Jump to content


Photo
- - - - -

Regionalna Kavica za Ljude Dobre Volje


  • Please log in to reply
18402 replies to this topic

#17671 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 31 January 2017 - 20:39

 

 

...
 


pa tebe ne mozes drugacije izvuci iz onog tvog brloga, zakopo si tamo svoje polozaje i ne mrdas! :D  u 13 godina, ovo ti je tek treci post. ispada da se samo s Beogradjanima druzis... :rolleyes:  

Možda nisi pratio "fabulu radnje". 

Zbog maltretiranja pojedinih modova sa sporta, Južna Srbija je proglasila autonomiju i odselila se na drugi forum. Ja samo povremeno ovde svratim, obićem prijatelje, iznerviram par seronja (samom pojavom) pa me nema po nekoliko meseci. Tamo, na tom forumu, me prozivaju za izdaju i sl. Pa tako....i ...skoro će, za koji dan 15 godina. Da smo živi i zdravi.


  • 0

#17672 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 31 January 2017 - 22:32

 ..............
trazim negdje prije na Google Maps kuda je to moj pradeda "konje terao, pa se pijan iz Sotina vracao" (tj. konji su ga vracali, jer su znali put). i naidjem na zanimljive kruznice.

1476832259659.jpg

 

................

 

Vjekoslave, odlicne fotke i postovi!

 

Ja ta okrugla polja nisam vidio sve do preseljenja u Kansas, gdje sam zivio '91-'97. Dobar dio zapadnog Kansasa izleda kao ovo:

center-pivot-irrigation-of-corn-kansas-d

 

Radi se o "circle irrigation" sistemu navodnjavanja, koji je zbog raznih razloga jeftiniji i efikasniji od "tradicionalnih" nacina. Uz ostalo, vodu treba dovesti samo do centra kruga. Necu ovdje gnjaviti detaljima koje, pretpostavljam, i sam znas.

 

Za ostale, ovo je spricalica (tj. niz istih postavljenih na dugacku polugu koja se vrti oko centra):

CPI_2.jpg

 

A "u akciji" izgleda ovako:

irrigation.jpg

 

Ocito, teren mora biti ravan.

 

Vjekoslave, koliko toga ima u Slavoniji, i je li uopce potrebno?

(za razliku od Kansasa, koji bi bez navodnjavanja bio suha prerija)


Edited by zoran59, 31 January 2017 - 22:34.

  • 1

#17673 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 31 January 2017 - 23:22

Vjekoslave, koliko toga ima u Slavoniji, i je li uopce potrebno?
(za razliku od Kansasa, koji bi bez navodnjavanja bio suha prerija)


potrebno je, itekako je potrebno. iako ta zemlja slovi za najplodniju na podrucju bivse Jugoslavije (crnica na obroncima Fruske gore sa podzemnim vodama i Dunava i Save) prosla su "stara dobra vremena Marije Terezije"; i klima i prinosi po hektru su se promjenili. navodnjavanje je ogroman problem za Slavoniju (i Baranju i Srijem), a ovo je samo primjer kako se moze uspjesno rjesavati. tu se radi o opcini Tompojevci (i cini mi se i opcini Lovas) koji su potegli sredstva iz EU fondova i uspjesno realizirali projekte navodnjavanja. nacelnik te opcine je kasnije bio ministar gospodarstva u onoj (kratkotrajnoj) Oreskovicevoj vladi.
  • 0

#17674 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 31 January 2017 - 23:29

zimopis iz Kopackog (Baranja), a ljetopis koju nauticku milju nizvodno, sa Vukovarske ade (Backa ili Srijem, pitanje je). proslo ljeto Dunav je bio visok. umjesto da padne u srpnju, spustile se neke kisurine, pa je tek koncem kolovoza dosao na manje od +200, sto je idealno za uzivanje na pjescanim plazama. mi smo ugrabili nekih sedam dana pocetkom kolovoza, kada je Dunav skliznio na +300, no vec do konca tjedna ponovno se popeo na +400. medjutim, sasvim u redu za kupanje. stovise, sunce nije pretjerano przilo, dakle idealno.
 
