • Members
  • 60 posts

Posted 03 May 2006 - 13:09

Služio JNA 1990-91. godine. Vrlo zajebana godina. Prvih mjesec i pol u Skopju, u kasarni Đorđe Petrov (poručnik Voloder iz Mostara, kao i ja) a onda Titograd do 30/08/91, kad sam izašao regularno. Da tada nisam izašao regularno, sutra bih pobjegao.
Sjećam se mnogih, ali sam ih još više zaboravio. Komandir kasarne pukovnik Alfirević, dobar čiča. Ali zato je bilo puno oficira govana, a posebno potpukovnik za bezbjednost Stojanoski, Makedonac(kod njega sam bio redovita mušterija). Moj poručnik je bio Pavičević i nije se pokazao pravednim. U zatvor je poslao jednog Zagrebčanina jer je kasnio na povratak sa redovnog iako je već bila ratna situacija u Hrvatskoj i voz iz Zagreba je kasnio. Isto to nije radio sa Crnogorcima koji su služili u našoj jedinici i koji su stanovali do 50 kilometara od kasarne. Znam da je obožavao "Bee Geese". Ali ostala ekipa je bila dobra, sjećam se jednog Tajčija iz Hrvatske, Marinkovića iz Beograda, Živkovića iz Nikšića, Demirovića iz Bara, Čede iz Herceg-Novog, Spliće a ljude poput Saše iz Sombora, Dejana iz Čibutkovice, Viktora iz Zadra sam uspio kasnije pronaći i održati kontakte. Sve u svemu, nije bila loša godina a imao sam "privilegiju" pratiti raspad JNA direkt sa terena.

#212 febo37

febo37
  • Members
  • 19 posts

Posted 04 May 2006 - 19:52

QUOTE(eoten @ 3 May 2006, 13:41)
GINA - Generalna Inspekcija Narodne Armije li bese? Ma kod nas nisu ni stigli. Dzabe smo krecili laugh.gif


N blink.gif nas izebali sam tako, strazara se sijala ko pasija muda,deset dana poslje "GINE" ju nije trebalo cistiti biggrin.gif

#213 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 04 May 2006 - 19:59

u vojsci sam naucio da mrzim drzave, zastave, uniforme, oruzije, autoritet, sistem i zakon...a da volim sunce, nebo, travu, mamu, tatu i brata.

ukratko, postao sam zdrava i prva osoba, te s te strane mogu reci
da je vojska od mene zaista napravila coveka.

neka joj je vecna slava i hvala.

ilirska bistrica, slovenija. 88-89.

#214 djeneralche

djeneralche
  • Members
  • 1,135 posts

Posted 06 May 2006 - 13:06

QUOTE(kobac @ 4 May 2006, 20:59)
u vojsci sam naucio da mrzim drzave, zastave, uniforme, oruzije, autoritet, sistem i zakon...a da volim sunce, nebo, travu, mamu, tatu i brata.

ukratko, postao sam zdrava i prva osoba, te s te strane mogu reci
da je vojska od mene zaista napravila coveka.

neka joj je vecna slava i hvala.

ilirska bistrica, slovenija. 88-89.


I ja isto smile.gif

Da ponovim:
neka joj je vecna slava i hvala i dabogda se nikad ne ponovila

#215 Cirrus

Cirrus
  • Members
  • 80 posts

Posted 06 May 2006 - 20:05

1988-1989 Mornarica

Pula - ona velika kasarna na brdu, zaboravio sam joj ime. Dva meseca i 20 dana uzasa i dosade, dok nas jedno decembarsko jutro nisu potrpali u Galeb i sibnuli odande. Proveo sam 30 sati zatvoren u mraku na dnu broda, u prostoriji od mozda 30ak kvadrata, sa jos nekih stotinjak ljudi poslaganih jedni preko drugih i od kojih vecina nije izdrzala da ne ide u wc nego su to lepo radili u gace... prozora naravno nije bilo.
Tivat - brod na kome sam zavrsio je bio razarac, u to vreme na remontu. Tri meseca provedenih na brodu koji je bio podignut na dok, sa gomilom ruskih mornara sa podmornice (crnomorska flota) koja je bila na doku do nas i koji su bili veoma srecni da menjaju delove uniforme za alkohol i cigarete. Crnogorci su voleli vojsku, sto je bilo super.
Split - Sest meseci u gradu koji je mrzeo vojsku a posebno mornaricu. Mada, mi smo ionako cesce bili na vodi nego u Lori, tako da nije bilo jako mnogo prilika da se "druzim" sa Splicama.

