Jump to content


Photo

ATEIZAM


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
226 replies to this topic

#196 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 09 July 2004 - 17:20

Teska neistina : Kada se logika stavi na prvo mesto sve se stvari iskristalisu. Jednostavno receno nemoguce stvari ne postoje


Objasni zasto je ovo neistina. Nemoj samo da opovrgnes moju konstataciju nego i reci zasto mislis da je neistinito.


Pa zato sto se dolazi do paradoksa.
A paradoksi obaraju logiku.

A i uostalom pokazalo se da logika nije sveobjasnjujuca...

Ona funkcionise u velikoj meri... ali isto tako funkcionisu i zakoni koje je covek otkrio, npr. Njutnov zakon gravitacije...
Koji funkcionise za nas ljude dobro. Ali nije tacan. Ne odnosi se na sve stvari u univerzumu... A definicija zakona je da se odnosi na sve stvari uvek i svuda.

Tako i logika... Ona funkcionise za mnog stvari i nama pomaze da dodjemo do nekog zakljucka... Ali logika ne moze SVE da objasni i da izvede zakljucak za sve jer cesto dolazi do paradoksa.

#197 BlueSoniq

BlueSoniq
  • Members
  • 893 posts

Posted 12 July 2004 - 09:42

Ti ocigledno da namerno, ili mozda si jednostavno takav, brkas neke stvari.
Kad bi ti rekao na nekom skupu juce sam sanjao da sam leptir i da letim po ceo dan po cvetnoj livadi, svi bi ti poverovali. Na kraju krajeva to bi cak bilo totalno benigno i apsolutno nevazno. Ali, ako kazes da bog postoji bar 30% ljudi ce ti traziti da dokazes svoju tvrdnju. Jos gore ako kazes da si bacio tenisku loptu sa 12 sprata, a ona nije otisla dole vec medju oblake, svi ali svi ce ti traziti neki dokument o tome, pa cak i ocevidce.

Sem toga ima ljudi koji veruju da je Elvis Prisli ziv i da djuska i svira gitaru na tamnoj strani meseca. Eno ih u ludari.

Jel mozes da dokazes postojanje paradoksa u realnom, stvarnom zivotu?

Nemoj samo misaone eksperimente.

Tako da ostajem kod tvrdnje da nemoguce stvari ne postoje, jer su nemoguce.

Pa dobro jel moze odgovor na pitanje: Da li ti je svejedno?

I jos nesto u kog boga verujes?

1) Isus
2) JHVH
3) Alah
4) Buda
5) Visnu
6) Atlas
7) Odin
8) Zevs
9) Teuton
10) Perun
11) jebiga ima toga jos...

Tacno je da smo uvek i sad samo u sadasnjosti, ali ta sadasnjost je prosla i postala proslost. Dakle proslost je bivsa sadasnjost. Mi nikad nismo ni bili u proslosti, mi smo bili u tadasnjoj sadasnjosti.

Ne samo sto ne verujem u ono sto ne razumem vec ne verujem u ni u nadprirodna i transcedetalna "bica" kakva kod da su. Pogotovo sto svemoguce i svemocno bice nemoze postojati jer je apsurdno samo po sebi.

#198 Mica i Acim

Mica i Acim
  • Members
  • 188 posts

Posted 12 July 2004 - 17:13

Зашто би то било апсурдно само по себи? :lol:

#199 Hippie

Hippie
  • Members
  • 4,385 posts

Posted 12 July 2004 - 19:59

Ne samo sto ne verujem u ono sto ne razumem vec ne verujem u ni u nadprirodna i transcedetalna "bica" kakva kod da su. Pogotovo sto svemoguce i svemocno bice nemoze postojati jer je apsurdno samo po sebi.

a vidis, ja verujem da je Bog kreacija coveka, ali mi je totalno nezamislivo da smo jedina inteligentna/duhovna ziva bica u citavom universumu... mislim, kakva je to potreba da ljudi veruju u nesto tako mocno a uz to obozavaju cinjenicu da nemaju prava da traze dokaze o postojanju istog.. ja cu pre da poverujem cak i u polu-cinjenice nego da me neko natera da verujem, pa cak i u savrsene, bajke, a to je coveku sasvim poslo od ruke, da od obicnih ljudi napravi savrsene Bogove... sto ne znaci da mi te bajke zapravo nisu ultra interesantne.... mozda je covek bas tu dostigao vrhunac kreativnosti :lol:

