Jump to content


Photo

Pekic


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
70 replies to this topic

#16 millosh

millosh
  • Members
  • 736 posts

Posted 27 April 2004 - 16:18

Mislim da si zaboravio i na 1999. Ček, pa 1999. je priča o ljudima i robotima... Doduše, Atlantidu nisam čitao.

Mislim da, ako se radni vek pisaca posmatra na taj način da je moguće odrediti piščevu "najbolju knjigu", onda je to kod Pekića definitivno Novi Jerusalim. Opet, nisam baš sve pročitao, ali Novi Jerusalim predstavlja neku vrstu sinteze njegovom dotadašnjem radu. Iako nije epske veličine, u srži izgleda kao da jeste.

Meni se, inače, Pekićev humor dopada. Ako se izuzmu klasici parodije (društvene, političke, parodije umetnosti), retko me je ko tako nasmejalo kao Pekić.

Vrlo su zanimljivi i Pekićevi kritički članci. Kada sam čitao njegove stavove o umetnosti u, čini mi se, Književnoj reči, prvi put sam doživeo da se po pitanju umetnosti sa nekim poznatim/velikim (ili kako već) piscem/kritičarem/teoretičarem slažem.

Kad su srpski pisci u pitanju, za mene su Domanović i Pekić bez premca. I pored sve epike Ive Andrića i sličnih.

#17 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 27 April 2004 - 17:37

je l to zlatno runo ima igde da se kupi?
koliko ima knjiga?
nisam to videla ni u jednoj knjizari.

#18 millosh

millosh
  • Members
  • 736 posts

Posted 27 April 2004 - 17:48

Mislim da su Pekića izdavali ponovo pre koju godinu, ali nisam siguran. Treba pogledati u Platou, ali i u knjizarama u Knez Mihajlovoj. Kako mi se čini, postoje dve antikvarnice u Knez Mihajlovoj u zgradi Filološkog fakulteta (ili je ostala samo jedna). Treba tu pogledati, takođe. Nolit je nekada izdavao Pekića, ali je Nolit pukao. Možda je pametno otići u Narodnu biblioteku Srbije, pa pokupiti koja su to najnovija izdanja Pekićevih dela.

#19 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 27 April 2004 - 19:59

Sentimentalna povest Britanskog carstva

#20 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 27 April 2004 - 23:28

Mislim da su Pekića izdavali ponovo pre koju godinu, ali nisam siguran. Treba pogledati u Platou, ali i u knjizarama u Knez Mihajlovoj. Kako mi se čini, postoje dve antikvarnice u Knez Mihajlovoj u zgradi Filološkog fakulteta (ili je ostala samo jedna). Treba tu pogledati, takođe. Nolit je nekada izdavao Pekića, ali je Nolit pukao. Možda je pametno otići u Narodnu biblioteku Srbije, pa pokupiti  koja su to najnovija izdanja Pekićevih dela.

solaris je pre par godina izdao izabrana dela.
zlatno runo nije medju njima

#21 brisko

brisko
  • Members
  • 523 posts

Posted 28 April 2004 - 00:19

Solaris nije izdao sabrana dela već je to tek počeo da radi,tačnije svake godine izađe 1-2 knjige iz Pekićeve bibliografije za života ili nešto od njegove zaostavštine što njegova supruga uspe da sredi i pripremi za publikovanje.Knjige Korespodencija kao život o kojima sam ovde već pisao izašle su baš na ovaj način.

Šteta je, to sam već proverio,da ekipa Solarisa neće izdati ponovo neke od kultnih Pekićevih knjiga.Recimo prošle ili godinu pre nje NOLIT je reizdao 1999-u, fenomenalnu knjigu u neshvatljivo ružnom izdanju.Jeste da je tvrd povez,ali izgleda kao ne znam ni ja kako bih to opisao.Ma, izgleda tužno i jadno.....Originalno izdanje koje je rađeno u Sloveniji pravi je raritet na tržištu knjiga, vrlo sam ponosan što ga posedujem, izgleda jedno 100 puta bolje.

