Jump to content


Photo

ŠTA JE, ZAPRAVO, NAMA HILANDAR


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
47 replies to this topic

#31 SheWolf

SheWolf
  • Members
  • 107 posts

Posted 08 April 2004 - 00:02

To je jedno mesto gde meni nije dozvoljeno da idem  :lol:  :lol:  :lol:

Prema tome ne znaci mi ama bas nista  :lol:

U potpunosti se slazem!

#32 zzzzz

zzzzz
  • Members
  • 2,055 posts

Posted 08 April 2004 - 00:57

Bio jednom jedan topik...

#33 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 22 April 2004 - 18:16

Obrazlagati traznenje ulaska zena na Svetu Goru polnom diskriminacijom je jednako
Obrazlaganju traznenja ulaska muskaraca u zenske WC-e

E ala si ovo dobro srocio svaka ti cast :lol: :lol:

Btw koji god da su (opravdani ili neopravdani) razlozi postojali za to pre 1000/500/100/50/whatever godina, koji su sada? Tradicija? Izem ti ja takvu tradiciju.

I dokle god bude tako kako jeste meni Sveta Gora nece znaciti ama bas nista u zivotu, jedina asocijacija koju imam kada se ista spomene je da sam tamo nepozeljna, prema tome ...

#34 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 22 April 2004 - 18:55

Obrazlagati traznenje ulaska zena na Svetu Goru polnom diskriminacijom je jednako
Obrazlaganju traznenja ulaska muskaraca u zenske WC-e

E ala si ovo dobro srocio svaka ti cast :lol: :lol:

Btw koji god da su (opravdani ili neopravdani) razlozi postojali za to pre 1000/500/100/50/whatever godina, koji su sada? Tradicija? Izem ti ja takvu tradiciju.

I dokle god bude tako kako jeste meni Sveta Gora nece znaciti ama bas nista u zivotu, jedina asocijacija koju imam kada se ista spomene je da sam tamo nepozeljna, prema tome ...

Nepozeljna si i u muskom wc-u, zar ne?
Sa tom razlikom sto u hilandaru sami ciste za sobom...
Smetaju ti nesto?

Koliko hiljada mjesta ima gdje ne smijes da odes?
I zasto ste zapele bas za ovo jedno?

I Iznad svega... Imaju li ti ljudi pravo na svoj licni prostor i odabir ko ce da bude u njemu?
Pa nisu oni otisli tamo zato sto je to centar svijeta i svi zele da budu tamo vec su odabrali najvecu vukojebinu u koju su se mogli zavuci upravo da pobjegnu... sjutra ti neko presudi i dozvoli da ides tamo, oni se spakuju i presele u tunguziju, oces li da ides i ti za njima? To se u svijetu gdje ima zakon zove proganjanje i odmah dobijes sudku zabranu da im se priblizis... da ili ne?

#35 xiquet

xiquet
  • Members
  • 8 posts

Posted 27 April 2004 - 04:30

Znaci Hilandar mu dodje nesto kao muski WC? Odlicno poredjenje, nema sta...

Nego pitam se nesto... ako su ti svetogorski monasi zaista dostigli tako visok nivo duhovnosti i "prosvetljenja", zar ne bi trebalo da im bude svejedno da li je neko muskog ili zenskog pola?

Zar ne bi trebalo da u svakom ljudskom bicu pre svega vide "besmrtnu dusu", a ne fizicko telo i pol?

Da li je ta njihova "duhovnost" stvarno na nivou muskog WC-a (mesta gde se pisa iskljucivo stojecki i gde je zabranjen pristup onima koji pisaju sedecki)?

Ako je tako, onda 'ebo ti tu njihovu duhovnost! :lol:

#36 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 27 April 2004 - 20:07

Znaci Hilandar mu dodje nesto kao muski WC? Odlicno poredjenje, nema sta...

Nego pitam se nesto... ako su ti svetogorski monasi zaista dostigli tako visok nivo duhovnosti i "prosvetljenja", zar ne bi trebalo da im bude svejedno da li je neko muskog ili zenskog pola?

Zar ne bi trebalo da u svakom ljudskom bicu pre svega vide "besmrtnu dusu", a ne fizicko telo i pol?