inace, volim Hrista :lol: volim i Buddu, i Vishnu, i Shivu Nataraju... i Allah mi je kool..... u svakoj religiji/veri ima istine, ali ni jedna nije apsolutna istina

i da, zasto je takvim bicima uvek prilepljena etiketa svemogucih i svemocnih... zar ne bi takva bica mogla biti sasvim obicna, ranjiva i nesavrsena kao i mi, ljudi... ali bice da je to ista teznja kao i s Bogom, zapravo potreba da ljudi veruju u nesto svemoguce i svemocno.. otud i potreba da se covek uvek nekome moli/klanja, da kaze "Boze oprosti mi" ili "Boze pomozi mi"... "Bog ce ti vratiti dobrim" ili "Bog ce ti vratiti losim".. otud verovanje da ce neko uvek cuti i uslisiti njegove molitve ili pak kletve.. sto se mene tice to je robovanje nad samim sobom.... taj neko je niko drugi do coveka samog :lol:

#200 Mica i Acim

Mica i Acim
  • Members
  • 188 posts

Posted 12 July 2004 - 20:53

u svakoj religiji/veri ima istine, ali ni jedna nije apsolutna istina

Преведено на обични језик, ово значи: "ни једна религија није од Бога, него су то најобичније људске измишотине".

#201 BlueSoniq

BlueSoniq
  • Members
  • 893 posts

Posted 13 July 2004 - 09:31

a vidis, ja verujem da je Bog kreacija coveka, ali mi je totalno nezamislivo da smo jedina inteligentna bica u svemiru


Slazem se, svemir je ogroman. Verovatno postoje sistemi gde su bica evoluirala brze ili su imala vise vremena. Mozda nas i posmatraju ali se ne mesaju iz recimo etickih razloga.

i da, zasto je takvim bicima uvek prilepljena etiketa svemogucih i svemocnih... zar ne bi takva bica mogla biti sasvim obicna, ranjiva i nesavrsena kao i mi, ljudi


Pa zar takva bica nisu vise nego dobro opisana u grckoj mitologiji? Verovatno je covek gradeci svog savrsenog uzora shvatio da nesto skripi u toj religiji pa je posegnuo da izgradi u svojim mislima nesto bolje i savrsenije i dosao do zakljucka da bog moze biti svemocan, svemoguc, i sve-dobar.


Mica i Acim: Зашто би то било апсурдно само по себи? 


Jel treba da odgovorim Mici ili Acimu?

Evo oboma: Ukoliko bi bog bio svemoguc onda bi unapred morao da zna sta ce se sve dogoditi. Takodje osto za njega vreme ne postoji on bi morao da zna sve sta ce mu pasti na pamet tokom svih onih eona beskonacnosti. Tako da posto on zna sta ce on pomisliti za svu beskonacnost koliko postoji onda ni on nema slobodnu volju. Sve se vec zna.

S druge strane ako ima slobodnu volju, onda ne moze da zna sta ce sledece da uradi pa tako ne moze znati svoju buducnost, a samim tim nije ni svemoguc.

#202 stargatenow

stargatenow
  • Members
  • 442 posts

Posted 13 July 2004 - 10:22

Преведено на обични језик, ово значи: "ни једна религија није од Бога, него су то најобичније људске измишотине".

Odlican 5. A sad sedi.

#203 Mica i Acim

Mica i Acim
  • Members
  • 188 posts

Posted 13 July 2004 - 14:09

Evo oboma: Ukoliko bi bog bio svemoguc onda bi unapred morao da zna sta ce se sve dogoditi. Takodje osto za njega vreme ne postoji on bi morao da zna sve sta ce mu pasti na pamet tokom svih onih eona beskonacnosti. Tako da posto on zna sta ce on pomisliti za svu beskonacnost koliko postoji onda ni on nema slobodnu volju. Sve se vec zna.

S druge strane ako ima slobodnu volju, onda ne moze da zna sta ce sledece da uradi pa tako ne moze znati svoju buducnost, a samim tim nije ni svemoguc.


Тачно, Бог је изван простора и времена, и самим тим је и вечан и свеприсутан. То што ми нисмо у стању да схватимо и спознамо како изгледа не бити ограничен ни врменом ни простором је резултат нашег ограниченог људског ума. Размишљати и философирати на ту тему самим тим је погубно, јер неминовно води у грешке. Исто тако, покушавати да се схвати ум Онога који је створио целу Васељену, је поприлично узалудан посао. Некад неко је рекао: "Како ставити у људску главу Оног који испуњава целу Васељену?"