Sledeće što će Solaris reizdati od Pekićevih knjiga koje su objavljene za njegovog života su kompletna Pisma iz tuđine, originalno izdata u 3 toma kod tri različita izdavača.Pisma iz tuđine u Zagrebu, Poslednja pisma iz tuđine kod Derete u Beogradu,a srednji tom Nova pisma iz tuđine ja još nikada nisam imao priliku da vidim(ne znam jesu li to možda radili Slovenci).

Edited by brisko, 28 April 2004 - 00:27.


#22 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 28 April 2004 - 00:39

zlatno runo nije medju njima

Evo ovaj Crna ovca und Bela Vrana Co oglasava da prodaje Zlatno Runo za 4500 din. Probaj, mozda jos ima...

#23 brisko

brisko
  • Members
  • 523 posts

Posted 28 April 2004 - 00:44

Novo izdanje Runa se danas skoro ne može naći.Ja sam imao sreće 1999-e posle bombardovanja prodavac antikvarnih knjiga kod Karađorđevog parka pronašao mi je u tada još ne opelješenom magacinu neke knjižare u Čačku koja je davno bankrotirala neotpakovan komplet Zlatno runo u izdanju Svetlosti iz Sarajeva,ali sam prodavac reče da je to bila neverovatna slučajnost.Ali eto, imao sam sreće.

#24 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 28 April 2004 - 00:45

A da, nisam rekao da onaj gore prodaje koriscene knjige (sto je za mene OK, dogod nije zvrljano po njima...)

#25 Carverious

Carverious
  • Members
  • 60 posts

Posted 28 April 2004 - 13:51

Pitanje povodom Atlantide:

jesu li Atlantidjani ovde dobri momci, a Roboti loshi? I sta znaci ono "A, sada da popravimo robote?"...

#26 Bustin

Bustin
  • Members
  • 4,490 posts

Posted 28 April 2004 - 14:15

1 - Atlantida - Procato sam je kao tinejdzer (cini mi se u seriji HIT) i nekako sam ostao emotivno vezan za ovaj roman

2 - Besnilo - Za mene definitivno njegov "najzaokruzeniji" roman. Superiorno komuniciran u odnosu na ostala dela

3 - Zlatno Runo - Inteligentan roman. Pravo uzivanje za citanje

4 - Novi Jerusalem - Po meni najkompleksnije Pekicevo delo. Mnogo je tema velika tako da nikad nisam siguran da li je stvarno dobar i ako mi se jako dopada.

5 - Odbrana i Poslednji Dani - Vrhunac crnog humora

#27 ciki

ciki
  • Members
  • 81 posts

Posted 12 May 2004 - 17:34

Besnilo

Odbrana i poslednji dani

Godine koje su pojeli skakavci (knjiga bez premca).

1999. jer volim SF

i pod 5. sve ostale.

Pekic je dragulj srpske knizevnosti.

#28 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 27 May 2006 - 09:40

QUOTE(brisko @ 28 Apr 2004, 09:44)
Novo izdanje Runa se danas skoro ne može naći.

Izgleda ima ovde (barem knjige 1 do 4):

http://www.dereta.co...idPodoblast=411


Edited by Indy, 27 May 2006 - 09:42.


#29 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 27 May 2006 - 10:03

sentimentalna povest britanskig carstva

a iz sentimentalno-povesnih raloga i kako upokojiti vampira

#30 Marvin (Paranoid Android)

Marvin (Paranoid Android)
  • Banned
  • 5,617 posts

Posted 27 May 2006 - 12:32

1. Besnilo
2. Atlantida
3. Novi Jerusalim

Niko nije pomenuo "Pisma iz tuđine" ili "Vreme čuda"?

I zna li neko, je li "Besnilo" prevedeno na ingliš? Amazon ćuti.