moram pohvaliti decke i cure (volontere) iz sportskog drustva Dunav. kako oni odrzavaju taj otok, pa to je uistinu (bez lokalpatriotskog pretjerivanja) fascinantno. svaki dan (rano ujutro i kasno navecer) grabljaju i ciste ko sumanuti (jednog jedinog papirica ili bacene konzerve nema na cijelom otoku), stalno nesto rade / grade, uvijek su ljubazni i uvijek na usluzi. dakle ta je dunavska ada po uredjenosti jedna mala Svicarska, ali na volonterskim osnovama. prvo su koncem devedesetih (godinama) krcili i na koncu iskrcili (macetama, motornim pilama, traktorima, brodovima) dzunglu, zatim izgradili na njemu sanitarne cvorove / kupatila, iskopali bunar sa pitkom vodom, napravili sportska igralista i kamp, veliku sojenicu, pristanista, itd. itd. i i sad ga odrzavaju kao atraktivno turisticko odrediste. cak i komarce redovito spricaju! dakle, to je jedna posve drugacija (dijametralno suprotna) slika Vukovara i Vukovaraca u odnosu na onu koju plasiraju hrvatski i srpski mediji. 
 
jedno prijepodne se nebo zacrnilo / krenila oluja, pa su se svi kamperi brze bolje pokupili s otoka. to je bila takva trka da su ostavljali nedovrsene cobance i fiseve da krckaju na vatri. na koncu su i Vukovarci koji se brinu za prijevoz camcima otisli, tako da smo supruga i ja ostali na adi sami samcati. u redu, ne bas totalno sami, drustvo su nam pravile patkice i pokoja sova. oluja je prosla sjevernije, i osim malo jaceg vjetra i zahladjenja nista se nije dogodilo, no mi smo uzivali na (doslovno) "pustom otoku" sve do sutra popodne, kada su se poceli vracati prvi kupaci. romantika, nego sta.
 
IMG_2601.jpg-IMG_2580.jpg-IMG_2384.jpg-IMG_2630.jpg


  • 1

#17675 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 31 January 2017 - 23:32

evo i ostalih fotki, random nabacanih

DSC01072.jpg

DSC01074.jpg

DSC01088.jpg

DSC01089.jpg

DSC01090.jpg

DSC01096.jpg

IMG_2372.jpg

IMG_2377.jpg

IMG_2378.jpg

IMG_2381.jpg

IMG_2400.jpg

IMG_2401.jpg

IMG_2444.jpg


  • 0

#17676 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 31 January 2017 - 23:36

IMG_2550.jpg

IMG_2548.jpg

IMG_2569.jpg

IMG_2406.jpg

IMG_2500.jpg

IMG_2501.jpg

IMG_2537.jpg

IMG_2582.jpg

IMG_2588.jpg

IMG_2595.jpg

IMG_2599.jpg

IMG_2657.jpg

IMG_2659.jpg

IMG_2662.jpg


  • 0

#17677 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 31 January 2017 - 23:38

IMG_2476.jpg

IMG_2477.jpg

IMG_2487.jpg

IMG_2490.jpg

IMG_2497.jpg

IMG_2510.jpg

IMG_2511.jpg

IMG_2517.jpg

IMG_2531.jpg

IMG_2533.jpg

IMG_2535.jpg

IMG_2645.jpg

IMG_2668.jpg

IMG_20160720_144929.jpg

IMG_20160720_145026.jpg


  • 0

#17678 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 31 January 2017 - 23:39

...

 

... nisam forenzicar (zanimljivo, rijec forenzika dolazi od lat. forensis: koji pripada forumu, javan), no mogu pojasniti lokacije. izmedju ovog mjesta

IMG_1663.jpg

i ovog

IMG_1668.jpg

nema vise od 50ak metara. medjutim, do ove lokacije

IMG_1823.jpg

ima oko 2 kilometra. naime, fotke su snimane u dva dana, obzirom da sam dvaput pokusavao doci do Kopackog jezera ...   

 

 

Nisam ni ja 'forenzicar', no nisam isao u 'sumsko gazdinstvo' da 'streljam' vec, platio i prevenstveno da, nesto vidim / naucim.

Srecom, naleteo na pristojne ljude pa smo delili neke informacije.

 

A oko tih slavonskih mesta 'nekada nam zajednickih' - Spacve / Studve / Smogve - vec sam pisao.

Kako sam jedne zimske godine drljao kroz neke tunele u kupinjaku da dodjem do 'pozicije' za stuku.

Pa naletim na mrtvo divlje svinjce.

Pisao o tome.

Takao ga nogom / nozom - nije trulo!

 

Pa odvojio oba butica i po 1/2 'opne dijafragme' (zbog trihineloze) koju sam nalepio na butice.

Nekako to odnesemo do auta (a i par povecih stuka), pa ajde kod 'lokalaca' sa jednim buticem.

Jedan za njih, jedan za nas (?).

I ispricamo sve.

 

Na sto ce oni - evo vam papir za miliciju, no javite nam na fontele sta je rekao Vet u Zemunu, nash je na terenu i dolazi za par dana.

I odemo mi / javim ja na fontele - OK.

Ti su likovi bili OK, kao i 'milicajci' na kontroli. 

