Jump to content


Photo
- - - - -

Selo-grad (poljoprivreda-industrija)


  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#61 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 15 August 2015 - 10:51

Imam dva jutra zemlje.
Sadio bih jagode.
Ima li neko nekakav savet, iskustvo...?
Imam da ulozim, zelim da probam, ne bi mi bio glavni izvor prihoda.
Planiram kupovinu jos dva jutra (1.2ha) i tu bih lesnik zasadio.

 

Pa pazi ovako, posto je kod nas divlji zapad po pitanju skoro svega u poljoprivredi, jagoda ti je mozda i najbolja varijanta jer je ulazak i izlazak iz posla mnogo jeftiniji nego za drvenaste vocke. Recimo, zasad jabuke je mnogo skuplji, zakovao si tu povrsinu na dvadesetak godina, a ako ukapiras da si omasio imas mnogo veceg i skupljeg posla da izadjes iz toga. Ovako jagodu zaores i zdravo... :D

Elem, trenutno sam u ,,rodnom kraju'', za neki dan cu u Beograd pa cu ti poslati kontakt od najveceg proizvodjaca jagode u Srbiji. Mladi ljudi koji su pre desetak godina usli u taj posao sa nekih 50 ari a danas su predstavnici italijanskog rasadnika Salvi Vivai za Srbiju. Pored proizvodnje, prodaju sadnice, rade postavljanje malc folije koja je must have za konkurentnu proizvodnju a mislim da rade i projektovanje i postavljanje kap po kap sistema. 

Poslacu ti sve na PM, kazaces ko ih je preporucio pa cisto da ti kazu njihovo misljenje. 

Zavisi dosta od toga gde ti je parcela, jer se cene u Srbiji formiraju u Krusevcu, Novom Sadu i pored jedne benzinske pumpe kod Sapca i ta kolicina ostaje ispod radara svake zvanicne statistike. :D

E sad, sto se tice cene, one umeju mnogo da variraju i na dnevnoj varijanti, jer samo jedan vracen sleper sa granice ume mnogo da obori cenu, a i naravno, mnogo zavisi od toga koliko su Rusi otkupili i koju su cenu dali...

 

 

A sto se tice lesnika, planiras da zasadis lesku, a lesnik je ime za plod. :) Licno ne bih ulazio u tu pricu sada, iz istih razloga zbog kojih bi usao u posao sa jagodom, jer su prilicna ulaganja, treba radne snage, a skuplje je ako ukapiras da si pogresio pa treba da izadjes iz posla...


  • 0

#62 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 15 August 2015 - 10:58

 

 

Da, to je to, premocno, bukvalno industrijski nivo proizvodnje.

 

E sad, tu ima jedna caka, zbog koga je poljoprivreda specificna, a koju sam zaboravio da napisem. Jabuke, koliko god da su velike i lepe, jednostavno nisu ,,ukusne'' kao recimo one iz Sumadije. Iako je tamo zemlja generalno mnogo ,,posnija'', da li ima necega u njoj ili u ekspoziciji, nagibu terena, nemam pojma... Ista prica kao sto poljske jabuke ne mogu da se porede sa nasim...


  • 0

#63 Hamilton

Hamilton
  • Members
  • 7,473 posts

Posted 16 August 2015 - 06:46

Agrourban hvala puno. Na telefonu, ali cim sednem za racunar, pisem ti detaljnije.
  • 0

#64 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 367 posts

Posted 16 August 2015 - 11:22

Ja sam se isto bacio na poljoprivrednu proizvodnju :D

 

Prilazem dve slike salate iz moje mikro baste kao i jedan video za inspiraciju sta sve moze da se postigne tehnologijom :)

 

Koji je tag za YT video?

 

 

 

znna7s.jpg

 

24etd1z.jpg


Edited by Dzordzo, 16 August 2015 - 11:34.

  • 0

#65 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 16 August 2015 - 14:23

Ja sam se isto bacio na poljoprivrednu proizvodnju :D

 

Prilazem dve slike salate iz moje mikro baste kao i jedan video za inspiraciju sta sve moze da se postigne tehnologijom :)

 

Koji je tag za YT video?

 

 

 

znna7s.jpg

 

 

24etd1z.jpg

 

Ooooooo hidroponiiik! Svaka cast!  :thumbs:

  Moja velika zelja da se oprobam u tome, ali posto sam retko kuci, a jos redje u selu nemam vremena da se posvetim na pravi nacin. :(

Jednog dana, hidro i aeroponik ce biti big thing u obezbedjivanju dovoljno hrane u svetu...

 

 

YT link kacis tako sto ispod snimka imas opciju share, pa prekopiras taj link, ali izbrises ,,s'' iz https. 