Da li je ta njihova "duhovnost" stvarno na nivou muskog WC-a (mesta gde se pisa iskljucivo stojecki i gde je zabranjen pristup onima koji pisaju sedecki)?

Ako je tako, onda 'ebo ti tu njihovu duhovnost!  :lol:

Poato sam zbog odgovora na prethodni post dobio warn,onda cu samo smajlijima da iskazem misljenje o crkvi- :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

#37 John Doe

John Doe
  • Banned
  • 887 posts

Posted 27 April 2004 - 21:58

Obrazlagati traznenje ulaska zena na Svetu Goru polnom diskriminacijom je jednako
Obrazlaganju traznenja ulaska muskaraca u zenske WC-e

E ala si ovo dobro srocio svaka ti cast :lol: :lol:

Btw koji god da su (opravdani ili neopravdani) razlozi postojali za to pre 1000/500/100/50/whatever godina, koji su sada? Tradicija? Izem ti ja takvu tradiciju.

I dokle god bude tako kako jeste meni Sveta Gora nece znaciti ama bas nista u zivotu, jedina asocijacija koju imam kada se ista spomene je da sam tamo nepozeljna, prema tome ...


Mademoiselle Amelie,

Uz svo postovanje prema Vasoj personi, moram da dodam da tradicija i jeste tradicija zato sto postoji daleko pre Vas i mene i vekovima pre svih koji bi da nas da odlucuju o statusu Hilandara i Svete Gore, makako da su stari. Najstariji i najslavniji manastir Svete Gore, Veliku lavru, osnovali su sv. Atanasije, slavni anahoreta iz desetog veka i buduci vizantijski car, tad jos samo vojskovodja, Nicifor Foka. 961. godine. Velika lavra, i cela Sveta Gora su dobile poseban status, izuzeti su od placanja ma kakvih dazbina, i izuzeti su cak i od vlasti vaseljenskog patrijarha, tolika je bila njegova autonomija. Kroz vekove se tu autonomiju NIKO nije usudio da krsi i kad odavno vise nije bilo vizantijske vlasti na poluostrvu Halkidiki. Postovali su Svetu Goru SVI, bez obzira na veru i naciju. Nije okrnjila njen status ni srpska vlast, ni vlast solunskog car, ni vlast latinskog cara. Turci, muslimani i najveca evropska i azijska sila XVI i XVII veka, postovali su Svetu Goru i priznali joj cak i posede, da ne govorimo o posebnim pravima. Zalosno je da danas neko u ime "evropskih vrednosti" ne priznaje Svetoj Gori ono sto su Svetoj Gori priznavali i Turci, pa cak i Treci Rajh, koji je na svetu Goru poslao nikog drugog do Franza Doelgera, poznatog diplomaticara i vizantologa (cinom pukovnika) a ne neku prostu sabljetinu.


Tu nema mesta licnoj sujeti- na mnoga mesta na ovom svetu je "neposvecenima" ulaz zabranjen i to je prosto tako. Do 1904.god. kad je britanski pukovnik Francis Younghusband sa svojim trupama na silu zauzeo Lasu, "sveti grad" (svet ne jer u njemu zive samo monasi, nego naprosto jer Tibetanci sve sto je vredno velikog postovanja smatraju svetim), u njega je pristup bilo kom Evropljaninu (dakle, ne-budisti) bio zabranjen. To nikako ne moze izmeniti znacaj koji Lasa, a narocito hramovni i administrativni centar palata Potala ima, ne samo za tibetansku, ili azijsku, nego svetsku bastinu.
Da pukovnik Younghusband nije ognjem i macem prokrcio sebi put do Lase, ja Vam garantujem da bi Tibet i danas, vek kasnije, ostao tamo gde je bio i 1904.- daleko od vreve sveta. Svako ko je u stanju da nacini takav izbor, ili izbor svetogorskih monaha, svejedno, zasluzuje moje postovanje. Kao sto je vec receno, na mnoga mesta je ulaz zabranjen. Vatikanski arhivi nisu mesto koje prima istrazivaca, ako nema specijalnu papsku dozvolu (citaj: najcesce ako nije katolik), pa ipak, Evropa bi bez tih bogatih registara u Vatikanu bila siromasnija, manje bi znala o sebi, i manje bi bila to sto jeste.