#204 BlueSoniq

BlueSoniq
  • Members
  • 893 posts

Posted 13 July 2004 - 14:37

Eto slozili smo se svemoguc bog ne postoji.

#205 Mica i Acim

Mica i Acim
  • Members
  • 188 posts

Posted 13 July 2004 - 14:41

Не бих рекао. Пре би се рекло да си остао без текста.

#206 BlueSoniq

BlueSoniq
  • Members
  • 893 posts

Posted 13 July 2004 - 15:12

Nisam ostao bez teksta, objasnio sam ti u gornjem postu, koji ti verovatno, ustvari sigurno nisi procitao.

ZAKON I: Vernici citaju samo ono sto ih ineteresuje.
ZAKON II: Ukoliko odgovoris na njihov post, a striktno ne citiras njihov prethodni odgovor i/ili pitanje sigurno dolazi do objasnjenja objasnjavanja i nespretne interpretacije sugovornikovih odgovora.

#207 Mica i Acim

Mica i Acim
  • Members
  • 188 posts

Posted 13 July 2004 - 15:29

Ја читам све уколико то није предугачко. Ако се нешто не може објаснити укратко, ту онда нешто није у реду.

#208 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 13 July 2004 - 20:13

Ti ocigledno da namerno, ili mozda si jednostavno takav, brkas neke stvari.


Ali zato ti ne brkas...
Ti si bolji od mene i bolje shvatas a ja nista ne shvatam, jel da?
Kako je to super...

Kad bi ti rekao na nekom skupu juce sam sanjao da sam leptir i da letim po ceo dan po cvetnoj livadi, svi bi ti poverovali. Na kraju krajeva to bi cak bilo totalno benigno i apsolutno nevazno. Ali, ako kazes da bog postoji bar 30% ljudi ce ti traziti da dokazes svoju tvrdnju. Jos gore ako kazes da si bacio tenisku loptu sa 12 sprata, a ona nije otisla dole vec medju oblake, svi ali svi ce ti traziti neki dokument o tome, pa cak i ocevidce.


Ne znam zasto ti ovo pominjes...
Moja poenta je da I TI verujes u stvari za koje ne postoje dokazi da postoje, kao npr, snovim misli, sadasnjost, vreme, buducnost... Isto kao sto i ja verujem da Bog postoji, isto bez dokaza.

Sem toga ima ljudi koji veruju da je Elvis Prisli ziv i da djuska i svira gitaru na tamnoj strani meseca. Eno ih u ludari.


Pa ima i takvih...
A ima i onih koji unesu nesto novo u razmisljanja ljudi a ljudi ga proglase za ludaka i budalu (Galileo Galile, Diogen...)
Nemoj da mislis da je ono sto vecina ljudi misli - da je to tacno i istina.

Jel mozes da dokazes postojanje paradoksa u realnom, stvarnom zivotu?


Sad delis zivot na "realan, stvaran" i "nerealan i nestvaran" :lol:
Sve sto postoji je stvarno... Planete, crne rupe, ubrzanje, svetno, vatra...
Sve je to stvarno...

Nemoj samo misaone eksperimente.


A sta su to misli?

Tako da ostajem kod tvrdnje da nemoguce stvari ne postoje, jer su nemoguce.


A ja ostajem pri tvrdnji da je sve i moguce i nemoguce u isto vreme.

Pa dobro jel moze odgovor na pitanje: Da li ti je svejedno?


Moze.

I jos nesto u kog boga verujes?

1) Isus
2) JHVH
3) Alah
4) Buda
5) Visnu
6) Atlas
7) Odin
8) Zevs
9) Teuton
10) Perun
11) jebiga ima toga jos...


Verujem u postojanje Boga.

Tacno je da smo uvek i sad samo u sadasnjosti, ali ta sadasnjost je prosla i postala proslost. Dakle proslost je bivsa sadasnjost. Mi nikad nismo ni bili u proslosti, mi smo bili u tadasnjoj sadasnjosti.


Ma kako je sadasnjost prosla? Kako moze sadasnjost da prodje?
Sadasnjost je sada, a ne ono sto je proslo...
I to i ja tvrdim, da mi nikada nismo ni bili u proslosti jer smo uvek u sadasnjosti...
I to je tvoja logika na koju se pozivas stalno...
Nista ne objasnjava ...