Onda ovde na special BBC code, izaberes media, nalepis link u media url, ok, pa onda sve u quote. :)


  • 0

#66 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 367 posts

Posted 16 August 2015 - 20:51

Ne samo buducnost, to je vec sadasnjost kao sto se moze videti u videu koji sam postavio (a sada valjda i embedovanim)

 

 

http://youtu.be/HyOZTpFUkcw

 

 

Poslednji hit su Philips LED lampe, ima nekoliko primera a ako potrazite njihove partnere obicno na sajtovima partnera ima primera implementacije tehnologije. http://www.lighting....e/products.html

 

Ja to zarad testiranja i vec moram da radim prvi reset jer mi se pojavila budj. Mislio sam da nece tako brzo s obzirom da imam providno crevo. Ali vec imam plan za bolju "bastu".

Samo da zagolicam mastu onima koji razmisljaju salata bi trebalo da bude za 30 dana gotova.


  • 0

#67 batocko

batocko
  • Members
  • 58 posts

Posted 18 August 2015 - 11:43

Tesko da se povrtarska proizvodnja isplati  ove godine, primer paradajza cena gajbice od 10 kg prodaje se za 150 dinara a gajbica kosta 40 dinara i koja je to racunica.


  • 0

#68 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 367 posts

Posted 18 August 2015 - 11:59

@batocko

Jako dobro zapazanje ali moramo da ga postavimo u pravi okvir.

Da li je paradajz cele godine 15din/kg?

Kakav je kvalitet paradajza od 15din/kg?

Koliko je kostala proizvodnja istog?

Koliki prostor je potreban za takvu proizvodnju?

 

Moze paradajz i ovako da se gaji pa i da se izvozi siguran sam, posmatrati samo lokalno trziste za prozivodnju velikih kolicina mislim da nije isplativo.

Moj cilj je posle testiranja i ukoliko bih mogao da postignem ono sto internet kaze da je moguce (salata za 30 dana vrhunskog kvaliteta) da u 40m2 spakujem 1.000 salata koje radjaju svakog meseca pa cak i zimi kada su cene znacajno vise i prodaja restoranima i na pijacama gde se trazi vrhunski kvalitet tj. de se prodaje onima koji mogu da plate.

 

http://www.youtube.com/watch?v=j8OoqEzPLY8


Edited by Dzordzo, 18 August 2015 - 11:59.

  • 0

#69 batocko

batocko
  • Members
  • 58 posts

Posted 18 August 2015 - 13:03

Pa slusaj ja gajim paradajz u plastenike kvadrature oko 400 kvadrata i tu staje 1200 biljaka , prodato oko 5600 kg od meseca jun do avgusta, pocupan da bi se sadio krastavac salatar, e sad  ove godine uhvatila se cena 32 dinara u plasteniku ulozeno je 40 000 dinara , bez ljudskog rada , gajbice neka kostaju 10000 dinara jer sam se snalazio nabavljao polovne, nisam racuno najlon koji kosta 7000 din godisnje , ovo je neka racunica 1 plastenika od 4 ara 400 kvadrata


  • 0

#70 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 367 posts

Posted 18 August 2015 - 14:25

@batocko

Hvala na informacijama. Jel mozes da izracunas otprilike koliko covek/sati je ulozeno u to?

 

Kakve kapitalne investicije bi ti bile potrebne da podignes prinos ili da mozes da gajis rano/kasno tj. da postignes visu prosecnu cenu?

Da li tada i operativni troskovi (grejanje?) rastu i koliko?


  • 0

#71 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 18 August 2015 - 15:31

 

 

Moze paradajz i ovako da se gaji pa i da se izvozi siguran sam, posmatrati samo lokalno trziste za prozivodnju velikih kolicina mislim da nije isplativo.

Moj cilj je posle testiranja i ukoliko bih mogao da postignem ono sto internet kaze da je moguce (salata za 30 dana vrhunskog kvaliteta) da u 40m2 spakujem 1.000 salata koje radjaju svakog meseca pa cak i zimi kada su cene znacajno vise i prodaja restoranima i na pijacama gde se trazi vrhunski kvalitet tj. de se prodaje onima koji mogu da plate.

 

Dzordzo, kako bi planirao da gajis povrce? 

Ako gajis hidroponski, da li planiras sa vestackim svetlom ili u plasteniku sa prirodnim osvetljenjem?