Dobra stvar je bila sto, iako sam bio u vojsci, osecaj je bio poprilicno drugaciji od onog koji bih imao (i koji sam uvek ocekivao) da sam bio u kasarni. Zivot na brodu sa nekih 150 drugih ljudi je bio potpuna novost, plovidbe i igranje rata na moru sa ostatkom flote, avijacije i obalske artiljerije su bili interesantni do maksimuma koji je moguc s obzirom da je u pitanju ipak bila vojska. Ah da, hrana je bila super jer se sve pripremalo na brodu, ukljucujuci svez, vruc hleb kao i gomila ribe koja je bila na dohvat ruke (posebno kad sibnemo ono cudo protiv podmornica pa, kad grune, na povrsinu izadje rucak za narednih 10 dana).

Iz sadasnje perspektive - 17.5 godina kasnije, posle rata, Slobe i ostalih politicara, plus sam u medjuvremenu otisao s onu (tj ovu) stranu okeana - kao da se desilo nekome drugom a ne meni. Ne bi bila steta ni da je stvarno bilo tako...

Edited by Cirrus, 06 May 2006 - 20:07.


#216 kordal

kordal
  • Members
  • 5 posts

Posted 06 May 2006 - 20:58

QUOTE(Practical @ 12 Apr 2006, 14:04)
Sep '91 - Avg '92 Bachka Topola (skoro svaki vikend bez'o kuci, 2-3 nagradna, 14 redovno...). Artiljerija, VBR, Komandir voda  cool.gif



sep`87 - sep`88 Backa Topola rolleyes.gif

ovako, prva klasa na BOV-3 20/3mm, sticajem /ne/srecnih okolnosti drugih 6 meseci kurir komandanta kasarne... innocent.gif U komandi sam se svega nagledao...

Komandant pukovnik, 3 potpukovnika, ukupno ~500 vojnika, preko 100 staresina...Jaka kasarna...Nije bilo vojne policije, dolazili iz Subotice o vecim praznicima... tongue.gif
Nacelnik staba, ppuk.Rodoljub Andjic, posle je kratko bio /koliko sam cuo/ i komandant, za vreme rata u Bosni dobio cin generala, po neproverenim pricama, pokazao se kao pravi oficir...Major Djuricic /njegov pomocnik/, mislim da je isto bio u Bosni, prosle godine video sam na TV-u, komandant kasarne u cinu pukovnika...
U to vreme komandant Novosadskog korpusa je bio general Dobrasin Prascevic /kasnije NS 5. armije/, a nacelnik staba pukovnik /sa polozenim cinom generala/ Vlado Trifunovic....Po komandi je kruzila prica da je Trifunovic oficircina i vojnicina...Ipak je to bila `88...
Jednostavno defilovali su svi, od vojnika do gen.puk., jednostvano se videla sva ljigavost, poltronstvo i sve ostalo sto je `krasilo` oficirski kadar JNA...
Jos jedna zanimljivost...Moj direktni komandir voda, porucnik Majic, je bio odgovoran nekoliko godina kasnije za nesrecu u Danilovgradu, kad je poginulo 4 vojnika...

#217 Spijun

Spijun
  • Members
  • 148 posts

Posted 06 May 2006 - 21:03

Bitolj(Bitola), pa Ohrid...Ohrid je bio milina, ali brate dooossaaadno...
Vezista, stabna pokretna centrala i RUP-12 (krsina)..
Septembar 87 pa narednih 11 meseci i 21 dan...
Kakvo gubljenje vremena!
Dobre su bile kafane po Ohridu...

#218 delerion

delerion
  • Members
  • 75 posts

Posted 06 May 2006 - 22:23

Postoji topic za VJ/ VSCG, pažljivo sam prostudirao oba. Iako ste vi služili od vardara pa do triglava godinu dana, sećanja na to vreme su vam lepša od nesrećnih Slobinih/Vojinih vojnika. A ja sumnjam da je to samo zato što ste omatorili.

#219 nbuda

nbuda
  • Members
  • 184 posts

Posted 08 May 2006 - 06:51

dec.1990 - polovina avgusta 1991. - Macedonia ,selo Cojlije (PVO) iznad aerodroma Skopski Petrovac.
avgust 1991. - decembar 1991. - Croatia, Kerestinec (PVO), kraj Zagreba
a onda seoba Srba pod komandom Vensa i Ovena i bekstvo iz blokade.
decembar 1991 - kraj februara 1992. - Banja Luka, nuzni smestaj u fabrici "Rudi Cajevec"...plandovanje i gubljenje vremena i zivaca.
I napokon doma.
Prvo odsustvo pred kraj januara 1992., 7 dana.
Ako je jos neko slavio dve Nove godine u JNA, neka se javi.