 

Ja sam to uzvracao nekim 'stranjskim najlonom (DuPont) / udicama (Golden Lion)' / pa i skupom belgijskom municijom za sacmaru.

No, strogo po pravilima.

 

Za neke svinjske vilice - kljove im bile male, imaju takve (slobodno nosite), za jelensko otpalo rogovlje - za skromnu cenu, za dozvolu za ribarenje - uobicajenu, i sl.

 

Nikad nista nisam mogao nista reci lose za te likove, mada su bili poprilicno sumnjicavi i uvek trazili 'malokalibarku'. Koju nikad nisu nasli, jer je, jednostavno nikada nije ni bilo.

 

Tih slavonskih hrastovih sumetina, otpalog jelenskog rogovlja, sumskih makadamskih puteva (za izvoz drveta / parcelizaciju shuma) dok raznorazna divljac pretrcava preko puta, merdevina za prelaz u zasticene zone (bili smo pecarosi) izobilja pecuraka, nekih nocenja u satorima dok slusam 'prirodu' - uvek cu se secati. 

 

Pa sam cesto na ovome 

 

 

slusao ovo

 

 

i njihovu pticicu 

 

 

a nekada i ovo

 

omd
 
 
No, neko je postovao one zelene torte!
Ove?
 
 
To je stvarnost u Saudi Arabiji koja vec danas misli o nestanku nafte i uci svoje farmere alternativnoj proizvodnji (placa im visoke cene za svaku tonu zita).
Jerbo, tu je beskrajni okean / ocean, a desalinizacija vode (energij sunca) nije tehnoloski problem.

 

Problem ovde je - nesposobost, zavist, laz, lopovluk i vecito perpetuiranje sirotinje!

 

...


Edited by Kinik, 31 January 2017 - 23:43.

  • 2

#17679 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 31 January 2017 - 23:40

nema vise, to je sve

 

IMG_20160720_145121.jpg

IMG_20160720_150322.jpg

IMG_20160720_151857.jpg

IMG_20160720_151924.jpg

IMG_20160720_151929.jpg

IMG_20160720_152947.jpg

IMG_20160720_153014.jpg

IMG_20160720_153019.jpg

IMG_20160720_153156.jpg

IMG_20160720_155504.jpg

IMG_20160720_155653.jpg

IMG_20160720_155704.jpg

IMG_20160720_155833.jpg

IMG_20160720_160807.jpg

IMG_20160720_160952.jpg


  • 0

#17680 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 01 February 2017 - 03:17

na posebno tesko zapustenom i unakazenom delu keja koji sluzi kao dok za prastare camce

Eh, u to vreme "kad smo bili klinci" je mnogo stosta funkcionisalo - barem na osnovnom nivou.

 
cinilo se tako, medjutim... (pazi ovo)
 
negdje prije istrazujem po netu koliko se odmaklo u podvodnoj arheologiji na Dunavu, a posebno na podrucju usca Save u Dunav (poznato je da je tamo kroz burnu povijest ratovanja masa brodova potonula). i, kako to obicno biva sa internet pretragama, od linka do linka (a poceo sam sa fascinantnim monoksilom i snimkom ronjenja u bunaru na Petrovaradinskoj tvrdjavi), pa preko Mape potopljenih brodova beogradskog akvatorija (koje bi se rado docepao, ali ne znam kako)
 
mapa.jpg
 
i parobroda "Штросмајер" :rolleyes: (taj je 1927. kod Pancevackog mosta naletio na jedan drugi potopljeni brod, pa i on zaronio), malo po malo / klik po klik, zavrsim ti ja na Djerdapu, kod Prahova. i tu se, najblaze receno, "zabezeknem".
 
naime, znam od ranije da je tamo potopljena dunavska / crnomorska flota Treceg rajha, kad su Nijemci begali pred Rusima koncem 1944. a obzirom da sam sluzio mornaricu u rijecnoj flotili u Novom Sadu, pouzdano znam i da su kod Djerdapa (najmanje) 4 njemacka tenkonosca nakon II. svj. rata izvadjena i osposobljena za plovidbu / usla u sastav jugoslavenske ratne mornarice (dva bi se trebala nalaziti u novosadskom zimovniku RRF-a). isto tako, a to je poznato valjda svima, nakon II. svj. rata na podrucju Djerdapa izgradjene su i dvije ogromne hidrocentrale, pravi podvizi jugoslavenske privrede. medjutim, tamo se, vjerovali ili ne (a ja u prvi cas uistinu nisam mogao vjerovati), u onoj masi potopljenih (naslaganih po sredini korita) ratnih brodova, od kojih su neki vec (nanosima Dunava) pretvoreni u rijecne ade, nalaze granate / mine / neeksplodirana eksplozivna sredstva. dakle nasred medjunarodnog plovnog puta / u neposrednoj blizini hidrocentrale!
 
