Jump to content


Photo
- - - - -

Regionalna Kavica za Ljude Dobre Volje


  • Please log in to reply
18402 replies to this topic

#18391 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 27 April 2019 - 23:46

bosiljak

 

Attached File  bos019.jpg   226.46KB   1 downloads

 

persin

 

Attached File  per019.jpg   160.06KB   1 downloads

 

i mladi persin, dvogodisnjak

 

Attached File  per018.jpg   124.8KB   1 downloads

 

uz vlasac, kadulju, mentu, i eventualno ako negdje pronadjem (vec uzgojeno) smilje, pa da mi lijepo mirise na kuhinjskom prozoru, to je to za ovu sezonu. prilagodjeno vremenu kojeg imam, odnosno nemam.

 

...

 

btw. Badgeru, uspio je moj stari uzgojit medvjedji luk u basti, eno ga procvjetao (a zasadjen, tj. presadjen iz planine 

proslo proljece, mada govore da mora biti presadjen u jesen). fotkam sljedecom prilikom. 


  • 2

#18392 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 27 April 2019 - 23:58

bosiljak

 

attachicon.gifbos019.jpg

 

persin

 

attachicon.gifper019.jpg

 

i mladi persin, dvogodisnjak

 

attachicon.gifper018.jpg

 

uz vlasac, kadulju, mentu, i eventualno ako negdje pronadjem (vec uzgojeno) smilje, pa da mi lijepo mirise na kuhinjskom prozoru, to je to za ovu sezonu. prilagodjeno vremenu kojeg imam, odnosno nemam.

 

...

 

btw. Badgeru, uspio je moj stari uzgojit medvjedji luk u basti, eno ga procvjetao (a zasadjen, tj. presadjen iz planine 

proslo proljece, mada govore da mora biti presadjen u jesen). fotkam sljedecom prilikom. 

 

Bravo za starog i medjedji luk. Ja sam jedne godine kupio sjeme, ima tome sigurno 5-6 godina, razbacao ga ispod jabuka i - nista. Gledam ga danas na pijaci, 100g za £2, nisam pazario. 

 

Na prethodnoj stranici si postavio neke slike, izgleda mi kao srijemos, je li? Ako jeste, onda je to najvece polje srijemosa koji sam ikada vidio. :)


  • 1

#18393 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 28 April 2019 - 00:05

yeap, srijemus na centralnom grebenu Papuka.

tocna lokacija -> Majerove livade, iznad Velike (Pozeska kotlina).


  • 0

#18394 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 28 April 2019 - 00:12

yeap, srijemus na centralnom grebenu Papuka.

tocna lokacija -> Majerove livade, iznad Velike (Pozeska kotlina).

 

Izgleda velicanstveno.

 

Nego ovo:

 

, i eventualno ako negdje pronadjem (vec uzgojeno) smilje, pa da mi lijepo mirise na kuhinjskom prozoru, to je to za ovu sezonu. prilagodjeno vremenu kojeg imam, odnosno nemam.

 

...

 

 

Za sto je smilje i kako se to kaze na latinskom ili engleskom?

 

Imam li ja to? 

 

Nije ti ostalo nesto od onoga Blue Spice ili kako li se vec zvao? Meni se nije narocito svidio, drazi mi je basil Genovese koji sam nekako uspio rasaditi od kupovnog iz supermarketa.

 

Mozda sutra odem dovuci par vreca zemlje pa bih posijao nesto kopra i jos kojesta... Sad bas provjerih, svega mi je ostalo od onog sjemena od prosle godine. Ako te interesuje, rado cu ti proslijediti.


Edited by Honey Badger, 28 April 2019 - 00:13.

  • 1

#18395 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 28 April 2019 - 00:34

pa el nikad nisi citao Smib (smilje i bosilje) u osnovnoj? to je bilo od 1. do 4., a od 5. do 8. Modra lasta.

u Dalmaciji (na krsu) uspijeva, jako lijepo mirisi. moze valjda i u neka jela.

 

https://www.plantea.com.hr/smilje/

 

...