Ne samo sto ne verujem u ono sto ne razumem vec ne verujem u ni u nadprirodna i transcedetalna "bica" kakva kod da su. Pogotovo sto svemoguce i svemocno bice nemoze postojati jer je apsurdno samo po sebi.



Ali verujes u postojanje vremena a ne razumes sta je vreme... Isto verujes u energiju ili materiju a ne znas tacno sta je to... Isto ni ne znas sta je to sila ni vatra ni svetlo ni misao ni san... Nista od toga ne znas sta je pa ipak verujes u to.

I otkuda ti znas da je Bog bice?
Mozda si ti bice a Bog nije bice?
A mozda je SAMO Bog bice a mi (ljudi) nismo bica.
(Rec "bice" dolazi od glagola "biti" a nema dokaza da mi ljudi postojimo)

#209 Mica i Acim

Mica i Acim
  • Members
  • 188 posts

Posted 13 July 2004 - 20:31

Чини ми се да овде има поприлично поклоника "матрикса"... који "сањају да живе". Популаран филм, па тиме и философија коју дотични филм промовише.

#210 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 13 July 2004 - 21:55

a vidis, ja verujem da je Bog kreacija coveka, ali mi je totalno nezamislivo da smo jedina inteligentna bica u svemiru 


Slazem se, svemir je ogroman. Verovatno postoje sistemi gde su bica evoluirala brze ili su imala vise vremena. Mozda nas i posmatraju ali se ne mesaju iz recimo etickih razloga.



Kako ti znas da je svemir ogroman? I sta je to "ogroman"?
Mozda je veoma mali? A svemir iznad njega je veliki i sve tako...

Kada ces da razumes da nista ne znamo (mi ljudi)
Ni Boga ni svemir ni nista...
Sto vise saznajemo - to vise saznajemo da sve vise ne znamo.

i da, zasto je takvim bicima uvek prilepljena etiketa svemogucih i svemocnih... zar ne bi takva bica mogla biti sasvim obicna, ranjiva i nesavrsena kao i mi, ljudi


Pa zar takva bica nisu vise nego dobro opisana u grckoj mitologiji? Verovatno je covek gradeci svog savrsenog uzora shvatio da nesto skripi u toj religiji pa je posegnuo da izgradi u svojim mislima nesto bolje i savrsenije i dosao do zakljucka da bog moze biti svemocan, svemoguc, i sve-dobar.


Ali ti TI MISLIS da je Bog bice...
Ti, covek imas misljenje takvo..
Ti ne mozes da razumes neke stvari i zato prilagodjavas sve tvom razmisljanju.
A neces ili ne zelis da shvatis da postoje stvari koje mi NIKADA necemo moci da razumemo... (jednostavno jer nemamo mogucnost da shvatimo, kao sto mrav nema mogucnost da vidi 3. dimenziju...)

Mica i Acim: Зашто би то било апсурдно само по себи?


Jel treba da odgovorim Mici ili Acimu?

Evo oboma: Ukoliko bi bog bio svemoguc onda bi unapred morao da zna sta ce se sve dogoditi.


To si TI zakljucio...
A uopste ne mora da bude tako.
Moze da bude i paradoks.

Takodje osto za njega vreme ne postoji on bi morao da zna sve sta ce mu pasti na pamet tokom svih onih eona beskonacnosti.


To niko ne zna.
A cak niko ni ne zna da li za njega vreme ne postoji ili postoji...

Tako da posto on zna sta ce on pomisliti za svu beskonacnost koliko postoji onda ni on nema slobodnu volju. Sve se vec zna.


To ti mislis, u stvari nagadjas.

S druge strane ako ima slobodnu volju, onda ne moze da zna sta ce sledece da uradi pa tako ne moze znati svoju buducnost, a samim tim nije ni svemoguc.


Nagadjanja...
I zakljucivanja na osnovu logike - koja nije sveobjasnjujuca...

Kao u primer u sa Bogom i kamenom koji niko ne moze da podigne.
Zamislimo da je Bog omnipotentan i da moze SVE da uradi
Tako moze i da stvori kamen koji niko ne moze da podigne.

I sad tvoj zakljucak je da ni sam Bog ne moze da podigne taj kamen.

Ali moj zakljucak je da Bog ne spada pod "niko" tako da se to ne odnosi na njega.
Zakljucak: Bog moze da stvori kamen koji niko ne moze da podigne.
Isto tako Bog moze da podigne taj kamen.