i mozda najveci "stos" iz tog dokumentarca: neki kapetan unutrasnje plovidbe (koji sa kontrolne stanice Djerdapa II "navigava" brodove koji uzvodno prilaze prevodnici hidrocentrale) kaze: a pa da, bilo je incidenata, kako da nije. evo, upravo u mojoj smeni, ja njemu govorim idi vise levo, on mene ne slusa, ja mu ponovo kazem "levo! levo!", on opet ne slusa, i naravno da je lupio / nasukao se.
 
lupio ni manje ni vise u potopljeni ratni brod krcat granatama!
(i nikom nista, to je kao posve normalno i dogodi se tu i tamo).
 

 
tako da, to je poveliki teret koji je ona nasa "velika i ozbiljna drzava" ostavila malenoj i siromasnoj Srbijici da rjesava.
 
...


  • 1

#17681 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 02 February 2017 - 00:04

... pa preko Mape potopljenih brodova beogradskog akvatorija (koje bi se rado docepao, ali ne znam kako) ...

 

Kao da je u zemlju propala. Izdavac je udruzenje Aqua et Archaeologia, a pokupio sam je na nekom sajmu ili je dobio od GK (arheolog) u Muzeju nauke i tehnike ovdasnjem*. Ona bi mogla biti raspolozena da je dobaci do tebe u nekoj formi.

 

http://www.aquaetarc...ia.org.rs/cp/44

http://www.muzejnt.r...cnog_brodarstva

 

Stvar me mozda ne bi zainteresovala da mi prethodno nije pala u ruke knjiga Tajne Jadrana sa svojim dramaticnim i odlicno ilustrovanim pripovestima o potonulim brodovima i avionima.   

 

https://www.vbz.hr/k...l-tajne-jadrana

 

Mapu sam moze biti i bacio, ali trazeci je popodne, ponovo otkrijem ovaj Attached File  Vodic.jpg   110.68KB   3 downloads, a u njemu, naravno, i Kopacki rit.

________________

*Olajavanje te muzejske druzine ostavicu za drugu priliku.


Edited by cmix909, 02 February 2017 - 00:21.

  • 1

#17682 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 02 February 2017 - 01:21

Kao da je u zemlju propala. Izdavac je udruzenje Aqua et Archaeologia, a pokupio sam je na nekom sajmu ili je dobio od GK (arheolog) u Muzeju nauke i tehnike ovdasnjem*. Ona bi mogla biti raspolozena da je dobaci do tebe u nekoj formi.


e pa da, znam da su tu mapu dijelili bespla po sajmovima u Beogradu (razumijem i zasto), mada bi meni osobno vise odgovaralo da su je pustili u prodaju po knjizarama. hvala ti sto si ju potrazio po ladicama, ali to je ipak tvoj primjerak. poslusat cu tvoj savjet i pisati diretamente toj gospodji, imas ti pravo.  


...


ovo je takodjer zanimljivo (upravo za ovaj topic)

 

pod.jpg

samo da nije "multikulti mitteleuropska platforma", gdje "dva ili vise ethnosa rade na priblizavanju regionalnih odnosa", a pod krinkom "zajednicke EU buducnosti". odvratnije fasizacije ovi prostori ne pamte. mada generalno slabo pamte.


  • 0

#17683 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 03 February 2017 - 11:59

...

 

i njihovu pticicu 

 

attachicon.gifvodomar-web2.jpg

 

...

 

Čakovčan Petar Sabol je dvije godine pratio tu ptičicu, da bi snimio ovu seriju fotografija.

Ne znam je li to bilo na Muri ili Dravi ili na nekoj od međimurskih 'šoderica' no svejedno su fascinantne.

 

Attached File  PS1.jpg   493.22KB   2 downloads

 

Attached File  PS3.jpg   412.8KB   2 downloads

 

Attached File  PS4.jpg   434.72KB   2 downloads


  • 4

#17684 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 03 February 2017 - 16:42

...

 

Od svih 'vodomara-dupljasa' ovaj mi je najinteresantniji!

 

 

Fascinantno!

 

...


  • 1

#17685 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 03 February 2017 - 17:45

Čakovčan

 

Zagrepčan..., građan...,

 

image.jpg

 

:D

 

 

...  

 

 

 

image.jpg

 

 

 

...

 

 

Međimurska popevka uskoro na UNESCO-vom popisu nematerijalne kulturne baštine

http://radio1.hr/med...lturne-bastine/


  • 1