#220 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 08 May 2006 - 16:17

QUOTE(Velež @ 3 May 2006, 13:09)
Služio JNA 1990-91. godine. Vrlo zajebana godina. Prvih mjesec i pol u Skopju, u kasarni Đorđe Petrov (poručnik Voloder iz Mostara, kao i ja) a onda Titograd do 30/08/91, kad sam izašao regularno. Da tada nisam izašao regularno, sutra bih pobjegao.
Sjećam se mnogih, ali sam ih još više zaboravio. Komandir kasarne pukovnik Alfirević, dobar čiča. Ali zato je bilo puno oficira govana, a posebno potpukovnik za bezbjednost Stojanoski, Makedonac(kod njega sam bio redovita mušterija). Moj poručnik je bio Pavičević i nije se pokazao pravednim. U zatvor je poslao jednog Zagrebčanina jer je kasnio na povratak sa redovnog iako je već bila ratna situacija u Hrvatskoj i voz iz Zagreba je kasnio. Isto to nije radio sa Crnogorcima koji su služili u našoj jedinici i koji su stanovali do 50 kilometara od kasarne. Znam da je obožavao "Bee Geese". Ali ostala ekipa je bila dobra, sjećam se jednog Tajčija iz Hrvatske, Marinkovića iz Beograda, Živkovića iz Nikšića, Demirovića iz Bara, Čede iz Herceg-Novog, Spliće a ljude poput Saše iz Sombora, Dejana iz Čibutkovice, Viktora iz Zadra sam uspio kasnije pronaći i održati kontakte. Sve u svemu, nije bila loša godina a imao sam "privilegiju" pratiti raspad JNA direkt sa terena.


Jeli da nije taj Stojanoski bio onako omanji i ugojen?

#221 st.anger

st.anger
  • Members
  • 4,198 posts

Posted 08 May 2006 - 18:51

QUOTE(MAGRIPA65 @ 8 May 2006, 18:17)
Jeli da nije taj Stojanoski bio onako omanji i ugojen?

Onako izgleda ko cigo ?

#222 Vlada R.

Vlada R.
  • Members
  • 240 posts

Posted 08 May 2006 - 19:45

QUOTE(delerion @ 6 May 2006, 22:23)
Postoji topic za VJ/ VSCG, pažljivo sam prostudirao oba. Iako ste vi služili od vardara pa do triglava godinu dana, sećanja na to vreme su vam lepša od nesrećnih Slobinih/Vojinih vojnika. A ja sumnjam da je to samo zato što ste omatorili.


Mislim da je razlika u tome sto sluzenje vojske u toku rata ostavlja malo drugacije uspomene. Ovde to zovu "Post Traumatic Stress Disorder".

#223 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 08 May 2006 - 21:19

QUOTE(st.anger @ 8 May 2006, 18:51)
Onako izgleda ko cigo ?

Ma ozbiljno.Ja sam bio musterija kod nekog Stojanovskog majora za bezbednost ali u Ljubljani 80tih pa me cisto zanima da li govorimo o istoj osobi.

#224 CTEBO

CTEBO
  • Banned
  • 742 posts

Posted 08 May 2006 - 21:48

Bio si stanar VIZ-a smile.gif
U Kidricu je za bezbednjaka dosao neki Montenegrin, koji je avanzovao od zastavnika do porucnika, pa je nalazio neprijatelje u svakom budzaku, samo da bi opravdao unapredjenje.

#225 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 08 May 2006 - 22:38

QUOTE(CTEBO @ 8 May 2006, 21:48)
Bio si stanar VIZ-a smile.gif
U Kidricu je za bezbednjaka dosao neki Montenegrin, koji je avanzovao od zastavnika do porucnika, pa je nalazio neprijatelje u svakom budzaku, samo da bi opravdao unapredjenje.


Mozes misliti mene su protresali zato sto sam bio clan Britanske biblioteka a jos sam citao zagrebacki danas pa kad sve to spojis dobijes neprijatelja. Najveci mi je greh sto sam zaspao na casu politicke nauke a i deda mi je bio u zatvoru 45te...