 

Kada smo pricali da je hidroponika buducnost, ja pre svega mislim na ekonomsku opravdanost takvih projekata. Sto se tice da li je tehnologija stigla, moze se reci da jeste. :) Evo vesti o astronautima sa MSS koji su probali svoju salatu. :)

https://richarddawki...s-like-arugula/

 

Znaci sto se tice same proizvodnje za zadovoljenje potreba, ona je moguca, medjutim pravo pitanje je da li takva proizvodnja moze da se takmici sa klasicnim plastenicima. Problem je sto ima jako malo empirijskih istrazivanja koja bi dala konkretne odgovore. Evo jednog iz Amerike u vezi salate pa uporedi:

 

http://www.goucher.e...tuce-production

 

http://www.goucher.e...CTION_Final.pdf

 

Treba zapaziti da se ovde radi o sistemu koji je pod suncevim zracima, tako da ne trosi struju na osvetljenje. Pre godinu i vise dana sam nasao clanak (koji sada nema teorije da izguglam) da je gajenje pod ,,artificial lights'' neprofitabilan, jer koliko god da su sijalice energetski efikasne, pojede se profit. 

 

 

Moje misljenje je da ce ovakvi sistemi postati znacajna karika, ali tek negde u buducnosti, kako klimatske promene budu uzimale svoj danak sa nizim prinosima, rast stanovnistva bude iziskivao vecu traznju za hranom... Ali kljucno ce biti da se iznadje jeftiniji izvor energije na globalnom nivou...


  • 0

#72 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 367 posts

Posted 18 August 2015 - 16:02

@AgroUrban

Vertikalni "stacking" u zatvorenom prostoru sa hidroponijom.

Za sada neonke ali trebalo bi uporediti prinose i videti da li se isplati preci na led. Cini mi se da za takvo gajenje zbog potrebe za uskim svetlom (6400-6500K) su HPS i MH preterani a one su ionako po 400-1000w a i potrebni su balasti.

 

Ova devojka je to lepo objasnila...

 

http://www.youtube.com/watch?v=bFV0vSHBnPM

 

Ne znam da li je profitabilno ili ne ali sigurno da nemam nameru u ovom trenutku da idem u veliku proizvodnju, sreca je da je "turnus" 30ak dana pa da se brzo moze povecati broj biljaka i uvecati proizvodnju.

 

Clanke cu procitati kad stignem kuci pa se javljam :)


  • 0

#73 batocko

batocko
  • Members
  • 58 posts

Posted 18 August 2015 - 16:41

Sigurno ode 20 dnevnica ako ne i vise sto se tice grejanja ne znam kada bi imali vruc izvor to bi mozda i moglo


  • 0

#74 Markov

Markov
  • Members
  • 10,561 posts

Posted 19 August 2015 - 04:22

http://www.b92.net/b...&nav_id=1028109  


  • 0

#75 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 367 posts

Posted 19 August 2015 - 08:57

@AgroUrban

Lep pregled steta sto nisu koristili svetla pa da ne moramo mi da racunamo ;)

Ali ako uzmem da probam i preracunam koliko sve kosta kombinovacu ovu devojku sa YT (the lettuce people) koja ima 6x8 biljaka u jednom bloku baste tj 48 biljaka. Cena struje koju je ona koristila za racunicu je $0.1 po kWh. Sa neonkama (t5 36w) $18.91 (189kWh) sa LED (nije spominjala specifikacije ali spomenula je da su Philips GreenPower LED Production) $6.07 (60.7kWh)

 

Po EPSu http://www.eps-snabd...snabdevanje.pdf

Plava zona u skupoj je 8.118din kWh dok je u jeftinoj 2.030din kWh. Kako imamo potpuno kontrolisano okruzenje sa 16h svetla i da pretpostavim da je 8 sati dnevno jeftina tarifa (zarad lakseg racunanja) prosek kWh za ovu nasu racunicu bice (8.118+2.030)/2 = 5.074din/kWh

 

Koriscenje neonki bi kostalo za blok biljaka sa neonkama 189kWh x 5din = 945din ili oko $8.75 ili sa LED 303.5din ili $2.81.

 

Ako ubacimo u ove tabele koje si postavio dodatni trosak osvetljenja sa tri bloka tj. 146 biljaka (oni imaju 125) trosak po biljki je $8.75 x 3 /146 = ~$0.18 po biljci.

Njima je na tu kolicinu "break even" $0.67 kada se na to doda $0.18 kao trosak osvetljenja izadje na $0.85. Dodatno oni su racunali satnicu coveka $7.5/h sto je znacajno vise nego u Srbiji. Sad glavno je pitanje kolika cena moze da se postigne u Srbiji sa takvim proizvodom.

 

Dodatne optimizacije koje bih ja jurio jeste bolja optimizacija prostora kao i mogucnost koriscenja jeftine struje tokom celog dana (sistem akumulacije putem baterija ili nesto slicno sto pruza i dodatnu redundanciju u slucaju nestanka struje posto su sistemi osetljivi na nestanak struje).

 

Jesam li omasio negde? Dosta brzo pisem posto nemam previse vremena.


  • 0