Tradicije su tradicije i zato sto se tesko ili nikako ne menjaju. Tradicije treba postovati i kada nam nesto u njima smeta, i kad ih licno ne prihvatamo. Jer one nisu stvorene zbog nas i da nama ugode, nego zbog onih koji su nekad i danas njihovi zatocnici i prenosioci. Jedno je ne slagati se sa necim, a drugo menjati ga silom i nerazumevanjem, kako niko dosad nije. Zapamtite to kad govorite o tradiciji.

Edited by John Doe, 27 April 2004 - 22:31.


#38 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 28 April 2004 - 14:02

Kroz vekove se tu autonomiju NIKO nije usudio da krsi i kad odavno vise nije bilo vizantijske vlasti na poluostrvu Halkidiki. Postovali su Svetu Goru SVI, bez obzira na veru i naciju.

Sem one za koju je receno "ona nije zena, ona je carica", zar ne? I njenog muza, cara. :lol:

#39 xiquet

xiquet
  • Members
  • 8 posts

Posted 28 April 2004 - 17:00

Tu nema mesta licnoj sujeti- na mnoga mesta na ovom svetu je "neposvecenima" ulaz zabranjen i to je prosto tako.

Koliko ja znam, na Svetu goru mogu da dolaze "neposveceni" iz celog sveta (npr. princ Charles je bio tamo), jedini uslov koji moraju da ispune je da imaju muski polni organ. Da li ih to mozda cini "posvecenima" gledano iz ugla svetogorske "duhovne" tradicije (iliti muskog WC-a)?

#40 John Doe

John Doe
  • Banned
  • 887 posts

Posted 28 April 2004 - 21:11

Sem one za koju je receno "ona nije zena, ona je carica", zar ne? I njenog muza, cara.  :lol:


Gos'n Dent,

Zahvaljujem se na dopuni. Medjutim, rekao bih da je jedno "prokrijumcariti" svoju zenu na Svetu Goru, a sasvim drugo napraviti od Svete Gore mesto za piknike i celodnevno igranje badmintona/zujanje sa sve decicom i zenama i upoznavanje sa monasima uz posebne takse. Mislim da je draz prekrsaja koji je napravio gos'n Stefan Dushan tesko izjednaciti sa sekularizacijom/evrizacijom (kao evro- valuta vecine zemalja EU) Svete Gore koju predlazu neki. Da je g. Dushan bio na celu neke turisticke agencije, pa joj dao u proniju da upraznjava redovne ture na Svetu Goru oslobodjene poreza, ubedili biste me za trenutak, ali ovako ostajem pri onom sto sam rekao. Iza ovog straha od diskriminacije vezanog za Svetu Goru kriju se ostaci gorljivog sezdesetosmasenja, nerazumevanja sta Sveta Gora jeste i pomalo evrodolarski interesi za stvaranja jos jednog ekskluzivnog turistickog centra gde mu mesto nije. A, znate, gos'n Dushan nije caricu Jelenu vodio u turisticku posetu, nego zbog opake posasti zvane kuga koja je dobro poharala citavom Evropom od 1346-1349, pa i Balkanom (eto, jos tada smo bili Evropa :lol: )

#41 xiquet

xiquet
  • Members
  • 8 posts

Posted 29 April 2004 - 01:03

Gos'n Johnny, ako po vama Sveta gora nije turisticka destinacija i ne treba to da postane (sto se u potpunosti slazem), zasto je ipak dozvoljen dolazak turistima iz celog cveta SAMO POD USLOVOM da imaju muski polni organ??? Zasto se ne zabrani dolazak svim turistima (tj. "neposvecenima") bez obzira na pol?
(Slozicete se da su oni koji dolaze na Svetu goru kao turisti mahom "neposveceni", osim ako ih posedovanje muskog polnog organa ne stavlja u rang "posvecenika" neke posebne "duhovne" tradicije obozavanja muskog WC-a.)
Ovako ispada da niste u pravu, jer Sveta gora ipak JESTE turisticka destinacija, i to destinacija predvidjena iskljucivo za muskarce, dakle nesto poput gay-odmaralista.