 

ostalo mi je jos tog Blue Spicea, eno ga u spajzi. slazem se s tobom, vise mi se svidja klasicni genovese. 

btw. pravila supruga pesto od tog srijemusa kojeg sam donio s Papuka. ali s bademima, umjesto pinjolima.

uf, prilicno agresivno ispalo, ali generalno ukusno (u izrazito malenim kolicinama). 

 

p.s. NE SALJI NISTA!


Edited by Vjekoslav, 28 April 2019 - 00:36.

  • 0

#18396 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 28 April 2019 - 00:51

Smilje je Curry plant. 

 

https://en.wikipedia...hrysum_italicum

 

 

Ovdje ga vidjam kao ukrasno bilje po zardinjerama i parkovima. Prve godine kada sam se ovdje doselio, preko ebey-a sam narucio nekoliko mladih biljki pa sam uz lorber, zalfiju i jos ponesto narucio i Curry plant, misleci da ima neke veze sa indijskim kulinarskim zacinima. Medjutim, zeznuo sam se sto se toga tice, ima prejak miris, vise bih njime namirisao sapun, nego rucak. Doduse, trosio sam i lavandu kada sam pravio pastetu od pilece dzigerice sa konjakom ali se mora biti pazljiv - jedan cvjetic ili liskica vise i mirise na sapun.

 

Pesto sa srijemusem i bademima zvuci fenomenalno, hmmm... Sutra ima farmer's market na Queen's Park, taman sam trebao po pacija jaja i rhubarb, mozda uzmem i svijezanj srijemusa pa napravim jedan pesto ali sa orasima? Orasi mi imaju malo slicniju teksturu pinjola, a kupio sam 200g neki dan za ove moje hapice pred trcanje. Moglo bi biti OK, a?


  • 0

#18397 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 28 April 2019 - 00:54

orasi, bravo! ili ljesnjaci, jos bolje. a i dijetalno je  ;)

badem je nekako gorkast, pa ne ide bas idealno sa srijemusem.


  • 0

#18398 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 28 April 2019 - 01:07

orasi, bravo! ili ljesnjaci, jos bolje. a i dijetalno je  ;)

badem je nekako gorkast, pa ne ide bas idealno sa srijemusem.

 

Mislim ipak orasi ili pinjoli. Ljesnici i bademi nisu tako kremasti, nego imaju malo zrnastu teksturu kad se izmrve. Ili mi se cini? Svakako orahe vec imam, danas sam kupio i dva strucka bijelih sparoga, nova sezona i planiram ih u risotto pa bi taj pesto mozda bio dobar dodatak?

 

Jos ako uspijem i par vreca zemlje dovuci, sutra ce biti dobar dan. :)


  • 0

#18399 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 28 April 2019 - 11:47

cek malo

 

Attached File  hon.jpg   77.35KB   4 downloads

 

ovo si ti na tom novom forumu?


  • 0

#18400 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 28 April 2019 - 12:29

Dodji i ti. Za sad, obecava...


  • 0

#18401 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 28 April 2019 - 13:46

cek malo

 

attachicon.gifhon.jpg

 

ovo si ti na tom novom forumu?

 

Aha.

 

Jos se zeznuh pisuci tamo neki post o hljebu i zakasnih na pijacu da kupim srijemos i jaja. 

 

Ako budu moderisali kako treba, mozda bude pristojna atmosfera. Vidim i neke nikove koji su davno prestali da pisu ovdje, pa ko zna? 

 

Nadam se i tebe da vidim tamo, taman fali ovaj topik neko da otvori. Najbolje ti.


Edited by Honey Badger, 28 April 2019 - 13:47.

  • 0

#18402 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 28 April 2019 - 18:14

cek malo

 

attachicon.gifhon.jpg

 

ovo si ti na tom novom forumu?

Nadam se da ćeš nam se pridružiti....


  • 0

#18403 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 29 April 2019 - 17:37

hvala svima na ljubaznim pozivima

vox1.jpg

eto.

...

Slavene, si ziv?
ajde ako citas ovo, nadjemo se na tom novom boardu.
  • 1