#42 djvaske

djvaske
  • Members
  • 1,333 posts

Posted 29 April 2004 - 08:55

Srpski manastir Hilandar na Svetoj Gori



Sveta Gora je carstvo bez krune, drzava bez vojske, zemlja bez zena, bogatstvo bez novca, mudrost bez skole, kuhinja bez mesa, molitva bez prestanka, veza sa nebesima bez prekida, slavopoj Hristu bez umora, smrt bez zaljenja.

Episkop Nikolaj Velimirovic

_____________________________________________________________________

Hilandar je, pre svega, jedno fantastično kulturno nasleđe. Praktično, država kojoj je međunarodno priznato da može da živi po sopstvenim pravilima. Nešto slično Vatikanu, što sadašnji kvazi-političari u saradnji sa kvazi-duhovno-verskim "vođama" ovog naroda pokušavaju da naprave (ili ga već smatraju kao takvim u svojoj glavi).
Problem je što i takva država zahteva finansiranje, a za tako nešto potrebne su promene izvesnih, stolećima ustoličenih zakona. Drugim rečima, prihvatiti promene u svetu oko sopstvenog. Obzirom da nam je stav o promenama poznat (eventualno, kad Hrist ponovo dođe među Srbe), žao mi je što moram da zaključim da je samo pitanje vremena kada će taj biser kulture (pre svega) pasti u zaborav i propasti.

#43 John Doe

John Doe
  • Banned
  • 887 posts

Posted 29 April 2004 - 15:17

Gos'n Johnny, ako po vama Sveta gora nije turisticka destinacija i ne treba to da postane (sto se u potpunosti slazem), zasto je ipak dozvoljen dolazak turistima iz celog cveta SAMO POD USLOVOM da imaju muski polni organ??? Zasto se ne zabrani dolazak svim turistima (tj. "neposvecenima") bez obzira na pol?
(Slozicete se da su oni koji dolaze na Svetu goru kao turisti mahom "neposveceni", osim ako ih posedovanje muskog polnog organa ne stavlja u rang "posvecenika" neke posebne "duhovne" tradicije obozavanja muskog WC-a.)
Ovako ispada da niste u pravu, jer Sveta gora ipak JESTE turisticka destinacija, i to destinacija predvidjena iskljucivo za muskarce, dakle nesto poput gay-odmaralista.

Vidim da insistirate na odgovoru, ali jedino sto smem da kazem o Vasem postu je :lol: :lol: :lol:
Poslao sam jedan odgovor koji je moderator brze-bolje okarakterisao kao trol i zrelo za warn, ocito jer je bio isuvise recit. Sledeci put Vam necu ni odgovarati, jer prosto nivo rasprave kakav Vi praktikujete i kakav se ovde neguje kao demokratski nije i moj nivo. Ovaj put cete dobiti odgovor na PM.

#44 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 29 April 2004 - 15:38

OK, sve mi je sad jasno.

"Posvecen" znaci biti muskog pola dok "neposvecen" znaci biti zenskog, i Sveta Gora je ustvari ekvivalent muskog WCa.

Dobro, nema problema, ali opet se jedino mogu vratiti na komentar koji sam iznela na pocetku, a to je da jednostavno ne mogu da to dozivljavam kao nekakvu kulturno/istorijsko/duhovnu bastinu, sveto mesto, ili bilo sta slicno.

#45 djvaske

djvaske
  • Members
  • 1,333 posts

Posted 29 April 2004 - 16:15

OK, sve mi je sad jasno.

"Posvecen" znaci biti muskog pola dok "neposvecen" znaci biti zenskog, i Sveta Gora je ustvari ekvivalent muskog WCa.

Dobro, nema problema, ali opet se jedino mogu vratiti na komentar koji sam iznela na pocetku, a to je da jednostavno ne mogu da to dozivljavam kao nekakvu kulturno/istorijsko/duhovnu bastinu, sveto mesto, ili bilo sta slicno.

Nemoj i ti preterivati. A kako ti to shvataš (uza svu polnu diskriminaciju) ?